» »

S.P.

S.P.

«
1
2

Kleemen ::

Zanima me kaj moram vedeti pred odprtjem polnega s.p.-ja? Kakšna je (po domače) razlika med polnim in normiranim?

Veron ::

Sicer ni problem napisat kaj je razlika, ampak da se ti ne da (oz. še slabše, da ne znaš) sam poiskat in razumet to razliko, mislim da nisi primeren kandidat za s.p.

predi ::

Invictus ::

Pojdi na eVEM točko, da ti malo razložijo.

Drugače boš čez par mesecev klel nad državo, ki v zakonodajo ni vključila tvoje neumnosti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

looser ::

Namesto, da Klemna po nepotrebnem kyrcate, mu dajte raje neke smiselna povezave, ker Klemen zagotovo ni edini, ki ga to zanima.

https://mladipodjetnik.si/

http://evem.gov.si/evem/drzavljani/zace...

https://www.ajpes.si/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

Invictus ::

A v Google pa današnja mladina ne zna več tipkat?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

looser ::

Če se ti to zdi problem, daj raje povezave v smislu, ne pa kyrcat mladih, če dobrenamerno vprašajo po nasvetih:

http://lmgtfy.com/?q=mladi+podjetnik

http://lmgtfy.com/?q=odpiranje%20sp

Razen, če si pussy in se bojiš konkurence? :-)

SimplyMiha ::

Se bojijo, da jim bo stric Google ukradel ideje.

NikolormousB ::

Za s.p. rabiš vsaj eno od spodnjih stvari:

- Sposobnost googlanja oz. samostojnega pridobivanja informacij.
- Denar za dober računovodski servis.

T-h-o-r ::

Kleemen je izjavil:

Zanima me kaj moram vedeti pred odprtjem polnega s.p.-ja? Kakšna je (po domače) razlika med polnim in normiranim?

da moraš zaslužiti okoli 1300 na mesec, da si boš lahko izplačal plačo v višini minimalca
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Sheteentz ::

NikolormousB je izjavil:

Za s.p. rabiš vsaj eno od spodnjih stvari:

- Sposobnost googlanja oz. samostojnega pridobivanja informacij.
- Denar za dober računovodski servis.

če si normiranec ne rabiš računovodskega servisa.

Veron ::

(moja razlaga) To je napisal kot opcijo zato, ker očitno ne zna iskat informacij in bi bilo bolje plačevati računovodski servis, da ima vsaj obveznosti do države poravnane pravilno in predvsem pravočasno.

49106 ::

NikolormousB je izjavil:

Za s.p. rabiš vsaj eno od spodnjih stvari:

- Sposobnost googlanja oz. samostojnega pridobivanja informacij.
- Denar za dober računovodski servis.


Ne drži. Kot so že omenili, ni mus, da rabi računovodski servis in ni niti ni mus, da zna googlat. Informacije pa pridobiva (tudi) v tej temi.

T-h-o-r je izjavil:

Kleemen je izjavil:

Zanima me kaj moram vedeti pred odprtjem polnega s.p.-ja? Kakšna je (po domače) razlika med polnim in normiranim?

da moraš zaslužiti okoli 1300 na mesec, da si boš lahko izplačal plačo v višini minimalca


Res je.

Veron je izjavil:

(moja razlaga) To je napisal kot opcijo zato, ker očitno ne zna iskat informacij in bi bilo bolje plačevati računovodski servis, da ima vsaj obveznosti do države poravnane pravilno in predvsem pravočasno.


Kaj je torej namen te teme, če ne pridobivanje informacij? Sigurno ne to, da ga prepotentneži jebejo v glavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Invictus ::

Če nekdo osnovnega vprašanja ne zna vpisat v Google, in se ne zna naučiti osnovne terminologije, potem naj raje ne odpira s.p...

Že v svojem prvem postu je nametal cel kup neumnosti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

looser ::

DO SEDAJ, Invictus... Tako sposoben možakar, kot si, pa ne razumeš, da se tudi najdaljša pot (kariera) začne s prvim korakom (slo-tech forum!)...

Namesto, da se tule pametuje in zgraža, bi se lahko naredilo tema "Nasveti za mlade podjetnike" in bi imeli zbrane kakovostne povezave in sporočila. In bi vsakega, ki zaluta z vprašanji, se usmerilo tja. Ali pa bi že kar bilo na vrhu "Lože" fiksen link glede (samo)zaposlovanja...

Ampak ne, bolje je kazati na napake, ne iskati rešitve...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

49106 ::

Invictus je izjavil:

Če nekdo osnovnega vprašanja ne zna vpisat v Google, in se ne zna naučiti osnovne terminologije, potem naj raje ne odpira s.p...


Zakaj ne (razen če misliš, da bo delal v IT sektru)? Komot mu prilepiš link, kaj naj prebere in naj se šele potem oglasi, če mu kaj ne bo jasno. E-vem je sicer dobro izhodišče, ampak tam ga ne bodo opozorili na (morebitne) skrite pasti "podjetništva".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

r3dkv1c4 ::

looser je izjavil:

Če se ti to zdi problem, daj raje povezave v smislu, ne pa kyrcat mladih, če dobrenamerno vprašajo po nasvetih:

http://lmgtfy.com/?q=mladi+podjetnik

http://lmgtfy.com/?q=odpiranje%20sp

Razen, če si pussy in se bojiš konkurence? :-)

Seveda je podpiranje lenobe problem, kaj pa drugega.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

looser ::

r3dkv1c4 je izjavil:

Seveda je podpiranje lenobe problem, kaj pa drugega.

Ti pač vidiš lenobo (slabonamerno), jaz pa neizkoriščen potencial (dobronamerno), ki potrebuje guiding hand nekaj prvih korakov.

NikolormousB ::

Ne drži. Kot so že omenili, ni mus, da rabi računovodski servis in ni niti ni mus, da zna googlat. Informacije pa pridobiva (tudi) v tej temi.


Ni mus, je pa zelo priporočljivo, če ne želiš plačevati nepotrebnih glob.

Kar se tile pridobivanja informacij. "Kaj moram vedeti" je vprašanje na katerega ni mogoče odgovoriti, kar kaže na to, da OP ni naredil domače naloge in si prebral vsaj nekaj osnovnih stvari.

Veron ::

looser je izjavil:

DO SEDAJ, Invictus... Tako sposoben možakar, kot si, pa ne razumeš, da se tudi najdaljša pot (kariera) začne s prvim korakom (slo-tech forum!)...


Se strinjam s temle, ampak vprašanje, ki ga je postavil, je tako enostavno in preprosto, da je že žalostno. Konc koncev to vprašanje je bilo tudi po slo-techu že velikokrat zastavljeno, lahko bo prvo forum preiskal namesto (po najlažji poti) postavil vprašanje in čakal na odgovor. Na tak način tudi deluje računovodski servis, zato ta nasvet ni napačen.

Invictus ::

looser je izjavil:

DO SEDAJ, Invictus... Tako sposoben možakar, kot si, pa ne razumeš, da se tudi najdaljša pot (kariera) začne s prvim korakom (slo-tech forum!)...

Rešitev je branje..

Očitno folk ni več funkcionalno pismen, da bi znal sestaviti pravilno vprašanje za Google in potem razumeti rezultate...

looser je izjavil:


Ti pač vidiš lenobo (slabonamerno), jaz pa neizkoriščen potencial (dobronamerno), ki potrebuje guiding hand nekaj prvih korakov.

Jaz pa vidim nesamostojne looserje...

Sicer je pa dobil nasvet, naj se oglasi na kako eVem točko...

Če je ne zna najti, mu ni pomoči...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Sheteentz ::

Tale možakar Kleemen je dejansko odličen podjetnik in je zbiranje informacij pametno outsorcal nam, bravo!

SimplyMiha ::

Bolje kot ne. Preveč ljudi se podaja v to brez potrebnega znanja.

looser ::

Kleemen zelo verjetno zna browsati, če je account odprl tukaj pred 10 leti :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

Kleemen ::

Hehe, nisem niti bral vseh 3/4 nepomembnih postov, ker vidim da je skoraj nesmiselno spraševat tukaj take reči, ker redkokdo da kakšno uporabno informacijo. Pogooglal itak da sem in že prebral te glavne stvari. Tudi preko s.p.-ja (od mame) uspešno delam že dve leti, pa tudi svoj posel imam že 6-7 let (dolgo časa tudi preko študenta). Sedaj poleg enega posla odpiram še dodatno dejavnost, tako da bi s.p. uporabljal za dva posla, kar je tudi glavni razlog odprtja - višina prihodka, ker nočem preveč "bremenit" mame, ker bi potem padla v skupino davčnega zavezanca, se bolj splača odpret še en (svoj) s.p. Zanima me samo kaj se bolj splača in kakšna je po domače razlika med navadnim in normiranim s.p.-jem. Glede na to, da se ukvarjam s storitvami predvidevam, da bi bil boljši normiranc, predvsem glede davka in stroškov računovodstva? Glede stroškov pa znese okrog 350eur mesečno prvo leto, kar sem se pozanimal. Trenutno edina ugodnost je nekaj % nižje plačilo prispevkov zpiz.

Če je tako težko pomagat ali pa dat kakšno koristno informacijo (ki jo jaz in sigurno še kdo drugi, ki bo tudi šel v pot podjetništva), potem boljše da se niti ne oglaša in kaže svoj ego. Dejmo raje ohranjat pozitivo, ki je za mlade podjetnike zelo pomembna, saj jih s takimi posti odvračate in ubijete motivacijo. Ne govorim zase, ki imam že utečen posel, ampak komu drugemu se verjetno ne bi več dalo niti izbirati informacij, ki so na začetku zelo pomembne.

njyngs ::

Če si slučajno uradno zaposlen v maminem s.p. si lahko odpreš popoldanski s.p. in plačuješ le dobrih 60€ mesečnih stroškov.

Invictus ::

@Kleemen

Zgleda na to, da ne ločiš niti kaj je to polni ali normiran s.p., ti srčno svetuješ, da zadeve še 1x prebereš. Zaradi kasnejših problemov s FURSom, če ne drugega. FURS ne dela po "domače"...

V drugo se izrazi s pravo terminologijo, pa se ti lahko pomaga.

Če pa iz vseh strani ne moreš ugotoviti kaj je razlika med obema oblika, bom pa uporabil tisto krščansko - "Blagor ubogim na duhu, zakaj v njih je nebeško kraljestvo" ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Miha 333 ::

Kleemen je izjavil:

Glede na to, da se ukvarjam s storitvami predvidevam, da bi bil boljši normiranc, predvsem glede davka in stroškov računovodstva? Glede stroškov pa znese okrog 350eur mesečno prvo leto, kar sem se pozanimal.

Odvisno od pričakovane višine prihodkov in stroškov. Pod ca. 20.000 letnega prometa, sploh če imaš poleg prispevkov in računovodstva še kaj dejanskih stroškov, se zaradi splošne olajšave bolj splača biti nenormiranec. Ampak treba je natančno izračunati.

Kleemen ::

Ne preko s.p. od mame delam kot družinski član, tako da nima nobene veze z zaposlitvijo, ampak samo s tem da je črno na belem in lahko po zakonu izdam račun.

Sem se pa pozanimal in se bolj splača normiran s.p., ker ni potrebno računovodstvo in letni davek samo 4% od dohodka. Je pa tudi na prvo leto -50% na zpiz prispevke, tako da znesejo stroški prispevkov samo cca. 260eur mesečno.

Še nekaj dodatnih informacij, ki sem jih prejel iz drugih virov in ne foruma. :)

Sheteentz ::

a ti resno misliš, da poznamo vsi tukaj na pamet vse podrobnosti s.p.-jev? tako kot ti bi morali najprej malce guglat (kar lahko narediš tudi sam) in šele potem kaj pametnega napisat v to temo.

chort ::

OP, folk ti poskuša dopovedat da tvoje vprašanje nima nobenega smisla, ker primerjaš jabolka in hruške. Polni se nanaša na prispevke, normirani pa na način obračunavanja stroškov. Sicer pa sploh ni tako zakomplicirano. Evo, iz glave:

Najprej razčistiš prvi korak, polni ali popoldanski S.P.:
- Če si zavarovan iz drugega delovnega razmerja, lahko odpreš popoldanski, plačuješ cca 60€.
- Če nisi zavarovan drugje nimaš alternative in odpreš polni s.p., prispevke plačuješ prvo leto cca 300€ (po spominu), nato glede na realizacijo.

Drugi korak je odločitev za obračunavanje realnih ali normiranih stroškov:
- Pri realnih stroških zbiraš račune za tuje storitve in dobave blaga, ki so za poslovno uporabo (surovine, osnovna oprema, jahta, you get the point), na koncu leta potegneš črto in odšteješ te račune od prihodkov, ter na razliko (dobiček) plačaš davek 20% (naj me kdo popravi če sem falil cifro). Nujno je imet računovodjo, vodiš knjige sredstev etc.
- Pri normiranih stroških je stvar enostavnejša, 80% vseh prihodkov se ti šteje v stroške brez potrebe po dokazovanju, plačaš fiksen procent davka (na preostalih 20% plačaš 20% davka, torej 4% od vseh prihodkov). Ne moreš kupovati stvari na firmo, hkrati pa ti tudi ni potrebno kupovati stvari na firmo da si zmanjšaš obdavčitev (sicer slovenski nacionalni šport, če te je kdaj zanimalo od kje toliko dragih avtov na cesti - zato ker večina fura normalne spje in si potem kupi avto za 80k€ da ne dela dobička... ;) ). Ne potrebuješ računovodje (a ga lahko vseeno najameš), ker vodiš zgolj evidenco izdanih računov in oddajaš mesečna poročila preko e-davkov.

Za storitvene/intelektualne dejavnosti, kjer nimaš nekih stroškov s surovinami ali izdelki ki jih prodajaš naprej se splača normirani.

Sicer je pa fajn prebrat zakonodajo, že zato, da veš v kaj se spuščaš. Kot SP namreč za zajebe odgovarjaš z vsem svojim premoženjem.

Vice ::

No pa če se ne motim je davčno sporen tudi namen opravljanja posla, ki ga ima tvoja mama preko tvojega s.p.

chort ::

Vice je izjavil:

No pa če se ne motim je davčno sporen tudi namen opravljanja posla, ki ga ima tvoja mama preko tvojega s.p.

Če ga prav razumem zdaj on "pomaga" mami kot družinski član, kar je sicer legalno, ampak le za opravljanje mamine dejavnosti, ne svoje, ločene.
Deljenje poslovanja iz ene dejavnosti enega človeka na dva spja (da bi mama, ker bi sicer prebila mejo za normiranca poslovala malo še preko Kleemna) je pa nelegalno, in nekaj kar FURS letos še posebej preverja pod geslom "povezane osebe".

freezby ::

Vse kar sta Vice in chort napisala, mislim, da je OP potencialna tarča Fursa.

Pomoč družinskega člana SP-ju je omejena na 40 ur mesečno in da je brezplačna! SP mora zase vsaj še 2 leti voditi evidenco, kdo, kdaj in kaj je družinski član delal/pomagal, ob tem ga pa mora zaradi primera poklicnih poškodb in bolezni prijaviti v zdravstveno zavarovanje, kar znaša slabih 4,63 evra mesečno.

Invictus ::

Kleemen je izjavil:


Sem se pa pozanimal in se bolj splača normiran s.p., ker ni potrebno računovodstvo in letni davek samo 4% od dohodka.

Saj tudi za navaden s.p. ne rabiš računovodstva. Ni zakona, ki bi ga predpisoval.

Sheteentz je izjavil:

a ti resno misliš, da poznamo vsi tukaj na pamet vse podrobnosti s.p.-jev? tako kot ti bi morali najprej malce guglat (kar lahko narediš tudi sam) in šele potem kaj pametnega napisat v to temo.

Ja poznamo... govori zase >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Kleemen ::

Preko mame delam kot družinski član, kar pomeni max. 40 ur mesečno ja, računi in nakazila pa gredo preko nje, tako da je samo pomoč v družini. S tem mi tudi ne teče delovna doba, lahko pa črno na belem delam kot je treba po zakonu.

Popoldanski s.p. bi lahko imel v primeru, da bi me mama zaposlila oz. da bi se kje drugje zaposlil in delal poleg še storitve, kar ne pride v poštev. Za polni s.p. sem se pozanimal in znese okrog 260eur mesečno prvo leto + računovodstvo, kjer bo za normiranca dovolj samo letna bilanca + 4% letni davek od dohodka. Tako da to mislim da je to, če sem še kaj pozabil pa kar z besedo na dan - na "pameten" način seveda. :D

LapD ::

Če ne boš zavezanec za DDV, računovodstva za normiran s.p. ne rabiš ... oddaja davčnega obračuna je tako enostavna, da je škoda za to plačevati.
web&motion designer

Invictus ::

Tudi če si zavezanec za DDV, ne rabiš računovodstva...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Kleemen ::

Računovodstva ne mislim imet ne, samo letno bilanco stanja, ki pride okrog 50eur letno. Drugače pa se da tudi sam porihtat baje da ni težko.

Vice ::

Kleemen je izjavil:

Preko mame delam kot družinski član, kar pomeni max. 40 ur mesečno ja, računi in nakazila pa gredo preko nje, tako da je samo pomoč v družini. S tem mi tudi ne teče delovna doba, lahko pa črno na belem delam kot je treba po zakonu.

Popoldanski s.p. bi lahko imel v primeru, da bi me mama zaposlila oz. da bi se kje drugje zaposlil in delal poleg še storitve, kar ne pride v poštev. Za polni s.p. sem se pozanimal in znese okrog 260eur mesečno prvo leto + računovodstvo, kjer bo za normiranca dovolj samo letna bilanca + 4% letni davek od dohodka. Tako da to mislim da je to, če sem še kaj pozabil pa kar z besedo na dan - na "pameten" način seveda. :D


- Ne moreš imeti svoj s.p. in delati za mamin s.p.
- Poleg 260€ boš pa druge ignoriral?
- Misliš, da prispevkov pri normiranem ni?

MadMicka ::

Vice, seveda lahko imaš s.p. in delaš za mamin s.p. po podjemni pogodbi, tako mu bo tekla delovna doba, o tem govori.

49106 ::

Vice je izjavil:

Kleemen je izjavil:

Preko mame delam kot družinski član, kar pomeni max. 40 ur mesečno ja, računi in nakazila pa gredo preko nje, tako da je samo pomoč v družini. S tem mi tudi ne teče delovna doba, lahko pa črno na belem delam kot je treba po zakonu.

Popoldanski s.p. bi lahko imel v primeru, da bi me mama zaposlila oz. da bi se kje drugje zaposlil in delal poleg še storitve, kar ne pride v poštev. Za polni s.p. sem se pozanimal in znese okrog 260eur mesečno prvo leto + računovodstvo, kjer bo za normiranca dovolj samo letna bilanca + 4% letni davek od dohodka. Tako da to mislim da je to, če sem še kaj pozabil pa kar z besedo na dan - na "pameten" način seveda. :D


- Ne moreš imeti svoj s.p. in delati za mamin s.p.
- Poleg 260EUR boš pa druge ignoriral?
- Misliš, da prispevkov pri normiranem ni?


1. Zakaj ne more imeti lasten s.p. in delati za mamin s.p.?
2. Druge? Akontacijo dohodnine je upoštveval.What am I missing?
3. Seveda so prispevki, 260 EUR prvo leto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Miha 333 ::

MadMicka je izjavil:

Vice, seveda lahko imaš s.p. in delaš za mamin s.p. po podjemni pogodbi, tako mu bo tekla delovna doba, o tem govori.

49106 je izjavil:


1. Zakaj ne more imeti lasten s.p. in delati za mamin s.p.?

Lahko pod določenimi pogoji. Google: povezane osebe

Kleemen ::

Kaj ima veze mamin s.p. z mojim? Gor sem samo odgovoril na debato.. Sedaj že dve leti delam preko maminega s.p. kot družinski član, to sem hotel povedat. Sedaj bom pa odprl svojega in ne bom več delal preko maminega. Komplet prispevki so 260eur prvo leto, kakšni ostali? +4% letni davek, seveda če si to mislil.

MadMicka ::

Miha 333, povezane osebe iz ZDDPO-2 s tem nimajo nobene veze, ker gre tam za obdavčitev pravnih oseb, tu je pa govora o dveh fizičnih osebah s posebnim davčnim statusom.

Miha 333 ::

MadMicka je izjavil:

Miha 333, povezane osebe iz ZDDPO-2 s tem nimajo nobene veze, ker gre tam za obdavčitev pravnih oseb, tu je pa govora o dveh fizičnih osebah s posebnim davčnim statusom.

Imajo pa veze z s.p. tiste povezane osebe iz ZDoh-2.

chort ::

Kleemen, poskušamo te opozoriti na naslednje:

Preko maminega S.P. si opravljal nek svoj posel, recimo temu grafično oblikovanje, mama pa je opravljala recimo temu vrtnarska opravila (karikiram).
Recimo, da boš sedaj ti preko svojega S.P. nadaljeval grafično oblikovanje (plus nekaj drugega, kar si rekel da imaš namen), mama pa preko svojega S.P. vrtnarska opravila. Vse lepo in prav.

Pri tem je pomembno, da je vse kar je bilo do sedaj, z vidika FURS, mamin biznis - tako vrtnarjenje kot grafično oblikovanje. To, a si ti delal pri njej ali ne, je nepomemnbo, ker v bistvu nisi ti delal (za kar bi te mama morala imeti zaposlenega in ti plačevati prispevke in plačo), ampak samo občasno pomagal. Zato je to njen biznis.

To bo FURSu zelo verjetno izgledalo takole:
- Ali si ti na črno delal pri mami zadnja leta in to ni bila le družinska pomoč ampak tvoj biznis,
- Ali pa bo mama zdaj, da ne bi prebila kriterija za normiranca, preko svojega sina opravljala del svoje dejavnosti - grafično oblikovanje.

Lepo, da se boš legaliziral, ampak zavedaj se, da si do sedaj svojo dejavnost opravljal nelegalno (ne glede na to, v kaj te prepričujejo drugi), zato ta premik naredi pametno, da vaju ne bo kasneje teplo.

jype ::

Pri manj kot par jurjev prometa letno se FURS v nobenem primeru ne bo pretirano sekiral, dokler bodo prispevki plačani.

Vice ::

Počakajmo na novo vprašanje čez eno leto zakaj je FURS upalil dvojni davek. >:D

Kleemen ::

Zanimivo ja @chort, ampak če je vse po zakonu, zakaj bi glede tega komplicirali? Jaz sem brezplačno delal preko mame, vsi računi so šli preko nje, vsi prispevki plačani kot je treba, sedaj pa bi nadaljeval isto preko svojega s.p. in po pravilih plačeval davke. A ni za furs pomembno to da je vse črno na belem in da so vsi prispevki plačani ali zakaj bi se vtikali v takšne nepomembne podrobnosti?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtje normiranega spja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16440041 (14916) Recordman
»

Prenakazilo iz Paypala (Zaslužek z Youtubom) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6016927 (14611) čuhalev
»

Freelance, samozaposlitev, s.p.

Oddelek: Loža
296228 (4834) Elsanna

Več podobnih tem