» »

Kje se kaj učite online?

Kje se kaj učite online?

scipascapa ::

Obstajajo kakšne spletne online strani, kjer so za začetnike razložene stvari.

php
poznavanje razvijalskih orodij /Git, SVN. Jenkins) in različnih operacijskih sistemov
podatkovne baze: - mysql, postgresql, mssql, še css morda
osnovno znanje linuxa
Osnovno znanje Windows sistemske administracije

oziroma kaj bi moral nek junior informatik / programer zna/se naučiti.

so kakšne knjige, spletne strani, forumi ipd.

nivo začetnika.

Hvala.

imam codeacademy in laracasts...še kaj?

igor0203 ::

scipascapa ::

igor0203: hvala, kaj v slovenskem jeziku? vem angleščina je programski jezik ampak da bi čisto osnovo pridobil, potem pa samostojno.

igor0203 ::

Od slovenskih poznam le SmartNinja in Moje Znanje. Drugače pa v knjižnico po knjige ali pa če dobiš na bolhi kako knjigo/zapiske s faxa.

scipascapa ::

Super, dobiš za pir, pa enkrat bi se lahko že spoznala hehe :)

eric_cartman ::

Na Udemy samo glej, da ne kupuješ po polni ceni, ker so akcije skoraj vsak teden in je cena pod 20 € na course. Pa pred tem si dobro preglej strukturo course-a in ocene ljudi.

Smartninja pa ima tečaje ob ponedeljkih in četrtkih. Vendar nimajo php-ja. Začnejo z frontendom HTML, CSS, Bootstrap. In potem backend na Python/Jinja.

Podatkovne baze pa predelaš na nadaljevalnem tečaju. Greš malo skozi SQL. Vendar potem uporabljaš nosql bazo od google cloud-a.

Codeacademy je pa vsaj zame bil neuporaben. Mogoče samo meni ne odgovarja princip učenja. Ker si vržen v situacijo, tudi če ne poznaš teorije in ne veš zakaj se gre. In meni po koncu course-a tam še vedno ni bilo nič jasno.

Trenutno mi je od vseh najboljši Udemy. Top ocenjeni course-i so zares vredni tistih 10 ali 15 €. Ker dobiš res ogromno znanja, poleg pa tudi teorije, da se lahko kasneje sam spopadaš s temi problemi.

scipascapa ::

kako pa naj bo potem moja pot.

1.php
2.x
3.y
4.z

eric_cartman ::

Analiziraj kaj se najbolj išče oz. kar te najbolj veseli.

Če se odločiš za PHP, potem definitivno PHP/Laravel. O drugem sedaj sploh ne razmišljaj. Boš imel že s tem zadosti dela.

In če boš PHP dobro znal, služba sigurno ne uide. Sicer pa..Poleg PHP-ja glede na to, da je za backend, bi jaz na tvojem mestu naštudiral SQL. Baze podatkov so navsezadnje pomemben del backenda.

Zgodovina sprememb…

scipascapa ::

Isotropic ::

jaz bi šel na kaj drugega kot php
mogoče za začetek frontend, js, node...

Vazelin ::

En cimer je imel samo eno knjigo v sobi. :D ampak to je bilo 15 let nazaj.
 null

null

ragezor ::

Pred leti sem dosti coursov vzel na Courseri in Udacity. Zdaj sta pa ti dve strani postali vecinoma placljivi, zato se posluzujem edx.org.

scipascapa ::

pogledam še tam, kaj si pa se kaj učil? :)

rozman ::

@scipascapa bom tak vprašal. Kaj bi rad dosegel, kaj bi se rad naučil oz. kaj bi rad naredil, izdelal?
Bi rad naredil spletno stran, na katero bi nalagal slike, ali bi rad pisal skripte, ki ti olajšajo delo na računalniku ali bi rad naredil program, ki primerja cene izdelkov po spletnih straneh? (seveda so to samo primeri. Če poveš, kaj imaš v mislih, kaj bi rad izdelal, ti bomo mnogo lažje pomagali).

shadeX ::

Še en glas za Udemy (in opazka cartmana za znižanje coursov).

MonoPattern ::

Imam vprašanje za bolj izkušene med vami. Rad bi se naučil delati s Solidityjem pa me zanima, če je bolje, da se najprej naučim kak bolj osnoven programski jezik, recimo Javascript, pa potem Solidity?

111111111111 ::

še en glas za Udemy.

Bi ti pa predlagal da začeneš tule, da se malo spoznaš z web-om, glede na to da rineš v PHP boš to znanje rabil.
https://www.freecodecamp.org

Še nekaj dodatnih nasvetov.
- Ne kupuj knjig v slovenščini za programiranje, just don't. raje si zrihtaj kake zapiske iz faksa
- Nasploh pri knjigah pazi na datum izdaje, morda je že polovica vsebine mimo. Meni so za začetnika precej sedle tele: http://www.headfirstlabs.com/index.php
- Ne bi šel na angleščino. WTF? To ti je podlaga, začni brat v angleščini. TAKOJ.

janig ::

Meni je Pluralsight kul. Je pa cca 25€ na mesec

ragezor ::

scipascapa je izjavil:

pogledam še tam, kaj si pa se kaj učil? :)


full stvari, ker mi je bolj dogajalo da se ucim na netu kot pa na faksu. na courseri je zelo znan course Machine Learning od Andrew Ng. S tem coursom se je nekako zacel vzpon teh MOOC-ev. Na courseri se mi zdi je tudi ena dobra serija coursov za bioinformatiko (UC San Diego)

Na udacity priporocam zadeve od Petra Norviga oz vse stvari ki so zastojn (to pomeni da mas dostop do kvizov in nalog, ki se avtomatsko ocenjujejo in dobivas feedback). recimo AI course za self driving car je kul. parallel computing od nvidie se mi je tudi zdel super.

na edx.org karkoli vzames od top univerz bo dobro. ampak bo tudi tezko in moras temu nameniti kar nekaj cajta.
AI course od berkeleya mi je bil top, ker programiras AI za pacmana za naloge.

Introduction to Probability: Part 1 - The Fundamentals od MIT je najbolj in depth course za statistiko. full si zelim da bi imel cas in voljo iti skoz, da popravim grehe iz faksa.

Vglavnem na edx je miljon dobrega contenta in ne samo iz podrocja racunalnistva. Pokrivajo tudi biologijo (science of life je dobra), kemijo (en course kjer spoznavas kemijo skozi kuhanje je SUPER zadeva), pravo (priporocam contract law od harvarda) in tako naprej. Ker je vse zastonj lahko sprobas zadeve, ki so tebi zanimive in ki tebi ustrezajo. Ampak ne se ujeti v past kjer konstantno menjujes course, knjige ker ti snov ne gre oz ti ne lezi. Vcasih se moras preprosto prisiliti in pregrizti skoz, ce ne skos samo menjujes in nikamor ne napredujes. Ce pa ti je en course super vsec in mislis da bo dobro zgledal na linkedin-u (if that's your thing) lahko kupis verified certificate.

scipascapa ::

rozman: nič kaj posebnega, neko minimalno osnovo, da lahko imam vsaj malo predznanja, ko gledam objavljena delovna mesta za mesta informatika, junior programerje ipd....

rozman ::

Mislim da je dober začetek za programiranje tale knjiga: https://automatetheboringstuff.com/ in online course imaš ter programski jezik python. Naučiš se reda in pisanja lepe kode, saj moraš pri pythonu biti zelo previden z zamiki.
Če ti bo python zabaven imaš na netu polno nalog, kjer se boš naučil razmišljanja programiranja. Če ti pa bo (verjetno ti bo) postalo pisanje tistih algoritmov dosadno, si pa zadaj nek cilj, neko nalogo, nek izdelek, ki bi ga rad izdelal (naj bo to pregledovalnik slik, predvajalnik glasbe, 2D igra ali karkoli drugega) in ga poskušaj izdelati. S tem se boš največ naučil.
Google je tvoj najboljši prijatelj, če pa ne bo šlo, pa vprašaj na stackoverflow, reddit ali pa tukaj.

BTW, tole: https://www.reddit.com/r/learnprogrammi...

scipascapa ::

carsko: moram iti korak po koraku, smo že v letih 43 kmalu :P

recimo, da začnem z Javo, bo to ok?

Zgodovina sprememb…

scipascapa ::

kateri editor je najboljši, da prikaže takojšnje stanje index.html datoteke? da se ne hecam z notepadom ipd.

eric_cartman ::

Sublime Text, atom.io, Brackets, Visual Studio (ta je nekoliko bolj obsežen oz. zahteven)

scipascapa ::

veš da sem sublime text in atom probal pa nekaj nisem delal prav....

eric_cartman ::

Kako to misliš? Te urejevalniki kode so najbolj osnovni. Načeloma ti tudi sam zazna ali se gre za HTML, CSS, JS ali kaj drugega.

Tako, da bi ti moral vse pravilno označevat in tudi prikazat, če kaj ni pravilno napisano.

Sicer pa imaš poleg vsega tudi HTML check, da ti izpiše če si se kje zmotil:
https://validator.w3.org/#validate-by-u...

bedak ::

vs code

scipascapa ::

kaj pa tole

brackets?

videc ::

scipascapa je izjavil:

kateri editor je najboljši, da prikaže takojšnje stanje index.html datoteke? da se ne hecam z notepadom ipd.

notepad++

BivšiUser2 ::

VS 2017 urejevalnik. Šel tudi čez Code,Sublime, Atom, N++ ter nano na koncu.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

juroz ::

scipascapa je izjavil:

kaj pa tole

brackets?

Brackets so tudi OK. Imam oboje, vs code ter brackets.

BivšiUser2 ::

Trenutno pa se učim na YT kanalu Brackeys.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

TheBlueOne ::

Jaz bi zacel s C# in Microsoft SQL. Pri teh spletnih zadevah je preseneteljivo veliko konkurence in interesentov, pozanimaj se, kaksne so kaj place.

Pri C# in SQL si super uporaben za vecino podjetij in za moj okus so kot osnovno znanje top. S C#, MS SQL ali zelo podobnimi se programira od aplikacij, do robotov.

Profi orodja s strani Microsofta so brezplacna (VisualStudio Exspress, MS SQL Exspress) in zame tudi med najboljsimi.

Kar se tice editorja je Notepad++ dejansko vsesplosno uporaben ni pa optimalen za vsako posamezno vrsto programske kode.

inferno666 ::

Jaz ti odsvetujem Microsoft platformo, je res da je konkurence manj, ampak tudi služb je manj. Osebno sem 5 let programiral tudi c# + MSSQL, pa lahko rečem da nikoli več.

Jaz bi ti priporočal Python/django (pa urejevalnik pyCharm - plačljiv, ampak svetlobna leta pred vsemi)
Druga opcija pa mogoče GO. Zadeva je zelo hitra za kake RESTFUL zadeve.

BivšiUser2 ::

SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

TheBlueOne ::

Verjetno je odvisno od tega, kaj hoces delati. Ali bi rad bil spletni razvijalec, ali programer aplikacij, ali programer v industriji? Industrija sloni 90% na Microsoftovih orodjih, ce ne upostevas specificnih zadev kakor Siemens S7, Kukino okolje, Fanucovo, G koda...

Jaz navijam za nase, ker primanjkuje programerjev. :)

Zgodovina sprememb…

scipascapa ::

ne me strašit preveč, me is old :) dejansko še ne vem točno kaj želim delati, ampak nekje mmoram začeti, da vidim kaj bi me veselilo pri teh letih.
na faksu pred 15 leti smo imeli vb 6 in mysql, samo je treba osvežiti vse to.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

scipascapa je izjavil:

ne me strašit preveč, me is old :) dejansko še ne vem točno kaj želim delati, ampak nekje mmoram začeti, da vidim kaj bi me veselilo pri teh letih.
na faksu pred 15 leti smo imeli vb 6 in mysql, samo je treba osvežiti vse to.


Potem se morda prej odloci priblizno k katero smer zelis iti. Bolj na terenu, bolj okoli strojev, morda v pisarni in izdelovati spletne aplikacije...

Recimo mene bi golo programiranje ubilo, kot student sem delal razreze spletnih strani in pa aplikacije zanje in me nihce ne spravi vec blizu tega. Sem skartiral znanje HTML, CSS, PHP, Javascript in nekaterih platform, ki zadeve povezejo, brez slabe vesti in obzalovanja.

Kar hocem povedati je, da se moras odlociti ali si bolj virtualne sorte ali bolj legotehnik sorte. :)

BivšiUser2 ::

S katerim MATLAB tutorial on ste bili najbolj zadovoljni, da ste naučili osnov za obdelavo signalov?
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

scipascapa ::

se udemy račun lahko šera?

tole sem dobil za 10€ :)

https://www.udemy.com/design-and-develo...

111111111111 ::

Jaz svojega uporabljam z bratom in nimava težav. Vedno pa paziva da nisva naenkrat prijavljena.

eric_cartman ::

Trenutno uporabljamo Udemy 3-je kolegi skupaj na mojem računu. Vsi naenkrat smo prijavljeni.. V enem letu še ni bilo problemov.. Tako, da ne vem če je omejenost na simultane prijave.

Sicer pa scipascapa ti priporočam od Colt Steel-a:
https://www.udemy.com/the-web-developer...

Imaš notri vse pa še več. Pa seveda best rated course.

scipascapa ::

kewl, pogledam še to.

GrX ::

@scipascapa Brez zamere, ampak se mi zdi da programiranje ni zate. Vse odgovore na tvoja vprašanja, bi kot bodoči programer moral znati poiskati sam. Mislim, da ti za vse skupaj ne bi vzelo več kot 2 minuti časa.

PS: Sam sem ti odgovore na ista vprašanja podal že v začetku januarja in sicer preko ZS. V tem času bi lahko osvojil že osnove kateregakoli programskega jezika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

janig ::

scipascapa je izjavil:

kako pa naj bo potem moja pot.

1.php
2.x
3.y
4.z

Haskell :D

scipascapa ::

grx: vmes sem delal nekaj drugega, se spomnem....preveč spletnih sem gledal in sem bil kar malo zbegan, zdaj je boljši fokus.

scipascapa ::

https://nsa-splet.si/index.php

tole je recimo zanimovo, samo kje in kako dobiti up. ime in geslo?

GrX ::

scipascapa je izjavil:

https://nsa-splet.si/index.php

tole je recimo zanimovo, samo kje in kako dobiti up. ime in geslo?


Zakaj naj bi bilo to bolj zanimivo kot tuja literatura? Kaj točno je narobe z codecademy in freecodecamp?

scipascapa ::

morda za nekoga, ki ni stručko v eng hehe...drugače je code, edx, khan, udemy vrh glave....

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Začetki programiranja

Oddelek: Programiranje
359563 (2380) TheBlueOne
»

Začetki programiranja

Oddelek: Pomoč in nasveti
233195 (2243) FTad
»

brezplačen/plačljiv tečaj programiranja

Oddelek: Šola
275238 (2481) dunker
»

Izdelava internetne strani (začetnik)

Oddelek: Izdelava spletišč
72330 (1259) matjazd
»

Programiranje v prostem času_kje začeti

Oddelek: Programiranje
316176 (4347) krneki0001

Več podobnih tem