» »

menjava plusa in minusa

menjava plusa in minusa

mulc007 ::

Enosmerni miniaturni elekromotor iz starega avta na baterije bi rad uporabil na ta način da bi se nekaj sekund vrtel v eno smer, nato pa v drugo-v izmenah
Morali bi se torej menjati plus in minus napajanja. Na ebay gotovo obstaja nekaj kar bi služilo namenu vendar meni ne uspe najti.
Poleg tega bi bilo mogoče dobro še to da je med menjavami smeri vrtenja nekaj sekund pavze da se motorček ne bi pregrel.

starfotr ::

Čisto enostavno. Dva releja, ki sta križno zvezana. Ter en timer, ki preprpečuje prehiter preklop.

Ne vem tvogejga namena, vendar to je grobem to.

d4vid ::

@starfotr je dal dobro idejo, ce hoces zakomplicirat, vzames arduino in H-bridge.
Samo ne vemo kako mocan je ta motor.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

TheBlueOne ::

Imas tudi preklopna stikala. Najdejo se tudi ustrezni releji, ki zadeve preklopijo brez timerja.

mulc007 ::

Poskusil bi lahko kot je predlagal @starfotr ampak si ne prestavljam dobro kako to deluje ker nisem iz elektro stroke.
Potreboval bi vsaj linke do elementov da si bom lahko predstavljal ker elektronskih elementov je vsesorte jaz pa nisem iz elektro stroke.

Motorček bo najprej vrtel v eno smer da bo preko polža, zobnika in vzvoda s špico premera 2 mm pritisnil na neki element iz ene strani, nato pa iz druge smeri.... Sedaj sem pomislil da bi bilo lahko na vsaki strani kjer vzvod pritisne na element, stikalo ki bi ob dovoljšnjem pritisku vzvoda (špica premera 2 mm) na element (in s tem tudi stikalo vmes) zamenjalo napajalna pola. Sila na element bi bila če se izrazim s kilogrami naprimer nekje med 50 do 200 g.

mulc007 ::

Pomislil sem še na magnetek ki pod napetostjo porine ven čep za par milimetrov. Dovolj bi bilo že 2-3 mm. Obstaja to?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

MonoPattern ::

Poglej si H-bridge na google

pero50 ::

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-ser...

Tole. Si pa omejen na 8.4v in pa nastaviš lahko samo hitrost vrtenja motorčkov, od tega bo tudi odvisen čas preklopa. Na videu je max hitrost

mulc007 ::

Pogledal sem H-bridge.
Motorček in žice že imam. Gre za majhno reč kjer so majhne sile in bi zadevo rad poceni rešil s štirimi majhnimi stikali ki so šibka/za aktiviranje zadostujejo čim manjše sile.

Spomnil sem se še druge variante kjer elektromotorja ne bi potreboval ker bi za premik skrbela dva šibka elektromagnetka (elektromagnet-upam da sem se prav izrazil) . Najprej bi na element pritisnil en magnet, naslednjič pa drugi.

Ker nisem iz elektro stroke teh elementov ne znam poiskati na internetu. Najraje bi angleške linke teh elementov da bom potem sam znal poiskati in izbrati kateri bi mi najbolj ustrezali.

Za napajanje imam adapter z možnostjo izbire med 3V, 5V, 6V in 9V.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

Unknown_001 ::

H mostič
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

mulc007 ::

Od stikal mi je uspelo najti to
https://www.aliexpress.com/store/produc...

Od elektromagnetov pa to:
https://www.aliexpress.com/item/TAU-073...

....je to vredu ali ima kdo še kaj boljšega?

TheBlueOne ::

Kakor mi deluje ne bo OK. :)

Kaksna je napetost v sistemu, morda ti najdem primerni rele? Drugace kakor pravijo bi znal delovati H-Bridge.

https://www.aliexpress.com/item/Special...

Ampak ne bi dal roke v ogenje, da preklaplja simultano, ali pa, da vedno preklaplja simultano, kar pa rudi pri nizki napetosti ne bi smel biti problem. Rele bi bil bolj robustna resitev, ker lahko mehansko preklopi, kar onemogoca, da bi kaksen kontakt zamujal.

Kolikor vem so H-Bridgi (tapreprosti) uradno za furanje dveh motorjev, ceprav se jih seveda lahko posili za menjavo smeri.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

USB ključ, čim hitrejši

Oddelek: Strojna oprema
223084 (1442) zzitop
»

aux in avto

Oddelek: Pomoč in nasveti
6708 (538) TheBlueOne
»

usb-c razdelilec?

Oddelek: Mobilne tehnologije
111396 (1094) matobeli
»

RPi3B + KODI + USB 2.0 WiFi ac = bo delovalo/bo hitrejši prenos?

Oddelek: Omrežja in internet
172021 (1614) Ghost7
»

Aliexpress ure kvaliteta?

Oddelek: Loža
143113 (2511) TheBlueOne

Več podobnih tem