» »

Dohodnina

Dohodnina

chokolino ::

Mene pa zanima, če kdo ve, kako in do kdaj je treba poslati zahtevek za vračilo akontacije dohodnine, ki je bila plačana od dividend? Obstaja kakšen poseben obrazec, je potrebno prilagati kakšne dokumente?

Me tudi zanima, če so stroški izplačila dividend povsod 5 evrov, ali je samo moja banka tako požrtna?

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Plačana akontacija dohodnine se poračuna pri izračunu dohodnine. Če nisi prejel informativnega izračuna, moraš sam vložit vlogo za odmero dohodnine.

chokolino ::

Informativni izračun je prispel ampak dohodki od kapitalskih dobičkov v njem niso zajeti, kolikor vem je treba zanje oddati posebno napoved, če presegajo 1000 evrov, kar v mojem primeru ne. Ampak ker nimam v celoti izkoriščene olajšave, me zanima, če lahko izterjam tudi vračilo akontacije dohodnine plačane od dividend in na kakšen način.

MadMicka ::

Ne moreš, ker gre pri dividendah za cedularni davek, 25% plačaš državi v vsakem primeru, če prodaš in zaslužiš prej kot v petih letih od nakupa, itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

chokolino ::

Glede na to, da gre za dve različni stvari, se mi to ne zdi najbolj logično. Izgleda, da bo treba kar pri uradnem viru preveriti.

St235 ::

http://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogodk...

Kot ti je pravilno napisal Madmicka pri tebi sploh ne gre za to, da si plačal akontacijo ampak si plačal končni davek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

chokolino ::

Glede na to, da je prav vsak oproščen plačila davka do višine dohodka 6.519,82, mi je popolnoma nelogično zakaj bi bilo pomembno iz katerega vira prihaja. Zakaj denimo bi bil oproščen davka, če si dohodek prejel z najemninami, darili ...., ne pa tudi z dividendami. Če to drži, gre za čisto navadno svinjarijo in diskriminacijo.

lukamagic ::

Ker je dohodek od dela nekaj drugega kot dohodek od praskanja po riti?

St235 ::

chokolino je izjavil:

Glede na to, da je prav vsak oproščen plačila davka do višine dohodka 6.519,82, mi je popolnoma nelogično zakaj bi bilo pomembno iz katerega vira prihaja. Zakaj denimo bi bil oproščen davka, če si dohodek prejel z najemninami, darili ...., ne pa tudi z dividendami. Če to drži, gre za čisto navadno svinjarijo in diskriminacijo.


Zato ker so doloceni prihodki obdavceni z koncnim davkom in se ne pristevajo v letno dohodnino. Tudi najmenina je tak primer. Tako da v grobem je razlika med aktivnimi in pasivnimi viri prihodkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

joze67 ::

chokolino je izjavil:

Glede na to, da je prav vsak oproščen plačila davka do višine dohodka 6.519,82, mi je popolnoma nelogično zakaj bi bilo pomembno iz katerega vira prihaja. Zakaj denimo bi bil oproščen davka, če si dohodek prejel z najemninami, darili ...., ne pa tudi z dividendami. Če to drži, gre za čisto navadno svinjarijo in diskriminacijo.

Vsak je oproščen dohodnine do tega zneska. Prvega januarja, ko zaviješ na Petrol po karkoli že potrebuješ za preganjaz mačka, plačaš poln DDV za to stvar.

XLapse ::

če imaš 32.040EUR bruto v letu 2019 od avtorskih pravic in plačaš (cca) 23% akontacije mesečno, mi bodo kaj vrnili al bom mogel doplačat? Mučim se ko nor zračunat pa ne znam več :(

V glavnem vidim da mi slabo kaže in z vračilom ne bo nič oziroma kakih 20EUR. Right?
alien technology

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XLapse ()

St235 ::

Ja bogi revček no... a tudi v obrazec od davčne je to težko pretipkat, da ti potem izračuna dohodnino?

Machete ::

Pa saj ni v tem fora. Fora je da pa pove bruto letno, pa da kak print screen transakcije s paypala :]
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

GupeM ::

Po mojih izračunih boš moral plačati še kakšnih 2000 - 2500 eurov. Ker si pač veliko zaslužil, je prav, da tudi veliko plačaš. Pa ko boš plačal, se pohvali, koliko si plačal.

hipertija ::

Je že kdo prejel izplačilo dohodnine... prvi sveženj do 29.5.2020

Izgleda vsi vračate oz. ste na nuli :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hipertija ()

GupeM ::

Ali pa imamo otroke. To je sprememba letos, da tisti z otroki tudi dobimo v 2. rundi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

hipertija ::

A tako, nisem vedel... jih (še) nimam.

Trupl0 ::

Informativni izračun dohodnine za leto 2019 za davčno številko ****** še ni bil sestavljen. Naslednja odprema informativnih izračunov bo predvidoma 29. 5. 2020.

Lani plačal zaradi, ker je premalo akontacije plačane pri regresu. Letos pa naj ne bi plačal, saj smo lanski regres dobili neobdavčeno.

Torej sedaj dobimo tisti, ki so na nuli in tisti, ki vračajo?
If you are going through Hell, keep going !

Ganon ::

Trupl0 je izjavil:

Torej sedaj dobimo tisti, ki so na nuli in tisti, ki vračajo?


Ničla, vračilo, otroci.

Trupl0 ::

Ganon je izjavil:

Trupl0 je izjavil:

Torej sedaj dobimo tisti, ki so na nuli in tisti, ki vračajo?


Ničla, vračilo, otroci.


tnx
If you are going through Hell, keep going !

GupeM ::

Drugače si pa lahko izračunaš.

https://edavki.durs.si/EdavkiPortal/Ope...

Nabereš vse izpiske, ki si jih moral v začetku tega leta enkrat dobiti in prepišeš podatke noter.

Groot ::

GupeM je izjavil:

Ali pa imamo otroke. To je sprememba letos, da tisti z otroki tudi dobimo v 2. rundi.


Starši in vzdrževani družinski člani so vedno bili v 2. svežnju. Ni to nobena letošnja sprememba.

GupeM ::

Aha, vidim. Sprememba je, da so letos v prvi rundi samo tisti, ki dobijo vrnjeno, ali pa imajo 0. Razen, če uveljavljajo vzdrževane družinske člane.

Očitno so prejšnja leta v prvi rundi bili tudi tisti, ki so morali plačati.

Killermode ::

GupeM je izjavil:


Očitno so prejšnja leta v prvi rundi bili tudi tisti, ki so morali plačati.

Da, vsako leto sem tudi dobil v prvi rundi, čeprav sem moral doplačati.
Letos tudi v prvi, dobil vrnjeno par evrov, zaradi regresa.

Realovc10 ::

Pozdravljeni,

Meni je pa čudno zakaj nisem dobil vrnjene dohodnine. Informativni izračun sem dobil 31.3.2020 in bi moral dobiti vrnjen XXX € znesek. Vendar na moj TRR do danes ni bilo nič nakazano, kolikor sem pa gledal pa bi morala bit dohodnina vrnjena do 29.5.2020.

Killermode ::

Če imaš digitalno potrdilo lahko na portalu pogledaš vse svoje TRR, ki so registrirani in tam piše kam se presežek nakaže.

Je pa tudi na informativnem računu navedeno, na ker TRR se bo nakazalo, preveri.

Druga možnost pa je, da si mogoče odprl kakšen nov TRR po prejetju informativnega računa in se je nakazalo tja.

Zgodovina sprememb…

Realovc10 ::

Hvala za odgovor. Ja na en drug račun katerega ne uporabljam prav pogosto sem dobil nakazano.

Groot ::

Realovc10 je izjavil:

Hvala za odgovor. Ja na en drug račun katerega ne uporabljam prav pogosto sem dobil nakazano.


Če ne boš podal izjave o zamenjavi TRR za izplačilo dohodnine, boš tudi v prihodnje vračilo prejemal na ta isti TRR.

GupeM ::

Realovc10 je izjavil:

Hvala za odgovor. Ja na en drug račun katerega ne uporabljam prav pogosto sem dobil nakazano.

Če se ne motim, dobiš dohodnino po defaultu nakazano na zadnji odprt račun, ki je bil odprt pri slovenski banki. Če želiš, da se ti nakazuje drugam, moraš oddati zahtevek. Zahtevek lahko daš tudi za nakazilo na tujo banko znotraj SEPA. Kako je s tujimi bankami, ki niso v SEPA, pa ne bi vedel.

Killermode ::

GupeM je izjavil:

Realovc10 je izjavil:

Hvala za odgovor. Ja na en drug račun katerega ne uporabljam prav pogosto sem dobil nakazano.

Kako je s tujimi bankami, ki niso v SEPA, pa ne bi vedel.

V primeru, da imaš odprt slovenski račun preferirajo tega. Drugače pa tudi nakažejo na tuj račun vendar mora biti v SEPA. Drugače te denar čaka pri njih, dokler jim ne podaš SEPA računa.

Kodrnusa ::

Na telefon si instalirajte edavki app. Notri imate vse podatke...

GupeM ::

Killermode je izjavil:

GupeM je izjavil:

Realovc10 je izjavil:

Hvala za odgovor. Ja na en drug račun katerega ne uporabljam prav pogosto sem dobil nakazano.

Kako je s tujimi bankami, ki niso v SEPA, pa ne bi vedel.

V primeru, da imaš odprt slovenski račun preferirajo tega. Drugače pa tudi nakažejo na tuj račun vendar mora biti v SEPA. Drugače te denar čaka pri njih, dokler jim ne podaš SEPA računa.

Ok. Saj ne, da bi rabil, ampak recimo da bi imel račun pri srbski banki. Mi tja ne bi sploh nakazali, tudi če bi želel in če bi bil pripravljen kriti stroške? Pa recimo, da bi to bil edini moj račun.

UganiKdo ::

Kolikor vem ne, izplačila se vrši samo na SEPA račune. Tudi ne obstaja pravna podlaga, da bi morali (ali pa kdorkoli drug) nakazovat na račune tretjih držav. Za SEPA velja, da ne sme biti diskriminacije.

Killermode ::

Tako kot je UganiKdo odgovoril. V nobenem primeru se ne da dohodnine nakazati drugam kot na SEPA račune.
Je tudi mal čudno, da bi ti v sloveniji kot davčnemu rezidentu nastala situacija, da bi moral dobiti vrnjeno dohodnino brez, da imaš SEPA trr. Zelo sumljivo in izredno težko izvedljivo, se pa da.

hipertija ::

Kako je pa s tretjim svežnjem...

GupeM ::

Killermode je izjavil:

Tako kot je UganiKdo odgovoril. V nobenem primeru se ne da dohodnine nakazati drugam kot na SEPA račune.
Je tudi mal čudno, da bi ti v sloveniji kot davčnemu rezidentu nastala situacija, da bi moral dobiti vrnjeno dohodnino brez, da imaš SEPA trr. Zelo sumljivo in izredno težko izvedljivo, se pa da.

No, ja. Niti ni tako težko izvedljivo.
Če je podjetje v katerem delam pripravljeno plačo nakazovati na nek USA račun,
če imam svoj d.o.o. in si plačo nakazujem na nek USA račun,
če sem lani bil zaposlen, letos pa nisem več, pa sem zaprl TRR ...

Povsem legitimnih opcij je dovolj, da bi država skoraj morala nekako zagotoviti, da denar pride do mene.

hipertija je izjavil:

Kako je pa s tretjim svežnjem...

Če imaš nenormiran s.p., dobiš v tretjem svežnju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

qwertyy ::

Včeraj sem dobil za plačat 250e dohodnine. Delam preko študentskega servisa, lani sem imel cca 7k prihodkov.

Spodaj v tekstu piše, da mi ni bila priznana splošna olajšava, ker me mama uveljavlja kot vzdrževanega družinskega člana.

Koliko je to pripomoglo k tako visokemu znesku? Bi v primeru, da bi imel splošno olajšavo sploh rabil kaj plačat?

Znesek se mi zdi absurden, za to moram namreč delat cel teden. Za povrh vsega me mama sploh "ne vzdržuje", ker vse stroške plačujem sam (tudi elektriko itd.)

Če prav razumem je to, da me še vedno uveljavlja dobro zanjo, a slabo zame?

Ladjar ::

Zato ker je vse NATEGA, natega se pa lahko spreminja in zvija kolikor hoče iz leta v leto. Ko enkrat verjameš nategi da je resnična te pa lahko obira do kosti kolikor želi.
In to se tudi dogaja tako pri nas kot drugod.

Ker jaz vem, da je natega te ne bom ganjal, če ne boš plačal bo pa ganjal tisti, ki je natego so snoval ali pa je nategnjen.

Ves čas delaš, ves čas si pošten, vse plačaš pa še kar si dolžan A NI ČUDN?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ladjar ()

UganiKdo ::

GupeM je izjavil:

Killermode je izjavil:

Tako kot je UganiKdo odgovoril. V nobenem primeru se ne da dohodnine nakazati drugam kot na SEPA račune.
Je tudi mal čudno, da bi ti v sloveniji kot davčnemu rezidentu nastala situacija, da bi moral dobiti vrnjeno dohodnino brez, da imaš SEPA trr. Zelo sumljivo in izredno težko izvedljivo, se pa da.

No, ja. Niti ni tako težko izvedljivo.
Če je podjetje v katerem delam pripravljeno plačo nakazovati na nek USA račun,
če imam svoj d.o.o. in si plačo nakazujem na nek USA račun,
če sem lani bil zaposlen, letos pa nisem več, pa sem zaprl TRR ...

Povsem legitimnih opcij je dovolj, da bi država skoraj morala nekako zagotoviti, da denar pride do mene.



ROFL, sem samo čakal fiktivne scenarije :)

Ja, teoretično je možno. Praktično pa se moraš res potrdit, da prideš v tako situacijo.

Zakaj pa bi točno morala država zagotoviti, da denar pride do tebe na nek XY račun boš moral pa malo bolj pojasnit. Močno dvomim, da boš v kateri državi našel davčni urad, ki se gre takšno nakazovanje.

UganiKdo ::

qwertyy je izjavil:

Včeraj sem dobil za plačat 250e dohodnine. Delam preko študentskega servisa, lani sem imel cca 7k prihodkov.

Spodaj v tekstu piše, da mi ni bila priznana splošna olajšava, ker me mama uveljavlja kot vzdrževanega družinskega člana.

Koliko je to pripomoglo k tako visokemu znesku? Bi v primeru, da bi imel splošno olajšavo sploh rabil kaj plačat?

Znesek se mi zdi absurden, za to moram namreč delat cel teden. Za povrh vsega me mama sploh "ne vzdržuje", ker vse stroške plačujem sam (tudi elektriko itd.)

Če prav razumem je to, da me še vedno uveljavlja dobro zanjo, a slabo zame?


Ja, to da te uveljavlja kot družinskega člana pomeni, da ima ona večjo olajšavo. Če bi imel splošno olajšavo bi se tvoja osnova za dohodnina znižala za dobre tri tisočake (osnova, ne dejansko plačan davek). V praksi bi to v konkretnem primer pomeni, da ne bi plačal nič. Bi pa seveda morala več dohodnine plačati tvoja mati. Koliko več je odvisno od razreda v katerem je. Skoraj zagotovo pa bi bilo to več kot 250€, če ima normalne dohodke.

Killermode ::

qwertyy je izjavil:

Včeraj sem dobil za plačat 250e dohodnine. Delam preko študentskega servisa, lani sem imel cca 7k prihodkov.

Spodaj v tekstu piše, da mi ni bila priznana splošna olajšava, ker me mama uveljavlja kot vzdrževanega družinskega člana.

Koliko je to pripomoglo k tako visokemu znesku? Bi v primeru, da bi imel splošno olajšavo sploh rabil kaj plačat?

Znesek se mi zdi absurden, za to moram namreč delat cel teden. Za povrh vsega me mama sploh "ne vzdržuje", ker vse stroške plačujem sam (tudi elektriko itd.)

Če prav razumem je to, da me še vedno uveljavlja dobro zanjo, a slabo zame?

Ostali so ti zelo lepo razložili.
Imaš pa sedaj 3 opcije če je situacija takšna kot praviš.
1. Plačaš dohodnino in pustiš olajšavo mami
2. Plačaš olajšavo in zahtevaš povračilo od mame
3. Izvedeš ugovor na dohodnino in poveš, da te mama ne vzdržuje, ter mama plača veliko višjo dohodnino.

Potica09 ::

Ce zelis zmanjsati ta znesek doplacila dohodnine, lahko napises ugovor ter uveljavljas olajsavo za potne stroske.

Vec si lahko preberes npr na:

https://zavod-up.si/si/uveljavljanje-de...

Ladjar ::

Kaj pa tisti, ki se ne zna iti teh dohodninskih izmišljotin in nima nikogar, da mu jih rešuje?
Kaj potem njemu preostane? Vislice?

Ves čas pomagate razumeti natego, da bi se ta še poglobila in bi jo še globje videli kot absolutno resnico, NI pa nikogar izmed vas, da bi nekomu pomagali spregledati in bi bilo teh, ki so spregledali vedno več in bi laž bila odkrita in njene kratke noge obstale.

GupeM ::

UganiKdo je izjavil:

ROFL, sem samo čakal fiktivne scenarije :)

Ja, teoretično je možno. Praktično pa se moraš res potrdit, da prideš v tako situacijo.

Zakaj pa bi točno morala država zagotoviti, da denar pride do tebe na nek XY račun boš moral pa malo bolj pojasnit. Močno dvomim, da boš v kateri državi našel davčni urad, ki se gre takšno nakazovanje.

Hahaha. Res smešno. Si se že pobral s tal, ali se še kar valjaš tam? No, kar tam ostani, ker s takšnim odnosom ravno tja sodiš.

Logično, da gre za fiktivne scenarije, ker nisem v takšnem položaju. Vprašanje se mi pa vseeno zdi povsem na mestu. Ljudje se pač selijo. In če se med recimo oktobrom in aprilom preselim v USA, Kanado ali Avstralijo in zaprem domač TRR, se mi spet ne zdi tako zelo nemogoče. V bistvu celo precej verjetno za vsakega, ki se odloči preseliti v državo, kjer banke niso v SEPA območju.

Zakaj bi se država morala potruditi? Zato, ker mi je dolžna. Če jaz ne bom nakazal premalo plačane dohodnine, jih tudi ne bo zanimalo, ali imam TRR v SEPA območju ali ne. Oni bodo hoteli samo denar. Enako lahko rečem jaz.

Ladjar ::

Država, država, država, država,država, kaj pa ČLOVEK?

Groot ::

Ladjar je izjavil:

Kaj pa tisti, ki se ne zna iti teh dohodninskih izmišljotin in nima nikogar, da mu jih rešuje?
Kaj potem njemu preostane? Vislice?

Ves čas pomagate razumeti natego, da bi se ta še poglobila in bi jo še globje videli kot absolutno resnico, NI pa nikogar izmed vas, da bi nekomu pomagali spregledati in bi bilo teh, ki so spregledali vedno več in bi laž bila odkrita in njene kratke noge obstale.


Pa daj nehaj že smetitit po prav vseh temah na forumu!!!

Ladjar ::

Groot je izjavil:

Ladjar je izjavil:

Kaj pa tisti, ki se ne zna iti teh dohodninskih izmišljotin in nima nikogar, da mu jih rešuje?
Kaj potem njemu preostane? Vislice?

Ves čas pomagate razumeti natego, da bi se ta še poglobila in bi jo še globje videli kot absolutno resnico, NI pa nikogar izmed vas, da bi nekomu pomagali spregledati in bi bilo teh, ki so spregledali vedno več in bi laž bila odkrita in njene kratke noge obstale.


Pa daj nehaj že smetitit po prav vseh temah na forumu!!!


MOLČ

Smeti so danes denar..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ladjar ()

UganiKdo ::

GupeM je izjavil:

UganiKdo je izjavil:

ROFL, sem samo čakal fiktivne scenarije :)

Ja, teoretično je možno. Praktično pa se moraš res potrdit, da prideš v tako situacijo.

Zakaj pa bi točno morala država zagotoviti, da denar pride do tebe na nek XY račun boš moral pa malo bolj pojasnit. Močno dvomim, da boš v kateri državi našel davčni urad, ki se gre takšno nakazovanje.

Hahaha. Res smešno. Si se že pobral s tal, ali se še kar valjaš tam? No, kar tam ostani, ker s takšnim odnosom ravno tja sodiš.

Logično, da gre za fiktivne scenarije, ker nisem v takšnem položaju. Vprašanje se mi pa vseeno zdi povsem na mestu. Ljudje se pač selijo. In če se med recimo oktobrom in aprilom preselim v USA, Kanado ali Avstralijo in zaprem domač TRR, se mi spet ne zdi tako zelo nemogoče. V bistvu celo precej verjetno za vsakega, ki se odloči preseliti v državo, kjer banke niso v SEPA območju.

Zakaj bi se država morala potruditi? Zato, ker mi je dolžna. Če jaz ne bom nakazal premalo plačane dohodnine, jih tudi ne bo zanimalo, ali imam TRR v SEPA območju ali ne. Oni bodo hoteli samo denar. Enako lahko rečem jaz.


Ko prideš do ZDA povprašaj IRS, kaj si misli o tem, da bi ti kaj nakazali na račun v Evropi. O ostalem brezzveznem osebnem napadanju pa kdaj drugič. Mogoče pa sam v tem času ugotoviš kam sodiš s svojim odnosom. Na samo vprašanje pa je bil odgovor že davno podan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

Killermode ::

GupeM je izjavil:

UganiKdo je izjavil:

ROFL, sem samo čakal fiktivne scenarije :)

Ja, teoretično je možno. Praktično pa se moraš res potrdit, da prideš v tako situacijo.

Zakaj pa bi točno morala država zagotoviti, da denar pride do tebe na nek XY račun boš moral pa malo bolj pojasnit. Močno dvomim, da boš v kateri državi našel davčni urad, ki se gre takšno nakazovanje.

Hahaha. Res smešno. Si se že pobral s tal, ali se še kar valjaš tam? No, kar tam ostani, ker s takšnim odnosom ravno tja sodiš.

Logično, da gre za fiktivne scenarije, ker nisem v takšnem položaju. Vprašanje se mi pa vseeno zdi povsem na mestu. Ljudje se pač selijo. In če se med recimo oktobrom in aprilom preselim v USA, Kanado ali Avstralijo in zaprem domač TRR, se mi spet ne zdi tako zelo nemogoče. V bistvu celo precej verjetno za vsakega, ki se odloči preseliti v državo, kjer banke niso v SEPA območju.

Zakaj bi se država morala potruditi? Zato, ker mi je dolžna. Če jaz ne bom nakazal premalo plačane dohodnine, jih tudi ne bo zanimalo, ali imam TRR v SEPA območju ali ne. Oni bodo hoteli samo denar. Enako lahko rečem jaz.


Premalo je takšnih primerov, da bi se jih splačalo urejat. Že tako je cela komplikacija ta naša država.

UganiKdo ::

Fora je v tem, da ti ni nikakršna posebnost Slovenije, samo razvajeni smo ker imamo SEPA in se s težavo nakazil v tujino (in neskončnim sranjem s stroški, ki lahko nastane) 99% ljudi ne sreča.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dohodnina in vzdrevani član

Oddelek: Loža
172115 (623) Meee
»

FURS: vzdrževani družinski člani

Oddelek: Loža
223486 (2423) buttcrack
»

Dohodnina 2018 - plačilo?

Oddelek: Loža
435259 (3481) XLapse
»

Dohodnina / vzdrževani družinski člani

Oddelek: Loža
346521 (4160) harvey
»

Davčna olajšava - član družine

Oddelek: Loža
195443 (4688) harmony

Več podobnih tem