» »

Pogodbe, pravo itd.

Pogodbe, pravo itd.

kr3ten ::

1. Zanima me, ko podpisuješ ''pomembnejše'' pogodbe oz. katerekoli, ali mora biti podpis enak, kot ga imaš na osebni?
2. Kako se lahko naprimer neka čačka smatra kot dokaz, da sem res to jaz podpisal? Kaj če sem sklenil pogodbo, pri kateri se izkaže, da sem kršil neke obveznosti oz. jih nisem poravnal in enostavno rečem da podpis ni moj oz. ga je nasprotna stranka ponaredila (not a big deal)?
3. Slovnične napake v pogodbah? Kako se rešujejo te stvari? Ali pa če napišeš znesek z številko nato pa še z besedo in napišeš narobe, katera vrednost je potemtakem merodajna?
4. Ali morajo biti pogodbeni listi obvezno speti z klanfo, da je pogodba legitimna? Nekateri jo spnejo zgolj s sponko (kamot zamenjaš list in ga nadomestiš s prirejenim)? Če se potrudiš lahko to narediš tudi z klanfico koneckoncev ...

K0l1br1 ::

kr3ten je izjavil:

2. Kako se lahko naprimer neka čačka smatra kot dokaz, da sem res to jaz podpisal? Kaj če sem sklenil pogodbo, pri kateri se izkaže, da sem kršil neke obveznosti oz. jih nisem poravnal in enostavno rečem da podpis ni moj oz. ga je nasprotna stranka ponaredila (not a big deal)?
Skratka. Primer. Greš po posojilo na banko. Nakažejo ti na TRR 20.000 EUR. Ko je treba začeti plačevati obroke kredita boš rekel, da je čačka in istočasno tudi, da ne veš od kje 20.000 EUR?
Ali pa:
kupiš in prezameš avto. Moral bi ga plačati. Rečeš, da je čačka in da ne boš plačal. Avto pa nekako imaš in pričakuješ, da bo nekdo jemal resno trditev, da je podpis ponarejen, avto pa so ti pomotoma parkirali na dvorišču, banka pa pomotoma nakazala znesek na tvoj TRR in se zavarovala s hipoteko na nepremičnini.

K0l1br1 ::

kr3ten je izjavil:

3. Slovnične napake v pogodbah? Kako se rešujejo te stvari? Ali pa če napišeš znesek z številko nato pa še z besedo in napišeš narobe, katera vrednost je potemtakem merodajna?
Slovnične napake nimajo neke veze, koliko ne spreminjajo pomena. Tisto z besedo in številko se mimogrede zgodi. Verjetno bi se gledalo, kaj se je nato izpolnilo/izpolnjevalo brez ugovora. Če je ugovor in se gre za bistveno sestavino pogodbe, bo mimogrede prišlo do tega, da pogodba sploh ni nastala, ker ni soglasja o bistveni sestavini. In se nato vrača, kar se je prejelo ali pa se popravi napako, če so stranke normalne.


kr3ten je izjavil:

4. Ali morajo biti pogodbeni listi obvezno speti z klanfo, da je pogodba legitimna? Nekateri jo spnejo zgolj s sponko (kamot zamenjaš list in ga nadomestiš s prirejenim)? Če se potrudiš lahko to narediš tudi z klanfico koneckoncev ...>
Bo spet zgornji problem. Eden maha z enim izvodom, drugi z drugim. Končajo na sodišču, kjer se zmenijo, kar so se dogovorili, če so normalni, do problema sploh ne pride in se zmenijo že prej. Izvodov je itak več, na koncu je še datoteka na računalniku, ki se je poslala drugemu. Imaš jo v elektronski pošti enega in drugega. Ni da ni, sprintaš in je mir.

kr3ten ::

Zakaj je potrebno pri nekaterih obrazcih ali odločbah zapisati datum z besedo? ... sem prejel dne šestindvajsetega februarja blablabla ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kr3ten ()

Furbo ::

4. Pri res pomembnih zadevah se podpiše vsako stran pogodbe, notarsko overjeno notar tudi spne liste z vrvico in jo zapečati.

Ne boš odkril tople vode.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Karen ::

kr3ten je izjavil:

1. Zanima me, ko podpisuješ ''pomembnejše'' pogodbe oz. katerekoli, ali mora biti podpis enak, kot ga imaš na osebni?
2. Kako se lahko naprimer neka čačka smatra kot dokaz, da sem res to jaz podpisal? Kaj če sem sklenil pogodbo, pri kateri se izkaže, da sem kršil neke obveznosti oz. jih nisem poravnal in enostavno rečem da podpis ni moj oz. ga je nasprotna stranka ponaredila (not a big deal)?
3. Slovnične napake v pogodbah? Kako se rešujejo te stvari? Ali pa če napišeš znesek z številko nato pa še z besedo in napišeš narobe, katera vrednost je potemtakem merodajna?
4. Ali morajo biti pogodbeni listi obvezno speti z klanfo, da je pogodba legitimna? Nekateri jo spnejo zgolj s sponko (kamot zamenjaš list in ga nadomestiš s prirejenim)? Če se potrudiš lahko to narediš tudi z klanfico koneckoncev ...

Pravo je v osnovi dost simpl zadeva... pogodbe so praviloma konsenzualni kontrakt, torej pogodba nastane s soglasjem volj strank, pisnost se uporabi zato, da je dokazovanje dogovorjenega lažje.
Ad 1) Podpišeš se kot se pač podpisuješ. Po potrebi se pristnost podpisa dokazuje na sodišču z izvedencem grafologom.
Ad 2) Če si prej realiziral pol tiste pogodbe, mesec dni komuniciral s pogodbeno stranko ipd., za to pogodbo pa zdaj trdiš da je nisi podpisal ti, kaj misliš da se bo zgodilo?
Ad 3) Če je soglasje in je napaka očitna ni nobene panike. Problem je če eden trdi da je prava ena cifra, drug pa da je druga. Verjetno je še kakšna ponudba zadaj ipd... pogodba se interpretira skladno z namenom, ki sta ga imeli stranki, slovnične napake tu niso relevantne, nismo pri slovenščini, razen če se stranki ne strinjata glede vsebine lahko nastane j*ba, sicer ni pomembno koliko napak je.
Ad 4) Glej prej napisano - večina pravnih poslov ne zahteva obličnosti (npr. pisne oblike), zato ni pomembno ali je speto ali ne, ali je sploh zapisano, ali je na wc papirju dogovor ali pol strani manjka... če stranki vesta kaj je obveznost vsake ni problem.
Aja, še nekaj obstaja: načelo dobre vere in poštenja... v večini primerov to zadošča, ostalo je sodna statistika. Če gre stranka s figo v žepu v podpis pogodbe ne pomaga 100x poštempljano in podpisano (temu se reče da ni v dobri veri in ni poštena).

louser ::

Vseeno je, če se podpišeš z x-om ali pa narišeš krompir.
Dokler je ta podpis odraz tebe.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nategniti nateguna

Oddelek: Problemi človeštva
101627 (714) MaterVola
»

pogodba neoverjena veljavna?

Oddelek: Loža
268153 (7085) turist1
»

Sklenjeno v pisni obliki

Oddelek: Loža
151732 (1364) nevone

Pravni nasveti

Oddelek: Loža
6959 (480) Ribicija
»

Avtorske pravice po izdelavi spletne strani

Oddelek: Izdelava spletišč
443277 (2718) Ziga Dolhar

Več podobnih tem