» »

Novo Linuxovo jedro 5.0 je tu

Novo Linuxovo jedro 5.0 je tu

kernel.org - Ponoči je izšla nova stabilna verzija Linuxovega jedra, ki nosi oznako 5.0. Tri leta po izidu Linuxa 4.0 in 20 podverzij kasneje je bil čas za preskok na novo številko. Tudi to pot Linus Torvalds, ki je že dolgo nazaj z oddiha in iskanja prijaznejšega jaza, saj znova skrbi za jedro, poudarja, da kakšnih večjih pomenov številčenju verzij ne gre več pripisovati.

Med pomembnejšimi novostmi je zagotovo podpora za šifriranje Adiantum, ki ga je razvil Google in je namenjeno napravam z nizko porabo energije. Preprosto povedano Adiantum prinaša pohitritev šifriranja, če nimamo namenskega strojnega čipa, kar se običajno zgodi z najcenejšimi in najvarčnejšimi napravami. Adiantum bo omogočil, da bodo podatki šifrirani na vseh napravah.

Druga važnejša novost je izboljšano upravljanje s pomnilnikom, ki bo preprečevalo pretirano fragmentacijo. Poleg tega novo jedro prinaša tudi izboljšano podporo za grafiko in nove funkcije, denimo VRR (variable refresh rate) in podpora za AMD FreeSync, Raspberry Pi Touchscreen itd. Prihaja tudi večja pisava Terminus za branje terminala na zaslonih 4K brez naprezanja oči. Kot smo pričakovali, ima nova verzije tudi kup popravkov, med katerimi so tudi takšni za ranljivosti Spectre in Meltdown, ki ne upočasnjujejo več računalnikov tako zelo kot nekdaj. Novo jedro si lahko prenesete in prevedete sami ali pa počakate, da ga distribucije vključijo.

38 komentarjev

FireSnake ::

Lepe spomine na uporabo Linuxa imam.
Ga skorajda malo pogrešam. Bo treba to vzporedno inštalirati, pa spet malo preizkusiti.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

hojnikb ::

Sj verjetno ze uporabljaš linux... router, andorid telefon, pametna wc školjka ...8-)
#brezpodpisa

Baja ::

pa v procu mas verjetno unix zapecen :)

tony1 ::

hi, hi :P

Kupite si AMDja :)

vahid ::

Med pomembnimi dodatki je sifrirni algoritem, ki ni imel se kaksne prav resne analize in to od podjetja, ki ga je prakticno ustanovila CIA. What could go wrong...

Baja ::

tony1 je izjavil:

hi, hi :P

Kupite si AMDja :)


isto sranje, drugo pakovanje

tony1 ::

Nima tistega Unixa za učenje otrok v procu.

poweroff ::

vahid je izjavil:

Med pomembnimi dodatki je sifrirni algoritem, ki ni imel se kaksne prav resne analize in to od podjetja, ki ga je prakticno ustanovila CIA. What could go wrong...

Algoritmi (ChaCha,...) so bili revidirani. Tukaj je nekaj malega na to temo: https://eprint.iacr.org/2018/720.pdf

Glede implementacije pa na hitro ne najdem nič, ampak vsaj osnovni pregled bo Debian zagotovo naredil.
sudo poweroff

Poldi112 ::

vahid je izjavil:

Med pomembnimi dodatki je sifrirni algoritem, ki ni imel se kaksne prav resne analize in to od podjetja, ki ga je prakticno ustanovila CIA. What could go wrong...


Kaj hočeš reči? Da boš brez šifriranja bolj varen? Ter katero podjetje je "praktično ustanovila CIA" ter kako je to izgledalo?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

jype ::

Poldi112 je izjavil:

Ter katero podjetje je "praktično ustanovila CIA" ter kako je to izgledalo?
Podobno kot pri nas: Nekdo ima dobro idejo in pozna nekoga v državni upravi, pa se zmenita, da bo prvi naredil firmo, drugi pa pripravil razpis. The rest is history.

pikachu004 ::

Živjo, imam vprašanje glede novih jeder. Imam cca 5 let star prenosnik, Lenovo G50-45, AMD A6-6310, AMD Radeon R4 GPU. Pred nekaj leti sem se igral z Ubuntu, pa je bil opazno počasnejši od Windows 8. So se v tem času goniliniki za mojo konfiguracijo posobodili in bi sedaj delal hitreje?

jype ::

Najbrž so se, ja. To je odvisno od proizvajalca strojne opreme, ki mora bodisi dokumentirati opremo, da lahko gonilnike spiše skupnost, ali pa (ta možnost je slabša, ker napake lahko popravlja samo proizvajalec) napisati gonilnike sam.

vahid ::

Poldi112 je izjavil:

vahid je izjavil:

Med pomembnimi dodatki je sifrirni algoritem, ki ni imel se kaksne prav resne analize in to od podjetja, ki ga je prakticno ustanovila CIA. What could go wrong...


Kaj hočeš reči? Da boš brez šifriranja bolj varen? Ter katero podjetje je "praktično ustanovila CIA" ter kako je to izgledalo?


Takole: https://medium.com/insurge-intelligence...

Samo tako ali tako ne bos prebral, ker je vec kot 10 vrstic.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Markoff ()

vahid ::

poweroff je izjavil:

vahid je izjavil:

Med pomembnimi dodatki je sifrirni algoritem, ki ni imel se kaksne prav resne analize in to od podjetja, ki ga je prakticno ustanovila CIA. What could go wrong...

Algoritmi (ChaCha,...) so bili revidirani. Tukaj je nekaj malega na to temo: https://eprint.iacr.org/2018/720.pdf

Glede implementacije pa na hitro ne najdem nič, ampak vsaj osnovni pregled bo Debian zagotovo naredil.


Hja, mene predvsem boli kaj tipa DUAL_EC_DRBG... Se vedno bi chacha lahko notri stisnili, pa so sli nekaj svojega delati.

vahid ::

vahid je izjavil:

poweroff je izjavil:

vahid je izjavil:

Med pomembnimi dodatki je sifrirni algoritem, ki ni imel se kaksne prav resne analize in to od podjetja, ki ga je prakticno ustanovila CIA. What could go wrong...

Algoritmi (ChaCha,...) so bili revidirani. Tukaj je nekaj malega na to temo: https://eprint.iacr.org/2018/720.pdf

Glede implementacije pa na hitro ne najdem nič, ampak vsaj osnovni pregled bo Debian zagotovo naredil.


Hja, mene predvsem boli kaj tipa DUAL_EC_DRBG... Se vedno bi chacha lahko notri stisnili, pa so sli nekaj svojega delati.


Ah, stekam, to ni cypher. Ok, mea culpa vredu je.

gendale2018 ::

Naj že enkrat zrihtajo btrfs subvolume raid/kompresio, naredijo število kopij podatkov pri raid 1 oziroma 10 nastavljivo (spet za vsak subvolume posebej), vržejo ven raid5/6 ker itak ne dela in tudi če bi je prepočasen pri pisanju in rebuild arraya na današnjih diskih itak traja tolko časa, da ti zna odleted še en oziroma dva in adijo podatki... večji kot je array bolj verjetno je da se kaj takega zgodi, če imaš pa v arrayju bolj malo diskov pa ni nekega hudega prihranka v prostoru... dodajo lahko še podporo za front cache na ssdju (ja vem lahko ga narediš na roke če uporabiš dm-cache), podporo za scrub praznega prostora

swap naj bo privzeto šifriran

kompajlan naj bo z -march=native

Nekako prisilijo proizvajalce strojne opreeme dajo vn
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

vahid ::

gendale2018 je izjavil:

Naj že enkrat zrihtajo btrfs subvolume raid/kompresio, naredijo število kopij podatkov pri raid 1 oziroma 10 nastavljivo (spet za vsak subvolume posebej), vržejo ven raid5/6 ker itak ne dela in tudi če bi je prepočasen pri pisanju in rebuild arraya na današnjih diskih itak traja tolko časa, da ti zna odleted še en oziroma dva in adijo podatki... večji kot je array bolj verjetno je da se kaj takega zgodi, če imaš pa v arrayju bolj malo diskov pa ni nekega hudega prihranka v prostoru... dodajo lahko še podporo za front cache na ssdju (ja vem lahko ga narediš na roke če uporabiš dm-cache), podporo za scrub praznega prostora

swap naj bo privzeto šifriran

kompajlan naj bo z -march=native

Nekako prisilijo proizvajalce strojne opreeme dajo vn


Hebes btrfs. mi na kraj pameti ne pade spet neke eksperimente prenasat, ZFS, svoje nove izmisljotine naj imajo zase. Pa tudi ce bi se pocutil eksperimentalno bi raje HAMMER uporabljal.

pegasus ::

Ma kakšni putri in kladiva, fantje, weka.io, to je prihodnost ;)

vahid ::

pegasus je izjavil:

Ma kakšni putri in kladiva, fantje, weka.io, to je prihodnost ;)


Kar se mene tice je lahko prihodnost karkoli, zanima me preteklost in to 15 let v produkciji. Ne bom puscal podatkov nekemu novodobnemu skrpucalu, ce je pa HP zraven pa se toliko manj. Ko pa napisejo zraven AI, zacnejo pa lucke utripat in sirene tuliti (ali v prevodu: marketinski bullshit je zraven)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vahid ()

gendale2018 ::

vahid je izjavil:

gendale2018 je izjavil:

Naj že enkrat zrihtajo btrfs subvolume raid/kompresio, naredijo število kopij podatkov pri raid 1 oziroma 10 nastavljivo (spet za vsak subvolume posebej), vržejo ven raid5/6 ker itak ne dela in tudi če bi je prepočasen pri pisanju in rebuild arraya na današnjih diskih itak traja tolko časa, da ti zna odleted še en oziroma dva in adijo podatki... večji kot je array bolj verjetno je da se kaj takega zgodi, če imaš pa v arrayju bolj malo diskov pa ni nekega hudega prihranka v prostoru... dodajo lahko še podporo za front cache na ssdju (ja vem lahko ga narediš na roke če uporabiš dm-cache), podporo za scrub praznega prostora

swap naj bo privzeto šifriran

kompajlan naj bo z -march=native

Nekako prisilijo proizvajalce strojne opreeme dajo vn


Hebes btrfs. mi na kraj pameti ne pade spet neke eksperimente prenasat, ZFS, svoje nove izmisljotine naj imajo zase. Pa tudi ce bi se pocutil eksperimentalno bi raje HAMMER uporabljal.

funny story, prejšnji vikend sem vgrajeval še en disk in ponesreči zrahljal en sata kabel, kar naenkrat je bil kup datotek neberljiv, preverim kable in jih porinem not do konca, poženem par ukazov in lejga hudiča vsi fili so ok pa nimam za podatke nobenega raida (ker so na žalost diski predragi, drugače bi z veseljem imel raid 10, samo kaj ko so 12tb+ diski nekje 4x predragi)


res drekast file system
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

pikachu004 je izjavil:

Živjo, imam vprašanje glede novih jeder. Imam cca 5 let star prenosnik, Lenovo G50-45, AMD A6-6310, AMD Radeon R4 GPU. Pred nekaj leti sem se igral z Ubuntu, pa je bil opazno počasnejši od Windows 8. So se v tem času goniliniki za mojo konfiguracijo posobodili in bi sedaj delal hitreje?


Kako si meril hitrost?
Ne verjamem, da so bila polkna kdaj koli hitrejša na šibkejših računalnikih.
Že na začetku ne, čez čas pa tako ali tako.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

pegasus ::

vahid je izjavil:

Kar se mene tice je lahko prihodnost karkoli, zanima me preteklost in to 15 let v produkciji. Ne bom puscal podatkov nekemu novodobnemu skrpucalu, ce je pa HP zraven pa se toliko manj. Ko pa napisejo zraven AI, zacnejo pa lucke utripat in sirene tuliti (ali v prevodu: marketinski bullshit je zraven)
Prodajaš drugačne stvari, kot jih prodajam jaz. Oz. nimaš strank, ki ti pridejo pizdit, da jim job počasi laufa, ko pa imajo ja samo 10 miljonov fajlov v enem direktoriju (in nekaj tisoč direktorijev). Also, weka ima številke za pokazat (specsfs, io500), marketingarje zaposljujejo šele zadnje mesece.

vahid ::

pegasus je izjavil:

vahid je izjavil:

Kar se mene tice je lahko prihodnost karkoli, zanima me preteklost in to 15 let v produkciji. Ne bom puscal podatkov nekemu novodobnemu skrpucalu, ce je pa HP zraven pa se toliko manj. Ko pa napisejo zraven AI, zacnejo pa lucke utripat in sirene tuliti (ali v prevodu: marketinski bullshit je zraven)
Prodajaš drugačne stvari, kot jih prodajam jaz. Oz. nimaš strank, ki ti pridejo pizdit, da jim job počasi laufa, ko pa imajo ja samo 10 miljonov fajlov v enem direktoriju (in nekaj tisoč direktorijev). Also, weka ima številke za pokazat (specsfs, io500), marketingarje zaposljujejo šele zadnje mesece.


Nic ne prodajam, samo prvi kriterij fsja je, da kar shranis, tudi se kdaj dobis dol.Nekega novega sranja ne bom dajal gor, pa mi je cisto vseeno kaj proizvajalec pravi o njem in kaksne so performance. Btrfs se mi je npr. 2x usul.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vahid ()

c3p0 ::

vahid je izjavil:

Med pomembnimi dodatki je sifrirni algoritem, ki ni imel se kaksne prav resne analize in to od podjetja, ki ga je prakticno ustanovila CIA. What could go wrong...


Kaj šele Selinux, produkt NSA, ki je pogosto privzeto vključen. The horror.

spegli ::

Linusu se je očitno odpeljalo. Najprej SysVinit, sedaj pa še kernel stopnja brez dobrega razloga.

pegasus ::

vahid je izjavil:

Nic ne prodajam, samo prvi kriterij fsja je, da kar shranis, tudi se kdaj dobis dol.
No vidiš, da prodajaš druge reči drugačni publiki. Pri meni to namreč ne drži. Tako ali tako vse brišem po treh mesecih, edini in glavni cilj je performance.

vahid ::

pegasus je izjavil:

vahid je izjavil:

Nic ne prodajam, samo prvi kriterij fsja je, da kar shranis, tudi se kdaj dobis dol.
No vidiš, da prodajaš druge reči drugačni publiki. Pri meni to namreč ne drži. Tako ali tako vse brišem po treh mesecih, edini in glavni cilj je performance.


Pa kaj se potem sploh vtikas v to debato, naredi ramdisk in tresci gor karkoli ze.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Poldi112 ()

AštiriL ::

pikachu004 je včeraj ob 12:14:35 izjavil:
Živjo, imam vprašanje glede novih jeder. Imam cca 5 let star prenosnik, Lenovo G50-45, AMD A6-6310, AMD Radeon R4 GPU. Pred nekaj leti sem se igral z Ubuntu, pa je bil opazno počasnejši od Windows 8. So se v tem času goniliniki za mojo konfiguracijo posobodili in bi sedaj delal hitreje?


Kako si meril hitrost?
Ne verjamem, da so bila polkna kdaj koli hitrejša na šibkejših računalnikih.
Že na začetku ne, čez čas pa tako ali tako.



tudi jaz sem na 5+ let starih racunalnikih opazil, da so veliko bolj uporabni z polknami kot z pingvinom, poleg boot time sem opazil tudi velike nevšečnosti pri brskanju po spletu tako z chromiumom, kot tudi z firefoxom (testirano win10/ubuntu18 @ 64bit cpu). Po drugi strani pa polken v okolju kaksnega streznika ne zdrzim in nikakor ne bi mogel delati z windowsi na strezniku. Pri powerful masinah se zelo pozna linuxova (debian) moc/performens in adaptivnost/uporabnost, pa se IT community je vecji kar se tice tega. Za PC pa vedno uporabljam Okna, saj mi nikoli ne povzrocajo tezav, razen pri izklopu vseh prekletih vohunskih storitev M$. Windows se pac lepo boota, pac dozivis kdaj kaksen bsod, drugace pa vse lepo tece brez tezav. moje mnenje.
Ostani 127.0.0.1, ko si 0.0.0.0, nosi 255.255.255.255.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AštiriL ()

Poldi112 ::

In kakšne težave si imel z browserji?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

pikachu004 ::

FireSnake je izjavil:

pikachu004 je izjavil:

Živjo, imam vprašanje glede novih jeder. Imam cca 5 let star prenosnik, Lenovo G50-45, AMD A6-6310, AMD Radeon R4 GPU. Pred nekaj leti sem se igral z Ubuntu, pa je bil opazno počasnejši od Windows 8. So se v tem času goniliniki za mojo konfiguracijo posobodili in bi sedaj delal hitreje?


Kako si meril hitrost?
Ne verjamem, da so bila polkna kdaj koli hitrejša na šibkejših računalnikih.
Že na začetku ne, čez čas pa tako ali tako.


Hitrosti nisem meril s programi, ampak občutek je bil tak. Delovanje vsega na splošno. Klik na strat in prikaz menija, brskanje po slpetu. Zagon in uporaba gimpa/inskcapea,... Youtube je delal veliko počasneje, kot bi gledal 20fps? AMD je imel/ima svoje gonilnike, probal sem tudi druge, pa je bilo vedno enako. Sem že takrat spraševal, pa ste mi priporočali Intel za Linux :)

vahid ::

c3p0 je izjavil:

vahid je izjavil:

Med pomembnimi dodatki je sifrirni algoritem, ki ni imel se kaksne prav resne analize in to od podjetja, ki ga je prakticno ustanovila CIA. What could go wrong...


Kaj šele Selinux, produkt NSA, ki je pogosto privzeto vključen. The horror.


U res ja, tisto je bila pa industrijska sabotaza :)) Da se ne bi razvilo kaj kar bi ljudje zares uporabljali in jim otezili njihove zelje po brskanju po tujih masinah, so naredili nekaj kar znajo vsi po instalaciji samo izklopit :)) :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vahid ()

AštiriL ::

Poldi112: Pocasno odpiranje, predvsem je pa javascript gonilo grozno. Testiral sem z coinhiveom (www2.arnes.si/~asija3) in na isti mašini z Win10 Chromeom dobil ~30 na sekundo, na Ubuntuju 18.04 pa okoli 3.
Ostani 127.0.0.1, ko si 0.0.0.0, nosi 255.255.255.255.

Poldi112 ::

Se bojim, da tvoja izkušnja ne bo reprezentativna, ker imaš neke hude probleme.

Prvi javascript test, ki sem ga našel, mi na moji dual boot mašini (i3 3770, 8gb ram) dela hitreje v Linux-u. Nimam pa povsem iste verzije FF-ja, v Win je 65.0.2, v Lin 65.0.1.

Win 10: 1222.8ms
Debian 9 z Awesome WM: 1085.6ms
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

AštiriL ::

Ja, v teh hudih problemih je point. Na manj zmogljivih mašinah je (po mojih testih Ubuntu) Debian počasnejši do neuporabnosti. Nekaj casa nazaj sem zacasno uporabljal laptop izpred 6 let, ker se mi je na desktopu psu skuril. Predvideval sem, da bo bolj uporaben z Linuxom, instaliral sem Ubuntu 14.04. Na firefoxu sem imel grozne loading time videov in strani so se postavljale zelo nemogoce dolgo casa. Nato sem naredil fresh install Windowsa 7 in z isto verzijo firefoxa in tudi z chromom brskal normalno, skoraj kot na desktopu, seveda ce je bil odprt samo brskalnik. Tudi boot time je bil grozen. Ne govorim niti o dual bootu (custom GRUB, ki ga dobis z ubuntujem), o installu osja na isti hdd.

Debian uporabljam na serverju, z windowsi sploh se nisem poskusil, ker po mojih ocenah windows ni za server.

Windows uporabljam na svojih dobrih mašinah, kjer pac igram igrice in samo ne nakladaj mi o Wineu in ostalih kozlarijah ker se linuxa za nekatere spile ne da uporabljati... in zakaj bi ga? Windows na desktopih dela, igre perfektno, zakaj bi se mucil z neko odprtokodno zadevo samo zato ker je (....)? Windowsa ne placujem torej razlike *na desktopu* glede cene ne bi bilo.

*popravil sem*
Ostani 127.0.0.1, ko si 0.0.0.0, nosi 255.255.255.255.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AštiriL ()

hojnikb ::

tole zgleda bolj problem o neobstojecih driverjih, kot sam ubuntu..
#brezpodpisa

AštiriL ::

popravil sem. windows dela bp, dobi vse popravke, za koncnega uporabnika je cisto v redu okolje. Se pa seveda strinjam in podpiram ubuntu v production okoljih kjer je potreben visok performens in je treba customizirati operacijski sistem.
Ostani 127.0.0.1, ko si 0.0.0.0, nosi 255.255.255.255.

Poldi112 ::

Linux je, sploh na starih mašinah, v povprečju hitrejši od Win. Kar ti pa jasno ne pomaga, če aplikacije, ki jih uporabljaš, niso podprte oz. ne delujejo dobro. Zdaj meni je povsem vseeno, kaj ti uporabljaš, v nos mi gre edino izjave, da je Debian neprimerno počasnejši od Win. Ker to enostavno ne drži. Oz. drži zgolj v primerih, ko so problemi. Kar je podobno izjavi, da je rabljenh Golf hitrejši od rabjenega Porshe-ja, vsaj po mojih izkušnjah. Nisem pa mehanik, da bi pogruntal, kaj Porsheja zajebava...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

gendale2018 ::

Linux dela čisto uredu na vseh računalnikih, hitrih in počasnih

izjema je edino kaka strojna oprema za katero proizvajalci ne dajo ven vsaj točnih specifikacij oziroma open source driverjev, tle pa ni kriv Linux ampak proizvajalci tega hwja
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšlo Linuxovo jedro 5.1

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
247355 (4866) Zvezdica27
»

Linux 4.16 je tu

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
2511820 (8090) poweroff
»

Izšlo jedro Linux 4.11

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
55403 (3507) oxyuranus
»

Linux 4.10 je tu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5413606 (10335) BigWhale
»

Linuxovo jedro 4.2 je tu

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
2613781 (9177) Jst

Več podobnih tem