» »

Strokovni izpit gradbeništvo - SLO in tujina (magisterij ali služba)

Strokovni izpit gradbeništvo - SLO in tujina (magisterij ali služba)

JamesTheKing ::

Pozdravljeni,

zanima me ali imamo tukaj kakšnega strokovnjaka iz področja gradbeništva? Zanima me naslednja stvar:

Lansko leto sem diplomiral iz gradbeništva, sedaj pa se trudim tudi z 2 stopnjo (magisterijem). Lansko leto je prišel novi gradbeni zakon, ki je spremenil pogoje za strokovni izpit (sedaj je potrebno imeti dokončan magisterij + delovne izkušnje). Zanima me ali ta strokovni izpit kaj velja v tujini (Avstrija, Nemčija, Švica, UK) ali moraš tam ponovno delati strokovnega oz. če tam sploh kaj gledajo na to?

Zanima me predvsem zato, ker se mi je ponudila opcija dela v Nemčiji (sicer ne kot inženir, ampak bolj kot pomočnik oz. fizični delavec). Ker mi magisterij povzroča kar nekaj težav, čedalje bolj razmišljam, da bi se izpisal in poizkusil z delom v tujini. Nekako sem študiral, da če bi se odločil za to, da bi mogoče sprejel delo v Nemčiji in se v tem času probal naučiti nemško, istočasno pa bi pridobil nekaj izkušenj.

Torej kaj storiti? Je boljše, da probam dokončati magisterij in narediti strokovni izpit v SLO ali naj zagrabim to delo, ter naredim strokovni izpit v tujini?

Res bi bil hvaležen, če bi mi kdo obrazložil situacijo glede priznavanja teh strokovnih izpitov v tujini in v SLO.

Hvala

PrihajaNodi ::

Cimprej pojdi delat da si naberes izkusnje. Razlog je sila preprost, papir ni vec to kar je bil vcasih.
Kar se pa priznavanj tice bos se pa moral pozanimati pri tujih organih kako je z nostrafikacijo diplome/izpitov. Hudica saj pa imas diplomo....jim bos pa ze poslal originale z DHL posto pa ti bodo sporocili kako in kaj.
Nihce tu ti ne bo dal tocnega odgovora, ker se ocenjuje od primera do primera.

Zgodovina sprememb…

JamesTheKing ::

PrihajaNodi je izjavil:

Cimprej pojdi delat da si naberes izkusnje. Razlog je sila preprost, papir ni vec to kar je bil vcasih.
Kar se pa priznavanj tice bos se pa moral pozanimati pri tujih organih kako je z nostrafikacijo diplome. Hudica saj pa imas diplomo....jim bos pa ze poslal originale z DHL posto pa ti bodo sporocili kako in kaj.



Point je v tem da do lanskega leta je bila potrebna samo diploma + 5 let delovnih izkušenj za strokovni izpit (gradbeništvo), sedaj so to z novim gradbenim zakonom spremenili in je magisterij obvezen. Zato pa sprašujem kako je v tujini s temi strokovnimi, kajti če se ne priznajo strokovni iz SLO oz. jih sploh nimajo, potem se odpravim v Nemčijo in pustim magisterij.

PrihajaNodi ::

Zakaj ne vprasas njih? Saj imajo mimistrstvo za solstvo, ki se s tem bavi in ocenjuje.

jype ::

Vprašaj na ZAPS, tam so sodelovali pri predlogu zakona in ziher vedo kako in kaj.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: 49106 ()

Invictus ::

Za strokovni izpit rabiš 5 let prakse. Drugače ga sploh ne moreš delati. Če si (po starem) bil univerzitetni diplomirani inženir.

Tehnik rabi 15 let izkušenj za strokovni izpit.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

JamesTheKing ::

Invictus je izjavil:

Za strokovni izpit rabiš 5 let prakse. Drugače ga sploh ne moreš delati. Če si (po starem) bil univerzitetni diplomirani inženir.

Tehnik rabi 15 let izkušenj za strokovni izpit.


Koliko let prakse rabiš za strokovnega vem. Prej je bilo diploma + 5 let prakse, zdaj pa je obvezen magisterij + 3 lete prakse. Vprašanje je bolj, če se ta strokovni izpit potem prizna v tujini (recimo Nemčiji, Avstriji, Švici, UK). ker sem v dilemi ali naj pustim magisterij in grem delat v Nemčijo in tam naredim kakšen izpit čez par let ali naj nadaljujem magisterij in ostanem v SLO, ter naredim strokovnega.

Invictus ::

Žal na tem področju EU še ni nič naredila...

Sicer najbrž pomaga, ampak veljaven pa ni...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nejcek74 ::

JamesTheKing je izjavil:

Lansko leto sem diplomiral iz gradbeništva, sedaj pa se trudim tudi z 2 stopnjo (magisterijem). Lansko leto je prišel novi gradbeni zakon, ki je spremenil pogoje za strokovni izpit (sedaj je potrebno imeti dokončan magisterij + delovne izkušnje). Zanima me ali ta strokovni izpit kaj velja v tujini (Avstrija, Nemčija, Švica, UK) ali moraš tam ponovno delati strokovnega oz. če tam sploh kaj gledajo na to?

Švica: mislim da ne.
Sam sem arhitekti in delam v Švici, slovenski strokovni izpit mi ne pomaga nič, ker jih Švicarji sploh ne poznajo. Lahko da je za gradbene inženirje drugače, preveri na SIA

btw. kolikor se spomnim zakonodaje, vsaj za arhitekturo v EU obstaja sistem recipročnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novega razpisa za pripravništvo v avgustu ne bo

Oddelek: Šola
152768 (2156) m0LN4r
»

dela za elektrotehnika - Energetik

Oddelek: Loža
134718 (3988) killa bee
»

Volonterstvo v OŠ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7613583 (11673) Tear_DR0P
»

Kam na faks?

Oddelek: Šola
404960 (3492) Bor H
»

Študentsko delo ali hitra diploma

Oddelek: Loža
407493 (5597) Tomi

Več podobnih tem