» »

Koliko plina porabi plinska peč?

Koliko plina porabi plinska peč?

BorutO ::

Pozdravljeni, imam plinsko peč Beretto, ker je plinska peč že več kot leto zanič (po moje), jo noben serviser noče pregledati, ker so vsi pametni preko telefona in je vse drugo krivo, samo peč ne, jim že denar smrdi, očitno.
V glavnem, peč preveč pokuri. Če imava glavni ventil na peči vklopljen cele dneve v mesecu, imava porabo po 100 eur na mesec oz več. Če jo izklapljava čez dan in noč in jo vklapljava samo tiste pol ure, da se vsi trije stuširamo, je pa porabe za okoli 20-30 eur oz kakih 8 kubikov na mesec. Zdaj, ker so serviserji nesposobni, kurilna sezona se bliža, me zanima kako plinska peč porablja plin, ko je v pogonu?

Zanima me sledeče … Ali plinska peč porabi isto plina, če imam dokonca na vroče nastavljene radijatorje ali porabi isto ali manj, če imam na manj nastavljene radijatorje? Ker plina veliko porabi tudi, ko ga sploh ne rabiva, bi po moje mogla poraba biti ista z manj odprtimi ali dokonca odprtimi radijatorji.

Ker če bi poraba bila ista z manj in dokonca odprtimi, bi pač plinsko peč vklopil za par minut, radijatorje nastavil dokonca, da se stanovanje segreje, pa pol spet izklopil.

Samo je pa res žalostno, da v Ljubljani in v okolici nje sploh ni nobenega sposobnega serviserja, vsi samo pametujejo, pogledat pa noben noče priti.

Tavher ::

Pri nas poleti samo za toplo vodo gre nekje med 5 in 10 EUR plina. In je sploh ne varčujemo, smo kar veliki porabniki tople vode.

starfotr ::

Tavher je izjavil:

Pri nas poleti samo za toplo vodo gre nekje med 5 in 10 EUR plina. In je sploh ne varčujemo, smo kar veliki porabniki tople vode.


Tole ti pa ne verjamem. Jaz imam s TČ znesek od 10 do 15 eur na mesec. Torej, konvencionalno gretje z elektriko bi prišlo vsaj 2x-3x dražje in bi se kmalu približal ceni gretja na plin.

BigHugo ::

Tavher je izjavil:

Pri nas poleti samo za toplo vodo gre nekje med 5 in 10 EUR plina. In je sploh ne varčujemo, smo kar veliki porabniki tople vode.


To je cena z vsemi davščinami? Ker drugače mi pokurimo poleti med 15 in 20 EUR plina za toplo vodo.
LP BigHugo

avian2 ::

Ali plinska peč porabi isto plina, če imam dokonca na vroče nastavljene radijatorje ali porabi isto ali manj, če imam na manj nastavljene radijatorje?


Ne. Peč porabi toliko plina, kolikor toplote porabiš. Če imaš vse radiatorje zaprte in ne porabljaš tople vode, potem bi morala porabiti nič ali zelo malo plina (zaradi izgub, odvisno kako je narejen sistem).

Furbo ::

Odvisno je tudi od tega, kako imaš nastavljeno toplo vodo, če imaš konfort, da je takoj topla voda, ko odpreš pipo, to porabi več plina, ker ogreva tudi vso vodo v ceveh.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Greg91 ::

starfotr je izjavil:

Tavher je izjavil:

Pri nas poleti samo za toplo vodo gre nekje med 5 in 10 EUR plina. In je sploh ne varčujemo, smo kar veliki porabniki tople vode.


Tole ti pa ne verjamem. Jaz imam s TČ znesek od 10 do 15 eur na mesec. Torej, konvencionalno gretje z elektriko bi prišlo vsaj 2x-3x dražje in bi se kmalu približal ceni gretja na plin.


Pri nas, je poleti samo za gretje vode položnica za plin okrog 8-10 EUR. Prav tako ne varčujemo.

kixs ::

Kaj to celo poletje ali na mesec? Js imam navaden bojler in za celotno elektriko v hisi dam cca 30€ na mesec v poletnih mesecih.

Greg91 ::

Na mesec seveda. Skoraj sigurno je peč OP-a v okvari. Takšna poraba plina, samo za gretje sanitarne vode je precej velika.

buttcrack ::

Kaj pa če mu nekje za glavn ventilom pušča?

K0l1br1 ::

Furbo je izjavil:

ker ogreva tudi vso vodo v ceveh.
Tole mora imeti nek specialen grelec, da ogreva tudi vodo v ceveh.

buttcrack ::

Ima tak zanimiv cevasti bojler :)

BorutO ::

Porablja okoli 1,5 kubika na dan, če imava ventil cel dan prižgan (poletna sezona), če pa zapirava ventil, pa je porabe kubik na 5 do 6 dni. Plačeval sem po 100 eur po tri mesece v poletni sezoni (preden sva izvedela, da ventil nagaja), plus tega da je za tem še prišel poračun 300 eur. Zagotovo nekje za ventilom nekaj nagaja, ampak en serviser je bil tu enkrat, pa ni ničesar ugotovil, ostali pa so samo pametni, ko mu pa rečeš, da če bi prišel pogledat, pa rečejo, da se ne splača, ker je točno no krivo itd ...


Zakaj je tako težko serviserja dobiti in to v ljubljani, ki bi pričakoval, da imajo to bolj porihtano. Očitno imajo toliko strank, da če eno izgubijo, se nič ne občuti pri njih.

FoxKnox ::

BorutO
Poraba je sigurno večja, če ogrevaš hladno stanovanje kot pa da vzdržuješ tempetaturo v prostoru. Odvisna je tudi s kakšno temperaturo ogrevaš radiatorje, normalno je nekje okoli 55 stopinj in kakšno temperaturo želiš v prostoru, okolo 21 stopinj? Vsaka stopinja več v prostoru pomeni cca 6 %večjo porabo.

Poraba pa je odvisna tudi od mnogih drugih dejavnikov : Izolacija sten, vrsta in kapaciteta radiatorjev, regulacija temperature. Ali imaš sobni termostat za reguliranje temperature v prostoru? On /off sistem je najbolj potrošen. Pa bojler, kakšen bojler imaš?

Dtrader ::

Najprej je treba razčistit kater plin uporabljaš; UNP ali iz omrežja?
Peč je treba za nekaj dni ugasnit in spremljat "porabo". Ta podatek SV in radiatorji praktično ne pove nič.
Bolje da nimaš, ko gre gor, kot da imaš, pa gre dol :)

starfotr ::

Tudi UPN je lahko iz omrežja. Tako, da to ni ravno najbolj primerna opredelitev.

Če pušča plin, se mora vonjati odorant.

BorutO ::

Pravim, da če cel dan nič ne delava, naju sploh ni doma par dni, pustiva plinsko peč prižgano, nama samo od sebe nabija kubike. 600 eur sva plačala v treh mesecih 3x po 100 eur + še 300 eur poračuna ... in to dvakrat, se pravi malo več kot 900 eur za 6 mesecev (?!), dokler nisva skapirala, da glavni ventil vse reši.
Zdaj imava knof obrnjen samo na vodo, pa je čisto isti problem. Se takoj pozna, če kdo po tuširanju pozabi ventil zaprti, pa gori do naslednjega dne.

Tu uporabljamo čisti uplinjen propan, ki ga imamo v rezervoarju pred blokom. Plinska peč je pa Beretta CIAO, ki je stara po moje kakih 10 let ali več. Midva sva najemnika, rada bi ostala tu, ker je cena najema dokaj nizka (za današnji nepremičninski trg), lastniku pa se ne da ukvarjati se s tem. Nama samo reče, da če je kaj za popraviti, naj sama popraviva, če hočeva kaj spremeniti, naj spremeniva, v stanovanje sploh noče priti itd ... Za vse sva sama, ampak karkoli imava stroškov s tem stanovanjem, mu odbijeva od najemnine.
Izolativnost bloka je odlična, saj ko je zdaj ta poletna vročina nabijala dikret notri, je še vedno bilo lepo hladno v stanovanju. Termostata nimava, študirava pa, da bi ga kupila. Ampak ker je plinska peč defektna, nama verjetno ta termostat ne bo kaj veliko pomagal, če sama peč dela večjo porabo, kot pa radiatorji, po moje. Če bo huda zima in se plinska peč ne bo popravila, sva finančno oplela, če tudi imava solidne plače.
Pod nama noben ne živi, ker je pod nama klet, nad nama pa živijo.

V glavnem, se veliko prepirava zadnje čase doma samo zaradi ene ušive plinske peči, ker noben serviser ni tako dober, da bi vsaj pogledat prišel, odprl pa temeljito pregledal in izmeril ...

Da še omenim enega serviserja, ki je končno prišel, pa še ta je bil v dveh treh minutah konec. Ta je odprl pokrov dol, malo nekaj spucal, na hitro vse nazaj zaprl in pokasiral 75 eur! Je imel srečo, da mene ni bilo doma, če ne bi mu takoj dal za 75eur pospešek skozi vrata! No, zatem, ko sem prišel domov, sem onega serviserja poklical kaj je ugotovil (sicer mi je že žena vse prej povedala, ker je bila zraven) in mi je samo nekaj pametoval, da je vse v redu itd, in da je po njegovem kriva napeljava do ventila (torej potem naj naredim celo štalo in pokličem gasilce, da plin pušča?!), sem mu rekel, da tega več ne bom poslušal, in da svojega dela ni opravil dobro pa jezen prekinil. Sem klical potem na butan plin, kjer sem enemu razložil kaj je serviser ugotovil in je ta (končno en) se strinjal, da je plinska peč v defektu. Potem mi je oni iz butan plina priporočal enega serviserja, ki je baje odličen. Kličem onega, in spet ista pesem kot z vsemi drugimi serviseriji! Pravi obup! Direkt se morem kregat s serviserji, ker vsi trdijo, da je vse drugo krivo, samo peč ne.

MadMax ::

Če nimaš protipovratnega ventila ter imaš kakšno čudno pipo, lahko zadeva zakroži v mrzli vod.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Tomas 33 ::

Kot prvo. Imaš vroče radiatorje?

Drugo. Jeretina iz Domžal je serviser za Berette.
http://www.elektro-jeretina.si/s/id/sto...

10 let za peč ni veliko. Mora pa biti vzdrževana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomas 33 ()

pegasus ::

Odmontiraj bereto dol in jo zabriši v kanto. Namontiraj nekaj drugega. Kaj? Ne vem še.
Poznam eno podobno situacijo z bereto in serviserji. Sicer ima drugačne probleme, a jih pravtako nihče ne zna rešiti. Zadnji predlog je bil menjava dimnika v bloku :D
Če ima kdo kak predlog za zanesljivo plinsko peč z dobrim servisom v Lj, me zanima.

m0LN4r ::

Kaj pa je bil epilog te zgodbe?
Mesečni stroški za mestni plin (Ljubljana)
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Bizkit45 ::

in to dvakrat, se pravi malo več kot 900 eur za 6 mesecev (?!), dokler nisva skapirala, da glavni ventil vse reši.
Zdaj imava knof obrnjen samo na vodo, pa je čisto isti problem. Se takoj pozna, če kdo po tuširanju pozabi ventil zaprti, pa gori do naslednjega dne.


Kakšen glavni ventil in kaj točno je rešil? lahko malo bolj opišeš tole?..

Kaboom ::

Povprasaj se na: http://www.podsvojostreho.net/forum/
tam bi znali koga priporocat
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Smrekar1 ::

BorutO je izjavil:

Pozdravljeni, imam plinsko peč Beretto, ker je plinska peč že več kot leto zanič (po moje), jo noben serviser noče pregledati, ker so vsi pametni preko telefona in je vse drugo krivo, samo peč ne, jim že denar smrdi, očitno.
V glavnem, peč preveč pokuri. Če imava glavni ventil na peči vklopljen cele dneve v mesecu, imava porabo po 100 eur na mesec oz več. Če jo izklapljava čez dan in noč in jo vklapljava samo tiste pol ure, da se vsi trije stuširamo, je pa porabe za okoli 20-30 eur oz kakih 8 kubikov na mesec. Zdaj, ker so serviserji nesposobni, kurilna sezona se bliža, me zanima kako plinska peč porablja plin, ko je v pogonu?


Jaz imam novo peč, vklopljena je 24/7 in dam nekje 5 EUR za plin in še trikrat toliko neizogibnih pristojbin. Pozimi ko jo imam tudi za ogrevanje (75 m2, solidna izolacija) je plina za mogoče 20 EUR plus pristojbine.

Kupi novo, v roku leta dni bi se ti znala povrniti.

Invictus ::

Če imate plinski rezervoar pred blokom, je to najdražja oblika ogrevanja...

Se mi zdi, da ne boš mogel zmanjšati porabe prav veliko, čeprav bi nova peč pomagala.

Če boš menjal peč, glej da bo na prisilni vlek. Seveda, če jo sploh lahko namestiš...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mitjan ::

@BorutO:

Glede na napisano:

BorutO je izjavil:

Se takoj pozna, če kdo po tuširanju pozabi ventil zaprti, pa gori do naslednjega dne.

je očitno, da je problem s pečjo. Lahko je samo kakšno mikrostikalo odletelo.

Vsekakor je nekaj narobe s pečjo. Če ima peč tudi bojler, potem poglej če jo lahko preklopiš samo v pretočni režim.

Mislim, da glede na to, da si v najemu, je najbolj smiselno (če ne pravzaprav edino možno) poiskati nekoga, ki ti jo bo popravil.

Poizkusi še pri serviserjih Žilnik iz LJ. Ne vem iz kje si, tako da mogoče sploh ne bodo hodili do tebe, ampak jaz imam z njimi dobre izkušnje.

MadMax ::

Slaba nastavitev lahko vpliva nekje do 20%, od oka. Drugo vodi že v nedelovanje.
Pri nekaj 100% povečanju porabe plina pa mora tudi energija nekam se parkirat.
Brez odvzema toplote je to bomba, generator pare ali pa plin neizgorjen nekam gre.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

buttcrack ::

Danes me je obiskal dimnikar in izmeril zadeve za 30€, investiraj še to da vidiš kaj gre skozi raufnk.

starfotr ::

Pri takih zadevah je bolje, da naroči pooblaščenega uradnega serviserja plineske naprave. Dimnikarji so sicer univerzalci, samo ne vem, če se spoznajo na vse.

buttcrack ::

Nisem mislil kot servis, ampak samo da se vidi kaj uhaja skozi dimnik. Serviserji ga itak ne jebejo, dimnikar pa mora prit.

Invictus ::

Dimnikar mora tako ali tako priti 1x na leto. Po zakonu...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Kiwix ::

Da odprem staro temo :P OP, kaj si na koncu ugotovil, kje je bil problem?

Imam zelo podobno zgodbo. Živim v dvostanovanjski hiši (LJ) z cca 50cm debelimi stenami brez izolacije, pod mano neogrevana klet nad mano ogrevano stanovanje. Poleti je bilo stanovanje 70m2 komplet prenovljeno (tudi nova 3-slojna okna), namesto radiatorjev talno gretje in nova kondenzacijska plinska peč (Vaillant ecoTEC plus VUI INT I 256/5-5) z 20l bojlerjom in energetsko učinkovita (na seznamu tudi od eko sklada). Poleg je erelax termostat (v povezavi z vSmart control aplikacijo, kjer nastavljaš vse parametre).

Torej, za 70m2 veliko stanovanje kjer živim sam, plinska peč za ogrevanje + sanitarno vodo peč porabi cca 170m3 na mesec, kar se mi zdi ogromno. Ogrevanje imam nastavljeno na 20C (zjutraj 2uri in popoldne cca 6ur), drugače na 18,5C. Čez moje stanovanje gredo v vsaki sobi tudi cevi za ogrevanje zgornjega stanovanja, kar pomeni, da imam tudi nekaj "brezplačnega ogrevanja" :).

Zanima me koliko porabite ostali oz ali ima morda kdo podobno peč in kakšna je poraba? Vsak na prvo žogo reče, da je težava v tem, da je hiša brez izolacije, vendar v to dvomim iz dveh razlogov:
- ko se stanovanje segreje na 20C, temperatura v cca 8urah pade samo za cca 1C (in niti ne doseže tistih 18,5C nižjega režima). Če bi bila težava res v izolaciji, bi po mojem mnenju temperatura padla več kot za 1C...
- stanovanje nad mano ima plinsko peč staro 25let, ogreva na radiatorje (brez sanitarne vode), zgoraj neizolirano podstrešje, v stanovanju živita 2 osebi, temperatura nastavljena na 22-23C (večino časa, ena oseba je v penziji) in rezultat - poraba plina praktično isto kot pri meni...

Čudno se mi zdi že to, da peč porabi cca 2-3m3 plina samo zato, da ogreje stanovanje za 1C (pa tukaj nima veze ali je krivulja ogrevanja nastavljena da stanovanje segreje v 2 ali v 6 urah, ker je poraba vsakič enaka)...

Apple ::

V izolirani hisi zgubim 1°C/dan, ce je ne ogrevam, ti pa cca 3°C/dan.
LP, Apple

chucki ::

Jaz sem decembra porabil 186m3... 90m2 spodnjo nadstropje starejse neizolirane hise, 3 slojna okna. Temperatura pa med 21.5 in 22.5. Pec je pa nova
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

Ganon ::

So to prave številke, ki jih navajate? Meni se zdi nepredstavljivo. Včeraj sem namreč sporočil porabo za december in je bilo po števcu porabljenih slabih 13m3 plina. Imam pa talno ogrevanje in pretočno plinsko peč. Temperaturo v trisobnem stanovanju imam nastavljeno na 21,5°C, sanitarne vode pa 45°C.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ganon ()

Kiwix ::

@Ganon imas kaksno prosto sobo da se preselim k tebi 8-).

Teh 13m3 je premalo tudi, ce bi ogreval samo vodo.. Razen, ce si v bloku in ostali okoli tebe toliko kurijo, da tvoja pec samo vodo ogreva...

@Apple imas prav, ampak ce primerjam moje stanje s kolegom, ki ima 80m2 in porabi za ogrevanje + vodo med 40-50m3, je razlika obcutno prevelika. Je pa res, da je v cca 25let starem bloku in mogoce enako kot zgoraj izolacija in sosedi toliko naredijo, da njegova pec samo malo dogreje :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kiwix ()

papak ::

70m2 stanovanje, 25kW kondenzacijska peč ker je še direktna priprava tople vode preko ploščnega izmenjevalnika.

Plastična okna, brez fasade, vlaga. Spodaj posl. prostor nezaseden in ne kurijo, zgoraj toplo stanovanje.

Decembra 115 m3, kar bi moralo biti po zadnjem računu okoli 0,75€ za m3 = 86€. Vgrajen kalorimeter v peči kaže še nekaj več, ampak to je pogrešek.

Ogrevamo pa 24/7 po zunanji temp., brez termostata. Edino kar je, na peči je pri ogrevanju podaljšan čas mirovanja na max(30min) po izklopu in peč pri ogrevanju omejena na max. 5kW, zato da ne podivja ob štartu in potem čim dlje deluje na minimumu. Bi znalo pri kakem hudem minusu biti konstantnih 5kW premalo...

aborko ::

Zna pa biti v januarju malce več zaradi podražitev plina? Koliko so vam podražali?

m0LN4r ::

Kiwix je izjavil:

Da odprem staro temo :P OP, kaj si na koncu ugotovil, kje je bil problem?

Imam zelo podobno zgodbo. Živim v dvostanovanjski hiši (LJ) z cca 50cm debelimi stenami brez izolacije, pod mano neogrevana klet nad mano ogrevano stanovanje. Poleti je bilo stanovanje 70m2 komplet prenovljeno (tudi nova 3-slojna okna), namesto radiatorjev talno gretje in nova kondenzacijska plinska peč (Vaillant ecoTEC plus VUI INT I 256/5-5) z 20l bojlerjom in energetsko učinkovita (na seznamu tudi od eko sklada). Poleg je erelax termostat (v povezavi z vSmart control aplikacijo, kjer nastavljaš vse parametre).

Torej, za 70m2 veliko stanovanje kjer živim sam, plinska peč za ogrevanje + sanitarno vodo peč porabi cca 170m3 na mesec, kar se mi zdi ogromno. Ogrevanje imam nastavljeno na 20C (zjutraj 2uri in popoldne cca 6ur), drugače na 18,5C. Čez moje stanovanje gredo v vsaki sobi tudi cevi za ogrevanje zgornjega stanovanja, kar pomeni, da imam tudi nekaj "brezplačnega ogrevanja" :).

Zanima me koliko porabite ostali oz ali ima morda kdo podobno peč in kakšna je poraba? Vsak na prvo žogo reče, da je težava v tem, da je hiša brez izolacije, vendar v to dvomim iz dveh razlogov:
- ko se stanovanje segreje na 20C, temperatura v cca 8urah pade samo za cca 1C (in niti ne doseže tistih 18,5C nižjega režima). Če bi bila težava res v izolaciji, bi po mojem mnenju temperatura padla več kot za 1C...
- stanovanje nad mano ima plinsko peč staro 25let, ogreva na radiatorje (brez sanitarne vode), zgoraj neizolirano podstrešje, v stanovanju živita 2 osebi, temperatura nastavljena na 22-23C (večino časa, ena oseba je v penziji) in rezultat - poraba plina praktično isto kot pri meni...

Čudno se mi zdi že to, da peč porabi cca 2-3m3 plina samo zato, da ogreje stanovanje za 1C (pa tukaj nima veze ali je krivulja ogrevanja nastavljena da stanovanje segreje v 2 ali v 6 urah, ker je poraba vsakič enaka)...
bil v taksnem stanovanju, debeli mrzli zidi pozrejo ogromno toplote in sevajo hladno, 50cm debele zide ogrevat iz 18,5 rabi ogromno kalorij,
Za piko na i pa izgubljas se ogromno toplote, ker imas neogrevano klet in potem spet ogrevas togo talno gretje.

Staro stanovanje, 21C in izguba temperature takoj cez par ur.

Drugo stanovanje pa, ce ogrejem na 22C je se cez dva dni se vedno okol 20C.
Ni pa kleti spodaj in imamo avtomatiko z aplikacijo, ki kombinira radiator in talno za cim boljse pocutje.

https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::

PS: tam popoldan se zacne ogrevati, ko GPS zazna, da se nekdo priblizuje stanovanju zacne na polno kurit, ko se temperatura zraka zacne dvigovat se termostat za talno izklopi in zacne pomagat radiator, da se zrak hitreje segreje in drzi do devetih zvecer.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22558139 (22868) Jurij25
»

Mesečni stroški za mestni plin (Ljubljana)

Oddelek: Loža
327547 (3222) kuglvinkl
»

Katera plinska kondenzacijska peč?

Oddelek: Loža
4410917 (7114) Arzen28
»

Talno gretje na plin

Oddelek: Loža
286536 (5634) smacker
»

Plinski kondenzacijski kotel_glasnost in nastavitve

Oddelek: Loža
1812749 (12498) Dr.S

Več podobnih tem