» »

2018: črno leto za novinarstvo

2018: črno leto za novinarstvo

vir: PxHere

Reporters Without Borders - Iztekajoče se leto je bilo za novinarje eno najbolj smrtonosnih doslej, ugotavlja poročilo mednarodne organizacije Novinarji brez meja oz. Reporters sans frontieres (RSF). Ta vsako leto spremlja število novinarjev, ki so bili bodisi ubiti ali pa izpostavljeni zlorabam oz. nasilju.

Skupaj je življenja izgubilo 80 novinarjev, v številko štejejo tudi amaterski novinarji in drugi medijski delavci. 61 % od teh je bilo ubitih namenoma, v povezavi z njihovim poročanjem, 39 % pa jih je umrlo prav neposredno med opravljanjem svojega poklica. 348 jih je bilo pridržanih in 60 jih je doživelo usodo talca. Skratka, kot ugotavlja generalni sekretar RSF, je situacija v letošnjem letu postala kritična, saj se je nasilje nad novinarji razplamtelo bolj kot kdajkoli doslej.

Največ pozornosti je seveda zbudil umor kolumnista Washington Posta Jamala Khashoggija, pa Slovaka Jana Kuciaka. Najbolj nevarna država za ta poklic je seveda Afganistan, kjer je letos umrlo 15 novinarjev, sledijo pa mu Sirija, Mehika in Jemen. Letos se je prvič primerilo, da so se na spisek držav, v katerih je delo novinarjev najbolj nevarno, uvrstile ZDA. Tam je letos umrlo šest novinarjev; štirje v streljanju na uredništvu Capital Gazette v Annapolisu junija, preostala dva pa mesec poprej med poročanjem iz Severne Karoline, ki jo je zajelo neurje.

35 komentarjev

MrStein ::

A gre za neroden povzetek, ali tudi original meša kategorije:
- mafia style targeted execution
- umrli v vojni
- umrli v nesreči ("Two journalists killed on the job by falling tree in North Carolina")
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Ko se že omenja Khashoggija... bi rekel, da je precej bolj črno leto tudi za obveščevalce.

Kot ugotavlja generalni sekretar združenja obveščevalcev, je situacija v letošnjem letu postala kritična, saj se je nasilje nad oveščevalci razplamtelo bolj kot kdajkoli doslej.
sudo poweroff

Markus386 ::

A ni pri obveščevalcih "nenadna sumljiva smrt" že v job descriptionu?

poweroff ::

Saj je tudi pri preiskovalnih novinarjih, ne?
sudo poweroff

SimplyMiha ::

Ma, dajmo kar "pri vseh, ki se spravijo drezat v vplivno organizacijo po izbiri". Je pa še vedno bolje kot ne drezat pa še vedno doživet nenadno sumljivo smrt, ker si bil na napačnem kraju ob napačnem času. Leto 2018 je bolj leto kolateralne škode.

Markus386 ::

Mislim, da se noben ne poda v novinarstvo z tem rizikom v mislih. Pri obveščevalcih, sploh tistih, ki grejo v tujino, je pa nekako jasno, da obstaja cela kupica zakonov in predpisov, kjer se jim, če jih seveda odkrijejo, slabo piše. Pa naj gre za sodni proces + zapor, ali pa se ponesreči kaj radioaktivnega znajde v tvoji hrani.

PaX_MaN ::

poweroff je izjavil:

Saj je tudi pri preiskovalnih novinarjih, ne?

Ni. Kajti če bi bilo tako, uzakonjena privzeta nošnja orožja, privzeta tajnost dela/taktike/..., privzetega (policijskega) varovanja, privzete protivohunske obveščevalne službe, privzete smrtne kazni,..., ne bi bilo tako razširjeno zgolj in le za obveščevalce/tajne (so)delavce.

SimplyMiha ::

Mislim... Raziskovalni novinarji se sigurno zavedajo, da s svojim delom ne ugajajo svoji tarči. Razlika je le v izbiri tarče in kakšna sredstva le-ta izbira za utišanja novinarja. Pri nas je preteklo že nekaj vode od takrat, ko je eden stopil Janši na žulj ter jih dobil po batinah. Še pomnite, tovariši? In še danes poveličujete tega nadebudnega samodržca.

Seveda se sedaj poslužujejo drugih trikov. Raziskovalnega novinarja preprosto zaposliš v eni svojih firm pa je lepo tiho. Na ta račun smo "izgubili" že kar nekaj raziskovalnih novinarjev, ki ne vedo povedati, zakaj sedaj delajo pri tistem, katerega so zalezovali, in zakaj so prekinili raziskovalno delo. Na to temo je nekje bil en članek, pa se ne spomnim več kje... Mogoče Podčrto?

Če pa se spravite kritizirat koga bolj vplivnega, recimo kakšnega mafijca ali oligarha, je seveda tveganje precej večje.

Zgodovina sprememb…

PaX_MaN ::

PaX_MaN je izjavil:

poweroff je izjavil:

Saj je tudi pri preiskovalnih novinarjih, ne?

Ni. Kajti če bi bilo tako, uzakonjena privzeta nošnja orožja, privzeta tajnost dela/taktike/..., privzetega (policijskega) varovanja, privzete protivohunske obveščevalne službe, privzete smrtne kazni,..., ne bi bilo tako razširjeno zgolj in le za obveščevalce/tajne (so)delavce.

Kar me spomne:
identifikacijske podatke več kot 50 uradnih oseb agencije [...]. Navedeni podatki so označeni kot tajni, stopnje tajnosti TAJNO v skladu z ZTP, ker bi njihovo razkritje nepoklicani osebi lahko imelo škodljive posledice za varnost države ali za njene politične ali gospodarske koristi.

Torej če ti zaposleni povedo svojim domačim, da delajo za/v SOVA, so že prekršili zakon? :))

carota ::

A Juliana Assangea, se nikjer ne omeni? Bi kdo povprašal slovensko Društvo novinarjev kakšno je njihovo stališče do svojega kolega?

Novinarje, ki so polcijska tarča v Franciji se tudi ne omenja?

SimplyMiha ::

Popravi me če se motim, a Assange ni novinar.

korenje3 ::

ko sem videl naslov sem prvo pomislil da je črno leto zaradi lažnivega ali selektivnega poročanja v imenu šovbiznisa...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

poweroff ::

SimplyMiha je izjavil:

Popravi me če se motim, a Assange ni novinar.

Khashoggi tudi ne.

Tip je bil "bivši" obveščevalec.
sudo poweroff

SimplyMiha ::

korenje3 je izjavil:

ko sem videl naslov sem prvo pomislil da je črno leto zaradi lažnivega ali selektivnega poročanja v imenu šovbiznisa...

Potem bi bilo rumeno, kot rumeni tisk. Kar bi tudi moralo biti, glede na to koliko pozornosti so se mediji posvečali Trumpu.

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

SimplyMiha je izjavil:

Popravi me če se motim, a Assange ni novinar.


A ni priročno delati take umetne delitve, ko gre za zadeve, ki gredo vladi v nos...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

SimplyMiha ::

A, potem sem pa zgleda tudi jaz novinar. Kdaj dobim Pulitzerjevo nagrado?

Poldi112 ::

Ja? Kje je tvoj wikileaks oz. nekaj podobnegA?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

SimplyMiha ::

Mislim, programer sem tako kot Assange, svojčas sem vzdrževal nekaj "novičarskih" platform. To bi me moralo narediti najmanj za steber svobode govora?

Poldi112 ::

Ponovno, lahko dobimo link do nečesa, kar bo podobno Wikileaks po efektu na svobodo? Koliko časopisov je recimo objavilo zgodbe na podlagi zadev s tvojega portala?

Ego imaš večji od Trumpa, da se upaš primerjati z Asange-om.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

SimplyMiha ::

Še enkrat, Assange NI novinar. Je programer, žvižgač in urednik wikileaksa, a to še mu ne daje statusa novinarja. On je v povsem drugi kategoriji. Nazivati ga za novinarja je razvrednotenje pojma. Kot da bi nagca, ki prebije kordon varnostnikov in sredi tekme teka po nogometnem igrišču, imeli za nogometaša.

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

Kot rečeno, kako zelo pripravno.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Vazelin ::

SimplyMiha je izjavil:

Še enkrat, Assange NI novinar. Je programer, žvižgač in urednik wikileaksa, a to še mu ne daje statusa novinarja. On je v povsem drugi kategoriji. Nazivati ga za novinarja je razvrednotenje pojma. Kot da bi nagca, ki prebije kordon varnostnikov in sredi tekme teka po nogometnem igrišču, imeli za nogometaša.

Kaja Sajovic se ima za novinarko. Tut Asagne je pol novinar

SimplyMiha ::

Poldi112 je izjavil:

Kot rečeno, kako zelo pripravno.

Res, kako zelo pripravno. Kaj je namen tega tvojega provociranja?

Poldi112 ::

Ti v temi, ki govori o nasilju nad novinarji, zagovarjaš trditev, da Assange ni novinar. S čimer tudi impliciraš, da se strinjaš, da se mu kratijo človeške pravice. In ti meni, da provociram? Nisem jaz tisti, ki se enači z Assange-om, linka do česa podobnega pa kar od nikoder.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

SimplyMiha ::

Oh, wow. Daj pojdi malo stran od računalnika.

Prvič, nekdo je v temo o novinarjih privlekel Assange-a (poleg društva novinarjev). Jaz sem poudaril, da Assange ni novinar, je prej vse drugo.

Drugič, s temi svojimi implikacijami si lahko zgolj obrišeš rit. Novinarji po svetu cepajo kot muhe, ti pa jokaš, ker Assangeju nočejo prazniti mačjega stranišča.

In ne, ne enačim se z Assangeom - jaz mačje stranišče redno praznim. Samo pokazati sem hotel absurd etiketiranja Assangeja kot novinarja. Če je on, ki nima nič z novinarstvom, novinar, potem smo vsi novinarji, kar popolnoma razvrednoti pojem novinarja.

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

Ja, res je pomembno poudariti, da si Assange ne zasluži človekovih pravic. Čestitke za uspešno opravljeno delo, ostalim pa opravičilo za offtopic.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

SimplyMiha ::

Jaz pravim, da Assange ni novinar. Kje so tu človekove pravice? A tam, od koder si potegnil te tvoje implikacije - iz riti?

A če rečem, da Assange ni ženska, me boš oklical za seksista?

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Mislim, da je črno leto novinarstva bolj zaradi dejstva, da so novinarji postali bolj ali manj sponzorska trobila...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vazelin ::

Invictus je izjavil:

Mislim, da je črno leto novinarstva bolj zaradi dejstva, da so novinarji postali bolj ali manj sponzorska trobila...

to je bilo od nekdaj tako. malo je novinarjev, ki dregnejo v osje gnezdo. Poglej slovenske ubožke od novinarjev, ki se na kriminalce spravljajo in raziskujejo šele takrat, ko padejo (recimo Šrot), prej so se pa skorajda objemali z njimi po veselicah.:)) Zame je pravi novinar tisti, ki gre jutri v raziskovalno delo zakaj so zares skenslali turke pri karavanškem predoru. Mislim da takega v MSM ne boš srečal, saj je to prepovedano raziskovat. Vse ostalo so zgodbice za otroke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

SimplyMiha ::

Zato pa je govora o raziskovalnih novinarjih - to je pojem, ki skuša zajeti čim več ta pravih novinarjev in izločiti čim več "kopipasta novinarjev". Žal pa to še vedno zajema "raziskovalne novinarje", ki zalezujejo znane osebe hrepeneč po sočni informaciji, ki bi povečala naklado LokalTrača.

Vazelin ::

https://siol.net/novice/svet/spieglov-n...
:|

33-letnik si je več let izmišljeval novinarske zgodbe

:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

Brane3 ::

Assange ni novinar


Krava Maga doktrina na delu. Ubij medijsko, preden ubiješ biološko...

Brane3 ::

Brane3 je izjavil:

Assange ni novinar


Krava Maga doktrina na delu. Ubij medijsko, preden ubiješ biološko...


MIslim, če že ni ššlo prej. Varianta "B" pač...

poweroff ::

Invictus je izjavil:

Mislim, da je črno leto novinarstva bolj zaradi dejstva, da so novinarji postali bolj ali manj sponzorska trobila...

Postali?

A niso to že... em, desetletja?

Sicer pa - kar se tiče človekovih pravic, predvsem povezanih s svobodo govora. Zakaj bi morale veljati posebej za novinarje? Zakaj ne za vse? Novinarji pač niso neke svete krave. Še zlasti, ker zelo lepo sodelujejo s PR-ovci in obveščevalci vseh vrst.
sudo poweroff

Poldi112 ::

Stoletja. S tem da verjetno razumeš, da je zdravo, da se svobodi govora novinarjev posveča več pozornosti kot raji, glede na to, da naj bi bili 4. veja oblasti...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

2018: črno leto za novinarstvo

Oddelek: Novice / NWO
355388 (4176) Poldi112
»

Nemški obveščevalci ujezili Avstrijce

Oddelek: Novice / Zasebnost
4413627 (10050) PaX_MaN
»

Na lestvici svobode tiska Slovenija 34.

Oddelek: Novice / NWO
76139 (3724) hokuto
»

Slovenija nekoliko napredovala na lestvici novinarske svobode

Oddelek: Novice / NWO
266216 (4872) SkipEU

Več podobnih tem