» »

Vprašanje iz fizike

Vprašanje iz fizike

0bv10uStr0ll ::

Nadaljujem temo (navajam prvotni post):
Zdravo! Nečak ima v šoli sledečo nalogo iz fizike, pri kateri mu nikakor ne znam pomagati. Prosim za vašo pomoč. Teniška žogica z (majhno) maso m2 leži na košarkaški žogi z (veliko) maso m1. Dno košarkaške žoge je na višini h nad tlemi, dno teniške žogice je pa na velikosti h+d nad tlemi. Žogi izpustimo na tla. Do katere višine poskočita žogi?

izbrisal: amacar (danes ob 08:38:32) predlagal izbris: amacar (danes ob 08:38:32) predlagal izbris: -luka-91- (včeraj ob 14:48:30) predlagal izbris: GupeM (včeraj ob 14:42:48) ustvarilo: 0bv10uStr0ll (včeraj ob 13:28:59)

(najlepša hvala g. amacarju za izbris teme...)

Zdravo,

nečak je žal dobil cvek pri spraševanju, a ima možnost popraviti naslednji teden. Prosim za detaljno rešitev z razlago, v slovenskem jeziku. Limanje YouTube videjev ne bo koristilo, ker navsezadnje nečak obiskuje šolo v Sloveniji in zagovarja vprašanje v maternem jeziku. Tako prosim morebitne študente fizike ali poznavalce za pomoč.

Moderatorje bi prosil bi še za obrazložitev, zakaj je prvotna tema bila izbrisana. Namreč, nečak je izpadel v šoli lažnivec, ker ni mogel pokazati odgovorov sošolcem (tako mi je povedal po telefonu).

Lep pozdrav.

jype ::

0bv10uStr0ll je izjavil:

moral
Mogel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

0bv10uStr0ll ::

jype je izjavil:

0bv10uStr0ll je izjavil:

moral
Mogel.


Hvala, majstore!

Zgodovina sprememb…

Unilseptij ::

Ni mi jasno, zakaj so ti izbrisali (prejsnjo) temo... Vprasanje je korektno in tudi ce nakladas glede necaka, je to tema, za izbris katere ni nobenega razloga. Ce na tehnicnem forumu moderatorji ne znajo presoditi niti tega, ali je preprosta fizikalna naloga trolanje ali ne, potem je se slabse, kot sem mislil :D. V glavnem... v prejsnji (izbrisani) temi sem ti podal preprosto razlago, samo se mi ne da pisati se enkrat.

0bv10uStr0ll ::

Citiram, za druge:

"To se da rešiti brez hude matematike. Ko se košarkarska žoga (prožno) odbije ima hitrost v1 = SQRT(2gh) v smeri gor. V trenutku odboja košarkarske žoge od tal ima teniška žogica hitrost v2 = SQRT(2gh) navzdol. Teniška žogica pada enako razdaljo kot košarkarska žoga, zato je parameter d nepomemben in velikosti v1 in v2 enaki. Naprej je enostavno... Če ima teniška žogica v primerjavi s košarkarsko zanemarljivo maso, potem lahko na zadevo gledamo, kot da gre za prožni trk mirujoče (in fiksirane) košarkarske žoge in teniške žogice, ki pada z dvakratno hitrostjo v3 = 2*v1 = 2*v2 = 2*SQRT(2gh). Pri prožnem odboju se hitrost samo obrne, zato ima teniška žogica v opazovalnem sistemu, kjer košarkarska žoga miruje, hitrost v3 v smeri navzgor. V opazovalnem sistemu, kjer se košarkarska žoga giblje navzgor s hitrostjo v1 (takoj po odboju od tal), pa ima teniška žogica hitrost v = v1 + v3 = 3*v1 = 3*SQRT(2gh) v smeri navzgor. Torej je imel tisti ninja s posnetka prav.

Višin, do katerih se odbijeta žogi potem ni težko izračunati... Če zanemarimo d, se teniška žoga v tem idealnem primeru odbije 9-krat višje kot košarkarska, po enačbi za navpični met h = v^2/2g."

torej:
Košarkaška žoga: h = v^2/2g
Teniška žoga: h = v^2/2g

lahko še izpeljavo s pomočjo zaporedja enačb? Tekst sem kopiral.

Unilseptij ::

No, za v moras vstaviti prave vrednosti. Za kosarkasko zogo je v = SQRT(2gh), za tenisko zogo pa je v = 3*SQRT(2gh). Ce upostevas se, da je teniska zoga za d visje od tal, ko se odbije, imas:
kosarkarska zoga: h1 = h (kosarkaska zoga se odbije do enake visine, s katere smo jo spustili)
teniska zoga: h2 = 9*h + d (teniska zoga se odbije precej visje)

Zgodovina sprememb…

GupeM ::

Bo pa ta tvoj "nečak" drugo leto še enkrat šel v isti razred, poslušal razlago, delal vaje in bo znal.

Glede na to, da si prej kot v 20 dneh, odkar si se prijavil na portal dobil oznako Persona non Grata, ti ne verjamem nič. Vmešal si se v temo o izračunu velikosti kotov v trikotniku, kjer nisi podal nobenega pametnega odgovora, ampak si preprosto trollal.

Tukaj si objavil nalogo, ki je praktično nerešljiva, glede na podane podatke. Nikjer ni omenjen restitucijski koeficient trka. Brez tega podatka je nalogo nemogoče rešiti, saj ne vemo v kakšnem stanju sta žogi. Košarkarska je lahko prazna in gre za (skoraj) popolnoma neprožni trk. Lahko je primerno napolnjena z zrakom (se odbije recimo do 80% višine, s katere smo jo spustili), lahko je prekomerno napolnjena z zrakom in gre za (skoraj) popolnoma prožni trk (se odbije do skoraj iste višine, s katere smo jo spustili).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

K0l1br1 ::

Po moje so ga v šoli spraševali osnovne stvari. Torej prožni trk, brez deformacij. Tu načeloma ne bi smelo biti neke znanosti.

0bv10uStr0ll ::

Unilseptij je izjavil:

No, za v moras vstaviti prave vrednosti. Za kosarkasko zogo je v = SQRT(2gh), za tenisko zogo pa je v = 3*SQRT(2gh). Ce upostevas se, da je teniska zoga za d visje od tal, ko se odbije, imas:
kosarkarska zoga: h1 = h (kosarkaska zoga se odbije do enake visine, s katere smo jo spustili)
teniska zoga: h2 = 9*h + d (teniska zoga se odbije precej visje)


Hvala. Vsaj eden, ki je sposoben.

Zgodovina sprememb…

FrRoSt ::

0bv10uStr0ll je izjavil:

Citiram, za druge:

"To se da rešiti brez hude matematike. Ko se košarkarska žoga (prožno) odbije ima hitrost v1 = SQRT(2gh) v smeri gor. V trenutku odboja košarkarske žoge od tal ima teniška žogica hitrost v2 = SQRT(2gh) navzdol. Teniška žogica pada enako razdaljo kot košarkarska žoga, zato je parameter d nepomemben in velikosti v1 in v2 enaki. Naprej je enostavno... Če ima teniška žogica v primerjavi s košarkarsko zanemarljivo maso, potem lahko na zadevo gledamo, kot da gre za prožni trk mirujoče (in fiksirane) košarkarske žoge in teniške žogice, ki pada z dvakratno hitrostjo v3 = 2*v1 = 2*v2 = 2*SQRT(2gh). Pri prožnem odboju se hitrost samo obrne, zato ima teniška žogica v opazovalnem sistemu, kjer košarkarska žoga miruje, hitrost v3 v smeri navzgor. V opazovalnem sistemu, kjer se košarkarska žoga giblje navzgor s hitrostjo v1 (takoj po odboju od tal), pa ima teniška žogica hitrost v = v1 + v3 = 3*v1 = 3*SQRT(2gh) v smeri navzgor. Torej je imel tisti ninja s posnetka prav.

Višin, do katerih se odbijeta žogi potem ni težko izračunati... Če zanemarimo d, se teniška žoga v tem idealnem primeru odbije 9-krat višje kot košarkarska, po enačbi za navpični met h = v^2/2g."

torej:
Košarkaška žoga: h = v^2/2g
Teniška žoga: h = v^2/2g

lahko še izpeljavo s pomočjo zaporedja enačb? Tekst sem kopiral.



Iz kinetične energije, ko žogica pade na tla, izračunaš - izraziš višino odboja h iz enačbe za potencialno energijo: Wp

Potencialna energija @ Wikipedia

Tukaj ti nastopa tudi masa!
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

0bv10uStr0ll ::

Hvala!

marjan_h ::

Mene podobni fizikalni primer zanima, sicer je bolj strojniško usmerjena, ampak verjetno tako preprosta, da bo vsak znal razložiti:

Pri prenosu masnega vztrajnostnega momenta iz J1 na J2 preko prestave naredimo s naslednjo relacijo J2 = J1 * 1/(i^2).

Seveda je prestava (i) brez dimenzij, ampak iz kje pride da je na kvadrat, ter da se (i) nahaja v imenovalcu kjer je števec enak 1?

Hvala.

FrRoSt ::

0bv10uStr0ll je izjavil:

Hvala!


Tukaj imaš ti dejansko še en pojav, ki bi ga moral upoštevati. :|

Prvo se odbije košarkaška žoga, šele trenutek zatem pa teniška. ...

Tako, da bi za pravilen izračun moral upoštevati, se pravi prišteti višini odboja tudi to začetno hitrost, + višino zaradi lastnega odboja teniške žogice... :)

marjan_h je izjavil:

Mene podobni fizikalni primer zanima, sicer je bolj strojniško usmerjena, ampak verjetno tako preprosta, da bo vsak znal razložiti:

Pri prenosu masnega vztrajnostnega momenta iz J1 na J2 preko prestave naredimo z naslednjo relacijo J2 = J1 * 1/(i^2).

Seveda je prestava (i) brez dimenzij, ampak iz kje pride da je na kvadrat, ter da se (i) nahaja v imenovalcu kjer je števec enak 1?

Hvala.


Kje si pa ti dobil tole formulo!??
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[Fizika] Navpični met

Oddelek: Šola
291663 (1195) jype
»

Naloga iz fizike

Oddelek: Loža
5786 (665) T0RN4D0
»

fizika - gibalna količina

Oddelek: Šola
62229 (2101) imagodei
»

Peak power of the human body (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
17010123 (7210) PersonaRudis
»

Kaksna darila ste dobili in kaka darovali?

Oddelek: Loža
164422 (4056) sketch

Več podobnih tem