» »

FERI ali FRI?

FERI ali FRI?

1
2
»

Invictus ::

Ne, saj nočemo tam delat :)). Nismo toliko nori...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kingsix ::

Jaz nekako vztrajam pri delu v manjših firmah. So najbokj flexibilne, nad sabo nimaš 100 kvazi šefov, za višjo plačo grem ditekt h direktorju etc.

Smurf ::

kingsix je izjavil:

@Smurf.. Odvisno kakšne imaš intervjuje. Če zahtevaš od kandidatov teoretično znanje potem ja, možno.

Mi kandidatom predstavimo naše pretekle probleme iz prakse.. in nekih razlik med UNi, VS, MAG ni. Tistim, ki te probleme rešijo je skupno nekaj drugega: pretekle praktične izkušnje in ne papir.

Realni problemi, ki so postavljeni tako, da ugotovis o cem je kdo dober.

Ne vem moje izkusnje so, da gredo ze v osnovi ljudje z visjimi ambicijami (in tudi vecjim predznanjem) studirati UNI. Je pa res, da sem v dolocenem mehurcku in imam praviloma opravka z najboljsimi studenti. Za povprecnega programerja v Sloveniji je zelo verjetno, da je VS cisto dovolj.

Edit: v bistvu imam overall najboljse izkusnje s studenti, ki so studirali na ISRMju

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Yacked2 ::

@Smurf: kje pa delaš, če ni skrivnost? Lahko tudi na ZS.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Mavrik ::

Smurf je izjavil:


Realni problemi, ki so postavljeni tako, da ugotovis o cem je kdo dober.

Ne vem moje izkusnje so, da gredo ze v osnovi ljudje z visjimi ambicijami (in tudi vecjim predznanjem) studirati UNI. Je pa res, da sem v dolocenem mehurcku in imam praviloma opravka z najboljsimi studenti. Za povprecnega programerja v Sloveniji je zelo verjetno, da je VS cisto dovolj.

Edit: v bistvu imam overall najboljse izkusnje s studenti, ki so studirali na ISRMju


Moje izkušnje so bolj ali manj enake. Le IŠRMjevci so včasih preveč radi se zaleteli v teoretično primerjanje jezikov namesto v pragmatični inženiring. Matematiki pač ;)
The truth is rarely pure and never simple.

MrStein ::

Vazelin je izjavil:

Invictus je izjavil:

kingsix je izjavil:

Pri diplomah je problem, da praktično povzemaš tuje delo in to je to.

Mogoče danes, sam sem imel konkretno nalogo...

Problem je že, ker folk ne zna citirat. in to po like 15 letih šolanja. :D Kaj vse slišiš od profesorjev. Navodila imajo na strani a je citiranje še vedno nor problem:D

Tega jaz nisem nikoli razumel, kako so lahko taki kolosalni problemi so s citiranjem. :)

Oh, wait, na forumu je isto... :P
(pa čeprav treba samo kliknit)

Invictus je izjavil:


Pa da ne govorimo o minimumu 40 straneh za diplomo... Isti idiotizem...

Huh? A ni določen maksimum?

Očitno sem že zelo star...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Vazelin ::

Stanford acceptance rate = 4.8%:D

Povezano temu je tudi jebivetrov verjetno zelo malo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

MrStein ::

Pa še nekaj glede citatov, bom kar citiral:
"Mene so j*** v glavo zaradi presledkov v spisku virov, drugi pa imajo 90% dobesedni copy-paste, pa gre skoz."
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

FusionPanda ::

Pozdrav, ker je vpis na fakulteto blizu me zanimajo mnenja tako zdajšnjih kot prejšnjih študentov. Na obeh fakultetah se zanimam za program Računalništvo in informacijske tehnologije, po faksu bi rad delal kot programer. Zanimajo me predvsem neke razlike med programi obeh fakultet, razlike med UNI in VŠ (trenutno se sicer kot gimnazijec bolj nagibam k VŠ, ker mi deluje predmetnik nekoliko bolj zanimiv in je večji poudarek na praksi). Po končanem UNI/VŠ imam namen nadeljevati tudi v magistrski program. Kakršnakoli mnenja zelo dobrodošla :)

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

Ce mislis delati magisterij pojdi na UNI program. Najboljso prakso pa dobis tako, da zacnes s kaksnim obcasnim delom ob studiju.

WhiteAngel ::

Če si s štajerskega konca, pojdi na FERI, sicer na FRI. Za čas, ki bi ga porabil za transport, se lahko naučiš zelo dobro kodirati :)

Drugače pa je zaje*an in dober program IŠRM na FRI/FMF. Tam so najboljše glavce in tudi programerji. Kilometrino boš pa itak nabiral ob faksu oz. po faksu.

VSŠ programov jaz ne bi gledal, če ciljaš kaj dlje od dela v Sloveniji za lokalno programersko firmo.

FusionPanda ::

Zanimivo, sem mislil da med UNI in VŠ ni toliko razlik. Sem pa bolj iz štajerskega konca, tako da bi mi bil FERI bližje. Na FRI me predvsem moti, da je na UNI smeri fizika, ki je ne maram preveč (čeprav v gim. z njo nisem imel težav). Kako pa je glede dela ob faksu? Je težko najti delo v stroki in ali je mogoče delati že npr. v 1. letniku? Zanimajo me tudi na splošno vaše izkušnje z profesorji in predmeti na obeh fakultetah, kaj so najtežji in kaj najlažji predmeti ipd.

WhiteAngel ::

Ne sekiraj se zaradi fizike.

Glej, faks pride in gre. Večino življenja boš delal, tako da ga izkoristi za področja, s katerimi se kasneje ne boš veliko srečeval. Npr. diskretna matematika, podatkovne strukture, grafi, algoritmi, arhitekture računalniških sistemov so reči, ki jih boš kasneje ves čas uporabljal, ampak le bežno, toliko, da bo reč delovala. Na faksu pa jih boš moral temeljito preglodati, saj je to temelj računalništva.

Jaz ne bi šel delat v 1. letniku, saj si, razen za 5 EUR/h, neuporaben. Kasneje proti koncu študija pa zagotovo, četudi se diploma zavleče za kakšno leto. Še posebej, če se ti odpre kakšen zanimiv projekt.

Aja, poleg izraza "computer science" v tujini velikokrat vidiš tudi "software engineering", pod kar spadajo različne metode razvoja, pisanje RFC-jev, specifikacij in protokolov, version tracking ala git, vse sorte testiranj itd. Vse to je sicer nekje v kurikulumu po naših faksih, ampak študenti ne morejo veliko odnesti v tistem enem ubogem semestru. V tujini pa se že tekom študija smeri ločijo na computer science, ki je matematika, in computer engineering, ki je inženirstvo. Temu primerno so potem tudi opisana delovna mesta. V Slo imamo obe smeri malo pomešane, kar je po eni strani dobro zaradi širine, ki jo dobiš, po drugi strani pa slabo, ker nisi ne tič ne miš.

FusionPanda je izjavil:

Zanimivo, sem mislil da med UNI in VŠ ni toliko razlik.


Zaradi tujine. Tam je computer science sveti gral za diskretno matematiko in teoretično računalništvo, o kateri študenti VSŠ ne vedo nič.

Zgodovina sprememb…

FusionPanda ::

WhiteAngel je izjavil:

Ne sekiraj se zaradi fizike.

Glej, faks pride in gre. Večino življenja boš delal, tako da ga izkoristi za področja, s katerimi se kasneje ne boš veliko srečeval. Npr. diskretna matematika, podatkovne strukture, grafi, algoritmi, arhitekture računalniških sistemov so reči, ki jih boš kasneje ves čas uporabljal, ampak le bežno, toliko, da bo reč delovala. Na faksu pa jih boš moral temeljito preglodati, saj je to temelj računalništva.

Jaz ne bi šel delat v 1. letniku, saj si, razen za 5 EUR/h, neuporaben. Kasneje proti koncu študija pa zagotovo, četudi se diploma zavleče za kakšno leto. Še posebej, če se ti odpre kakšen zanimiv projekt.

Aja, poleg izraza "computer science" v tujini velikokrat vidiš tudi "software engineering", pod kar spadajo različne metode razvoja, pisanje RFC-jev, specifikacij in protokolov, version tracking ala git, vse sorte testiranj itd. Vse to je sicer nekje v kurikulumu po naših faksih, ampak študenti ne morejo veliko odnesti v tistem enem ubogem semestru. V tujini pa se že tekom študija smeri ločijo na computer science, ki je matematika, in computer engineering, ki je inženirstvo. Temu primerno so potem tudi opisana delovna mesta. V Slo imamo obe smeri malo pomešane, kar je po eni strani dobro zaradi širine, ki jo dobiš, po drugi strani pa slabo, ker nisi ne tič ne miš.

FusionPanda je izjavil:

Zanimivo, sem mislil da med UNI in VŠ ni toliko razlik.


Zaradi tujine. Tam je computer science sveti gral za diskretno matematiko in teoretično računalništvo, o kateri študenti VSŠ ne vedo nič.

Se opravičujem za pozen odgovor, hvala ti za to odlično razlago. Če smem vprašati, si nekdanji/zdajšnji študent in katere fakultete?

IcyFox ::

Si bi še jaz malo sposodil tole temo, torej sam se odločam predvsem med UNI in VS in me zanimajo predvsem vaše izkušnje glede matematika. Predvidevam, da je na UNI težja, koliko pa je dejansko težka? Se bi zaradi lažje matematiko bolj splačalo vpisati VS?
Hvala

sandmat ::

IcyFox je izjavil:

Si bi še jaz malo sposodil tole temo, torej sam se odločam predvsem med UNI in VS in me zanimajo predvsem vaše izkušnje glede matematika. Predvidevam, da je na UNI težja, koliko pa je dejansko težka? Se bi zaradi lažje matematiko bolj splačalo vpisati VS?
Hvala

kratkoročno se splača, ker boš imel priložnost obiskat precej več brucovanj. Dolgoročno se boš tolkel po glavi zakaj se ti v najboljših letih ni dalo naučit matematike.

PARTyZAN ::

WhiteAngel je izjavil:

Zaradi tujine. Tam je computer science sveti gral za diskretno matematiko in teoretično računalništvo, o kateri študenti VSŠ ne vedo nič.


Predmet Diskretne strukture so del VSŠ in UNI programa na FRI.

IcyFox ::

sandmat je izjavil:

IcyFox je izjavil:

Si bi še jaz malo sposodil tole temo, torej sam se odločam predvsem med UNI in VS in me zanimajo predvsem vaše izkušnje glede matematika. Predvidevam, da je na UNI težja, koliko pa je dejansko težka? Se bi zaradi lažje matematiko bolj splačalo vpisati VS?
Hvala

kratkoročno se splača, ker boš imel priložnost obiskat precej več brucovanj. Dolgoročno se boš tolkel po glavi zakaj se ti v najboljših letih ni dalo naučit matematike.

To je očitno splošno mnenje, da se v dolgem roku bolj splača. Kakšna pa je dejansko težavnost na UNI stopnji?

PARTyZAN je izjavil:

WhiteAngel je izjavil:

Zaradi tujine. Tam je computer science sveti gral za diskretno matematiko in teoretično računalništvo, o kateri študenti VSŠ ne vedo nič.


Predmet Diskretne strukture so del VSŠ in UNI programa na FRI.

Kolikor sem jaz razumel od študentov na informativi ta predmeta kljub istemu imenu nista ista stvar...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: IcyFox ()

Mato989 ::

PARTyZAN je izjavil:

WhiteAngel je izjavil:

Zaradi tujine. Tam je computer science sveti gral za diskretno matematiko in teoretično računalništvo, o kateri študenti VSŠ ne vedo nič.


Predmet Diskretne strukture so del VSŠ in UNI programa na FRI.


Ponavljam že 100tič... na VSŠ ni NOBENIH diskretnih struktur, ker je VSŠ = VIŠJE ŠOLSKA STROKOVNA ŠOLA...

Je pa tole na VS kar pomeni VISOKA ŠOLA ki je v sklopu Univerze...

Kako ima kdo tu več kot 1k neto ob nepoznavanju osnov mi ni jasno =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

PARTyZAN ::

Tako, da se ljudje ne obešajo na banalnosti. Ja, zmotil sem se zaradi neposrečenih kratic.

kingsix ::

Na VS smo imeli diskretne strukture skupaj z UN... No tako smo imeli večino matematičnih predmetov. Vsaj tako je bilo v moji generaciji.

Mavrik ::

Jap, potem pa je bil čas za vaje in pisanje izpitov in ste vi dobili uno verzijo kjer samo prepišeš obrazce, ljudje na UNI pa so se dejansko morali kaj naučiti ;)

Kar se potem tudi pozna na kasnejših karierah in izbiri predmetov v višjih letnikih.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

PARTyZAN ::

Ja, na VŠ smo se prišli med zimo samo gret v nov kompleks FRIja, izpiti so se sami naredili.

Moje mnenje na podlagi izkušenj:
    če imaš ambicije iti kasneje na magisterij in doktorat, ti bo prav prišlo več teorije, ki jo dobiš na UNI programu,

    če si na VŠ zagnan, si nisi zaprl nobenih vrat za naprej, samo nadoknadit boš moral teorijo,

    če bi rad čim prej prišel v stroko UNI v resnici nima smisla. Namesto učenja teorije se ti bolj splača delat na projektih.


Kasneje te ne bo nihče vprašal če si VŠ ali UNI. Delodajalce bolj zanima kaj znaš in kaj imaš za pokazat. Uporabljaj GitHub/GitLab.

Bob Rock ::

Na FERI sem se upisal leta 1998. Diplomo spisal 2016 (izkljucno zato, da mi ne propade - star program).
Prisel iz srednje trgovske sole (3+2). Brez osnov matematike (razen par formul za racunanje rent, obresti,...). Se usedes in pac nastudiras stvar. Ne poslusaj drugih, ki delajo neko paniko okrog tega. Vse se da ;)
Poizkusil vecino oblik zaposlitve (zaposlen v sloveniji, v tujini, freelancer, podjetnik,...).
Mogoce prevec subjetivno, pa vseeno...v 15+ letih kariere, stopnja izobrazbe niti enkrat ni igralo vloge, kamoli ali sem bil na FRI ali FERI.
Ne sekiraj se. Pojdi tja, kjer mislis, da se bos bolje pocutil...osnove bos dobil na obeh fakultetah. Kako kakovostno bo pa tvoje znanje po koncanem studiju, je pa odvisno predvsem od tebe ;)
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

MrStein ::

Bob Rock je izjavil:

Na FERI sem se upisal leta 1998. Diplomo spisal 2016 (izkljucno zato, da mi ne propade - star program).

Katera smer/nivo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

KraitPay ::

Tudi sam pred 4 leti končal 7/2 stopnjo na FERiju. Srednja tehnična šola -> VS -> MAG. Brez problema. Samo usesti se je treba.
Pri zaposlitvi nisem imel problemov. Kar se tiče izobrazbe, mi je dala dosti osnove, vse ostale je odvisno od študenta.

Z zaposlitvijo po izobraževanju ni bilo težav. Dela je dosti, spekter dela je širok. Odvisno kaj koga zanima in za kakšen denar se pogovarja. In pa seveda kako dobro se pogajaš.

Nisem pa nikjer bil povprašan po ocenih, kako hitro sem končal, ali kakšnih drugih kriterijih. Dejansko jih je zanimalo samo kaj sem že delal, kaj delam in kaj si želim delati.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira faksa uni ali vsš FE (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8215553 (10495) mr_chai
»

FRI: RI VŠ in RI UN

Oddelek: Šola
304269 (3036) TheBlueOne
»

FRI - UNI ali VSŠ (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6420228 (16638) SimplyMiha
»

5. predmet za FRI

Oddelek: Šola
122806 (2454) Meizu
»

Izbira med FRI, FE in FS

Oddelek: Šola
127085 (5900) lemonaid

Več podobnih tem