» »

Linux Mandrake 9.1

Linux Mandrake 9.1

Krampi ::

Pozdravljeni
Sm cisti laik na podrocju Linuxa vendar bi rad postal uporabnik le tega in me zanima sledece:
imam verzijo Mandrake 9.1 na 3 cd-jih in pa 8.1 na 7 cd-jih pa me zanima katero mi bolj priporocate (zakaj)? In pri vsem tem bi imel se vprasanje pri op. sistemu windows sm ze vse
poznal na pamet tukaj pa se mi tudi sanje ne veliko kajti nekaj sm si ze ogledal pri verziji od
slo-techa zivi Linux na cd-ju in mi ni veliko jasno vendar se mi zdi vse boljse od Windowsow.
Prosil bi, ce mi lahko kdo razlozi kako se instalira zadeva in kako jo uporabljati pa ce glede graficne in drugih software programov me zanima kako se instalirajo in kje se dobijo programi je to vse na internetu? Ce mogoce veste kje je kaksna stran, ki mi jo priporocate kot laiku Linuxa.
Mam pa se vprasanje ker sm v windowsih gledal filme in jih tudi dolvleku z emulo, ce se to da
tudi v Linuxu?
Upam, da nimam prevec vprasanj toda vsak zacetek je tezak in vec glav vec ve zato vas prosim
za pomoc.

Lp

(SLO)Krampi the Vrempli
  • spremenil: Krampi ()

dr.J ::

Vprašanj ni niti tako veliko, so pa zelooooo splošna.

Glede inštalacije: _obvezno_ si preberi navodila za inštalacijo in konfiguracijo; vsaka distribucija jih ima za svojo različico. Če boš delal dual boot inštalacijo, še prej naredi backup svojih windows zadev.

Najbolje je dokumentiran Suse, vsaj če kupiš paket, dobiš medije + knjigo.
Nekateri spet hvalijo Mandrake. Je pa 9.1 novejši kot suse 8.1.

filme boš lahko gledal z mplayer-jem ali pa s xine. Za ta dva programa ne vem, sicer je pa je vse, kar potrebuješ, in še mnogo več na CDjih.

CD-je in DVD-je boš lahko pekel/ripal, pa tudi emule delajo pod linuxom.

Aspirinix ::

OK, lepo po vrsti.

Laik, kdo pa ni. Še najboljšim adminom se včasih zalomi. Vsak od nas pa je začel na tak način. S to razliko, da za namestitev linuxa ni bilo grafičnega vmesnika, ki je danes skoraj povsod.

""Mandrake 9.1 na 3 cd-jih in pa 8.1 na 7 cd-jih""
No, to pomeni, da imaš personal(3) in professional(7) verziji. ZAenkrat se loti namestitve s personal verzije, ker ti bo čist dovolj. Pa še 9.1 je, kar pomeni, daima novejše jedro in večjo verjetnost, da ti bo vse naprave sam prepoznal in bodo delale normalno.
V professional verziji imaš dodanega nekaj softwarea (brez katerega se v galvnem da shajati). Pogledaš si pa lahko razlike na njihovi spletni strani.

""pri op. sistemu windows sm ze vse
poznal na pamet""

Vse?Potem pa sploh en bi smelo biti problemov.Vseeno še najprej obnovi znanje o particijah in formatiranju. Nato se pa loti namestitve.

""tukaj pa se mi tudi sanje ne veliko""
Počasi in zanesljivo prideš najhitreje do cilja. NAbavi si kako knjigo iz knjižnice ali pa kak pdf, ki ga boš lahko preštudiral. Primer SLO knjige je tudi Kako v Linuxu (pri založbi Pasadena je izšla). Imaš lepo opisane in predstavljene probleme z rešitvami, osnove dela, ...

""kako se instalira zadeva""
Zagon s cdroma (bios->boot from cdrom). NAto slediš navodilom, ki ti jih napiše na zaslonu. Priporočam ti, da si pred tem še v Windowsih pripraviš prazno particijo velik cca 3GB za sistem in datoteke, ki jih boš uporabljal.
Če ga ne poznaš ni slaba ideja vzeti ene od naprej pripravljenih konfiguracij.


""kako se instalirajo in kje se dobijo"

Beri README datoteke, ki so vedno priložene paketom. Za začetek prični dolvleči iz strani sourceforge.
Vendar najprej spoznaj sistem. Šele nato se loti nameščanja novih programov. Je pa softwarea na netu ogromno.

mogoce veste kje je kaksna stran, ki mi jo priporocate kot laiku Linuxa.

emule=linmule na linuxu. Pa še več jih je.
Eden od najboljših playerjev pa je MPlayer.

Drugače pa se drugič najprej obrni še na iskanje na Slo-techu, ker je takih tem bilo že ogromno. OK? Pa google tudi pomaga.

Krampi ::

Hvala za pomoč !
Sedaj pa samo še vprašanje
""kako se instalira zadeva""
Zagon s cdroma (bios->boot from cdrom). NAto slediš navodilom, ki ti jih napiše na zaslonu. Priporočam ti, da si pred tem še v Windowsih pripraviš prazno particijo velik cca 3GB za sistem in datoteke, ki jih boš uporabljal.
Če ga ne poznaš ni slaba ideja vzeti ene od naprej pripravljenih konfiguracij


Kako to misliš particijo da si naredim v windowsih ?
Ali se ne inštalira Linux podobno kot windowsi, tako da tam ustvariš več particij kajti jz
ne mislim imeti windowsov uspodi ampak samo Linux če se to da seveda?

Glede particij pa če se ne da v Linuxu se da mogoče to v dosu prej prpravt ali ne jz sm jih delu v dosu za windowse in s cdeja od windowsov pa sm meu recimo za operacijski sistem
cirka 7 do 8 mega za ostale tračarije pa tm nekje 2 particije po 20 do 22 mega pa me
zanima če se tako da tudi v Linuxu in če se da to v njemu naštimat ali moreš prej prpravt tako kot si mi reku to mi ni jasno.

Hvala

Lp

(SLO)Krampi the Vrempli

dr.J ::

Če si v windowsih doma, v linuxu pa nov, boš rabil kar nekaj časa za privajanje. Če boš moral medtem kaj nujnega narediti, pa ne bo šlo, boš lahko izgubil kar nekaj sedanjega navdušenja.

Če si se odločil zmettai windowse dol, ni problema. Particije lahko brišeš in kreiraš kar iz linuxa, potem ko se ti boota s CDja. kak dos tu pozabi.

Katere particije potrebuješ:
/ (root) cca 3-5 GB
swap (2 * velikost pomnilnika)
/home za svoje datoteke - po potrebi
včasih še /boot (~100 MB)
in /usr/local (za kake programe kot je mplayer etc) ~ 1-3 GB.

Kolikor je vsota vsega tega skupaj, toliko naj bo praznega diska (neparticioniranega), preden začneš z inštalacijo linuxa. pa še enkrat: najprej preberi navodila za inštalacijo, saj so zelo podrobna.

schurda ::

100MB za /boot? Verjetno si mislil 10. Za swap je bilo nekdaj 2xram. Zdej pa ti je 256MB več kot preveč. Pa še za / bi jaz dal manj in za /usr/local tudi. Raje si naredi /home veliko.

Preden pa se lotiš:
www.lugos.si
www.linuxdoc.org
www.mandrake.com
www.redhat.com

Pa windowse zbriši ja. Tako se bo Linux najbolje počutil. V bistvu jih bo Linux že sam zna, ti mu kar pusti in uživaj ob tem, da čisti navlako Billa z Gatami.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

ank ::

Najbolj enostavno bo če izbereš: uporabi celoten disk:D
in ti bo sam naredil potrebne particije (in seveda zbrisal windowse)

Potem, ko boš vedel kaj več o potrebnih particijah v linuxu si lahko inštaliraš verzijo 9.2 (pride nekje septembra) in si sam narediš particije:)) Seveda pa boš še vedno lahko izbral nadgradi v 9.2

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ank ()

flipflop ::

S partition magicom si naredi? particije,potem pa da? noter BOOT CD z a Mandrake 9.1. Od tu naprej je pa skoraj isto kot pri winsih,samo klika? (pa mal je treba brat,da kake bedarije na naredi?). Pa tud sam mi je nastavil net,da mi dela preko mre?e,isto kot v XP.

Od XP-jev se razlikuje tudi po tem,da za ve?ino stvari nimam pojma:8) .

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: flipflop ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux SUSE-9.1-personal-x86 pomoč!

Oddelek: Operacijski sistemi
481579 (1087) Gandalfar
»

Pingo linux in priklop particij

Oddelek: Operacijski sistemi
82126 (2021) damjo
»

LILO Bootloader?

Oddelek: Operacijski sistemi
81342 (1212) ank
»

prvi Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
554761 (3721) mile
»

winXP in Linux (najboljsi nacin za zdruzitev?)

Oddelek: Operacijski sistemi
231772 (1500) dr.J

Več podobnih tem