» »

Ubuntu, onemogoceno pisanje na ntfs

Ubuntu, onemogoceno pisanje na ntfs

AnotherMe ::

Na laptopu imam na ssd nalozen zadnji ubuntu, dodal sem se trdi disk s podatki vzet iz windows masine (ntfs).
Problem je (bil) da na ta disk nisem mogel pisati (ali z njega brisati, preimenovati ipd..).
Se spomnim, da sem to ze videl, nalozim ntfs config, pozenem s sudu, se vse nastavi in... na disk se vedno ne morem pisati!
Ker sem moral nujno nekaj gor shraniti, resitve pa po par urah se vedno nisem nasel, sem z gparted zmanjsal ntfs particijo, in na praznem prostoru naredil novo - na katero pa spet nisem mogel pisat!! Ne glede na to kako sem jo formatiral!
Iz predala potegnem nek stari usb disk (ntfs) - tudi na njega ne gre pisati.
Nekaj sarim naokoli in ugotovim, da na prvotno ntfs particijo pa sedaj naenkrat lahko pisem!
Z gparted zmanjsam se ntfs particijo se na zunanjem disku (samo za par mb) - in glej tudi na njo sedaj lahko pisem!

Pojasnilo prosim? :)

celebro ::

Od verzije 8 naprej Windows ne naredi klasičnega shutdown-a, ampak uporablja hybrid shutdown oz. fast boot - programi se ugasnejo, jedro pa hibernira. Pri zagonu se jedro obnovi iz diska, kar je hitreje kot klasičen startup. Ker je stabilnost zagona sedaj zelo odvisna od nespremenjene vsebine diska, Windows to na disku nekako označi. V tem stanju diska ti Linux ntfs gonilnik ne pusti pisati. Resize particije je ali zbrisal označbo na disku ali pa sedaj velja za novo nastalo particijo.
https://blogs.msdn.microsoft.com/olivni...

Pri USB disku je mogoče isto, mogoče pa moraš samo nastaviti pravice, npr. https://ubuntuforums.org/showthread.php...

AnotherMe ::

Aha... To bi bilo logično... Pravice sem sicer ročno nastavljal, popravljal (neobstoječe) napake na disku in ni da ni... Potem pa je ta resize čudenžno pomagal ;)

AnotherMe ::

Sedaj ko to cudo deluje, bi pa bil se izjemno srecen, da bi na tv dobil polek slike se zvok...
preko hdmi ne gre. gre za asus zenbook 15", intel + nvidia grafika...
zadnje par ir ze brskam in poiskusam razne fixe, pa nic ne deluje:(

celebro ::

Vse kar mi pride na pamet je, da je treba v nastavitvah zvoka izbrati pravilen audio output, vsaj prvič ne preklopi avtomatsko.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zastonj resize NTFS particije ?

Oddelek: Programska oprema
252308 (1491) MrStein
»

Ne igrajte se s particijami!

Oddelek: Operacijski sistemi
282670 (1842) drejc
»

Kopiranje datotek v Linuxu

Oddelek: Operacijski sistemi
61308 (1070) 'FireSTORM'
»

[Windows] Kako odstraniti Linux particijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
628031 (7115) buneech
»

[Linux][Ubuntu] - namestitev

Oddelek: Operacijski sistemi
101837 (1698) aks_!

Več podobnih tem