» »

Starši in otrok podjetnik

Starši in otrok podjetnik

«
1
2

shadeX ::

Je prav, da starši podjetniki že nekje okoli 10. leta začnejo prenašat svoje znanje na otroka v tem področju in ga pripravljajo, na to da bi se znal čimprej že sam "preživeti" oz. postal finančno neodvisen?

Vse to za ceno tega, da bi bil nekoliko prikrajšan pri drugih stvareh, pri katerih bi (verjetno) bolj užival?

Hakai ::

Samo v primeru da mladostnik to zares zeli. Jaz sem bil v podobnem polozaju. Prejsno leto sem oddelal 4000ur v poklicu ki ga ne maram najbolj. Saj bi se izobrazeval ampak nimam dovolj casa. Sistem kast bi morali iztrebiti najprej starsi sami. Vsaj ce privoscijo otrokom boljse in lazje zivljenje.

jype ::

shadeX je izjavil:

Je prav, da starši podjetniki že nekje okoli 10. leta začnejo prenašat svoje znanje na otroka v tem področju in ga pripravljajo, na to da bi se znal čimprej že sam "preživeti" oz. postal finančno neodvisen?
Na kakšen način pa to počnejo?

shadeX je izjavil:

Vse to za ceno tega, da bi bil nekoliko prikrajšan pri drugih stvareh, pri katerih bi (verjetno) bolj užival?
Za katere reči bi bil pa prikrajšan?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

gruntfürmich ::

če se gre za čas kakšnih recimo počitnic in da ima otrok zaposlitev, po mojem ni nič narobe ga malo uvajati v družinski posel. bolje kot se dolgočasiti in igrice nabijati. par ur na dan mu ne bo nič škodilo, imho.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Hakai ::

Jaz sem strogo proti forsiranju (fizicnem in psihicnem). Tudi za pocitnisko delo. Ce zeli delat prav. Ce ne pa ne. Ni treba zlorabljat otrok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hakai ()

shadeX ::

Na kakšen način pa to počnejo?


Brez forsiranja. Otroku pač povejo in obrazložijo, da je to dobro za njegovo prihodnost.

Za katere reči bi bil pa prikrajšan?


Mogoče kakšno uro, dve na dan manj igranja s sovrstniki oz. to kar počnejo povprečni otroci.

Invictus ::

shadeX je izjavil:


Mogoče kakšno uro, dve na dan manj igranja s sovrstniki oz. to kar počnejo povprečni otroci.

Danes povprečni otroci visijo na tablici ali telefonu.

Mogoče v kaki bolj zabačeni vasi ne, drugače pa še starši niso naklonjeni k druženju. Da se mu ja ne bo kaj naredilo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vazelin ::

Kaj današnji otroci ne plezajo več po drevesih kot mi, da se prepreči morebitne poškodbe?:)

nerro32 ::

V kolikor imajo starši malo didaktičnih sposobnosti, potem tovrsten prenos znanja ni sporen, sploh če ga prenašajo na otroka v dobrem vzdušju, morda skozi igro in skupaj z otrokom preživljajo kvaliteten čas. S tem otroku lahko omogočijo neke vrste kakovostno prednost pred preostalo bodočo delovno silo in preživljajo kvaliteten family time - združujejo dobro s koristnim. Če se otrok z veseljem uči neke stroke, potem super. Mogoče bi otrok raje kot z družino ta čas preživel na nogometu s prijatelji ali pa bi visel na tablici - menim, da starši morajo otroku omogočiti tudi to, toda če desetletnika kdaj pa kdaj zadržiš in ga poučuješ po prej opisanem konceptu, tu ni nobene škode, saj ne more otrok dobiti vsega kar hoče...

V kolikor pa otrok ne mara tega koncepta in nima interesa za opravljanje te podjetniške dejavnosti in se mu to vsiljuje, potem starši s tem delajo več škode kot koristi. Dobro pa je, da starši otroku ponudijo čim več možnosti in mu širijo obzorja, da bo otrok nekega dne sam spoznal kaj ga najbolj zanima in kje se vidi v prihodnosti.

Seveda je to rečeno čisto na splošno, to je treba ocenjevati natančno, od primera do primera.

Pa govorimo o desetletnikih, to je premlado za počitniško delo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nerro32 ()

shadeX ::

če se gre za čas kakšnih recimo počitnic


CCa 5x na teden oz. delovne dni, 1-3h na dan.

mancini ::

Pri 10 so še verjetno premladi, okrog 14 je bolj razumljivo

kingsix ::

Z mojo sva oba informatika in logično je, da bo to tudi hčera. Seveda mora naredit vsaj magisterij, ker ga imava midva tudi.

Sedaj pri 9 mescih že dobi v roke tipkovnico. Sicer še nekega talenta ne kaže, nekaj še samo udarja po tipkovnici, včasih jo kaj razjezi, včasih se kar začne jokat, včasih zraven zaspi.. Skratka kaže že malo znake informatika. Poleti ji bom skušal uredit počitniško delo, ker se mi zdi, da nebi bila nič kaj slabša po efektivnosti od enih naših razvijalcev.

111111111111 ::

shadeX je izjavil:


Mogoče kakšno uro, dve na dan manj igranja s sovrstniki oz. to kar počnejo povprečni otroci.


Urnik otroka v osnovni šoli:
- glasbena šola ponedeljek
- folklora v torek
- gibalne urice v sredo
- angleščina + glasbena šola v četrtek
- vereuk v petek
- nastopi ob sobotah in nedeljah.

Toliko o današnji povprečnosti. Nama težijo, da mora petletnik znati: smučati, plavati, rolati, govoriti angleško, morda še nemško, brati in računati. :) Dobro da sva oba prelena, da bi vozila otroka na toliko dejavnosti. Ima eno dejavnost na teden ostalo smo pa zunaj ali kaj kuhamo.

WhiteAngel ::

Hakai je izjavil:

Jaz sem strogo proti forsiranju (fizicnem in psihicnem). Tudi za pocitnisko delo. Ce zeli delat prav. Ce ne pa ne. Ni treba zlorabljat otrok.


Delovne navade se dobi z - delom. Da ne boš zajadral v drug ekstrem - doma boš imel otroka starega 30 let brez zaposlitve, ker ga pač nič ne zanima in je čisto ok tako, kot je. Kaj pa potem?

Furbo ::

shadeX je izjavil:

Je prav, da starši podjetniki že nekje okoli 10. leta začnejo prenašat svoje znanje na otroka v tem področju in ga pripravljajo, na to da bi se znal čimprej že sam "preživeti" oz. postal finančno neodvisen?

Vse to za ceno tega, da bi bil nekoliko prikrajšan pri drugih stvareh, pri katerih bi (verjetno) bolj užival?

Seveda. Edino pametno.

Saj bi otrok tudi bolj užival, če bi lahko namesto obiskovanja šole, po cele dneve igral igrice. Pa je vsem jasno, da tako ne gre.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

bambam20 ::

WhiteAngel je izjavil:



Delovne navade se dobi z - delom. Da ne boš zajadral v drug ekstrem - doma boš imel otroka starega 30 let brez zaposlitve, ker ga pač nič ne zanima in je čisto ok tako, kot je. Kaj pa potem?



Res je. Delovne navade ne padejo iz zraka. Morajo biti vzgojene.

Pobes ::

Jaz sem bil praktično odkar sem shodil v firmi z očetom, vse počitnice itd.. je bilo težko ko sem bil otrok, vendar sedaj vidim zakaj je bilo to dobro. Sedaj imam podjetje ki ima 40letno tradicijo, precej zaposlenih in nič mi ne manjka. Poznam vrstnike ki so podjetje le dobili, nikoli delali v njem potem pa kar direktorji postali, pa tudi takoj v stečaj vse pognali.
Mislim da je treba otrokom delovne navade priučiti, kako se bodo odločili ko odrastejo pa kar njim prepustiti.
Avtor teme piše o nekem prikrajšanju pri otrokih, jaz sem svojo mladost zaradi staršev ki so podjetniki precej užival, počitnice, pohajanje, darila za vse praznike itd. Je pa res da sem moral za to tudi kaj narediti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pobes ()

jype ::

kingsix je izjavil:

logično je, da bo to tudi hčera.
To je precej nesramno od tebe (ja, vem, da briješ norce - ampak eni očitno resno jemljejo tako vzgojo).

Hakai je izjavil:

Jaz sem strogo proti forsiranju (fizicnem in psihicnem). Tudi za pocitnisko delo. Ce zeli delat prav. Ce ne pa ne. Ni treba zlorabljat otrok.
Jaz pa ne. Za otroke je super, da pridobijo delovne navade, te pa lahko pridobijo le tako, da so prisiljeni opravljati delo. Ne z nasiljem, jasno: Otroke je treba okol prinest tako, da sploh ne pogruntajo, da si jih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Hakai ::

WhiteAngel je izjavil:

Hakai je izjavil:

Jaz sem strogo proti forsiranju (fizicnem in psihicnem). Tudi za pocitnisko delo. Ce zeli delat prav. Ce ne pa ne. Ni treba zlorabljat otrok.


Delovne navade se dobi z - delom. Da ne boš zajadral v drug ekstrem - doma boš imel otroka starega 30 let brez zaposlitve, ker ga pač nič ne zanima in je čisto ok tako, kot je. Kaj pa potem?


Naj dela kar mu je vsec, ne pa kar je meni vsec. Veliko lazje je postati dober v tistem kar ti je vsec. Pomembno je da otroka opozoris na morebitne pasti. To kaj bo pocel se bo odlocil sam. Moj stric je bogatun z verigo picerij v tujini in negoduje nad tem da je hcerka postala vzgojiteljica. Ni treba bit nasilen ker otrok najde veselje drugje.

Ja jype. Temu se rece motivacija. Cisto nasprotje nasilja. No v bistvu je tudi nasilje oblika motivacije, ki pa je jaz ne odobravam. Pazit je treba da ne zahtevamo prevec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hakai ()

kingsix ::

jype je izjavil:

kingsix je izjavil:

logično je, da bo to tudi hčera.
To je precej nesramno od tebe (ja, vem, da briješ norce - ampak eni očitno resno jemljejo tako vzgojo).


... morda se kdo ob branju tega očitnega norčevanja malo zamisli. Poznam kar nekaj takih, ki ali pričakujejo, da bodo otroci nadaljevali kar so oni začeli... Ali pa še slabše - na otroke prenašajo frustracije od svojih neuspehov.. Da pa on le bo diplomiral na pravni, kar sem si jaz vedno želel ampak ni uspelo.. Bo pa otrok a ne..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

maco-maco ::

Je prav, da starši podjetniki že nekje okoli 10. leta začnejo prenašat svoje znanje na otroka v tem področju in ga pripravljajo, na to da bi se znal čimprej že sam "preživeti" oz. postal finančno neodvisen?

Vse to za ceno tega, da bi bil nekoliko prikrajšan pri drugih stvareh, pri katerih bi (verjetno) bolj užival?

Ga vzgajat izključno za prestolonaslednika najbrž ni najbolj ok. Otroci pa lahko delajo in pomagajo že pri nekaj letih.
Predvsem pa delo/pomoč/opravilo ne smejo biti kot neka kazen in sladkarije kot nagrada. Otroci imajo radi določeno mero odgovornosti, da jim pokažemo, da jim zaupamo, da so pomembni, koristni,...
Kaj?

Hakai ::

Tocno to kingsix. Moji starsa sta imela nekaj casa financne tezave in precej krat se je zgodilo, da sta me prosila naj delam 2 uri. Na koncu so se 2 ure raztegnile v 16. Ce sem zaradi raztegnjenega delovnika negodoval sem se kaksno ujel. Verjetni mi ni treba poudarjati da nisem imel pretiranega veselja za tovrstno delo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hakai ()

Furbo ::

Nista imela samo tvoja starša finančne težave, ampak ste imeli kot družina finančne težave. Ali si bil ti že tedaj finančno neodvisen?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

next3steps ::

kingsix je izjavil:

jype je izjavil:

kingsix je izjavil:

logično je, da bo to tudi hčera.
To je precej nesramno od tebe (ja, vem, da briješ norce - ampak eni očitno resno jemljejo tako vzgojo).


... morda se kdo ob branju tega očitnega norčevanja malo zamisli. Poznam kar nekaj takih, ki ali pričakujejo, da bodo otroci nadaljevali kar so oni začeli... Ali pa še slabše - na otroke prenašajo frustracije od svojih neuspehov.. Da pa on le bo diplomiral na pravni, kar sem si jaz vedno želel ampak ni uspelo.. Bo pa otrok a ne..

Se mi zdi, da je tole samo krik faliranca. Se mi zdi sprejemljivo, da se na mladež prenese neko osnovno znanje še pred formalnim šolanjem.

Hakai ::

Furbo je izjavil:

Nista imela samo tvoja starša finančne težave, ampak ste imeli kot družina finančne težave. Ali si bil ti že tedaj finančno neodvisen?


Starsa sta imela. Jaz nisem imel nic pri tem. Sociala pri nas funkcionira in ce bi trezno razmisljal, bi sel studirat (studenski dom) tako kot mlajsi brat. Stipendija in placano studensko delo je bolje od neplacanega dela pri starsih. Precej manj bi delal in ohranil bi en kup zivcev.

Zakaj? A ti na isti nacin forsiras svoje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hakai ()

Furbo ::

Ne, samo zanimivo mi je, kako nehvaležni so lahko otroci.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Hakai ::

Za kaj naj bom hvalezen? Moj prvi spomin so batine, ker sem padel. Zaspat sem moral ker cene bi me cigani uzel. Za Slabo oceno sem dobil eno po nosu, ni si pa vzel toliko casa da bi pogledal kje sem gresil. Ko sem dobil batine sem jih dobil toliko da sem se uscal. Ko sem se uscal sem dobil batine se zaradi tega. Pa zaradi jokanja. Ne seri prosim te.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hakai ()

next3steps ::

Furbo je izjavil:

Ne, samo zanimivo mi je, kako nehvaležni so lahko otroci.

Starse odstranit v kolikor skodijo otroku. Tvoje mnenje je en drek vredno.

MasterTade ::

Bi prav rad videl koliko od vas dejansko ima otroka. Da ne bo samo "jaz bi to pa to" ampak "jaz bom/sem" 8-)

jype ::

MasterTade je izjavil:

Bi prav rad videl koliko od vas dejansko ima otroka.
Pa ne samo enga. Pa vsi morjo delat.

dreta ::

Bodocnost nase druzbe so otroci brez delovnih navad.

bambam20 ::

dreta je izjavil:

Bodocnost nase druzbe so otroci brez delovnih navad.



Pa vsi bi radi pri 20-ih imeli nekaj milijonov na računu.

Pobes ::

Hakai: zanimivo da tolko jamraš, pa nisi nikoli imel jajc da bi odšel na svoje. Sklepam da ti starša še sedaj nudita streho nad glavo, plačajo položnice itd.. če bi odšel bi verjetno ostal brez vsega čez noč.

D3m ::

Hakai je izjavil:

Za kaj naj bom hvalezen? Moj prvi spomin so batine, ker sem padel. Zaspat sem moral ker cene bi me cigani uzel. Za Slabo oceno sem dobil eno po nosu, ni si pa vzel toliko casa da bi pogledal kje sem gresil. Ko sem dobil batine sem jih dobil toliko da sem se uscal. Ko sem se uscal sem dobil batine se zaradi tega. Pa zaradi jokanja. Ne seri prosim te.


In kaj si se s tega naučil? Da tvojemu otroku ne boš dal delovnih navad in naj dela kar hoče?

Pobes je izjavil:

Hakai: zanimivo da tolko jamraš, pa nisi nikoli imel jajc da bi odšel na svoje. Sklepam da ti starša še sedaj nudita streho nad glavo, plačajo položnice itd.. če bi odšel bi verjetno ostal brez vsega čez noč.


Odvisno. Če malo potrpi ali pa če se mora znajti na svojem.

Če par besed požre ima vsaj streho nad glavo, sobo in PC kjer tukaj piše čez svoje starše, ki so rabili vsakršno pomoč v času finančne stiske.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

jype ::

D3m je izjavil:

In kaj si se s tega naučil? Da tvojemu otroku ne boš dal delovnih navad in naj dela kar hoče?
Kar hoče še vedno lahko dela takrat, ko dokonča obveznosti. Če dela škodo, jo mora plačat ali popravit.

Fizično in psihično nasilje nad otroci pa ne služi ničemur, razen hitri potešitvi primitivnih nagonov nestabilnega starša.

nevone ::

Fizično in psihično nasilje nad otroci pa ne služi ničemur, razen hitri potešitvi primitivnih nagonov nestabilnega starša.


Ali zgolj agresivnega.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

D3m ::

jype je izjavil:

D3m je izjavil:

In kaj si se s tega naučil? Da tvojemu otroku ne boš dal delovnih navad in naj dela kar hoče?
Kar hoče še vedno lahko dela takrat, ko dokonča obveznosti. Če dela škodo, jo mora plačat ali popravit.

Fizično in psihično nasilje nad otroci pa ne služi ničemur, razen hitri potešitvi primitivnih nagonov nestabilnega starša.


Če piše, da neodobrava obveznosti.
|HP EliteBook|R5 6650U|

jype ::

D3m je izjavil:

Če piše, da neodobrava obveznosti.
IMO gre za čisto drugačne vrste obveznosti. Piše o 16 urnih delovnikih.

opeter ::

Vazelin je izjavil:

Kaj današnji otroci ne plezajo več po drevesih kot mi, da se prepreči morebitne poškodbe?:)


Ne ravno. Razen, če si kje na zabačeni vasi (glej post zgoraj).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

jype ::

Eh, tudi po mestu plezajo. Mene je veliko bolj bolelo, da več let niso smeli sami hodit v šolo. Pot v šolo in domov je bila za mojo generacijo čas, ko smo bili popolnoma brez nadzora.

ProGo ::

Hakai 100% sem prepričan, da boš/jih tudi ti svoje kdaj pa kdaj pošteno usekal. Pač vzgoja je železna srajca. Ampak ti boš imel "dober" razlog za to, seveda.

jype ::

ProGo je izjavil:

Hakai 100% sem prepričan, da boš/jih tudi ti svoje kdaj pa kdaj pošteno usekal.
Meni je prvo desetletje uspelo preživeti, ne da bi moje otroke udaril katerikoli odrasel človek, pa sem bil kot froc kar pogosto deležen batin.

ProGo je izjavil:

Ampak ti boš imel "dober" razlog za to, seveda.
Vsi ga imamo, ampak razlog za pretepanje ni isto kot smisel pretepanja - ta pa leži izključno na tistemu, ki pretepa, pretepani nikoli nima nobene koristi od tega, da je tepen, čeprav nekateri zmotno verjamejo, da je pretepanje lahko vzgojno.

nevone ::

ProGo je izjavil:

Hakai 100% sem prepričan, da boš/jih tudi ti svoje kdaj pa kdaj pošteno usekal. Pač vzgoja je železna srajca. Ampak ti boš imel "dober" razlog za to, seveda.


Usekaš samo, če drugače ne znaš, ali če misliš, da je agresija koristna. V tem svetu včasih je, ampak danes bi stvari že lahko reševali drugače, sploh pri otrocih, ki so itak šibkejši.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

nevone je izjavil:

V tem svetu včasih je
Tudi v zadnjih treh debatah ni nihče znal pokazat na primer, ko je agresija nad otrokom koristna.

Curly ::

Jaz sem svojega enkrat peljal s sabo, ko sva šla h stranki iskat še nekaj opreme, ki je po zaključenem delu tam ostala.
Star je 7 let, šel je z veseljem po svoji volji, ker je spet po svoji volji na kombi vrgel par 5kg kovinskih palic sem bil s strani stranke obtožen nasilja nad otroki.

Torej ne, zaprite jih doma v sobo, da se ubogi mali soncki ne bodo prevec utrudili v svojem življenju. Če fotra nikoli ne vidijo ni scene, glavno da je zavit v odejico.

Kaksni je tukaj moje mnenje se najbrž ve.
Učiš se s poizkušanjem, če mu pri tebi ne bo všeč, mu omogočiš, da dela kar mu je všeč. Če pri 18 še vedno leži doma... si najverjetneje naredil napako že 10 let nazaj.

nevone ::

Tudi v zadnjih treh debatah ni nihče znal pokazat na primer, ko je agresija nad otrokom koristna.


Koristna seveda ni.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

zobnik ::

Ne vem kako znanje naj bi starši prenašal na otroke, če sami delajo v trgovini, proizvodnji, gostinstvu ali pa so dostavljalci.

jype ::

Najprej si napisala

nevone je izjavil:

Usekaš samo, če drugače ne znaš, ali če misliš, da je agresija koristna. V tem svetu včasih je,

potem pa

nevone je izjavil:

Koristna seveda ni.


Si se zmotila?

zobnik je izjavil:

Ne vem kako znanje naj bi starši prenašal na otroke, če sami delajo v trgovini, proizvodnji, gostinstvu ali pa so dostavljalci.
Recimo kako si čevlje zavezat, kako se lupi krompir ali pa kako si nohte postriže?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

nevone ::

Si se zmotila?


Ja, izgleda.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Groove ::

Hakai je izjavil:

Samo v primeru da mladostnik to zares zeli. Jaz sem bil v podobnem polozaju. Prejsno leto sem oddelal 4000ur v poklicu ki ga ne maram najbolj. Saj bi se izobrazeval ampak nimam dovolj casa. Sistem kast bi morali iztrebiti najprej starsi sami. Vsaj ce privoscijo otrokom boljse in lazje zivljenje.


4000 ur v prejšnjem letu? To je 11 ur čisto vsak dan v letu?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sledenje lastnega otroka (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
19024377 (19585) stalker
»

Plačevanje preživnine (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11240954 (21592) bambam20
»

Otroka na rit. Kje je meja? (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
596107313 (92515) mailer

Več podobnih tem