» »

Po petih mesecih najnovejšega Androida še vedno le za vzorec

Po petih mesecih najnovejšega Androida še vedno le za vzorec

Slo-Tech - Večkrat smo že pisali, da je eden največjih problemov Androida njegova fragmentiranost. Proizvajalci telefonov sorazmerno kmalu nehajo podpirati naprave, tako da so uporabniki za dostop do najnovejše verzije Androida prisiljeni bodisi kupiti nov telefon bodisi namestiti kakšen neuraden ROM (denimo LineageOS). Kako bizarna postaja situacija, pričajo najnovejši podatki. Android Oreo, kakor se imenuje zadnja, to je 8. večja verzija Androida, je izšel pred petimi meseci. Sedaj je njegov tržni delež končno presegel - 1 odstotek.

Poldrugo leto pa je trajalo, da se je Nougat, torej 7. verzija, zavihtel na prvo mesto. Danes ga uporablja 28,5 odstotka uporabnikov. To pomeni, da še vedno več kot četrtina uporabnikov uporablja Android 6, slaba četrtina pa celo Android 5 iz leta 2014. KitKat je še vedno koristen za 12 odstotkov uporabnikov. To pomeni, da so uporabniki Androida vedno vsaj generacijo ali dve za trenutnim razvojem. Situacija se v dveh letih ni prav nič izboljšala.

Levji delež krivde tu nosi proizvajalci, ki vsaj nekoliko daljšo podporo pogojujejo z nakupom najdražjih modelov (flagship). Ti ponavadi dobijo naslednjo verzijo, včasih celo dve, medtem ko cenejši telefoni te sreče nimajo. V zadnjem času se je celo razširila navada, da niti novi telefoni nimajo vedno najnovejše verzije Androida.

49 komentarjev

Furbo ::

Zakaj potem naši droidarji omenjajo dosežke zadnje verzije androida, ko pa oni v svoji varčnosti furajo 3 leta stare modele, ki ga ne bodo nikoli videli? >:D
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Glugy ::

V bistvu pride no Android vn zato da se potem razširi šele čez nekaj let zatem. To je tko k ogledalo v prihodnost v bistvu.

noraguta ::

Furbo je izjavil:

Zakaj potem naši droidarji omenjajo dosežke zadnje verzije androida, ko pa oni v svoji varčnosti furajo 3 leta stare modele, ki ga ne bodo nikoli videli? >:D

No ja baterije menjat v smeti pometanim napravam je pač doaežek kali.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Hakai ::

Kdo bi rekel, da je 99% androidov zastarelih ze ob izidu.

Invictus ::

Baje je Android 8.0 premalo stabilen, zato se firme ne odločajo za nadgradnjo.

http://www.osnews.com/story/30183/Essen...

Ena firma je celo objavila uradno novico.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

noraguta ::

Glej android is a mess... Na konc novice je pač tist kamor je osnews padel. Pet let že ni prispevkov vrednih branja.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

pixelzgaming ::

Oreo že imam od prejšnjega leta :))
Komp: 2600X | 16GB DDR4 | 500GB NVMe | 10 + 10 + 6 + 4 TB HDD | GTX 1060 6GB
Telefon: S23 Ultra
Avto: Megane MK4 GTLine

Egidij88 ::

Če hočeš posodobitve, kupiš Apple ali Google.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Egidij88 ()

noraguta ::

Xaiomi prej izdaja popravke za star andoid kot apple.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

blackbfm ::

Furbo je izjavil:

Zakaj potem naši droidarji omenjajo dosežke zadnje verzije androida, ko pa oni v svoji varčnosti furajo 3 leta stare modele, ki ga ne bodo nikoli videli? >:D


Zakaj applasi stalno govorijo kok super delujejo njihovi telefoni, a v bistvu jih nonstop nadgrajujejo. Sem pa tja pride kaksna novica kako zadnji update zjebe delovanje telefona..ampak ne, verniki se vedno pisejo da njim pa deluje super!

klinker ::

Furbo je izjavil:

Zakaj potem naši droidarji omenjajo dosežke zadnje verzije androida, ko pa oni v svoji varčnosti furajo 3 leta stare modele, ki ga ne bodo nikoli videli? >:D


Ko bos iOS imel na vsakem dreku, ne bo nic drugace, dokler pa je to na dveh modelih, primerjaj s Pixli, oz. 2 leti starim Nexusom 5X in se ne pizdi cez Android, ampak cez HTC, Sony itd.

xmetallic ::

blackbfm je izjavil:

Zakaj applasi stalno govorijo kok super delujejo njihovi telefoni, a v bistvu jih nonstop nadgrajujejo. Sem pa tja pride kaksna novica kako zadnji update zjebe delovanje telefona..ampak ne, verniki se vedno pisejo da njim pa deluje super!

Kaj je narobe s posodobitvami? Če proizvajalec izboljša že tako smooth OS zakaj te izobljšave ne bi delil s strankami?

blackbfm ::

Kaj je narobe s posodobitvami? Če proizvajalec izboljša že tako smooth OS zakaj te izobljšave ne bi delil s strankami?


če bi zadeve resnično delovale tako kot nekateri uporabniki pišejo potem posodobitve ne bi bile potrebne oz vsaj ne tako pogosto

Hakai ::

Prosim pojasni, zakaj se google trudi z nadgranjami?

Redorange ::

Android je postal kot leta nazaj Symbian.

Hakai ::

Sodec po novici, je vecina androidov res tam nekje okoli leta 2012

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hakai ()

klinker ::

blackbfm je izjavil:

Kaj je narobe s posodobitvami? Če proizvajalec izboljša že tako smooth OS zakaj te izobljšave ne bi delil s strankami?


če bi zadeve resnično delovale tako kot nekateri uporabniki pišejo potem posodobitve ne bi bile potrebne oz vsaj ne tako pogosto


No dej, a novih funkcionalnosti in dolocene spremembe UIja ne potrebujejo posodobitev? Mislim, sej je ni naprave ki se ne posodablaj, madona.

nsa_ag3nt ::

Redorange je izjavil:

Android je postal kot leta nazaj Symbian.

Market share results:
Android Oreo (v8) = symbian belle 8-) ?

Fakt je, če hočete updejte bo potrebno kupovati aparat s čistim android osjem in ne čakati Godoja v smislu samsunga, lg, htc, huawei, xiaomi...
Izbira je dokaj majhna.

https://www.phonearena.com/news/Best-20...
https://www.android.com/one/

Zgodovina sprememb…

Hakai ::

klinker je izjavil:

blackbfm je izjavil:

Kaj je narobe s posodobitvami? Če proizvajalec izboljša že tako smooth OS zakaj te izobljšave ne bi delil s strankami?


če bi zadeve resnično delovale tako kot nekateri uporabniki pišejo potem posodobitve ne bi bile potrebne oz vsaj ne tako pogosto


No dej, a novih funkcionalnosti in dolocene spremembe UIja ne potrebujejo posodobitev? Mislim, sej je ni naprave ki se ne posodablaj, madona.


Kako, da ne? Glede na novico, jih je cel kup >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hakai ()

blackbfm ::

No dej, a novih funkcionalnosti in dolocene spremembe UIja ne potrebujejo posodobitev? Mislim, sej je ni naprave ki se ne posodablaj, madona.


Nevem, nekateri trdijo da VSE deluje SUPER out-of-the-box, od tega da vse deluje smooth, baterija zdrži najmanj en teden, nič se ne sesuva. Precej takih je tu na forumu, njih vprašaj čemu rabijo posodobitve:))

Android je postal kot leta nazaj Symbian.


symbian je bil krš od samega začetka, leta in leta nobenega napredka.. android je čist kontra zgodba

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

nsa_ag3nt ::

klinker
https://www.sammobile.com/samsung-galax...

Kot piše bosta oreo dobila sgs 7 in 8 (ga po p5 mesecih še nista), ostalo (sgs6) je v oblakih, sgs je 5 out.

oiwedfhjweif ::

Hakai je izjavil:

Sodec po novici, je vecina androidov res tam nekje okoli leta 2012

5% je zate večina? Ne bodi sramota za človeštvo, sej ni težko vklopit možganov.

Hakai ::

Poudarek je na okoli, slamnati moz.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hakai ()

oiwedfhjweif ::

Nauči se podajat dejstva.

Hakai ::

Dejstva so podana v novici. Btw, tema je o razdrobljenosti androida, ampak se vedno se zgledujete po applu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hakai ()

Furbo ::

blackbfm je izjavil:

Furbo je izjavil:

Zakaj potem naši droidarji omenjajo dosežke zadnje verzije androida, ko pa oni v svoji varčnosti furajo 3 leta stare modele, ki ga ne bodo nikoli videli? >:D


Zakaj applasi stalno govorijo kok super delujejo njihovi telefoni, a v bistvu jih nonstop nadgrajujejo. Sem pa tja pride kaksna novica kako zadnji update zjebe delovanje telefona..ampak ne, verniki se vedno pisejo da njim pa deluje super!

Ja, nonstop jih nadgrajuje. In kako je to slaba stvar? Aja, ker android tega nima, je to za kritizirat.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

zmaugy ::

xmetallic je izjavil:

blackbfm je izjavil:

Zakaj applasi stalno govorijo kok super delujejo njihovi telefoni, a v bistvu jih nonstop nadgrajujejo. Sem pa tja pride kaksna novica kako zadnji update zjebe delovanje telefona..ampak ne, verniki se vedno pisejo da njim pa deluje super!

Kaj je narobe s posodobitvami? Če proizvajalec izboljša že tako smooth OS zakaj te izobljšave ne bi delil s strankami?


Ker pri Applu namensko upočasnjujejo telefone s posodobitvami. Po eni strani Apple, kot “proizvajalec” opreme IN OS lahko naredi vse res bolj optimalno in tekoče, po drugi strani pa je za razliko od Googla s tem v konfliktu interesov, saj mu je glavni posel prodaja naprav, medtem ko je Google zainteresiran za to, da na čimveč napravah deluje android in jim pošilja podatke.
Torej je Applu v interesu, da novi OS vzpodbudi uporabnike k menjavi naprave, medtem ko je Google v interesu da njihov OS deluje čim boljše na čim več napravah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

feryz ::

Na osmici ga očitno ne bom dočakal, bo pa na devetki privzet. Baje. Torej še mesec ali dva in ga bom imel. Blagor meni. Do takrat bom pač trpel na sedemki. Siromak.

FTad ::

Invictus je izjavil:

Baje je Android 8.0 premalo stabilen, zato se firme ne odločajo za nadgradnjo.

http://www.osnews.com/story/30183/Essen...

Ena firma je celo objavila uradno novico.



Ma ja, 8ka je fail, ker je prevec hroscat...stvari, ki so brez problema delale na 7ki, sedaj ne delujejo vec kot bi morale. Na zacetku je bil tudi battery drain skoraj 2x hitrejsi...No vsaj to se je nekako stabiliziralo (no idea why), ker nisem nikakersen factory reset naredil...

sm4rt4ss ::

Lol, nihče pa ne omenja Sony-a, ki je najbolj na tekočem s popravki in nadgradnjami Androida takoj za Googlom. Poleg tega že ne vem od kdaj na njihovih novejših telefonih teče Oreo.

Invictus ::

Problem je, ker je Sony enak pe*de kot ostali.

Stari telefoni (2 leti) ne dobijo upgrada.

Primerjava z Googlom je neumestna, ker se tam gredo enako kot Apple.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krucymucy ::

Furbo je izjavil:

Zakaj potem naši droidarji omenjajo dosežke zadnje verzije androida, ko pa oni v svoji varčnosti furajo 3 leta stare modele, ki ga ne bodo nikoli videli? >:D

Zato, ker je to slo-tech forum in je delez 8.x androida med uporabniki tega foruma najbolj razsirjen.

oxyuranus ::

Stare verzije so se vedno v uporabi iz preprostega razloga: med 4.4 in 8 ni med verzijami androida navzven, skratka za klasicnega uporabnika, nobene posebne razlike.
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

sm4rt4ss ::

Invictus je izjavil:

Problem je, ker je Sony enak pe*de kot ostali.

Stari telefoni (2 leti) ne dobijo upgrada.

Primerjava z Googlom je neumestna, ker se tam gredo enako kot Apple.


Nope. Ravno par dni nazaj so Oreo dobili na prvo X serijo. Torej telefoni izdani od maja do oktobra 2016.

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_x_...
https://www.gsmarena.com/sony_xperia_xz...
https://www.gsmarena.com/sony_xperia_x_...
https://www.gsmarena.com/sony_xperia_x-...

Za primerjavo pa se strinjam. Sorry, nisem še spil kave. :D

Invictus ::

Moj Z3C ni dobil niti 7.0. Uradnega...

Pa bi ga lahko.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sm4rt4ss ::

Tudi jaz imam Z3C in roko na srce, mi novi Android ne bi prinesel nič boljšega. Telefon je še vedno hiter kot prvi dan, baterija zdrži 2 dni, tako da, se ne pritožujem. :)

klinker ::

FTad je izjavil:

Invictus je izjavil:

Baje je Android 8.0 premalo stabilen, zato se firme ne odločajo za nadgradnjo.

http://www.osnews.com/story/30183/Essen...

Ena firma je celo objavila uradno novico.


Od kje pa tebi to, ker 8ko sem na Nexusu imel od prve bete in zadeva dela u nulo. Pravtako imam zdaj na S8 beto in se ene tezave.
Ma ja, 8ka je fail, ker je prevec hroscat...stvari, ki so brez problema delale na 7ki, sedaj ne delujejo vec kot bi morale. Na zacetku je bil tudi battery drain skoraj 2x hitrejsi...No vsaj to se je nekako stabiliziralo (no idea why), ker nisem nikakersen factory reset naredil...

FTad ::

sm4rt4ss je izjavil:

Lol, nihče pa ne omenja Sony-a, ki je najbolj na tekočem s popravki in nadgradnjami Androida takoj za Googlom. Poleg tega že ne vem od kdaj na njihovih novejših telefonih teče Oreo.


Jaz imam Xperia XZ in ja, sem dobil zaenkrat vse mozne popravke, ki jih je Sony izdal, pa se vedno ni vse kot bi moralo biti...Zanimivo je pri nekaterih drugih uporabnikih se bolj problematicno, pa imajo isti model. Tezko je oceniti razlog, cemu je to tako. Ne vem pa, kdaj dobimo 8.1 verzijo.

V glavnem, zadnja verzija 7ke je delala odlicno, in ce bi vedel, da bodo take tezave, bi ostal na 7ki.

Markoff ::

Heh, nove telefonske vojne tule gor.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

zavajon ::

Invictus je izjavil:

Moj Z3C ni dobil niti 7.0. Uradnega...

Pa bi ga lahko.

Takrat ko je 7.0 prišel ven so rekli, da Z3C ni hardwarsko kompatibilen. Nisem raziskoval dalje.
Sicer pa se je meni najbolje izkazal Slimm 6.0.1, na katerem mi baterija zdrži 5 dni (seveda brez igračkanja in navigacije).
Žal pa je Wajku, ki je ROM razvijal, telefon crknil in je dobil naslednika, tako da je ta ROM discontinued. A dela dobro ;)

Furbo ::

zmaugy je izjavil:

Ker pri Applu namensko upočasnjujejo telefone s posodobitvami. Po eni strani Apple, kot “proizvajalec” opreme IN OS lahko naredi vse res bolj optimalno in tekoče, po drugi strani pa je za razliko od Googla s tem v konfliktu interesov, saj mu je glavni posel prodaja naprav, medtem ko je Google zainteresiran za to, da na čimveč napravah deluje android in jim pošilja podatke.
Torej je Applu v interesu, da novi OS vzpodbudi uporabnike k menjavi naprave, medtem ko je Google v interesu da njihov OS deluje čim boljše na čim več napravah.

Ah daj nakladat no, vsaka nova verzija programa, OSa, iger, je bolj zahtevna od prejšnje. Pa noben ni dosedaj govoril, da gre za zaroto za prodajanje HW.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

oxyuranus ::

Sploh pa ne razumem, zakaj sploh vztrajate na verzijah proizvajalca, spravite se lepo na lineage os (microg verzija, ce se le da :D) in to je to. Hebes sony/samsung/htc/...
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

klinker ::

FTad je izjavil:

sm4rt4ss je izjavil:

Lol, nihče pa ne omenja Sony-a, ki je najbolj na tekočem s popravki in nadgradnjami Androida takoj za Googlom. Poleg tega že ne vem od kdaj na njihovih novejših telefonih teče Oreo.


Jaz imam Xperia XZ in ja, sem dobil zaenkrat vse mozne popravke, ki jih je Sony izdal, pa se vedno ni vse kot bi moralo biti...Zanimivo je pri nekaterih drugih uporabnikih se bolj problematicno, pa imajo isti model. Tezko je oceniti razlog, cemu je to tako. Ne vem pa, kdaj dobimo 8.1 verzijo.

V glavnem, zadnja verzija 7ke je delala odlicno, in ce bi vedel, da bodo take tezave, bi ostal na 7ki.


Sony in HTC imajo precej bugov, ne glede na verzijo.

oxyuranus je izjavil:

Sploh pa ne razumem, zakaj sploh vztrajate na verzijah proizvajalca, spravite se lepo na lineage os (microg verzija, ce se le da :D) in to je to. Hebes sony/samsung/htc/...


Enim se ne da se ukvarjat z napravo, ampak jo uporabljajo. Custom romi terjajo svoje, pa Lineage je spet dalec od bug free.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

MKrmec ::

Ne kupujte kurcevga Samsunga, LG, Sony, HTC,... tolk, pa investirite v Googlove naprave, pa ne boste mel problemov z verzijam. Simple ane...

Vsi bi radi najnovense zadeve, in to TAKOJ! Pejte na Apple telefone, boste mel skos najnovense zadeve, ampak nobene inovacije.

LP

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Dimnik ()

shadeX ::

ampak nobene inovacije.


Kakšno inovacijo pa najnovejši Googlov telefon ponuja?

blackbfm ::

Ne kupujte kurcevga Samsunga, LG, Sony, HTC,... tolk, pa investirite v Googlove naprave, pa ne boste mel problemov z verzijam. Simple ane...


Kdo pa ima probleme z verzijami.. Sicer pa

1. Kurcevga pixla izdeluje lg/htc :))
2. Za ceno pixla dobis 2 telefona.. Menjas po letu ali dveh in mas zadnjo verzijo + nov tel

zmaugy ::

Furbo je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Ker pri Applu namensko upočasnjujejo telefone s posodobitvami. Po eni strani Apple, kot “proizvajalec” opreme IN OS lahko naredi vse res bolj optimalno in tekoče, po drugi strani pa je za razliko od Googla s tem v konfliktu interesov, saj mu je glavni posel prodaja naprav, medtem ko je Google zainteresiran za to, da na čimveč napravah deluje android in jim pošilja podatke.
Torej je Applu v interesu, da novi OS vzpodbudi uporabnike k menjavi naprave, medtem ko je Google v interesu da njihov OS deluje čim boljše na čim več napravah.

Ah daj nakladat no, vsaka nova verzija programa, OSa, iger, je bolj zahtevna od prejšnje. Pa noben ni dosedaj govoril, da gre za zaroto za prodajanje HW.


Na mojem 9 let starem Elitebooku sem najprej imel naložene XPje, ker sem imel slabo izkušnjo z Visto s prejšnjega računalnika.
Delalo počasi za usrat se. Nato sem sformatiral in naložil Visto, ki je bila tudi priložena, hitrost sistema neprimerljivo višja.
Nato zamenjal disk za SSD in kupil W7 in inštaliral. Hitrost kot raketa v primerjavi z Visto. Res da sem v zadnjem koraku malce spremenil hardver, ampak tudi Vista je novejša od XPjev.
Model, ko ponudnik OSa le tega popravlja in s tem rešuje varnostne težave, je idealen za uporabnike (znotraj nekega normalnega kapitalističnega sistema). Moj 5 let stari drugi Elitebook dela z W7 enako hitro kot prvi dan, s tem da je sistem posodobljen. Medtem je M$ lansiral že vse do W10, sam sem ostal na W7 in to je to. Z veseljem bi enak pristop sprejel za ios naprave, ker mi neke Barbi spremembe zaradi sprememb grejo na organ in posodabljam zgolj zaradi varnosti. Ampak ne, to ni možno, ker potem se bi prodalo manj ios novih naprav in bi imeli situacijo kot pri računalnikih, ko nihče ne kupi novih, ker stari delajo dovolj dobro in hitro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

simnov ::

Jaz imam še zdaj 4.4.3 ker pač ni novejše in boljše alternative za mojo ciglo.

McClane ::

Problem je v tem kot je že nekdo dejal:
- navzven za končnega uporabnika praktično ni razlike
- ni standarda za nadgradnjo, ampak vsak proizvajalec predela in navesi pol tone dodatnih smeti na verzijo

Večini uporabnikov se niti ne sanja o verzijah, pač FB, twitter, Snapchat, maili, sms in klici pač delajo na vsakem telefonu. Tistih par procentov bolj naprednih uporabnikov pa si tako ali drugače zagotovi nadgradnjo.

Mogoče bi pa le morali malo vezati aplikacije na določeno verzijo in na starih enostavno ne bi delale...samo to spet potencialno zniža krog uporabnikov in krog je spet sklenjen...
\"You want us to build WHAT??\" - Ancient Chinese Wall Engineer


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CyanogenMod je mrtev, naj živi Lineage (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
6316541 (11058) Jst
»

Velika večina androidnih telefonov nezaščitena

Oddelek: Novice / Android
4217633 (11375) Cheetah
»

Androidni telefon ni eden, telefonov je na tisoče (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Android
10142647 (31673) MrStein
»

HTC v težavah (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
9537762 (32220) Nummy
»

Samsung Galaxy S brez Ice Cream sendvica

Oddelek: Mobilne tehnologije
152361 (2022) zolja

Več podobnih tem