» »

Dva roterja delata brez problemov

Dva roterja delata brez problemov

aokorn ::

Pozdravljeni,
doma sem si zadal nalogo, da si uredim LAN mrežo po moji zamisli. To sem storil tako, da sem vezal zaporedno dva routerja. Prvi (glavni) router je obenem kar modem in je lociran v pritličju ob vhodu linije v hišo. Potem poteka en izhod iz routerja v višje nadstropje...Tu vse dela bp. V kleti, kjer pa imam hobby prostore pa imam najprej AP, iz katerega sem povezal LAN do drugega routerja. V drugi router sem vstopil preko WAN.

Zanimivo se mi pa zdi sledeče: Ko sem kupoval drugi router, sem se najprej na internetu skušal naučiti kako ga priključiti. Naletel sem na cel kup navodil, kako nastavljati IP, DHCP in Firewall... Nekoliko nepregledno vse skupaj.

Sam sem takoj preprosto vklopil LAN kabel iz AP v kleti v WAN vhod drugega routerja in moram z tadovoljstvom ugotoviti, da je vse začelo takoj delovati v nulo - brez kakršnihkoli nastavitev!
Sedaj se sprašujem, če je kaj narobe zaradi tega? Namreč ne znam si razlagati komplicirana navodila z interneta, medtem, ko je meni delovalo brez tega. Ali so novejši routerji že naučeni, da 'proradijo' brez nastavitev? Ali kdo ve?

Glavni router z modemom je telekomov Comtrend VI-3239eu
Drugi router v kleti je TL-WR841N

Andrej

Miha 333 ::

Routerja nista v istem omrežju. Recimo naprave, priključene na prvi router, ne bodo videle naprav, priključenih na drugi router. Internet bo pa delal povsod. Ni ravno narobe, ni pa optimalno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

DeeCoy ::

Miha 333 je izjavil:

Routerja nista v istem omrežju. Recimo naprave, priključene na prvi router, ne bodo videle naprav, priključenih na drugi router. Internet bo pa delal povsod. Ni ravno narobe, ni pa optimalno.

Točno. Si imel pač srečo, ker je imel 2. router prednastavljen dhcp tako, da se ipji ne tepejo. Še vseeno priporočam, da router nastaviš, tako kot mora biti, da je vse v hiši na istem subnetu.

Mavrik ::

aokorn je izjavil:



Sam sem takoj preprosto vklopil LAN kabel iz AP v kleti v WAN vhod drugega routerja in moram z tadovoljstvom ugotoviti, da je vse začelo takoj delovati v nulo - brez kakršnihkoli nastavitev!
Sedaj se sprašujem, če je kaj narobe zaradi tega? Namreč ne znam si razlagati komplicirana navodila z interneta, medtem, ko je meni delovalo brez tega. Ali so novejši routerji že naučeni, da 'proradijo' brez nastavitev? Ali kdo ve?


Seveda da dela, saj drugi router misli da je prvi router "internet" in ga tudi tako usmerja - tako imaš zdaj doma dvojni NAT (2x se prevajajo naslovi), mašine na enem routerju pa mašin na drugem routerju ne vidijo. Prav tako boš imel težave z aplikacijami, ki rabijo odprte porte z interneta za drugim routerjem, saj ne bodo mogle vklopiti port forwardinga na obeh routerjih - to so npr. kake igre, torrenti, skype, ipd.

Zato je priporočilo v takih konfiguracijah vedno, da se na drugem routerju izklopi DHCP strežnik, nastavi statični IP, kabel pa štekaš v LAN port, ne WAN.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

aokorn ::

Hvala!
Ali bi bilo bolje, da bi namesto drugega routerja namestil stikalo (switch)? Tega imam tudi na razpolago.

starfotr ::

Ali rabiš modem tudi kaj? Je nanj še kaj priklopljeno ali ne?

Najbolje je, da se da modem v bridge način, na routerju vzpostaviš PPPoE sejo in to je to. Tako imaš samo 1 omrežje.

Če pa mora biti modem v funkciji, pa naredi, kar so ti že svetovali predhodniki.

aokorn ::

starfotr je izjavil:

Ali rabiš modem tudi kaj? Je nanj še kaj priklopljeno ali ne?

Najbolje je, da se da modem v bridge način, na routerju vzpostaviš PPPoE sejo in to je to. Tako imaš samo 1 omrežje.


Kolikor jaz to razumem, je modem neločljivo povezan z prvim ruterjem (je v istem ohišju) in seveda potreben za delovanje le-tega. Torej modem potrebujem!

Bom naredil, kot ste mi svetovali!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aokorn ()

Mavrik ::

aokorn je izjavil:

Hvala!
Ali bi bilo bolje, da bi namesto drugega routerja namestil stikalo (switch)? Tega imam tudi na razpolago.


Če na drugem routerji izklopiš DHCP in kabel daš v LAN port, bo postal switch in router deli ne bodo počeli nič :)
The truth is rarely pure and never simple.

aokorn ::

Se sprašujem, zakaj bi sploh potereboval drugi router. Mislim, da bo dovolj, če namestim stikalo.

Mavrik ::

aokorn je izjavil:

Se sprašujem, zakaj bi sploh potereboval drugi router. Mislim, da bo dovolj, če namestim stikalo.


Ja, stikalo bo dovolj. :)
The truth is rarely pure and never simple.

aokorn ::

aokorn je izjavil:

Se sprašujem, zakaj bi sploh potereboval drugi router. Mislim, da bo dovolj, če namestim stikalo.


Mavrik je izjavil:

Ja, stikalo bo dovolj. :)


;)
Andrej


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Domače omrežje preko dveh routerjev

Oddelek: Omrežja in internet
152854 (2421) Invictus
»

Ojačanje WIFI signala z dodatnim routerjem?

Oddelek: Omrežja in internet
134337 (4146) amacar
»

Dva Linksys WRT 54GL routerja

Oddelek: Omrežja in internet
142102 (1815) floyd1
»

Težava z dvema routerjema povezanima med sabo.

Oddelek: Omrežja in internet
81189 (1065) NeMeTko
»

Povezava dveh routerjev

Oddelek: Omrežja in internet
127390 (6982) Leet1337

Več podobnih tem