» »

Spletna trgovina Proteini.si razkrila svoje stranke

Spletna trgovina Proteini.si razkrila svoje stranke

Slo-Tech - Računi, izdani strankam spletne trgovine Proteini.si s športno prehrano in dodatki k prehrani, so bili prosto dostopni na na spletišču http://izpis.proteini.si/&#8221 (spletna stran je v tem času delovala samo na nešifrirani HTTP povezavi).

Brskanje po strežniški mapi je bilo sicer onemogočeno, zato “na prvo žogo” ni bilo mogoče dobiti seznama vseh računov. Vendar pa je bilo do seznama vseeno mogoče dostopati, in sicer tako, da smo spreminjali številke v imenu datoteke (npr. namesto “1-1-12645.pdf” bi zapisali “1-1-12644.pdf”, itd.).


Iz priloženih zaslonskih posnetkov je tako razvidno, da je bilo mogoče videti račune izdane pravnim in fizičnim osebam, pri čemer je bilo iz računov mogoče videti imena in naslove ter prebivališča fizičnih oseb, pa tudi katero blago so stranke kupovale in kdaj.

Nepravilnosti zasledil bralec

Na dogajanje nas je opozoril bralec v komentarju na novico o dostopnosti zdravstvene dokumentacije pacientov SB Izola. Takoj smo preverili verodostojnost trditev in, ko so se te izkazale za pravilne, smo o incidentu obvestili tako Informacijskega pooblaščenca, kot tudi SI-CERT. Moderatorji na Slo-Tech.com pa so objavo (začasno) skrili, da bi s tem preprečili nastajanje dodatne škode.


Pošiljanje podatkov v objavo (raziskovalno novinarstvo in 'whistleblowing')

Slo-Tech redno raziskuje in opozarja na nepravilnosti, ki jih posredujejo notranji prijavitelji (t.i. whistleblowerji) in drugi viri. Za komuniciranje z le-temi poleg običajnih kanalov uporablja storitev SecureDrop, ki ob izvajanju osnovnih varnostnih ukrepov omogoča relativno zaupno posredovanje dokumentov.

Storitev je preko omrežja TOR na voljo na naslovu: http://wxm23trged7cneqk.onion

79 komentarjev

«
1
2

jest10 ::

Btw, zmolzi? :)):))

M.B. ::

Pa ni to pravno gledano vdor v informacijski sistem če številke v URLju spreminjaš? (vem da je butasto)
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

M-XXXX ::

M.B. je izjavil:

Pa ni to pravno gledano vdor v informacijski sistem če številke v URLju spreminjaš? (vem da je butasto)

Potem vedno ko dobiš nek url katerega pretipkaš in se pri tipkanju zatipkaš... si vdrl?

Blazz ::

pandorina skrinjica se odpira :)

MoDeR ::

Vdor v sistem če url spremeniš? Torej, če se zatipkaš pri pisanju naslova si ... em heker?

Plus komentar glede whistleblowerjev in vdiranja. Razkritje komentatorja ni bilo z namenom podjetju škodovati, ampak je bilo le vprašanje, a so računi privat podjetja na netu sploh ok. Je pa takih podjetij še nekaj, sploh ker omogočajo email arhiv z zaporednimi števili izdanih računov. Low budget solutions.
Lp,
<br>
MoDeR

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MoDeR ()

Machete ::

Za take zadeve bi morale padat več tisoč evrske kazni, pa bi se hitro uredilo. V ne IT polju kasiramo hude denarne kazni, za ne tako hude kršitve in so hitro naslednjič npr. vse nalepke v proizvodnji na svojem mestu...
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

ender ::

M-XXXX je izjavil:

Potem vedno ko dobiš nek url katerega pretipkaš in se pri tipkanju zatipkaš... si vdrl?

Pred leti so v Veliki Britaniji nekoga obsodili za vdor, ker je v URLju izbrisal zadnji del (za zadnjim znakom /). Opera je takrat imela vgrajeno funkcijo, ki je naredila točno to…
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Machete ::

ender je izjavil:

M-XXXX je izjavil:

Potem vedno ko dobiš nek url katerega pretipkaš in se pri tipkanju zatipkaš... si vdrl?

Pred leti so v Veliki Britaniji nekoga obsodili za vdor, ker je v URLju izbrisal zadnji del (za zadnjim znakom /). Opera je takrat imela vgrajeno funkcijo, ki je naredila točno to…


Link
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Vazelin ::

Človek bi pricakoval da to izpisa prideš samo svojega kot prijavljen uporabnik.
Kdo programira te strani, milenijci?:D
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

vahid ::

Mateja Kovacica za IP-RS. :) Trenutno vrze v birokratski oddelek, sam pa postavi IT del na noge. Ne more leta 2019 voditi IP-RS nekdo brez IT znanja.
Morda je se nekaj ljudi, ki tole razumejo...
https://www.delo.si/mnenja/kolumne/ce-padem-me-pocakajte-154864.html

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vahid ()

Vazelin ::

Ja, Matthai bi bil pravi za IPja
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

vahid ::

Vazelin je izjavil:

Ja, Matthai bi bil pravi za IPja


Nisem hotel ravno nicka uporabit... ;)
Morda je se nekaj ljudi, ki tole razumejo...
https://www.delo.si/mnenja/kolumne/ce-padem-me-pocakajte-154864.html

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vahid ()

vahid ::

vahid je izjavil:

Mateja Kovacica za IP-RS. :) Trenutno vrze v birokratski oddelek, sam pa postavi IT del na noge. Ne more leta 2019 voditi IP-RS nekdo brez IT znanja.


Dejansko bi bilo morda celo izvedljivo, 5 letni mandat ima, tako, da se ji letos neha... Matthai, bos kandidiral, sicer si mislim, da je zadeva ultimativno dolgocasna, ampak pravni bullshit lahko vedno delegiras...
Morda je se nekaj ljudi, ki tole razumejo...
https://www.delo.si/mnenja/kolumne/ce-padem-me-pocakajte-154864.html

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vahid ()

johanblond ::

V časih digitalizacije tiska so nekaj časa imeli Delo brezplačno na spletu v pdf formatu, po promocijskem obdobju so zaklenili in je bilo dostopno samo naročnikom.
Zadeva je bila strukurirana na način - link_datum_stran, tako da če si ročno spremenil link na pravi datum, si lahko prebiral Delo na ta način še precej dolgo (ne vem koliko časa, ker sem nehal brat Delo na ta način, amapk po spominu bi rekel, da se pogovarjamo o letu ali še dlje).

MH0 ::

MoDeR je izjavil:

Vdor v sistem če url spremeniš? Torej, če se zatipkaš pri pisanju naslova si ... em heker?

Da. Če imaš 5 minut časa, si pa programer.

imagodei ::

vahid je izjavil:

Vazelin je izjavil:

Ja, Matthai bi bil pravi za IPja


Nisem hotel ravno nicka uporabit... ;)

Če klikneš na avtorja članka na novici, te pripelje na stran uporabnika.

Mislim, da avtor povezave med svojo internet persono in RL sicer že dolgo ne skriva.
- Hoc est qui sumus -

M.B. ::

Vem da sem bral da so bli ljudlje vsaj v USA obsojeni ker so tak "hekali" da so urlje spreminjali.
Pa na japonskem so 13letnico aretirali, zaradi razpečevanja škodljive kode.
Škodljiva koda javascript:
while (1) {
  alert("!");
}
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

misek ::

Ta trgovina ni edina, ki ima račune v mapi wp-content/uploads. Google namreč najde še vsaj eno po nekaj minut iskanja (hint: site:si + racun).

Utk ::

Ne vem kaj ima WP, ali pa joomla, s tem, še manj posodabljanje. A ti kakšna posodobitev izbriše public upload mapo? A se ne da take mape naredit v kateremkoli jeziku in frameworku? WP (in podobni) je problematičen samo za click click "programerje", ki v resnici ne razumejo kako stvar dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Glugy ::

vahid je izjavil:

Mateja Kovacica za IP-RS. :) Trenutno vrze v birokratski oddelek, sam pa postavi IT del na noge. Ne more leta 2019 voditi IP-RS nekdo brez IT znanja.

Če nima IT znanja nevem kaj dela tm. totalno neresno tole!

svit ::

@Glugy: gre za pravnico, ki o IT-ju, glede na njeno vodenje urada, nima kaj dosti pojma.
Njen življenjepis na https://www.ip-rs.si/o-pooblascencu/inf...

To pa so njeni namestniki:
https://www.ip-rs.si/o-pooblascencu/nam...

Niti eden ne prihaja iz "foha".
Ni ideje

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: svit ()

filip007 ::

Mogoče dobro za konkurenco, da jim pošilja reklame, drugače me to ne zanima.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

poweroff ::

vahid je izjavil:

Mateja Kovacica za IP-RS. :) Trenutno vrze v birokratski oddelek, sam pa postavi IT del na noge. Ne more leta 2019 voditi IP-RS nekdo brez IT znanja.

No-f***ing-way. 8-)

To ni služba, ki bi si jo človek želel. Resno. Če govorimo o moji sanjski službi je ta trenutno na drugem koncu sveta...
sudo poweroff

Ales ::

M.B. je izjavil:

Pa ni to pravno gledano vdor v informacijski sistem če številke v URLju spreminjaš? (vem da je butasto)

IANAL, je vdor.

No, sodišče bi vsekakor upoštevalo, s kakim namenom se je kaj takega počelo.

poweroff ::

Lahko obrazložiš zakaj je vdor?

Ker jaz sem mnenja, da ni. Ampak se bom pustil presenetit.
sudo poweroff

Saul Goodman ::

to je OSINT 101. in OSINT ni kazniv. basta.

LeQuack ::

A bodo odstopili te iz Informacijskega urada ali kaj?
Quack !

Vazelin ::

Sedaj se bom bal spremeniti kak url, da jim ne pobriše bazo. Baje je to vdor:))
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

SasoS ::

Oh, yes, little Bobby tables we call him :D

https://xkcd.com/327/

neverlucky ::

Zakaj bi se trudil podatke skrivat? Lepo jih imas na neki povezavi, zraven jasno napises, da je klikanje gor prepovedano in to je to. Kdor klikne je vdrl v podatkovno bazo ane?

Saul Goodman ::

kakšnih milenijskih standardih? kolikor je meni jasno, milenijci danes učijo baby boomerje in generacijo X informacijske abecede. bedarije pa ponavadi stresajo ravno slednji..

@neverlucky: ja, v butalah bi se mogoče lahk tako zmenil.

Zgodovina sprememb…

neverlucky ::

Na ta nacin jz dojemam spreminjanje URLja kot vdor.

Vazelin ::

Bo treba uporabljat Tor in VPN, če slučajno človek spremeni URL in potem uniči bazo
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Ales ::

poweroff je izjavil:

Lahko obrazložiš zakaj je vdor?

Ker jaz sem mnenja, da ni. Ampak se bom pustil presenetit.

Kazenski zakonik, KZ-1-UPB2, Napad na informacijski sistem, 221. člen, je IMHO čisto jasen.

Ko nekdo opazi kaj potencialno izvedljivega, kot je opisano v novici:

"Brskanje po strežniški mapi je bilo sicer onemogočeno, zato “na prvo žogo” ni bilo mogoče dobiti seznama vseh računov. Vendar pa je bilo do seznama vseeno mogoče dostopati, in sicer tako, da smo spreminjali številke v imenu datoteke (npr. namesto “1-1-12645.pdf” bi zapisali “1-1-12644.pdf”, itd.)."

takrat pristojnemu organu prijaviš sum, da bi tam in tam lahko šlo za neustrezno varovanje osebnih podatkov (ali karkoli že bi lahko bilo), brez da bi dejansko poskusil spremeniti ime datoteke in dostopal do podatkov.

Naj pristojni ugotavljajo, kaj se zgodi, če se spremeni 1-1-12645.pdf v 1-1-12644.pdf ali kaj podobnega in ali je to kršitev česa, to je njihovo delo.

jype ::

Ales je izjavil:

takrat pristojnemu organu prijaviš sum, da bi tam in tam lahko šlo za neustrezno varovanje osebnih podatkov (ali karkoli že bi lahko bilo), brez da bi dejansko poskusil spremeniti ime datoteke in dostopal do podatkov.
Brez težav storiš tudi

curl -vI <url, na katerem so potencialno osebni podatki>


in nisi storil ničesar škodljivega, pridobil nobenih osebnih podatkov, a si potrdil, da gre za neustrezno varovanje osebnih podatkov - in lahko to brez skrbi javiš organu, ki ga omenjaš.

Vazelin ::

Po računih si lahko nardiš bazo fitneserjev:D
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Vazelin ::

Saul Goodman je izjavil:

kakšnih milenijskih standardih? kolikor je meni jasno, milenijci danes učijo baby boomerje in generacijo X informacijske abecede. bedarije pa ponavadi stresajo ravno slednji..

@neverlucky: ja, v butalah bi se mogoče lahk tako zmenil.

Po standardih ko gospodinja na porodniški z obiskovanjem tečajev SmartNinja postane programerka v nekaj tednih.:D stara šola je le stara šola
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

MrStein ::

http://wxm23trged7cneqk.onion/ je padel?
Ali pa ker ves TOR, ironično edina stran, ki dela , je facebook :)

(po nedelovanju ST linka sem jih nekaj sprobal, na blef, kaj prvo izpljune iskalnik)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

vahid ::

Saul Goodman je izjavil:

kakšnih milenijskih standardih? kolikor je meni jasno, milenijci danes učijo baby boomerje in generacijo X informacijske abecede. bedarije pa ponavadi stresajo ravno slednji..

@neverlucky: ja, v butalah bi se mogoče lahk tako zmenil.


Seveda, 99.99% starejsih generacij je racunalniskih analfabetov, ampak motras biti pa malo previden pri takih izjavah, ostalih 0.01% ve pa o racunalniskih sistemih vec, kot bos sam kadarkoli vedel, uporabljas njihov hardware, njihove OSe, njihove protokole, njihove file sisteme in njihove cracke in njihove driverje (in vse vmes) in se jim zdis navaden prepotenten idiot, ki zapravlja procesorski cas za svoje resitve, ki jih sploh kdo tolerira, ker je tistih iz 0.01% premalo, da bi lahko zadostili potrebam. Si pac se en prepotenten mladic, ki ve premalo, da bi vedel kako malo ve. Danes so skoraj vse "revolucionarne" ideje milenijskih developerjev samo reciklaza, kar so izumile prejsnje generacije od cloudov, do AIja, le, da za to uporabljate hudo neoptinalne tehnologije. In v developmentu moras vedeti zelo veliko, da ves kaj se ne ves. Pojdi raje malo v fitness in ne utrujaj svoje lepe glavice, bomo mi naredili infrastrukturo, da se bos lahko hvlail s svojim alert("hello world");)
Morda je se nekaj ljudi, ki tole razumejo...
https://www.delo.si/mnenja/kolumne/ce-padem-me-pocakajte-154864.html

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vahid ()

Saul Goodman ::

vahid je izjavil:

Saul Goodman je izjavil:

kakšnih milenijskih standardih? kolikor je meni jasno, milenijci danes učijo baby boomerje in generacijo X informacijske abecede. bedarije pa ponavadi stresajo ravno slednji..

@neverlucky: ja, v butalah bi se mogoče lahk tako zmenil.


Seveda, 99.99% starejsih generacij je racunalniskih analfabetov, ampak motras biti pa malo previden pri takih izjavah, ostalih 0.01% ve pa o racunalniskih sistemih vec, kot bos sam kadarkoli vedel, uporabljas njihov hardware, njihove OSe, njihove protokole, njihove file sisteme in njihove cracke in njihove driverje (in vse vmes) in se jim zdis navaden prepotenten idiot, ki zapravlja procesorski cas za svoje resitve, ki jih sploh kdo tolerira, ker je tistih iz 0.01% premalo, da bi lahko zadostili potrebam. Si pac se en prepotenten mladic, ki ve premalo, da bi vedel kako malo ve. In v developmentu moras vedeti zelo veliko, da ves kaj se ne ves. Pojdi raje malo v fitness in ne utrujaj svoje lepe glavice, bomo mi naredili infrastrukturo, da se bos lahko hvlail s svojim alert("hello world");)


sem star dovolj, da se ne morem več uvrščati med milenijce, zato ne projeciraj svojih težav na druge. sicer ne vem kaj imata Linus al pa Schneier s tabo, razen to, da se lahko hvališ z njima, če si slučajno v istih starostnih grupah. če hočeš, da te bo kdo obravnaval za kaj več kot "persona non grata" pa obelodani katero infrastrukturo si postavil, da te ne bo samo gobec.

dope1337 ::

Ali lahko enačimo zgornji primer z SQL injection, in zakaj da/ne?

p.s. firbec, ker je oboje zelo enostavni "napad" na popolnoma odprt/nezaščiten sistem.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

Phantomeye ::

gorenjska banka je imela podoben problem, je bil ta folder odprt na ven, pa so enkrat blizu novega leta to zrihtali. Sicer mislim, da ni bilo nič pomembnega noter, ampak si imel pa notri Stockphoto slike v višji resoluciji :D

Je pa cel fileset dostopen na webarchive. hehe.

https://www.gbkr.si/files/

vahid je izjavil:

Saul Goodman je izjavil:

kakšnih milenijskih standardih? kolikor je meni jasno, milenijci danes učijo baby boomerje in generacijo X informacijske abecede. bedarije pa ponavadi stresajo ravno slednji..

@neverlucky: ja, v butalah bi se mogoče lahk tako zmenil.


Seveda, 99.99% starejsih generacij je racunalniskih analfabetov, ampak motras biti pa malo previden pri takih izjavah, ostalih 0.01% ve pa o racunalniskih sistemih vec, kot bos sam kadarkoli vedel, uporabljas njihov hardware, njihove OSe, njihove protokole, njihove file sisteme in njihove cracke in njihove driverje (in vse vmes) in se jim zdis navaden prepotenten idiot, ki zapravlja procesorski cas za svoje resitve, ki jih sploh kdo tolerira, ker je tistih iz 0.01% premalo, da bi lahko zadostili potrebam. Si pac se en prepotenten mladic, ki ve premalo, da bi vedel kako malo ve. Danes so skoraj vse "revolucionarne" ideje milenijskih developerjev samo reciklaza, kar so izumile prejsnje generacije od cloudov, do AIja, le, da za to uporabljate hudo neoptinalne tehnologije. In v developmentu moras vedeti zelo veliko, da ves kaj se ne ves. Pojdi raje malo v fitness in ne utrujaj svoje lepe glavice, bomo mi naredili infrastrukturo, da se bos lahko hvlail s svojim alert("hello world");)



Vsaka generacija gradi in nadgrajuje prejšnjo generacijo. Gre za sistem, ki deluje. Tudi, kar so izumili 50 let nazaj, so gradili na tehnologiji in idejah, prejšnjih generacij.

Zgodovina sprememb…

Phantomeye ::

LeQuack je izjavil:

A bodo odstopili te iz Informacijskega urada ali kaj?


Lahko bi, ker so šalabajzarji. Namig iz JU. Ko so se pojavile teme na Slotechu glede piškotkov ... prva stvar, ki jo je informacijski naredil, ni, da je uredil piškote pri sebi (še vedno ni), ampak je začel izvajat inšpekcijski pregled med obravnavanimi portali JU.

Enron x86 ::

Na siol.net omenjajo "tehnološki portal Slo-Tech". Fino, da ste angažirani. Ampak mi gre vsakič na smeh, ko se spomnim, da še iskanje na forumu ne dela :)
Dajte malo truda vložit še v forum, da se ne bodo novi obiskovalci, željni informacij, preveč ustrašili.

Lp
Core i5-4690K@4.7| ASUS MAXIMUS VII HERO| 16 GB Corsair LP DDR3 1866 MHz|
ASUS 970 STRIX| SB Z OEM| Samsung 840 EVO 250 GB|
Seagate 2 TB| EVGA SuperNOVA G2 750 W| Fractal Define R4

DePalmo ::

Jao, pa a res totalni amaterji kodirajo spletne strani? No, to se naredi če nekdo ki zna inštalirat WP, misli da je programer ...

Dejansko je pa rešitev za tole čisto preprosta če si prelen: ime datoteke vržeš v MD5 ali še bolje SHA, nato bi pa rad videl korenjaka ki bo ugotovil vsa tista imena ... Če pa hočeš kaj bolj zapletenega in seveda VARNEGA, je pa rešitev kar nekaj. Ampak ne, samo da je na hitro postavljeno, poceni in da plača hitro pride, pa naj košta kar hoče.

BlaY0 ::

Hja, tehnično gledano gre pri preverjanje URL-jev na slepo za podoben princip kot če bi hodil po ulici in preverjal ali so vrata hiš zaklenjena... če bi bila odklenjena bi pač vstopil in malo pofotografiral samo stanovanje in recimo kakšen račun, ki bi bil ravno tam na mizi. Torej lahko probaš, ampak to ti še ne daje pravice da vstopiš in začneš fotkat. Skratka to kar je predlagal jype je zadosti, da si na varni strani...

Saul Goodman ::

Enron x86 je izjavil:

Na siol.net omenjajo "tehnološki portal Slo-Tech". Fino, da ste angažirani. Ampak mi gre vsakič na smeh, ko se spomnim, da še iskanje na forumu ne dela :)
Dajte malo truda vložit še v forum, da se ne bodo novi obiskovalci, željni informacij, preveč ustrašili.

Lp


ma sej so že povedal kako je s tem.. lastniku se bojda ne da zrihtat. ostale dele foruma pa praktično vzdržujejo drugi prostovoljci, ki tega ne morejo spremenit. jaz bi jim predlagal en redirect na google v stilu iskalnika na internetmojster.com

"site:slo-tech.com iskalni pojem" na googlu, pa boš najdu.

ginekk ::

Saul Goodman je izjavil:

kakšnih milenijskih standardih? kolikor je meni jasno, milenijci danes učijo baby boomerje in generacijo X informacijske abecede. bedarije pa ponavadi stresajo ravno slednji..

sem star dovolj, da se ne morem več uvrščati med milenijce, zato ne projeciraj svojih težav na druge. sicer ne vem kaj imata Linus al pa Schneier s tabo, razen to, da se lahko hvališ z njima, če si slučajno v istih starostnih grupah. če hočeš, da te bo kdo obravnaval za kaj več kot "persona non grata" pa obelodani katero infrastrukturo si postavil, da te ne bo samo gobec.


To si res zabluzil oz. projeciral na polno. :) Včasih smo pisal driverje za naprave spotoma, ker druge možnosti ni bilo. Arhitektura računalnikov ostaja ista že od Von Neumanna; CPU, pomnilnik, I/O in programje ki to žene. Matematika tudi na kaj dosti drugačna. Rad bi slišal kaj inovativnega res učijo milenjski influencerji.

vahid ::

Phantomeye je izjavil:


Vsaka generacija gradi in nadgrajuje prejšnjo generacijo. Gre za sistem, ki deluje. Tudi, kar so izumili 50 let nazaj, so gradili na tehnologiji in idejah, prejšnjih generacij.


Seveda. In inovira. Razen milenijske. Dejansko je sel v zadnjih 25 letih razvoj nazaj, vecino kar ste naredili, ste prepakirali obstojece tehnologije, da bi jih prodali kot "novo embalazo", velikokrat se po nepotrebnem zakomplicirali (upocasnili, razmetavali resource,...).In nato inovirali z resitvami problemov, ki jih brez vasih inovacij sploh ne bi bilo (radi spotikate sami sebe). Upam, da naslednje generacije ne bojo gradile na vasih dosezkih, da ne bojo letala na tla padala (garbage collector factory factory se je pognal ravno ko je AI zajemal podatke iz senzorjev preko blockchaina kar je trigeriralo 20 let star bug v v8, za katerega je avtor na smrtni postelji povedal resitev, pa nihce ne zna vec scompajlat kode, navodil pa ob poplavi milenijskih clickbait strani niti google ne zna vec najti).

(Tistemu probilu, ki jim delam krivico se opravicujem - ce se sprasujes ali si med njim, potem zelo verjetno nisi)
Morda je se nekaj ljudi, ki tole razumejo...
https://www.delo.si/mnenja/kolumne/ce-padem-me-pocakajte-154864.html

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vahid ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oddaja DDV-O za atipičnega zavezanca

Oddelek: Loža
245064 (627) Likalnik
»

FURS Preveri račun (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
813163719 (47969) PINki
»

Transparentna Slovenija #3: Mednarodni velikan z belo tehniko razkril podatke svojih

Oddelek: Novice / Varnost
358983 (5507) ZigaZiga
»

Elektronski računi 01.01.2015 (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
6119088 (11593) prtenjam
»

pošta lopovi ali ?

Oddelek: Loža
304350 (3424) Šimpanz

Več podobnih tem