» »

Cene stanovanj v LJ in drugod

Cene stanovanj v LJ in drugod

Temo vidijo: vsi
««
75 / 133
»»

LeQuack ::

Banka se ponavadi tudi zavaruje s hipoteko za take primere bi rekel.
Quack !

sandmat ::

smetko je izjavil:

V katerem primeru niso fiksni? Glede na to, da sem vzel kakšnega s fiksno že v življenju in sem eksplicitno vprašal ter pogledal drobni tisk (in seveda fiksni so fiksni), kdaj se po tvojem mnenju fiksni spremenijo v variabilne?

Žal sem v državah na senčni strani Alp videl že mnoge "nemogoče obrate".
Primer, kako te lahko spravijo ob tak kredit (upam da se to ne bo nikoli zgodilo).

1. Banka gre v stečaj.
2. nekje na neki bančni srani, po gori pravnega teksta napišejo račun, na katerega se morajo stekati neplačani pologi kredita. Ker za to ne veš, ne vplačuješ, in po nekaj mesecih te obvestijo, da moraš vrniti ves preostali kredit v enem kosu, z sodnimi zamudnimi obrestmi vred.
Če slučajno opaziš obvestilo o spremembi računa za vplačila in vplačuješ naprej, pa dobiš drugo varianto. Vse kredite omenjene banke je prevzela zavarovalnica tapata. Imate 3 mesece, da vrnete ves preostali kredit.
In takrat imaš izbiro, ali prodaš nepremičnino, ali pa dobiš drugje posojilo po neugodnimi pogoji.

Oba scenarija sta v pravnih sistemih nedopustna, vendar neumnostim naših politikov se nikoli ne neham čuditi.


ad 1: obrestna mera se ne more spremenit.
ad 2: to je le v primeru, ko ti kršiš pogodbo. Nima veze z obrestno mero. Kako lahko ne veš kam plačuješ kredit??
ad 3: kakšna sprememba vplačila? again, spet ti kršiš pogodbo + pri trajniku, ki ga naredi taista banka, se ti to težko zgodi.

Na koncu pa nič od tega nima veze s fiksno obrestno mero.

redtech ::

Jaz spremljam cene stanovanj v Radovljici in okolici. Stanovanja 60 - 70 kvadratov so se prodajala za 120k - 130k, po spominu bi rekel da še 3 leta nazaj. Danes se cene vrtijo 170 - 180k. Cena na kvadrat je približno 2,0 - 2,2K za starejše stavbe (< 80 l.), novogradnje (2015+) 2,9K.

Cene so lahko take, ker novih projektov ni razen naselje hiš v Lescah (parcela 200k+).
Kdo lahko kupuje nepremičnine po takih cenah:
1. tisti ki so nekaj podedovali, dobili 100K in dodali še 80K kredita 500€ / mesec OK.
2. tisti maloštevilčni z neto 2,5K+, da si lahko privoščijo kredit v višini 1000€ / mesec.

Človek ima problem, če je nekje vmes :). Sedaj razmišljam kaj narediti:
- kredit do neba in iti v nakup
- čakati "nižje cene", ki nočejo priti in vprašanje, če sploh kdaj še!

Ali obstaja statistika koliko stanovanj je zares prodanih, ker pri tako visokih zneskih bi prodaja morala padati?

Smurf ::

Obstaja, ampak ima le za 3 mesece+ nazaj. Med Januarjem in Junijem 2020 je bilo manj prodanih, ampak je tezko sklepati koliko je bilo zaradi COVIDa in koliko sicer.

Glede stanovanja pa tako, ce lahko brez problema pocakas se 5 let, potem mogoce pocakaj. Sicer kupi.

Magic1 ::

http://prostor3.gov.si/ETN-JV/
V Crome meni ne dela dobro, v Win browserju pa ja.
Magic

RockyS ::

redtech je izjavil:

Jaz spremljam cene stanovanj v Radovljici in okolici. Stanovanja 60 - 70 kvadratov so se prodajala za 120k - 130k, po spominu bi rekel da še 3 leta nazaj. Danes se cene vrtijo 170 - 180k. Cena na kvadrat je približno 2,0 - 2,2K za starejše stavbe (< 80 l.), novogradnje (2015+) 2,9K.

Cene so lahko take, ker novih projektov ni razen naselje hiš v Lescah (parcela 200k+).
Kdo lahko kupuje nepremičnine po takih cenah:
1. tisti ki so nekaj podedovali, dobili 100K in dodali še 80K kredita 500€ / mesec OK.
2. tisti maloštevilčni z neto 2,5K+, da si lahko privoščijo kredit v višini 1000€ / mesec.

Človek ima problem, če je nekje vmes :). Sedaj razmišljam kaj narediti:
- kredit do neba in iti v nakup
- čakati "nižje cene", ki nočejo priti in vprašanje, če sploh kdaj še!

Ali obstaja statistika koliko stanovanj je zares prodanih, ker pri tako visokih zneskih bi prodaja morala padati?


Povprečna plača je 1100€ neto torej 2200€/mesec neto.
Zakaj kredit za 1000€/mesec? 180k - 20% lastnih sredstev je 144k kredita, kar znese po online kalkulatorju 716€/mesec oz. 770€/mesec s fiksno obrestno mero.

Če pa gre za eno plačo pa ne vidim smisla, da oseba sploh razmišlja o nakupu nepremičnine.

hunter01 ::

RockyS je izjavil:


Če pa gre za eno plačo pa ne vidim smisla, da oseba sploh razmišlja o nakupu nepremičnine.


Tudi samski morajo nekje živet :)

Pro_moted ::

hunter01 je izjavil:

RockyS je izjavil:


Če pa gre za eno plačo pa ne vidim smisla, da oseba sploh razmišlja o nakupu nepremičnine.


Tudi samski morajo nekje živet :)


Seveda. Amoak, bolje je hranit tujega človeka z najemnino.Vsaj takšna je logika nekaterih tukaj.
Vsak mesec se odlično počutim, ko nakažem najemnino. Še posebej, ker se v stanovanja ne vlaga nič vsaj 30 let. Potem pa na hitro in poceni ena minimalna "prenova " , pa je spet 30 let mir.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Magic1 ::

Pro_moted je izjavil:

hunter01 je izjavil:

RockyS je izjavil:


Če pa gre za eno plačo pa ne vidim smisla, da oseba sploh razmišlja o nakupu nepremičnine.


Tudi samski morajo nekje živet :)


Seveda. Amoak, bolje je hranit tujega človeka z najemnino.Vsaj takšna je logika nekaterih tukaj.
Vsak mesec se odlično počutim, ko nakažem najemnino. Še posebej, ker se v stanovanja ne vlaga nič vsaj 30 let. Potem pa na hitro in poceni ena minimalna "prenova " , pa je spet 30 let mir.

Seveda je zelo enostavno skeširat 150k€ za malo stanovanje, opremit stanovanje za dodatnih 30k€ in potem oddajat za 650€. Odšteješ davek in dobiš ven 450€. Čez 20 let, ko bo po tvojem spet pimeren čas za obnovo, si ravno na polovici vloženega. Mokre sanje vsakogar...
Magic

Okapi ::

Ekonomija ti ne gre ravno najbolj od rok. Pod 20 letih imaš še vedno celo stanovanje, z najemnino pa si več kot pokril obrabo in morebiten padec vrednosti zaradi starosti in inflacije (če tega ne pokrije že splošna rast cen nepremičnin).

Perci je pred nekaj dnevi opisal svojo računico. On je iz 95 jurjev vložka v 15 letih naredil 205 jujev.

Jst sem kupil flat pred 15 leti za 95k. 15 let sem ga oddajal in po davkih iz najemnine iztržil 50k čistega. Flet sem prodal za 155k po davkih. Vse skupaj torej 110k čistega na 95k vložka. Ni ne vem kaj, je pa solidno. Vsak bo sam presodil ali se izplača.


Moja računica je podobna. Pred 18 leti sem za 82 jurjev kupil stanovanje, ki bi ga danes lahko prodal za 160 jurjev, v teh 18 letih sem pa prihranil za krepko več kot 50 jurjev najemnine, kolikor bi moral plačevati, če ne bi kupil stanovanja.

Boljši posel sem sicer naredil z viskijem Port Ellen, ki mu je v 10+ letih cena zrasla iz 200 erov na 1000 evrov. Ampak na žalost sem takrat kupil samo 2 steklenici, od tega sem eno medtem že popil.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Taip4n ::

redtech je izjavil:

Jaz spremljam cene stanovanj v Radovljici in okolici. Stanovanja 60 - 70 kvadratov so se prodajala za 120k - 130k, po spominu bi rekel da še 3 leta nazaj. Danes se cene vrtijo 170 - 180k. Cena na kvadrat je približno 2,0 - 2,2K za starejše stavbe (< 80 l.), novogradnje (2015+) 2,9K.

Jep... Pred tremi leti je bila polovica dvojčka v Lj. polje cca. 160k. Danes podobnega ni pod 200k.

RockyS ::

Pro_moted je izjavil:

hunter01 je izjavil:

RockyS je izjavil:


Če pa gre za eno plačo pa ne vidim smisla, da oseba sploh razmišlja o nakupu nepremičnine.


Tudi samski morajo nekje živet :)


Seveda. Amoak, bolje je hranit tujega človeka z najemnino.Vsaj takšna je logika nekaterih tukaj.
Vsak mesec se odlično počutim, ko nakažem najemnino. Še posebej, ker se v stanovanja ne vlaga nič vsaj 30 let. Potem pa na hitro in poceni ena minimalna "prenova " , pa je spet 30 let mir.


Tvoja logika pa je taka, da se samski osebi splača zakreditirati za 20 let, kljub temu, da cilja na družino oziroma partnerja? In kaka je potem računica, da oba po kakih 5ih ali 10ih letih prodajata stanovanje, zato ker se želita vseliti v skupno nepremičnino? Seveda lahko oba oddajata, ampak realno pa to ni, sploh pa ne za ljudi s povprečnimi slovenskimi plačami.
In mislim da smo tudi v tej temi debatirali o tem, kdaj je nepremičnina skupna, kdaj pa od ene osebe (partnerja) in kje se s takim lastništvom pojavijo težave.

Še to, moj vpis se je začel na popolnoma napačen izračun mesečnega zneska kredita in višine potrebnih dohodkov za tak kredit, ker več kot očitno nekateri že na prvi točki padejo.

Old Spice ::

Ali kdo ve kako bo s predvidenim dvigom minimalne plače z januarjem 2021? Po pravilih BS, se bo s tem spet zmanjšala kreditna sposobnost povprečne osebe. Namreč, vsaj po mojih izkušnjah, dvig minimalke neposredno potegne za sabo dvig stroškov. Plače nad minimalcem, pa se le malo spremenijo.

profii ::

Dvig minimalca je za vse, razen tiste na minumalcu, slaba stvar.

Kolega gor omenja oddajanje stanovajn in eno prenovo na 30 let... bi se strinjal. V najemu, katerem sem bil prej, je bila oprema stara več kot 30 let, raje 40. Stanovanje so dobili za kompenzacijo. Oprema je bila še od prejšnega lastnika. Potem se je tisti topli pod potrgalo dol, čez vrglo najcenejši laminat, prebelilo stene, 3 metre kuhinje se je dobilo v nekje v akciji za 1200EUR z vsemi stroji in sedaj se veselo naprej oddaja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: profii ()

hunter01 ::

RockyS je izjavil:

Pro_moted je izjavil:

hunter01 je izjavil:

RockyS je izjavil:


Če pa gre za eno plačo pa ne vidim smisla, da oseba sploh razmišlja o nakupu nepremičnine.


Tudi samski morajo nekje živet :)


Seveda. Amoak, bolje je hranit tujega človeka z najemnino.Vsaj takšna je logika nekaterih tukaj.
Vsak mesec se odlično počutim, ko nakažem najemnino. Še posebej, ker se v stanovanja ne vlaga nič vsaj 30 let. Potem pa na hitro in poceni ena minimalna "prenova " , pa je spet 30 let mir.


Tvoja logika pa je taka, da se samski osebi splača zakreditirati za 20 let, kljub temu, da cilja na družino oziroma partnerja? In kaka je potem računica, da oba po kakih 5ih ali 10ih letih prodajata stanovanje, zato ker se želita vseliti v skupno nepremičnino? Seveda lahko oba oddajata, ampak realno pa to ni, sploh pa ne za ljudi s povprečnimi slovenskimi plačami.
In mislim da smo tudi v tej temi debatirali o tem, kdaj je nepremičnina skupna, kdaj pa od ene osebe (partnerja) in kje se s takim lastništvom pojavijo težave.

Še to, moj vpis se je začel na popolnoma napačen izračun mesečnega zneska kredita in višine potrebnih dohodkov za tak kredit, ker več kot očitno nekateri že na prvi točki padejo.


Zakaj misliš, da vsi samski ciljajo na partnerje in družino? :)

Utk ::

profii je izjavil:

Dvig minimalca je za vse, razen tiste na minumalcu, slaba stvar.

Kolega gor omenja oddajanje stanovajn in eno prenovo na 30 let... bi se strinjal. V najemu, katerem sem bil prej, je bila oprema stara več kot 30 let, raje 40. Stanovanje so dobili za kompenzacijo. Oprema je bila še od prejšnega lastnika. Potem se je tisti topli pod potrgalo dol, čez vrglo najcenejši laminat, prebelilo stene, 3 metre kuhinje se je dobilo v nekje v akciji za 1200EUR z vsemi stroji in sedaj se veselo naprej oddaja.

Zakaj si to napisal kot da je kaj narobe s tem? Oddaja stanovanja ti odplača stanovanje po 30ih letih, ti bi pa kaj, vsakih 10 let novo komplet opremo not? Sej tolk najemnine sploh ne plačaš, kaj šele, da bi potem lastnik karkoli zaslužil. Sicer pa, nihče ti ne brani kupit parketa za 50 evrov in si ga položit v najemniško stanovanje. Nihče ne bo jezen.

profii ::

Utk je izjavil:

profii je izjavil:

Dvig minimalca je za vse, razen tiste na minumalcu, slaba stvar.

Kolega gor omenja oddajanje stanovajn in eno prenovo na 30 let... bi se strinjal. V najemu, katerem sem bil prej, je bila oprema stara več kot 30 let, raje 40. Stanovanje so dobili za kompenzacijo. Oprema je bila še od prejšnega lastnika. Potem se je tisti topli pod potrgalo dol, čez vrglo najcenejši laminat, prebelilo stene, 3 metre kuhinje se je dobilo v nekje v akciji za 1200EUR z vsemi stroji in sedaj se veselo naprej oddaja.

Zakaj si to napisal kot da je kaj narobe s tem? Oddaja stanovanja ti odplača stanovanje po 30ih letih, ti bi pa kaj, vsakih 10 let novo komplet opremo not? Sej tolk najemnine sploh ne plačaš, kaj šele, da bi potem lastnik karkoli zaslužil. Sicer pa, nihče ti ne brani kupit parketa za 50 evrov in si ga položit v najemniško stanovanje. Nihče ne bo jezen.


Zakaj, zato ker se špara, pa ni važno koliko stane. Najcenejša indukcija je par eur dražja od zastarele steklokeramične, inverterski pralni stroj prav tako. To, da je potem 30 let poraba elektrike toliko višja, nič zato.
Sam nebi oddajal stanovanja, v katerem tudi sam nebi živel. In vrjetno bom kmalu na tem...

Pro_moted ::

Utk je izjavil:

profii je izjavil:

Dvig minimalca je za vse, razen tiste na minumalcu, slaba stvar.

Kolega gor omenja oddajanje stanovajn in eno prenovo na 30 let... bi se strinjal. V najemu, katerem sem bil prej, je bila oprema stara več kot 30 let, raje 40. Stanovanje so dobili za kompenzacijo. Oprema je bila še od prejšnega lastnika. Potem se je tisti topli pod potrgalo dol, čez vrglo najcenejši laminat, prebelilo stene, 3 metre kuhinje se je dobilo v nekje v akciji za 1200EUR z vsemi stroji in sedaj se veselo naprej oddaja.

Zakaj si to napisal kot da je kaj narobe s tem? Oddaja stanovanja ti odplača stanovanje po 30ih letih, ti bi pa kaj, vsakih 10 let novo komplet opremo not? Sej tolk najemnine sploh ne plačaš, kaj šele, da bi potem lastnik karkoli zaslužil. Sicer pa, nihče ti ne brani kupit parketa za 50 evrov in si ga položit v najemniško stanovanje. Nihče ne bo jezen.



Oddaja katerih stanovanj se izplača po 30 letih ? Teh, ki so že 50, 60 let v privatni lasti ? Ali misliš ta nova, katerih se zgradi na tisoče vsako leto ?
Nehajte nakladat. Najem se splača za nekaj % ljudi, z dobrimi službami, ki redno menjavajo kraj bivališča. Ti ljudje imajo potem tudi praviloma dovolj denarja, ko se upokojijo ali ko izgubijo zaposlitev itd. , da jim to ne predstavlja problema . Za ostale povprečne _Janeze_ , je pa umiranje na obroke, sploh če dočakaš pokoj v najemu.

Ali kaj, boš živel 30 let v okolju najbolj osnovne IKEA opreme, med tem plačal od ca. 110.000 do 150.000 najemnine ( mesečni najem 300 ali 400 evrov, kar je najem za navadno enosobno luknjo ), nekomu, ki bo ta denar lahko investiral naprej. Medtem boš pa, ko boš zamudil prvi obrok, ker te 700 evrov pokojnine,pač ne bom možno preživet, lahko sam sebi stisnil roko v roko, kako dobro si izpeljal življenje. Potem boš ostal na cesti, IKEA oprema bo pa dočakala naslednjega bedaka. Ker boš umrl v bedi, seveda tvojim naslednikom ne boš imel kaj ponudit in pomagat, tako bodo isto bedo doživljali še oni. Kapital se bo pa še naprej nabiral pri enih in istih ljudeh, ki ga v dobro najemnika sigurno ne bodo vlagali.

Ne rečem, da bi bila sistemska ureditev gradnje najemniških stanovanj iz katerih najemnin, bi se financirala gradnja novih, obnova starih itd.. Ta divji zahod, viden po vseh večjih mesti, lahko pa kar obdržijo. Seveda nam EU sedaj že teži, da bi tudi mi morali uvoziti to bedo k nam. Kdor si tega želi, se naj preseli v San Francisco.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Utk ::

profii je izjavil:


Zakaj, zato ker se špara, pa ni važno koliko stane. Najcenejša indukcija je par eur dražja od zastarele steklokeramične, inverterski pralni stroj prav tako. To, da je potem 30 let poraba elektrike toliko višja, nič zato.
Sam nebi oddajal stanovanja, v katerem tudi sam nebi živel. In vrjetno bom kmalu na tem...

Samo da tista zastarela steklokeramika bo res zdržala 30 let, indukcija pa ne.
Ampak bo te že izučilo.

Ascendor ::

Okapi je izjavil:


Moja računica je podobna. Pred 18 leti sem za 82 jurjev kupil stanovanje, ki bi ga danes lahko prodal za 160 jurjev, v teh 18 letih sem pa prihranil za krepko več kot 50 jurjev najemnine, kolikor bi moral plačevati, če ne bi kupil stanovanja.

Boljši posel sem sicer naredil z viskijem Port Ellen, ki mu je v 10+ letih cena zrasla iz 200 erov na 1000 evrov. Ampak na žalost sem takrat kupil samo 2 steklenici, od tega sem eno medtem že popil.;)


Z vložkom 82.000€ Septembra 2002 v S&P500 bi imel sedaj 400.000€ ;) S praktično 0 dela.
https://backtest.curvo.eu

RockyS ::

Ali pa izgubil vse (NKBM).
Je potrebno razlikovati med dejanskim zaslužkom in potencialnim, sploh če se omenja delniške trge za nazaj, za vnaprej pa je loterija, definitivno večja kot stanovanje

Ascendor ::

RockyS je izjavil:

Ali pa izgubil vse (NKBM).
Je potrebno razlikovati med dejanskim zaslužkom in potencialnim, sploh če se omenja delniške trge za nazaj, za vnaprej pa je loterija, definitivno večja kot stanovanje

Poglej 100 letno zgodovino S&P500 pa ti bo morda več jasno. Več šans, da v tem času stanovanje postane neuporabno.

RockyS ::

Stanovanje postane neuporabno? Kako? Da država izgradi 5000 stanovanj?

Pa še nekaj vsi svetovalci "vlagajte v delnice" pozabljate, kako financirati nakup delnic? Kredit za nepremičnino dobiš na vsaki bank, kaj pa za nakup delnic?
Če kupuješ iste delnice 30 let pa tudi dobiček ni 400k ampak krepko manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

avani ::

Jah ne, pri stanovanju začneš z -100k, ki se ti počasi manjša na 0, nato pa dan po odplačilu kredita skoči na +100k. Pri delnicah si pa stalno malce v +. Dlje od tu pa sistema nista primerljiva.

Lonsarg ::

@Ascendor, cisto napacna primerjava. On je dal 82k za kredit, prisparal pa 50k na najemnini. Ce bi izbral najemnino z vlaganjem razlike v delnice bi lahko vlozil zgol 32k pa se to ne na zacetku ampak postopoma in bi koncna racunica za S&P500 bila pod 100k, ne pa 400k... Najemnina se pac ne izplaca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Smurf ::

Tole je ze 100x predebatirano.

Historicno se ti splaca bolj vlagati v sklade. Mislim, da so zasluzki na leto okoli 2x visji (kar se skozi cas precej pozna).

Po drugi strani je ogromno ljudi financno neizobrazenih in so nagnjeni k slabim odlocitvami. Pri takih je bolje, da si zagotovijo tisto 1 stanovanje, ki ga v svojem zivljenju odplacajo.

RockyS ::

hunter01 je izjavil:

RockyS je izjavil:

Pro_moted je izjavil:

hunter01 je izjavil:

RockyS je izjavil:


Če pa gre za eno plačo pa ne vidim smisla, da oseba sploh razmišlja o nakupu nepremičnine.


Tudi samski morajo nekje živet :)


Seveda. Amoak, bolje je hranit tujega človeka z najemnino.Vsaj takšna je logika nekaterih tukaj.
Vsak mesec se odlično počutim, ko nakažem najemnino. Še posebej, ker se v stanovanja ne vlaga nič vsaj 30 let. Potem pa na hitro in poceni ena minimalna "prenova " , pa je spet 30 let mir.


Tvoja logika pa je taka, da se samski osebi splača zakreditirati za 20 let, kljub temu, da cilja na družino oziroma partnerja? In kaka je potem računica, da oba po kakih 5ih ali 10ih letih prodajata stanovanje, zato ker se želita vseliti v skupno nepremičnino? Seveda lahko oba oddajata, ampak realno pa to ni, sploh pa ne za ljudi s povprečnimi slovenskimi plačami.
In mislim da smo tudi v tej temi debatirali o tem, kdaj je nepremičnina skupna, kdaj pa od ene osebe (partnerja) in kje se s takim lastništvom pojavijo težave.

Še to, moj vpis se je začel na popolnoma napačen izračun mesečnega zneska kredita in višine potrebnih dohodkov za tak kredit, ker več kot očitno nekateri že na prvi točki padejo.


Zakaj misliš, da vsi samski ciljajo na partnerje in družino? :)


Zato ker govorim o večini ne pa o izjemah. Mislim da je to jasno.

PrimoZ_ ::

Smurf je izjavil:

Tole je ze 100x predebatirano.

Historicno se ti splaca bolj vlagati v sklade. Mislim, da so zasluzki na leto okoli 2x visji (kar se skozi cas precej pozna).

Po drugi strani je ogromno ljudi financno neizobrazenih in so nagnjeni k slabim odlocitvami. Pri takih je bolje, da si zagotovijo tisto 1 stanovanje, ki ga v svojem zivljenju odplacajo.


Jaz okoli sebe poznam bistveno več ljudi, ki so v zadnji krizi izgubili denar, kot pa da bi delali plus na dolgi rok.

Finančna izobrazba je pač v povprečju šibka, potem pa še strah ko delnice začno nihat in iti navzdol...

Smurf ::

PrimoZ_ je izjavil:


Jaz okoli sebe poznam bistveno več ljudi, ki so v zadnji krizi izgubili denar, kot pa da bi delali plus na dolgi rok.

Finančna izobrazba je pač v povprečju šibka, potem pa še strah ko delnice začno nihat in iti navzdol...

Jaz poznam prakticno samo ljudi, ki so naredili plus. Ampak se zavedam, da imam svoj "bubble", ker gre vecinoma za izobrazene ljudi, ki so poleg tega se racionalni.

Okapi ::

In ti "izobraženi" ljudje vsi živijo v najetih stanovanjih?

3p ::

Smurf je izjavil:

Jaz poznam prakticno samo ljudi, ki so naredili plus. Ampak se zavedam, da imam svoj "bubble", ker gre vecinoma za izobrazene ljudi, ki so poleg tega se racionalni.


Z dolgoročnim vlaganjem v blue-chipe je pravzaprav bilo v zadnjih 100 letih težko narediti izgubo.

Vprašanje pa je, ali staviš roko, da bo tudi v naslednjih 20 letih tako.

Spet, če investiraš denar, od katerega ni odvisna tvoja eksistenca, te tudi če dobička ne bo, to ne bo spravilo "na kant". Če pa živiš v najemu, da lahko razliko investiraš na borzo, pa temu ni čisto tako.

Okapi ::

Katera delnica, ki bi jo kupil pred 100 leti, bi danes še bila kaj vredna? Da najdeš v predalu šop prinosniških delnic, ki jih je tvoj ded kupil pred 100 leti?

Smurf ::

Okapi je izjavil:

In ti "izobraženi" ljudje vsi živijo v najetih stanovanjih?

Vsi ne, kar nekaj pa.

Prakticno nobeden pa ni sel kupovati stanovanja kolikor hitro se je dalo (se pravi, ko je imel recimo 20% vrednosti nepremicnine).

3p je izjavil:


Vprašanje pa je, ali staviš roko, da bo tudi v naslednjih 20 letih tako.

Za naslednjih 20 let si kar upam staviti. Za naslednjih 10 pa tezje, se posebej ker se nam obeta nova kriza.

Ce gledamo specificno trenutno situacijo, bi tudi jaz v tem trenutku bolj priporocal nakup nepremicnine kot vlaganje v sklade (osebno imam trenutno samo se 20% prihrankov v skladih/delnicah, 3 leta nazaj sem bil na 80%).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

PrimoZ_ ::

Smurf je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:


Jaz okoli sebe poznam bistveno več ljudi, ki so v zadnji krizi izgubili denar, kot pa da bi delali plus na dolgi rok.

Finančna izobrazba je pač v povprečju šibka, potem pa še strah ko delnice začno nihat in iti navzdol...

Jaz poznam prakticno samo ljudi, ki so naredili plus. Ampak se zavedam, da imam svoj "bubble", ker gre vecinoma za izobrazene ljudi, ki so poleg tega se racionalni.


Ali pa je to confirmation bias...
Jaz sem premlad da bi zgubljal v krizi 2008, večinoma so bili to generacija mojih staršev ali pa sodelavci, ki so recimo 10 let starejši.
Če gledam to generacijo staršev, večina jih ima res samo neko srednjo šolo, sodelavci pa so večinoma z univerzitetno izobrazbo, fmf,fri, elektro, strojna,... Pa ni bilo kake bistvene razlike v tem kako so zgubili lep kos prihrankov.
Tako, da samo izobrazba ne pomeni tudi finačne pismenosti.

profii ::

Utk je izjavil:

profii je izjavil:


Zakaj, zato ker se špara, pa ni važno koliko stane. Najcenejša indukcija je par eur dražja od zastarele steklokeramične, inverterski pralni stroj prav tako. To, da je potem 30 let poraba elektrike toliko višja, nič zato.
Sam nebi oddajal stanovanja, v katerem tudi sam nebi živel. In vrjetno bom kmalu na tem...

Samo da tista zastarela steklokeramika bo res zdržala 30 let, indukcija pa ne.
Ampak bo te že izučilo.


Prosim, razsvetli me, kako bo ena zdržala 30 let in druga ne?
https://www.mimovrste.com/elektricne-ku...
https://www.mimovrste.com/elektricne-ku...

Utk ::

Poznaš koga s 30 let staro indukcijo?

profii ::

Ne, in tudi nikogar z 30 let staro steklokeramično.

thramos ::

PrimoZ_ je izjavil:


Jaz okoli sebe poznam bistveno več ljudi, ki so v zadnji krizi izgubili denar, kot pa da bi delali plus na dolgi rok.


V zadnji krizi so "vsi", ki so investirali pred krizo, izgubili denar.

Tako kot so izgubili premoženje "vsi", ki so takrat kupovali nepremičnine.

V resnici pa sta do danes obe skupini tako povrnili vložek, kot dosegli dobiček. Tisti, ki so investirali v borze prej in več.

Kar je napisal Smurf, je dejansko vse kar je pomembnega. Ostalo so nianse, povezane z občutkom varnosti, trenutnimi vrednostmi obrestnih mer, višine najemnin, fleksibilnosti, spreminjanjem cen nepremičnin ipd.

Utk ::

No, ampak enkrat moraš tudi ven vzet, vsaj delno, sej to je namen, da enkrat tudi zapraviš. In če si hotel ven od 2009 do 2013, 14 nekje, si težko velik plus naredu.
Če samo daješ not dokler ne umreš, kaj ma veze ali imaš 100 ali 400 jurjev?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

LeQuack ::

Problem špekuliranja s stanovanji, za razliko od delnic, je da je to slabo za družbo.
Quack !

sandmat ::

LeQuack je izjavil:

Problem špekuliranja s stanovanji, za razliko od delnic, je da je to slabo za družbo.

hm, tehnično gledano je bila špekulacija z nepremičnimami tudi problem zadnje krize v US. Ampak ne zaradi same špekulacije, temveč zaradi inštrumentov, ki so jih veliki ekonomisti na wall streetu uspeli nakvačkat.

3p ::

Okapi je izjavil:

Katera delnica, ki bi jo kupil pred 100 leti, bi danes še bila kaj vredna? Da najdeš v predalu šop prinosniških delnic, ki jih je tvoj ded kupil pred 100 leti?


Seveda. Podjetja so se združevala, crkovala, razpadala, se preimenovala, itd. Verjetno se najde tudi kako, predhodnika katerega delnice si lahko kupil pred dobesedno 100 leti.

Ciljal pa sem na to, da če si v zadnjih 100 letih investiral (seveda razpršeno) v blue-chipe za daljše obdobje (seveda ne 100 let, ampak recimo 20-30), si težko zafrknil.

LeQuack je izjavil:

Problem špekuliranja s stanovanji, za razliko od delnic, je da je to slabo za družbo.


Saj vemo, da "družba ne obstaja".

(Ne, seveda se strinjam. Še najbolj absurdno je prekupčevanje s starimi nepremičninami. Če se denar meče v nove, se vsaj ponudba veča.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 3p ()

Smurf ::

Mislim, da je 10y rolling average s&p-ja bil negativen okoli 4 leta v zadnjih 80 letih.

https://www.businessinsider.com/sp-500-...

Povprecje pa je okoli 10%. Za nepremicnine mislim, da so te procenti nekoliko pod 4%.

thramos ::

Utk je izjavil:

No, ampak enkrat moraš tudi ven vzet, vsaj delno, sej to je namen, da enkrat tudi zapraviš. In če si hotel ven od 2009 do 2013, 14 nekje, si težko velik plus naredu.
Če samo daješ not dokler ne umreš, kaj ma veze ali imaš 100 ali 400 jurjev?


Sej je bil primer percija na eni od prejšnih strani. Če bi kupil 2005 delnice namesto stanovanja, bi mela leta 2010 ob prodaji 50 % profita, več kot ga je mel s flatom.

Enako pa lahko vzamemo nekoga, ki je kupil 2007 stanovanje in ga bil prisiljen prodati 2015. Po možnosti s kreditom.

Utk ::

V kater etf in kako bi ti leta 2005 vložil?
Marsikaj je v teoriji, v praksi se pa zakomplicira. Jaz niti danes ne bi ravno vrgel 100 jurjev prek degira. Leta 2005 pa sigurno da ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

profii ::

K se ravno pogovarjate o vlaganjih v sklade za 10+ let nazaj. Sam sem 2007 vložil v: https://www.fondsprofessionell.at/fonds...

thramos ::

Utk je izjavil:

V kater etf in kako bi ti leta 2005 vložil?
Marsikaj je v teoriji, v praksi se pa zakomplicira. Jaz niti danes ne bi ravno vrgel 100 jurjev prek degira. Leta 2005 pa sigurno da ne.


V praksi so nekateri kupili stanovanja v Zbiljskem gaju ali pa čem podobnem.

perci ::

thramos je izjavil:

Utk je izjavil:

V kater etf in kako bi ti leta 2005 vložil?
Marsikaj je v teoriji, v praksi se pa zakomplicira. Jaz niti danes ne bi ravno vrgel 100 jurjev prek degira. Leta 2005 pa sigurno da ne.


V praksi so nekateri kupili stanovanja v Zbiljskem gaju ali pa čem podobnem.

Te zgodbe pri nas že lep cajt tudi teoretično niso več možne. Na delnicah se lahko pa še vedno nategneš.

thramos je izjavil:

Utk je izjavil:

No, ampak enkrat moraš tudi ven vzet, vsaj delno, sej to je namen, da enkrat tudi zapraviš. In če si hotel ven od 2009 do 2013, 14 nekje, si težko velik plus naredu.
Če samo daješ not dokler ne umreš, kaj ma veze ali imaš 100 ali 400 jurjev?


Sej je bil primer percija na eni od prejšnih strani. Če bi kupil 2005 delnice namesto stanovanja, bi mela leta 2010 ob prodaji 50 % profita, več kot ga je mel s flatom.

Enako pa lahko vzamemo nekoga, ki je kupil 2007 stanovanje in ga bil prisiljen prodati 2015. Po možnosti s kreditom.

Če bi kupil bitcoin....bi vas zdajle vse lahko kupil.

Po drugi strani, če bi kupil obveznice, bi bil na slabšem kot s stanovanjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Sparkxl ::

Tisti ki tukaj smetite z velikimi donosi od delnic, pozabljate na par malenkosti, takih življenjskih. Recimo izgubljena desetletja,kot je bilo 00-10, z minimalno rastjo. Kaj če jaz denar rabim v ravno takem desetletju? Kje piše, da se ne moreta pojavit 2 taki desetletji zapored? Delnice so gemblanje in za nazaj je lahko bit pameten.
Nepremičnine pa so varna naložba s temu primero manjšimi donosi.
Zato nehajte srat tukaj kaj bi bilo če bi kdo vložil v delnice pred 20 leti, ker to danes nima nobene veze s tem kaj bo v naslednjih 20 letih

zavajon ::

Ja, prav imaš. Edini smiselni način investiranja kapitala je vlaganje v nepremičnine, vse ostalo je le gemblanje.
Čudno je le to, da je Slovenija ena revnejših držav v EU, ko pa Slovenci izmed vseh v EU največ vlagajo v nepremičnine.
««
75 / 133
»»