TechCrunch - Na letošnjem MWC v Barceloni je z uvodnim nagovorom nastopila tudi evropska komisarka za digitalno ekonomijo in družbo, Mariya Gabriel, ki je predstavnike mobilne industrije starega kontinenta posvarila, da pričakuje njihov odziv na varnostne pomisleke glede omrežne opreme kitajskega proizvajalca Huawei. V zakulisju največjega sejma mobilnih tehnologij se je namreč odvilo precej lobiranja, katerega cilj je bil odvrniti morebitno prepoved uporabe njihove opreme na evropskih tleh.
GSMA (Groupe Spéciale Mobile Association), globalno interesno združenje ponudnikov mobilne telefonije, ki je med drugim tudi organizator MWC - je pred sejmom že napovedalo oster boj za ohranitev Huaweija med ponudniki opreme. Menedžerji evropskih telekomov pa so opozorili, da bi njegova izključitev povzročila dvoletno zamudo pri uvajanju 5G omrežij. Velja sicer omeniti, da je tudi Huawei pridruženi član GSMA.
Komisarka Gabrielova je še poudarila, da je varnost ena ključnih zahtev pri uvajanju 5G omrežij, pri tem pa nekoliko razkrila stališče Evropske komisije (EK) do tega vprašanja: "Je pa seveda jasno, da mora Evropa zavzeti enoten pristop do problema in to se bo v najkrajšem času moralo znajti na naši delovni mizi. Sicer tvegamo razdrobitev mnenj, saj bodo države članice ukrepale vsaka po svoje, da bi zaščitile svoje interese." Gabrielova je še podarila, da taka drobitev škoduje enotnemu digitalnemu trgu unije, ki mora temeljiti na skupnih vrednotah, ni pa podrobneje opredelila morebitnih ukrepov, ki jih EK pripravlja za harmonizacijo stališč glede problema Huawei.
Ni nepomembno dejstvo, da je v Barcelono pripotovala tudi osemčlanska delegacija ameriških uradnikov in da je ameriški državni sekretar Mike Pompeo pred dvema tednoma evropske države posvaril, da bi lahko primer Huaweijeve omrežne opreme pokvaril partnerske odnose med EU in ZDA. Kot je znano, je v EU mnenje glede (ne)varnosti, ki naj bi jo povzročala Huaweijeva oprema precej deljeno. Dve močni članici, Velika Britanija in Nemčija sta namreč že namignili, da so z njo povezani varnostni problemi rešljivi z več nadzora in vpeljavo nekaterih omejitev.
Spet prodana duša, kar žalostno kako hitro in kako poceni se prodajo te politiki dandanes. Sicer pa kot je že bilo omenjeno, nimajo te komisarji kaj govort o kakršnem koli security dokler se bo dalo tud na 5G vsem pogovorom lepo prisluškovati.
Odkod Američanom, ki so zlorabili svoj položaj na področju IT da so prisluškovali tudi Merklovi, podlaga da vijejo ročice nad Huaweijem? Zakaj bi jih morala EU poslušati? A smo kje podpisali, da se bomo pustili jahat samo Američanom?
So vse to, plus da pod vodstvom glavnega psihopata terajo svet v ekološki holokavst. In da sami počnejo to, kar zdaj tukaj očitajo Kitajcem, že desetletja. ZDA se pod trenutno oblastjo do EU obnašajo odkrito sovražno in vsaka privzeta solidarnost z njihovimi stališči s strani EU bi morala biti postavljena pod vprašaj.
Zmaugy malo overkompenzira svojo odločitev za dizla, pa so naenkrat vsi drugi ekohitlerji. Namesto da bi bil jezen na tiste, ki so ga nategnili, da je dizel čist.
Edini, ki je sposoben v temo o 5G omrežjih privlečt dizle, je lahko samo eden in edini Utk. Funkcionalno nepismen in nesposoben, ko mu pokažeš to dejstvo, pa začne z žalitvami.
Samo naivni lahko verjame da ima to karkoli z priskuškovanjem. To je zgolj ekonomsko vojna in nič drugega. EU bodisi sodeluje z Ameriko pri tej vojni ali pa ne, kaj je prava izbira je težko reči, namreč Kitajska precej omejuje vstop EU podjetij na svoj trg in je vojna morda upravičena, dokler Kitajci 100% ne odprejo trga zahodu...
Earlier in the day, Huawei's rotating Chairman Guo Ping delivered what might have been his boldest defense yet to U.S. accusations that the Shenzhen-based company's products could be used for espionage. The U.S. had "no evidence, nothing" to back those claims, Ping told a a packed main auditorium.
Prism, prism on the wall, who is the most trustworthy of them all?" Ping asked, drawing laughter and scattered applause. "It is a very important question and if you don't answer that, you can go and ask Edward Snowden.
"Ni nepomembno dejstvo, da je v Barcelono pripotovala tudi osemčlanska delegacija ameriških uradnikov in da je ameriški državni sekretar Mike Pompeo pred dvema tednoma evropske države posvaril, da bi lahko primer Huaweijeve omrežne opreme pokvaril partnerske odnose med EU in ZDA"
Ameriški uradniki se vmešavajo v notranje zadeve EU. Želijo si namreč da ZDA ali njeni sateliti dobijo posel in s tem še bolj oklestijo Evropo za neodvisnost od ZDA in njenih zaveznikov. Kar pomeni ogrožanje svobode prostega trga in temeljnih vrednot EU. ZDA izsiljuje EU. Da vidmo zdej če se bo EU pustila izsiljevat. Če smo samostojni al smo sam lutka ZDA.
Čakaj malo, link o naivnem mišljenju? Suvereno? V tem da rečeš, da je naivno misliti da ne gre le za denar, jaz ne vidim nobene suverene trditve. Za trditev da Huawei tudi ne bo zastonj pa mislim da tudi ni potreben vir.
Anyway, evo ti vir za to.... jaz sem vir. Lahko me pa javno pretepeš (ti dam dovoljenje za to), če se bi slučajno izkazalo, da ta trditev ne bo držala. Lahko pa tudi rečeš tako kot pravniki, da nisem usposobljen za podajanje takšnih trditev, ker nimam "ekonomske" izobrazbe.
Naj mi nekdo razloži, zakaj Američane (kar naenkrat) tako zelo skrbi varnost evropskih mobilnih sistemov, da izsiljujejo to s potencialnim omejevanjem svoje podpore Evropi. V čem je keč? Kaj točno bi oni s tem izgubili oziroma česa ne bi pridobili?
Naj mi nekdo razloži, zakaj Američane (kar naenkrat) tako zelo skrbi varnost evropskih mobilnih sistemov, da izsiljujejo to s potencialnim omejevanjem svoje podpore Evropi. V čem je keč? Kaj točno bi oni s tem izgubili oziroma česa ne bi pridobili?
Izgubijo možnost prisluškovanja s svojimi Cisco in podobnimi napravami, kjer že strojno na čipe lahko vgradijo backdoore.
Ja itak. Vprašanje je bilo retorično... to cut long story short, skrbi jih izpad vira prihodkov iz naslova "varnosti". Slogan gre pa nekako v stilu: "Bolj boste varni, če plačate nam in vam prisluškujemo mi!"...
Čakaj malo, link o naivnem mišljenju? Suvereno? V tem da rečeš, da je naivno misliti da ne gre le za denar, jaz ne vidim nobene suverene trditve. Za trditev da Huawei tudi ne bo zastonj pa mislim da tudi ni potreben vir.
Seveda je potreben. Ker pavšalne trditve, da je vsaka birokratska odločitev podmazana, pač ne sprejmem, ker še vedno izgledamo precej drugače kot kakšna Romunija, Somalija ali Švedska.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
Če ne boste pustili, da vam še naprej neovirano prisluškujemo, se bodo naši odnosi poslabšali.
Pripravijo naj razpis, ki omogoča samo prijavo ponudnikom, ki so pripravljeni dati popolne tehnične specifikacije ekipi evropskih strokovnjakov, ki se potem lahko prepričajo, da ne gre za vohunsko opremo. Zraven pa še vso možnost nadzora, da se v prihodnje kakega detajla, softwerskega ali hardwerskega ne "popravi".
Čakaj malo, link o naivnem mišljenju? Suvereno? V tem da rečeš, da je naivno misliti da ne gre le za denar, jaz ne vidim nobene suverene trditve. Za trditev da Huawei tudi ne bo zastonj pa mislim da tudi ni potreben vir.
Seveda je potreben. Ker pavšalne trditve, da je vsaka birokratska odločitev podmazana, pač ne sprejmem...
Ti si očitno vse skupaj narobe prebral... jaz v omnjenem postu ne vidim nič o birokraciji, še manj o podmazovanju. Sploh ni bistveno na kakšem nivoju se vse skupaj dogaja in kakšni prijemi se pri tem uporabljajo, v končni fazi gre vedno samo za "ekonomijo". Eni pač podmazujejo, drugi grozijo, tretji morijo, četrti zavlačujejo, motiv in končni cilj je pa enak.