» »

Format diska za max kompatibilnost

Format diska za max kompatibilnost

AnotherMe ::

Torej, delam backup večje količine podatkov (večje za navadnega človeka). Podatke bom preko usb-sata vmesnika presnel na navadne diske in jih potem pospravil v omaro do nadaljnega.
Kako naj formatiram diske, da bodo čimbolj kompatibilni z različnimi sistemi in tudi v prihodnosti berljivi (če seveda ne bo crknil)? Windows sicer prevladujejo, ampak z NTFS ima probleme mac (moraš imet nek dodatne app), linux distribucije načeloma nimajo problema z ničemer...

Koliko mi je google vedel povedati, bi bil najbolj primeren exFAT?

Kakšni so vaši predlogi?

Načeloma podatki niso občutljivi, ampak vseeno sem razmišljal tudi o možnosti enkripcije - vsaj pri kakih fotografijah in podobnem - kako bi se bilo pametno tega lotit?


Hvala za nasvete!

lp

zee ::

Ntfs ali exFat. Slednjega zna prebrati tako Mac, Windows kot Linux.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

modelno1 ::

Tudi macOS prebere NTFS brez dodatnih driverjev, samo pisat ne more brez njih.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

AnotherMe ::

Ok, torej exfat it is! Kaj pa glede enkripcije? Pa da bom cez N let lahko to nekak tudi prebral? Da bo sw se obstajal ipd?

_Denny_ ::

Ne vemo...lahko bo vse isto do 2030, lahko pa že drugo leto izumijo x-krat boljši format in bo trenutni iz danes na jutri zavržen. Poglej si na primeru AGP porta, ki je bil de facto standard za grafične kartice in je v roku 2-3 let po prihodu PCIE popolnoma izginil.

Odvisno tudi kaj zate pomeni N-let...lahko je 5, ali pa 50. Za 5 je načeloma skoraj vseeno, za 50 bi pa jaz naredil tako:
- kot datotečni sistem bi vzel FAT32, ker ga zna prebrati čisto vse od 1€ Ebay mp3 playerja do vsakega novega operacijskega sistema; exFAT ne bi dal, ker se mi nikoli ni zdel uveljavljen in sem ga srečal samo kot možnost izbire pri formatu diska (vse je bilo FAT32 ali NTFS)
- za enkripcijo 4095MB RAR ali ZIP fajle z geslom, ker so že tu skoraj 30 let in ne bodo šli nikamor...vsaj dokler so v uporabi v piratski sceni
- več USB-SATA adapterjev in pripadajoče USB-C na USB adapterje; za vsak slučaj še lahko daš zraven M.2 na SATA adapter ali kak PCIE SATA kontroler
- zraven obvezno dodaj pregledovalnike za čisto vse fajle, ki so na disku...lahko, da noben več ne bo vedel kaj je jpeg, boš pa potem vsaj lahko prek kakega emulatorja zagnal recimo Irfanview tako kot zdaj počnemo s softverom za Commodore, Amigo, itd.
- vsakih 5 let preveriš, če je še berljivo in po potrebi preneseš na novejši medij oz. skonvertiraš na novejši format

Drugače pa digitalni formati niso za dolgoročno hrambo...poglej si kake probleme ima/je imela NASA z IBM729 magnetnimi zapisi iz 60ih in 70ih. Fotografije si natisni in jih daj v album na neko varno mesto, vse ostalo pa imaš tako dolgo, dokler bo možno. Mogoče bomo v prihodnosti na računalništvo iz 2019 gledali isto kot zdaj gledamo na uporabo enostavnega kalkulatorja in bo cel backup neuporaben.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

jype ::

Za kakšne podatke gre? Če te boli, če se kak bit spremeni, potem noben od naštetih sistemov ni primeren.

pegasus ::

_Denny_ je izjavil:

Drugače pa digitalni formati niso za dolgoročno hrambo...
So, če jih pravilno hraniš. Magnetni trakovi v inertni atmosferi (co2 ali dušik), konstantna temperatura, tema. Zna zdržat kako stoletje.

Na diske bi jaz dal ext3 in tar arhive. Tar format je z nami še dalj časa kot zip in rar. Enkripcijo pozabi, raje skopiraj vsak arhiv na dva diska. Ter eno kopijo shrani na drugi tektonski plošči.

AnotherMe ::

Hvala vsem za odgovore.

fat32 mi žal odpade, ker imam nekatere datoteke prevelike - ročno pa tudi ne bom šel razdeljevat ker je tega preveč.

Podatki so 80% video posnetki s starih vhs kaset - družinski arhiv... Nič ni kritičnega če kaj zmanjka, ampak glede na to, da imam par diskov viška, se mi zdi smiselno, da vsaj poiskusim shranit.

Glede trajnosti diskov: zadnji tovrstni backup sem delal decembra 2014 - en izmed 6 diskov je mrknil :D

Preostalo pa imam nekaj fotk in nekaj dokumentov - to bi pa res nekako zašifriral, ideja da uporabim kar zip se mi dopade - edino me pa malo moti, da je mogoče pogledati vsebino zipa (katere datoteke so noter), brez da vpiseš geslo - se da to kaj drugače nastaviti?

Baja ::

vrzi vse diske v eno kišto in si postavi raid ali zfs. podatki ti bodo hvaležni.

AnotherMe ::

Baja je izjavil:

vrzi vse diske v eno kišto in si postavi raid ali zfs. podatki ti bodo hvaležni.


Ravno to sedaj "razdiram"... Zaradi selitve se moram žal posloviti od mojega ljubega "NAS" (taveliko ohišje, 7 diskov, freenas...) Sami diski pa dosti manj zavzamejo prostora...

AnotherMe ::

Hmmm, na en problem dodaten sem naletel... Če dam kopirat večjo količino podatkov naenkrat (recimo 50gb), se mi usb disk odklopi in nazaj priklopi... kopiranje je seveda prekinjeno... če kopiram po manj naenkrat je pa vredu... Kaka ideja zakaj pride do tega?

Baja ::

premalo štroma na usb-ju? daj vmes en powered hub pa probaj.

AnotherMe ::

Baja je izjavil:

premalo štroma na usb-ju? daj vmes en powered hub pa probaj.


disk ima zunanje napajanje pa še zadej v kišti je štakan v "high power" usb port...

_Denny_ ::

Mogoče nekompatibilnost diska in USB-SATA adapterja ali adapterja in USB kontrolerja od matične...je redko, a se dogaja.

AnotherMe je izjavil:

Preostalo pa imam nekaj fotk in nekaj dokumentov - to bi pa res nekako zašifriral, ideja da uporabim kar zip se mi dopade - edino me pa malo moti, da je mogoče pogledati vsebino zipa (katere datoteke so noter), brez da vpiseš geslo - se da to kaj drugače nastaviti?

Pri RAR formatu imaš pri kreaciji arhiva opcijo "Encrypt file names". Pri takem fajlu ne pokaže vsebine dokler ne vpišeš gesla.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

WhiteAngel ::

Kriptiranja ne pocni. Raje naredi diske fizicno tezko dostopne.

Za FS sta FAT32 ali exFAT ok. Jaz tudi ne bi datotek zipal. Mogoce kake manjse zbirke tekstovnih reci. Fotk v jpeg pa sigurno ne, ker ne pridobis nic, razen namesto ene, vse nedostopne, ce kateri sektor odleti.

Tisto glede kopiranja pregledovalnikov je tudi bosa. Formata se ne bo vec dalo odpreti, tista .exe namestitev programa bo pa delovala ali kako?

AGP je izumrl zaradi nesposobnosti konzorcija PCI, da bi do casa zasnoval PCIe.

PS: Zakaj ne naredis backupa na nekaj deset blurayev?

Aja, za kopiranje uporabi live linux in konzolo, ce ne zelis prekinitev zaradi neumnosti.

Zgodovina sprememb…

gendale2018 ::

jaz imam btrfs in kljub vsem hejterjem dela super

max kompatibilen pa seveda ni
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

opeter ::

exFAT zna bit problematičen.
DP Review Forums: External WD Passport is ExFat more "fragile" than other formats if not ejected properly?
Constantly repairing ExFat drive on OSX
What's the problem with exFAT?

Če disk ni pravilno odklopljen (unmount), zna to pokvariti/poškodovati datoteke.
Glede tega je exFAT zelo občutljiv.

Nekaj citatov:
Less reliable and robust than either NTFS or HFS+ and slower than a native file system. The lack of Journaling can lead to data loss as well.


ExFat is optimised for solid state, not spinning disks.
There's no journaling, so any interruption during data transfer often results in corruption and data loss.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

USB ključ in oblika formatiranja

Oddelek: Strojna oprema
111380 (1231) rabelj5
»

WD 1GB fat 32 ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
61008 (838) opeter
»

USB napaka. exFAT?

Oddelek: Zvok in slika
161429 (1332) Ikspe
»

kopiranje na usb ključ

Oddelek: Pomoč in nasveti
168443 (8168) hojnikb
»

exFAT particija na hdd disku

Oddelek: Pomoč in nasveti
81539 (1444) RejZoR

Več podobnih tem