» »

Ethernet ne dela na 50 m

Ethernet ne dela na 50 m

klenan ::

Včeraj sem napeljal 50 m F/UTP kabla za internet, ga na obeh koncih ozemljil in stvar ne dela, medtem ko imam pa neko drugo povezavo 70 m klasičnega utp kabla pa dela brez problema, morda kdo ve vzroke za nedelovanje? Kabel ni prekinjen, ker sem ga pomeril.

Lp
Matic

Han ::

FTP kabel ozemljiš samo na enem koncu!

Invictus ::

Han je izjavil:

FTP kabel ozemljiš samo na enem koncu!

Tole...

Če ga ozemljiš na obeh koncih, FTP kabel postane antena za vse motnje v okolici.

Drugič RTFM >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

imagodei ::

Nisi povedal, kje si kabel napeljal. Glede na izbiro kabla in dejstvo, da si ga tudi ozemljil, gre verjetno za zahtevnejše okoljske pogoje?
- Hoc est qui sumus -

knesz ::

Nisi pravilno stisnil konektorjev. Pravilno zaporedje barv je važno.

 utp

utp

imagodei ::

Invictus je izjavil:

Han je izjavil:

FTP kabel ozemljiš samo na enem koncu!

Tole...

Če ga ozemljiš na obeh koncih, FTP kabel postane antena za vse motnje v okolici.

Drugič RTFM >:D.


Tole glede antena efekta smo rešili že dolgo časa nazaj: Mythbusting Takes on Shielded Cabling
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

klenan ::

Prvo sem poskusil brez ozemljitve in ni delalo, bom poskusil samo na enem mestu ozemljit. Kabel gre pa večji del po podstrešju delavnice, res da gre mimo voda od sončne elektrarne, ampak sem včeraj poskusil v temi, ko ni toka in prav tako ni delalo. Zvezal sem pravilno, sem večkrat preveril.

Netrunner ::

Si 100% da kabel ni kje prekinjen? Testiraj vsak konektor posebaj če gre tok skozi. Če gre, preveri da so konektorji pravilno nameščeni.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

prowb ::

Kje približno se nahajaš? Lahko pomerima s testerjem in se bo hitro videlo kaj bi bil problem...

ToniT ::

Kot je nekdo napisal - barvno zaporedje je pomembno.

imagodei ::

klenan je izjavil:

Prvo sem poskusil brez ozemljitve in ni delalo, bom poskusil samo na enem mestu ozemljit. Kabel gre pa večji del po podstrešju delavnice, res da gre mimo voda od sončne elektrarne, ampak sem včeraj poskusil v temi, ko ni toka in prav tako ni delalo. Zvezal sem pravilno, sem večkrat preveril.

Ne nasedaj temu antena efektu. Resno:
It is a common myth that screens and shields can behave as antennas because they are long lengths of metal. The fear is that screens and shields can "attract" signals that are in the environment or radiate signals that appear on the twisted-pairs. The fact is that both screens and shields and the copper balanced twisted-pairs in a UTP cable will behave as an antenna to some degree. The difference is that, as demonstrated by the simplified loop antenna model, the noise that couples onto the screen or shield is actually 100 to 1,000 times smaller in magnitude than the noise that is coupled onto an unshielded twisted-pair in the same environment.

 UTP VS. Grounded F/UTP Susceptibility

UTP VS. Grounded F/UTP Susceptibility



 UTP VS. Ungrounded F/UTP Susceptibility

UTP VS. Ungrounded F/UTP Susceptibility



Če ti gre inštalacija čez predel, kjer je precej EM motenj, je najboljše, če imaš FTP kabel (ustrezno) ozemljen na obeh straneh. Nič ni narobe, če ga imaš samo na eni strani. Pomaga tudi, če ga nimaš ozemljenega nikjer. Vse je boljše od navadnega UTP-ja, kar je jasno pokazano tudi v že prej linkani prezentaciji.

Vprašanje je samo, če je kabel ustrezno ozemljen na obeh straneh. Ker si to že poskusil in si poskusil tudi brez ozemljitve, je vzrok treba iskat drugje, kot so ti pisali že drugi.
- Hoc est qui sumus -

darkolord ::

Z ozemljitvijo na obeh straneh je lahko problem, če sta zemlji na obeh koncih na različnih potencialih in med njima teče tok. Ground loop.

dope1337 ::



Si ziher, da nimaš trenutno po 568A standardu zvezan?

Verjemi, da ozemljitev ni problem. Vse druga prej kot pa sama ozemljitev. Če bi mel še tako "hude" motnje, bi ti vsaj ping čez letel, tebi pa še to ne pomoje.

P.S. hvala za tole prezentacijo imagodei, jo bom lahk v prihodnosti se velikokrat vrgel pod nos ljudem xD
P.S.#2 darklord - v praksi si ze zaznal (izmeril) na F/UTP kablu motnje zaradi diference potenciala na med ozemljitvama?
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

imagodei ::

darkolord je izjavil:

Z ozemljitvijo na obeh straneh je lahko problem, če sta zemlji na obeh koncih na različnih potencialih in med njima teče tok. Ground loop.

Pa dobr, tretjič že linkam: Mythbusting Takes on Shielded Cabling

A boste prebrali al se bomo kar na pamet zgovarjali?
- Hoc est qui sumus -

klenan ::

Je šlo za osnovno napako, tista shema po kateri sem vezal je bila malo dvoumna, tisti kabel ki je bil na levi bi moral biti na desni, tako da sem samo zrcalil in sedaj dela.
Hvala vsem za odgovore.

imagodei ::

Samo iz firbca, rekel si, da si pomeril: kateri tester ti pa kaže, da je kabel OK zvezan, če pa imaš žičke prezrcaljene na eni strani?
- Hoc est qui sumus -

dope1337 ::

imagodei je izjavil:

Samo iz firbca, rekel si, da si pomeril: kateri tester ti pa kaže, da je kabel OK zvezan, če pa imaš žičke prezrcaljene na eni strani?


Pomoje je z multimetrom pomeril vsako žilo posebej, kar mu je pokazalo, da so vse žile neprekinjene. Iz česa seveda ni moral predvideti, da ima na eni strani narobe zvezano v konektorju.

Kabel ni prekinjen, ker sem ga pomeril

Jbg, se zgodi glede konektorja. Čist človeška napaka.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

MaticKregar ::

Mene pa zanima, pred kratkim sem napeljal 50 m cat 6 utp kabla, kolega pa mi jih je stisnil z cat 5 konektorji. Zdaj bi jih sam zamenjal z cat 6 konektorji, pa me zanima, če so teli ok?

https://www.mimovrste.com/dodatki-za-mr...

imagodei ::

Verjetno ti jih je stisnil s Cat 5e konektorji? Kaj pa boš dosegel, če boš konektorje zamenjal s Cat 6? Je kabel deklariran kot Cat 6?
- Hoc est qui sumus -

MaticKregar ::

Kabel je Cat 6, predvidevam, da je z namenom drug konektor za te kable.

gumby ::

Konektorje stiskat na kable je fail že v osnovi.
Daj lepo gor vtičnico in uporabi patch cord... težave bodo čudežno izginile, če nisi ravno "ubil" kabel med polaganjem.

Pa cat6 ti pri gigabit povezavi ne bo čisto nič pomagal.
my brain hurts

cebelar123 ::

Mi smo začeli že leta nazaj uporabljati te konektorje:
weidmueller IE-PS-RJ45-FH-BK


Za preverjanje ali je vse OK pa lahko uporabljaš tega kitajca:
https://www.gearbest.com/other-pc-parts...

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

@cebelar123, tole je pa hudo as fuck. :)

Cena? Od kod naročate?
- Hoc est qui sumus -

cebelar123 ::

imagodei je izjavil:

@cebelar123, tole je pa hudo as fuck. :)

Cena? Od kod naročate?


http://www.elektrospoji.si/?gclid=EAIaI...
Tukaj je še na strani opis:
http://catalog.weidmueller.com/catalog/...

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

To je ene 100x dražje kot navaden RJ45?

Zgodovina sprememb…

cebelar123 ::

Jap ni poceni, sicer ne vem koliko imamo mi popusta ampak nekje okoli 7,5 evrov je cena po kosu.
Katalog še za druge stvari:
http://weidmueller.by/wp-content/static...

imagodei ::

cebelar123 je izjavil:

Jap ni poceni, sicer ne vem koliko imamo mi popusta ampak nekje okoli 7,5 evrov je cena po kosu.
Katalog še za druge stvari:
http://weidmueller.by/wp-content/static...

Jah, cena je dealbreaker. Tega nikoli ne upravičiš. Četudi bi navaden kabel 30x na leto moral popravljat, ker bi se navadni konektorji non-stop lomili, se ne splača:

Intellinet RJ45 konektor CAT.6+ UTP mehki kabel Digitus (pak/10)iz Mimovrste je 2,40 € / 10 kos. Se pravi 24 centov za kos. Za 7,5 € dobim 3 pakiranja, se pravi 30 komadov.

Pa niso najcenejši. Če bi bil zadovoljen z Cat 5e, dobim še cenejše.
- Hoc est qui sumus -

Invictus ::

imagodei je izjavil:


Jah, cena je dealbreaker. Tega nikoli ne upravičiš. Četudi bi navaden kabel 30x na leto moral popravljat, ker bi se navadni konektorji non-stop lomili, se ne splača:

Intellinet RJ45 konektor CAT.6+ UTP mehki kabel Digitus (pak/10)iz Mimovrste je 2,40 € / 10 kos. Se pravi 24 centov za kos. Za 7,5 € dobim 3 pakiranja, se pravi 30 komadov.

Pa niso najcenejši. Če bi bil zadovoljen z Cat 5e, dobim še cenejše.

Če delaš zastonj in ti mreža ni pomembna, imaš prav. Drugače so take rešitve na dolgi rok bistveno cenejše, sploh če upoštevaš še izpad dela. Pa tudi kabla za popravilo prej ali slej zmanjka ;).

Ampak, da ne bo debata prišla spet v kretensko smer, ali vtičnica (kkjer material stane malo več) ali konektor (kjer je to skoraj zastonj) na kabel, bom raje utihnil. Sam bom dajal vtičnice...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mzakelj ::

A ni utp namenjen da stisneš konektor gor, vtakneš v napravo in to je to. Potem ponavadi leta in leta noben tega ne tika. Drugače pa vtičnica. Je videt fensi šmensi ta konektor,samo 7€ ?! wtf. To je lih ene par sto procentov preveč.

imagodei ::

Invictus je izjavil:

Če delaš zastonj in ti mreža ni pomembna, imaš prav. Drugače so take rešitve na dolgi rok bistveno cenejše, sploh če upoštevaš še izpad dela. Pa tudi kabla za popravilo prej ali slej zmanjka ;).

Podal sem skrajen primer v ilustrativne namene. 30x letno upam da nihče ne bo menjal. Če bo treba 5x letno zamenjat, boš morda vendarle nekako zavaroval konektor. V skrajni sili pa ne rečem, da bi morda res kupil nekaj komadov omenjenih konektorjev za res izpostavljene dele. A da bi to v splošnem uporabljali... Ne, hvala.

V praksi so že v naprej izdelani patch kabli standardnih dolžin običajno cenejši od omenjenih konektorjev, tako da...
- Hoc est qui sumus -

cebelar123 ::

mzakelj je izjavil:

A ni utp namenjen da stisneš konektor gor, vtakneš v napravo in to je to. Potem ponavadi leta in leta noben tega ne tika. Drugače pa vtičnica. Je videt fensi šmensi ta konektor,samo 7EUR ?! wtf. To je lih ene par sto procentov preveč.

Ti konektorji se uporabljao v industriji, kjer je zelo pomebno, če te ethernet zjebava ali ne. Saj si ne moreš privoščit, da ti po randomu mrežo ven meče. Ker pol boš šele minus vdaril, ko se boš na teren vozil vsaki teden iskati napako in nikakor niso fensi šmensi stvar.

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

cebelar123> "Ti konektorji se uporabljao v industriji, kjer je zelo pomebno, če te ethernet zjebava ali ne. Saj si ne moreš privoščit, da ti po randomu mrežo ven meče."

Ker izpad v random podjetju, kjer nekaj ur nedelujoče omrežje lahko pomeni izpad nekaj 10.000 ali nekaj 100.000 EUR, je pa mačji kašelj? Pa vseeno preživijo s konektorji za 0,24 EUR?
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

dope1337 ::

Ti konektorji so cisti overkill za domaco uporabo.

Ce ze ciljate na industrijski standard konektorjev, so od Murr Elektronik velik boljsi p/p.



Ko slišim Weidmueller, Phoenix Contact, Siemens ... Se sam za denarnico primem xD

P.S. Ko sem sel v podnajem, sem si sam po stanovanju napeljal nekaj 10m CAT7 kabla (ker ga imam pac slucajno par 100m pr bajti od preteklega delovisca - svaba senkal xD) ter napokal gor te industrijske konektorje. Roko na srce ... Ce bi se 1x sel to delat, bi raj sel v trgovino pa navadni 5e kabel ter konektorje za 2,4€/10kom. Zdej mi (kjer je vidno) ven visi zivo oranzen kabel, zakljucen z orjaskimi konektorji, ki so sami sebi namen.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

cebelar123 ::

imagodei je izjavil:

cebelar123> "Ti konektorji se uporabljao v industriji, kjer je zelo pomebno, če te ethernet zjebava ali ne. Saj si ne moreš privoščit, da ti po randomu mrežo ven meče."

Ker izpad v random podjetju, kjer nekaj ur nedelujoče omrežje lahko pomeni izpad nekaj 10.000 ali nekaj 100.000 EUR, je pa mačji kašelj? Pa vseeno preživijo s konektorji za 0,24 EUR?


Nevem kje ti delaš ampak ko imaš omare v mešalnicah v gumarski industriji in zraven velikih stružnic in obdelovalnih strojih potem uporabljaš tole. Ali delaš v kakšni drugi panogi ali pa pač ne uporabljate tega, vsakemu svoje.

Zgodovina sprememb…

dope1337 ::

To se uporablja povsod, kjer so prisotne velike elektromegnetne ali indukcijske motnje ... Ker standard tako doloca. To se menimo, ko šibajo kabli v neposredni bližini kakšnih motorjev, ki imajo več 10kW moči ali kakšnih varilnih aparatov.

Vsepovsod drugje je overkill - Še v industriji je overkill v večini primerov, ampak se na ta način zavarujejo. So mi stručkoti tudi že oplete kr stran cvikal, pa je na 90m liniji vse normalno delalo (meritve šle skozi, programer opazil, da ni opleta - popravljaj!)
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

cebelar123 ::

dope1337 je izjavil:

To se uporablja povsod, kjer so prisotne velike elektromegnetne ali indukcijske motnje ... Ker standard tako doloca. To se menimo, ko šibajo kabli v neposredni bližini kakšnih motorjev, ki imajo več 10kW moči ali kakšnih varilnih aparatov.

Vsepovsod drugje je overkill - Še v industriji je overkill v večini primerov, ampak se na ta način zavarujejo. So mi stručkoti tudi že oplete kr stran cvikal, pa je na 90m liniji vse normalno delalo (meritve šle skozi, programer opazil, da ni opleta - popravljaj!)


Pri 100m + se začnejo problemi, zato je potem tu že optika obvezna.
Programer pa je najbrž to rekel ker je vedo, da če bo bilo kaj narobe bo on prvi dobil klic da mora priti.

dope1337 ::

Prek 100m te ne bo nben spusto čez pri Profibus, Profinet, Ethernet, etc. kablu. Bo treba kr repetitor vmes vstavit ;)

Ja ... Programer si je pa rit s tem zaščitil - čist razumljivo, ga podpiram.

Ampak ... Spet ... Standardi ...
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

imagodei ::

cebelar123> "Nevem kje ti delaš ampak ko imaš omare v mešalnicah v gumarski industriji in zraven velikih stružnic in obdelovalnih strojih potem uporabljaš tole. "

dope1337> "To se uporablja povsod, kjer so prisotne velike elektromegnetne ali indukcijske motnje ... Ker standard tako doloca."

Razumem, ampak tole je tema, kjer je en spraševal za normalno rabo. Alternativno mogoče bi njegovo vprašanje lahko prevedli v klasično pisarniško rabo. Mogoče za light industry, kjer je najhujša nevarnost za UTP kable ta, da jih kdo z ritjo butne ali zapne kabel z nogo.
- Hoc est qui sumus -

dope1337 ::

Cat5e + omenjeni konektorji (ta poceni). Vse ostalo je overkill oz. preseravanje.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

cebelar123 ::

dope1337 je izjavil:

Cat5e + omenjeni konektorji (ta poceni). Vse ostalo je overkill oz. preseravanje.


Po omarah se uporabljajo orginal konfekcionirani kabli kateri imajo konektorje že gor in so ponavadi cat5.
Ko pa se kablirajo linije med omarami in podomarcami pa damo gor te 7eurske in cat6 kable in so vsi srečni. Povavadi je tudi zahteva cat6 tako da nimaš kaj.
Da ne rečem kakšne so zahteve če greš v ZDA in Kanado.

dope1337 ::

Da ne rečem kakšne so zahteve če greš v ZDA in Kanado.


Misliš rečt katastrofalno slabše? Bil tam, videl kako delajo ... Raj ne bi. Mehkožilnih kablov v 90% sploh ne poznajo (še v šibki tok vstavljajo trdožilne, če se le da).

Odpreš njihovo el. omarico, pa je v večini primerov notr spagettimonster od kablov, povezani na takle nacin:


Tak da ... Ne bi ...

P.S. sry za konkreten offtopic ...
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

flat utp kabel 6a ali vsaj 5e

Oddelek: Pomoč in nasveti
394662 (3175) helo
»

Kateri UTP kabel?

Oddelek: Omrežja in internet
3613989 (4164) Lonsarg
»

Kabel CAT 6e

Oddelek: Omrežja in internet
388794 (7771) čuhalev
»

Nakup LAN kablov kat. 5 ali 6 ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6615254 (13671) Invictus

Več podobnih tem