» »

Fizika pomoč

Fizika pomoč

keid ::

Pozdravljeni,

Ali bi mi lahko pomagal pri eni nalogi?

Imam človeka in avtomobil. Avtomobil je od človeka oddaljen 50 metrov. Spelje iz mesta in začne pospešovati s pospeškom 0.2m/s^2. Vsaj kako hitro mora človek teči, da ujame avtomobil?
  • spremenilo: keid ()

ferdov ::

Avto prevozi 50 m man kot človek v istem času. Človek teče enakomerno (s=v*t), avto pa s pospeškom
(s=a*t^2/2)

t je enak
Sa=Sc+50

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ferdov ()

keid ::

Sem naredil takole, vendar enastavno neznam izraziti in dobiti razultata. Ali mi lahko kdo napiše točen postopek prosim?

neverlucky ::

Ko bo avtomobil vozil hitreje kot clovek tece, ga clovek zagotovo ne bo vec ujel/prehitel.

Skrajni cas, ko clovek se lahko ujame avto je torej takrat, ko avto pospesi ravno do hitrosti teka cloveka.

Torej t = v / a.

Poskusi to nesti v enacbo zgoraj in resi enacbo za v.

Na pamet tu ne bom reseval, a mislim, da bi tole moralo iti cez. Ce se pa zatakne pa povej kje. :)

Unilseptij ::

No, avto prevozi manj zato velje Sa=Sc-50. Sa=a*t^2/2, Sc=v*t. To so 3 enačbe s štirimi neznankami, Sa, Sc, v in t. V splošnem je rešitev za v neskončno mnogo, saj, če tečemo zadosti hitro, lahko avto ujamemo v poljubno kratkem času. Naloga pa išče najmanjšo hitrost človeka, da bo še ujel avto, oziroma najdaljši čas, v katerem se to zgodi. Vemo, da avta človek ne bo nikoli ujel, če bo v trenutku srečanja, hitrost avta enaka ali večja od hitrosti človeka, kot je rekel neverlucky. Tako dobimo še četrto enačbo v=vc=va=a*t in lahko z malo premetavanja izračunamo hitrost človeka.

mirator ::

Jaz razmišljam tako, da se pač gibljeta eden proti drugemu (vse druge variante se mi zdijo nesmiselne). Potem postavim, da je razdalja 50 m, skupna pot, ki jo opravita avtomobil in človek. Torej sa+sč=50, oz. a/2*t^2+v*t=50. Če to enačbo uredim in odvajam po v, lahko iz odvoda izračunam čas in potem še pot, ki jo v tem času naredi avto ter pot ki jo preteče človek sč=50-sa.Iz izračunane poti in časa pa ni težko izračunati zahtevane hitrosti.

avian2 ::

Zakaj bi imela naloga smisel, če se gibljeta eden proti drugemu (to je, v nasprotnih smereh)? V takem primeru se vedno srečata, ne glede na to kako hitro teče človek. Lahko človek stoji pri miru, pa bo v neki točki avto peljal mimo njega. Lahko pa teče proti njemu, pa se bosta tudi srečala. Prej sicer in na drugi točki, ampak o tem naloga ne sprašuje

Unilseptij je dal pravilno pot do rešive.

mirator ::

Imaš prav. Vidim, da sem tudi v postopku povsem zgrešil. Se opravičujem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizika osnovna naloga

Oddelek: Šola
102079 (1253) robcek23
»

FIZIKA, pomoč!

Oddelek: Šola
51402 (959) Unilseptij
»

Fizika ; premo gibanje ( UNI)

Oddelek: Šola
192368 (1627) TheKekec
»

naloga iz fizike

Oddelek: Šola
321653 (1311) Free Bird
»

fizika(naloga)

Oddelek: Šola
302464 (2464) Bela01

Več podobnih tem