» »

Zagon oz. ne-zagon računalnika, kabli in vprašanje

Zagon oz. ne-zagon računalnika, kabli in vprašanje

lolipop2 ::

Hej!

Nekaj me muči, pa bi rad zadevi prišel do dna. Mogoče pa dobil še kak uporaben nasvet, kako v prihodnje.

Torej:

pred časom sem bentil nad kišto, ko se mi računalnik ni zagnal (PC WIN10). Sumil sem napajalnik, zato sem nesel računalnik na servis, kjer pa so ugotovili nič, oz. se je računalnik zagnal, ko so ga priklopili. Se pravi, je bil napajalnik OK, zato sem sum vrgel na kabel. Kupil nov kabel in je bilo to to.
Danes sem premetaval vtičnice, menjaval podaljške in posledično izklopil kišto, katera se potem spet ni zagnala. Nobenega odziva ni bilo. Seveda sem takoj posumil na prejšno težavo s kablom in sem probal drugi kabel. In...nič. Menjal sem vtičnice, probaval...spet nič. Popizdim in grem na kosilo. Ko se vrnem, sem vzel kabel iz rezervnega računalnika in poskusil srečo še s tem. In...zadeva dela! Potem pa sem moj stari kabel, ki prej ni delal, priklopil na rezervni računalnik in....zadeva dela. :-/
Meni sedaj ni nič več jasno. Ali je bil problem v kablu ali ne?

Spomnil sem se tudi na nasvete s foruma, ko je nekje pisalo, da se izklopi kišta in pusti 15 minut brez štroma. Mogoče je tudi to pamagalo, da se je odpravil vzrok (za katerega še ne vem, kaj je).

Sedaj pa vprašanje: kaj je bil ta vzrok? Je bil res kabel ali kaj drugega (napajalnik)?

Kaj naj sedaj naredim, da se izognem tej težavi v bodoče?

In še podvprašanje: kak je pravilen postopek izklapljanja kište iz omrežja? Jaz najprej ugasnem računalnbik, na napajalniku ugasnem gumb na off in potem še podaljšek izklopim z gumbom.

Upam, da se je kdo prebil skozi pisanje in lahko svetuje. Hvala!

Han ::

Vse delaš prav. Jaz bi sum vrgel na električno napeljavo v poslopju. Mogoče je problem v eni od faz.

Možno je tudi, da ga biksa kakšen kondi na plati ali v napajalniku, ki se šele po določenem času razelektri...

Za vsak slučaj bi računalnik priklopil prek prenapetostne zaščite.

https://www.merkur.si/gradnja/elektroin...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

lolipop2 ::

Čudno mi je, ker druga kišta nima teh težav. Res, da je starejša, ampak vseeno.
OK, bom probal še s to prednapetostno zaščito.

A bi bilo smiselno menjat napajalnik? Ali pač vsakič, ko bo kaj takšnega, počakam pol ure, pa je to to?

googleg1 ::

Stoprocentno napajalnik. Treba menjat.

jukoz ::

Napajalnik te zeza. Naslednjič ko se ti ne bo hotel prižgat, PC izklopi iz elektrike in pritisni in tišči stikalo za vklop nekaj sekund. Nato ga vklopi nazaj v elektriko in vžgi. Bo lepo delal naprej.

Tega je poleti kar dosti zaradi strel. Se pa strinjam z prej napisanim nasvetom, da menjaj napajalnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

Han ::

Kateri napajalnik je v stari in novi kišti?

DOOM_er ::

na napajalniku je verjetno odletela kakšna tuljava ali pa ima slab stik.
Robots will steal your job. But that's OK

TheBlueOne ::

Ce ima napajalnik termovarovala ali kaj podobnega ga zna to hecati, ker pises, da se ni ponovno prizgal, kasneje pa se je.

Napajalnik lahko praviloma tesitas tako, da povezes, ce se ne motim zeleno zico z ozemlitvijo, ki je praviloma crna. Ce je napajalnik OK, bi moral zagnati ventilator.

Zgodovina sprememb…

FX6300B ::

povej kater napajalnik je , će piše gor lc-power modela sploh ni potrebno gledat, samo menjaj... pa ne spet lc-power kupit :))

TheBlueOne je izjavil:

Ce ima napajalnik termovarovala ali kaj podobnega ga zna to hecati, ker pises, da se ni ponovno prizgal, kasneje pa se je.

Napajalnik lahko praviloma tesitas tako, da povezes, ce se ne motim zeleno zico z ozemlitvijo, ki je praviloma crna. Ce je napajalnik OK, bi moral zagnati ventilator.



termovarovala dvomim da bi se mu pregrela, razen če ima prešvoh napajalnik
glede testiranja tako da zeleno žico povežeš na -(gnd)(črna) ja se bi moral zagnati in dati tudi napetost na ostale pine a s takem testiranjem si v tem primeru bolj težko pomaga :D saj ve da napajalnik dela, lahko pa je to le deloma kar bi moral testirati pod obremenitvami, skratka naj menja in naj ne da kak LC-power ker bo isti jajc
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

lolipop2 ::

Hmm, napajalnik mislim, da je ta: Corsair Modular Power Supply 650W
Star je pa nekje 8 let.
Načeloma ni problem novega napajalnika kupit. Pa nekako se že bom pomatral in zamenjal. Samo, da vem, da je to to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lolipop2 ()

FX6300B ::

opa glede na to da je corsair so boljše kvalitete, tako da bi na tvojem mestu še malo kaj sprobal, ker še vedno obstaja možnost da je kriva plata..
imaš kak star napajalc al pa drug računalnik(enega rezervnega si omenjal)? če je namizni probaj zamenjati napajalnike sepravi corsaira v rezervnega tistega sem
in testiraj, če se zadeva ponovi na tem računalniku je vrjetno kaj z matično ploščo, če pa se na rezervnem pa je napajalnik zanič
sicer pa poglej točen model, saj ima corsair na neke modele tudi do 10 let garancije..
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

lolipop2 ::

Tukaj pa pridem do težave, da sem tehmično nepodkovan. :( Dvomom, da bi znal menjati napajalnike oz. če bi kupil novega, bi se verjetno nekako še pomatral in zamenjal. Pa še to bi verjetno trajalo kar dolgo časa.
Če bi bil računalniški majster, bi tole z lahkoto spedenal, takole pa je vse veliko težje.
Imam pa tako ali tako namen kupiti novo kišto in to postaviti namesto starega. Pa bom takrat mogoče še napajalnik zamenjal v tej.

FireSnake ::

Napajalnik je menjati lažje, kot se ti mogoče zdi.

ZAdevo si poslikaš, nato pogledaš kak youtube video (če te res skrbi).

Kupiš modularni napajalnik in nato priklopiš postopoma.

Tu res ne bi smelo biti težav.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

lolipop2 ::

FireSnake: ko sem vgrajeval dodaten disk, sem že tam zašvical fuL. :) Tu me skrbi, ker je toliko kablov, pa ne vem, kam vse mora to it. Je pa res, da še nisem pogledal youtube videa na to temo. Mogoče bo res enostavneje, kot si mislim.

Kakorkoli, hvala za pomoč vsem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik se ne prižge

Oddelek: Pomoč in nasveti
4317335 (13458) G_mAn
»

Asus p8z77 deluxe problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
232200 (1957) Brias
»

Računalnik se noče zagnati

Oddelek: Pomoč in nasveti
156120 (5470) Uporabnik-6
»

Display driver has stopped...

Oddelek: Pomoč in nasveti
474004 (3399) stricky
»

Nekaj je crknilo..

Oddelek: Pomoč in nasveti
121882 (1549) rock_girl_

Več podobnih tem