» »

WHEA UNCORRECTABLE ERROR (ntoskrnl.exe)

WHEA UNCORRECTABLE ERROR (ntoskrnl.exe)

The Player ::

Pozdrav vsem!

Spet se obračam na vašo pomoč.

Imam zgoraj omenjeni problem. PC mi ob igranju zahtevnejših iger "zamrzne" in je potreben "hard reset". Primer je viden na spodnjem videu okoli 1 minute (do napake ne pride v manj zahtevnih igrah, srfanju po internetu, renderiranju ali stresnem testiranju HW).



Na ekranu dobim navpične črte, poljubne barve, včasih se tudi zvok loopa, kot v videu, ne pa vedno. Potreben je reste.

WhoCrashed pravi, da je napaka WHEA UNCORRECTABLE ERROR, ki jo povzroča ntoskrnl.exe.

Napaka naj bi bila povezana z okvaro strojne opreme. Omenja, tudi, da naj bi bil vzrok v temperaturi, a le te so v mejah normale, je pa res, da termometer, ki je vgrajen v ohišje računalnik (NZXT Lexa), kaže več kot je kazal včasih, kljub temu, da sem PC sčistil prahu pred kratkim. Ko je bil PC nov je termometer kazal okoli 28C v mirovanju in 34C pod obremenitvijo (tudi poleti), sedaj kaže 34C v mirovanju in 40+C pod obremenitvijo, je pa res, da te meritve so le približne oz. je to temperatura zraka v ohišju in ne dejanska T komponente.

izvor:
Kdaj točno sem začel dobivati napako ne vem, a prvi log, ki ga imam zabeleženega v programu bluescreenviewer sega v oktober 2017, ko sem želel igrati igro Elex. Napaka sega vse do sredine decembra 2017, ko je nenadoma napaka čudežno izginila. Tako mi je uspelo odigrati igro brez BSODA. Sedaj, ko sem spet hotel igrati kako igro, se je napaka ponovila, se pravi je bilo vmes dobre pol leta.

Sicer to ni prvi pojav napake, pred tem sem še imel problem z napako THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER, ki jo povzroča atikmdag.sys , a le to mi je uspelo rešiti in po menjavi grafične le to zreducirati na minimum. Sem pa ke še zmeraj dobim to napako, a ne tako pogosto kot prej in tudi ne vem, če je le ta kako povezana z WHEA UNCORRECTABLE ERROR (ntoskrnl.exe), s katero imam problem sedaj.

Razlog:
Kot sem bral po internetu je razlogov ogromno. Od okvare RAM-a, HDD-ja, PSU-ja, slabih gonilnikov, "zamaščenim" sistemom itd. V bistvu sem že tolikokrat imel to napako, da sploh ne vem več kje in kako se je lotiti, saj sem prebral že 101 stran kako diagnosticirati ta problem.

MEM test in windows memcheck ne najdeta nič, stress test HW, kjer so prisotne visoke T ne povzroči BSODA, medtem ko 5 min igranja že poklekne PC, pa se PC še dobro ne ogreje.

Sistema nisem počistil in formatiral že vsaj 4-6 let, tudi nisem nameščal zadnjih win posodobitev kakih 2 let. Tudi Ccleanerja nisem pognal že kar nekaj časa, sem pa sproti brisal registre od programov, ki sem jih brisal iz sistema.

Načeloma mi je PC dobro služil in nisem imel večjih problemov do nedavnega s zgoraj omenjeno napako.

Spodaj podajam še spec PCja in printscreen iz whocrashed in bluescreen preview-ja

specifikacije PCja:
intel core 2 quad Q9300
ASUS P5E
ATI 5870
4GB DDR2 Mushkin 1066MHz (trenutno na 800MHz) + 2GB OCZ 800Mhz (trenutno odstranjen iz sistema)
SSD Samsung 830 (sistem)
HDD Samsung F1 2 TB (shranba)
avermedia TV kartica

Se komu kaj sanja kaj bi lahko bilo narobe? TV kartica dvomim, da bi se "tepla" s čim drugim, ker z njo nisem imel nikoli problemov. Z gonilniki graf. kartice, sem imel nekaj problemov, a le teh se ne da več posodobit, saj imam trenutno že posodobljeno do zadnje različice. Mogoče naredim reinstall gonilnikov?

Če potrebujete še kakšne informacije mi le to sporočite, sem prepričan, da sem še marsikaj pozabil omeniti.

hvala vsem za pomoč

opeter ::

do napake ne pride v manj zahtevnih igrah, srfanju po internetu, renderiranju ali stresnem testiranju HW.


Lakho, da je slab gonilnik, problem v grafični kartici, drugo pa bolj malo.

Praviš, da je RAM okej, hja edino kar mi na pamet pade je, da bi še dal preverit SSD s kakšnim scandiskom ...

Verjetno pa je vse skupaj res programska zadeva/težava.
Predvsem pa to, da nisi nalagal Windows posodobitev ... ccc, ccc, ccc ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hojnikb ::

grafika te heca..
#brezpodpisa

The Player ::

Lakho, da je slab gonilnik, problem v grafični kartici, drugo pa bolj malo.


ja, ampak če proizvajalec ne dela več gonilnikov, lahko potem samo še zamenjam GPU, ker kot pravim, novejših gonilnikov ni :|. Glede na to, da ne igram nekaj veliko iger, ne vem, če je smotrno vreči 100+ € v novo/rabljeno graf. kartico.

Predvsem pa to, da nisi nalagal Windows posodobitev ... ccc, ccc, ccc


večina posodobitev sem že naložil, ne pa vseh, dvomim, pa da bi to rešilo problem.

edino kar mi na pamet pade je, da bi še dal preverit SSD s kakšnim scandiskom ...


mislim, da sem diske že preveril, jih pa bom za vsak slučaj še enkrat s programom od WD-ja

Spodaj nalagam printscreene, ki sem jih pozabil prilepiti prej.



hojnikb ::

grafika bo letos stara 9 let, tako da se ji bliža najbrž že zaslužen pokoj :)
#brezpodpisa

filip007 ::

Preveri temp. malo, kar tako na pamet je brezveze, naloži GPU-Z pa HWinfo64.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

solatko ::

Vzemi ven grafiko in jo sčisti (ventilator), zamenjaj termalno pasto na GPU in bo delalo. Po vklopu preveri še ventilator, če se sploh vrti. lahko pa ga razveseliš s kaplico olja pod nalepko.

To je čisto klasično resetiranje zaradi pregrevanja kartice.

Gonilniki niso problem, saj meni HD 5770 čisto lepo dela, je pa imela nekaj dni nazaj enake probleme, saj je bila polna prahu.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

The Player ::

filip007 je izjavil:

Preveri temp. malo, kar tako na pamet je brezveze, naloži GPU-Z pa HWinfo64.


včeraj sem po odprtju te teme naredil stress test s programom OCCT. 1x po 30min obremenitev GPUja in 1x po 30min obremenitev PSUja. Oba testa sta se izvedla brez kakršnegakoli BSOD-a. Temperature GPU-ja so bile med 40-90C

Vzemi ven grafiko in jo sčisti (ventilator), zamenjaj termalno pasto na GPU in bo delalo.


PC sem pred kratkim očistil, priznam pa, da termalne paste nisem nikoli zamenjal, razen takrat, ko je bil PC na servisu nekajkrat. GPU ima tudi aftermarket hladilnik, ki ga je montiral prejšnji lastnik (žal ne vem katerega, arctic cooler, se mi zdi da je).

Ne verjamem, da bi bile krive temperature, saj po 5 minutah igranja iger ne more PC se toliko pregreti, da bi pokleknil, al se motim? Naj omenim, da sem isto napako imel decembra lani, ko ni vročinskega vala zunaj ;), potem pa od januarja do sedaj nič.

Kot zanimivost:
Po tem ko sem izvedel včeraj stres test, sem odigram par rund Warrock-a, ki ni zahtevna igra, po tem pa sem igral še malo Tropico 4 in mi je PC delal brez napak.

Danes bom probal zagnati Tropico 4 brez, da bi prej PC "ogrel" z Warrockom, ki ni toliko zahtevna igra, pa bomo videli, kaj se zgodi.

filip007 ::

Potem pa Malwarebytes, če ni pregrevanja, no lahko tudi napajalnik šepa, probaj še FurMark.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

solatko ::

Grafična kartica ni v redu hlajena, če ti gre pri stres testu do 90, saj se ti zna pojavit motnja slike pri tej temperaturi. Procesor in GPU sta brez hlajenja žareča v parih sekundah (na srečo imajo avto izklop, ko pride do neke temperature). Na starem AMD v treh sekundah prižgeš cigareto.
Delo krepa človeka

The Player ::

update:

Včeraj sem brez težav odgiral par misij v Tropicu 4. Res je, da to ni neki ful zahtevna igra, ampak ta igra mi je že povzročila BSOD.

Zanimivo, da sedaj, ko sem objavil temo, je PC spet začel "normalno" delovati. Bom moral probati še stestirati, če PC BSODA v Stalkerju, ker sem v bistvu imel namen stalkerja igrati, ampak sem zdaj čisto preveč padel v Tropico, ki je čisto preveč zabaven :D

Sem pa videl nekaj nenavadnega.
Program OCCT, ki je namenjen za stress test, mi javi, da je procesor navit za 0,3%, čeprav procesorja ali katerekoli druge komponente NISEM NIKOLI sploh navijal 8-O



Tudi temperatura CPUja je nenavadno visoka, ponavadi sem imel okoli 30-40C, sedaj segajo temperature tudi čez 60C pod obremenitvijo. Je možno, da je crknil ventilator? CPUID sicer pravi, da ventilator dela na 2000RPM, ampak zakaj potem takšna T, saj včasih so bile nižje (PC sem sčistil)?



Preden me kdo vpraša, zakaj ne pogledam, če ventilator dela. Ventilator je skrit znotraj tega hladilnika ;)



Program Asus AI je pa žal crknil, (od tam tudi črpam stare podatke), izgleda, da je najbolje da naredim format C in na novo naložim sistem, ker je le ta že zasvinjan. Tako bom najlažje diagnosticiral problem.

hojnikb ::

Sem pa videl nekaj nenavadnega. Program OCCT, ki je namenjen za stress test, mi javi, da je procesor navit za 0,3%, čeprav procesorja ali katerekoli druge komponente NISEM NIKOLI sploh navijal 8-O

To je čist normalno, zarad tega ti nebo bsodal.
#brezpodpisa

The Player ::

po kaki 2 uri igranja je prišlo do zamrznitve sistema.

Tokrat ni celotna slika se spremenila v črte (opisano v prvem postu), ampak je postopoma prišlo do grafičnih artefaktov in je potem zaštekal z enobarvnimi črtami na ekranu in začel loopat zvok. To je bilo v roku 10s, tako, da je stvar bila nenadna ampak počasneje kot ponavadi.

Bom (po)jutri(šnjem), probal zamenjat termalno pasto.

Bo termalna pasta za CPU ok za grafično, al je potrebno posebi kupit za GPU?

Zgodovina sprememb…

connel ::

V redu je.

hojnikb ::

gpu ti crkuje no :\
#brezpodpisa

The Player ::

hojnikb je izjavil:

gpu ti crkuje no :\


glede na to koliko sem ga obremenjeval bi moral že zdavnaj crkniti.

Bomo videli kako bo stanje po zamenjavi paste.

Hvala vsem za odgovore in pomoč.

hojnikb ::

vcasih zadeva crkne cist na random, sploh ce crkuje vram.
#brezpodpisa

filip007 ::

Potem bi že imel artefakte.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

solatko ::

Ni nujno!
Delo krepa človeka

hojnikb ::

tako je, te napake so lahk čist na random. Itk se najlažje testira tako, da se da noter brezhibno grafiko in se testira kakšen teden...
#brezpodpisa

The Player ::

update:

Kupil termalno pasto arctic MX-2, na novo namazal GPU.

Temperature ne izgledajo, da bi kaj posebej odstopale od prejšnjih, ampak po 1 dnevu in pol do sedaj še ni bilo BSOD-a.

Stvar bom še testiru, mogoče je to le začasno obdobje, ko se je PC odločil, da bo delal.

Potem bi že imel artefakte.


artefakte sem imel samo 2x. Ko sem igral Crysis in 1x ko je tik pred BSOD-om začel metat artefakte in po 10s vrgel BSOD med igranjem Tropica.

Je to indikator, da GPU crkuje ali le previsoka temperatura? Zanimivo, da čeprav je GPU spuščal artefakte, PCja ni preveč motilo, da bi se preventivno resetiral.

The Player ::

ok, spet update:

približno predvčerajšnjem mi je PC spet zamrznil, pokazal barvne črte (beri prvo objavo) in začel puščati zvok. Potreben je bil hard reset.

Program WhoCrashed pravi, da je napaka ista kot do sedaj, se pravi WHEA UNCORRECTABLE ERROR, ki jo povzroča ntoskrnl.exe, kljub temu, da sem zamenjal termalno pasto na GPUju.

Po tem sklepam, da mogoče temperature niso razlog za crashe ampak nekaj drugega? Je pa res, da je po tem PC deloval normalno in da je bila to le en crash po tem ko sem zamenjal pasto.

Bom še malo testiral, če pa ima kdo še kako idejo, pa je dobrodošel :)

hojnikb ::

Zamenjaj že grafiko, no.
#brezpodpisa

The Player ::

hojnikb je izjavil:

Zamenjaj že grafiko, no.


a mi jo plačaš? :)

filip007 ::

Potem pa pečica, 10 minut na 200C.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 7 zamrzne

Oddelek: Pomoč in nasveti
386411 (5944) ST-777
»

Prenosnik Asus K55VM, BSD, Red Screen, stvarna napaka?

Oddelek: Strojna oprema
6896 (793) Riff
»

Prenosnik dela počasi

Oddelek: Pomoč in nasveti
454413 (3681) solatko
»

Težava z računalnikom - prosim za pomoč

Oddelek: Pomoč in nasveti
234000 (3729) hojnikb
»

BSOD (dnevno tudi po 3x)

Oddelek: Pomoč in nasveti
161882 (1587) icurk

Več podobnih tem