» »

X58 PCI-e boot

X58 PCI-e boot

dottor ::

Imam ASUS P6T ploščo brez SATA3 portov in imam namen (vsaj upam da) nabavit m.2 SSD preko PCI-e x4 adapterja. Malo sem iskal če X58 sploh podpira PCI-e boot ampak so se vsi odgovori nanašali le na NVMe pogone, sam sem pa razmišljal vzet "navaden" m.2 SSD. Najdu sem tudi da naj bi Samsung 950 PRO (katerega mi cena ni najbolj pogodu) imel legacy mode in bil zmožen bootat preko PCI-e reže na P6T Deluxe v2 (BIOS je na grobo isti).

Sedaj me zanima če se je slučajno že kdo kej igral in uspel zadevo zagnat? Ponavljam da želim imel OS gor in bootat iz njega (kot storage disk deluje ker). Bi pa vzel nek poceni 128GB na mimovrste (neki sem gledal in ga dobiš že za manj kot 50€). Vem da ni nek hud znesek ampak vseeno nebi rad cel vikend porabu za to.

Že vnaprej hvala.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

pegasus ::

Kaj je zate "navaden" m.2 ssd?

Če hočeš vtaknit v pcie port kot pcie napravo, rabiš nvme m2 ssd. Razen če tvoj adapter ne vsebuje sata čipa in se biosu predstavi kot sata disk.

dottor ::

Se pravi ne NVMe diski ne delujejo v adapterjih?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

https://audiocricket.com/2016/12/31/boo...

not pa poknes 960evo in si zmagal.
#brezpodpisa

dottor ::

To sem vidu že ja in imam shranjen link ;)
Je pa malo škoda da le NVMe diski delajo v adapterjih ki so pa 2x dražji.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

ja kaj druga kot nvme disk bi pa ti tiscal v pcie slot ?
#brezpodpisa

dottor ::

Ne nvme... Glede na to da ima plošča le SATA2 porte bi bil že zadovoljen če bi delali z SATA3 hitrostjo na PCI-e.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

pa sj ssdjov,ki bi mel ahci in pcie prakticno ni vec, ce pa vzames navaden sata m.2 ssd, je pa ena velika neumnost, ker bos rabu posebi kartico z sata-pcie kontrolerjem ki so pa praviloma zanic in slabse kot nativni sata2.

torej; za hitorst vzames pcie nvme ssd, sicer pa cisto obicaje sata ssd in ga poknes na sata2. Vse druga je neumnost.
#brezpodpisa

dottor ::

Se pravi adapter ki sem ga naroču ruknem na bolho in vzamem raje navaden SSD. Pač nisem se nikoli poglabljal v m.2 vodilo in sem pač prevideval da lahko daš v vodilo in adapter tako nvme kot ne nvme diske not, ampak zgleda da sem se motu glede tega.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

ne, ce je pasiven adapter (torej samo traci do pcie slota) potem taksen adapter nebo delu z navadnim sata m.2 ssdjem.

M.2 slot ima vec opcij; pcie, sata in usb. Mors vedet za katero zadevo se gre.
#brezpodpisa

dottor ::

Nah, je navaden pasivni adapter. No pol hvala za tole, bom naroču en poceni 120GB SSD (jih dobiš že za 50-55€) ;)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

#brezpodpisa

dottor ::

Kolko je kej poštnine ter kakšne so cene pri nas?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Ahim ::

Pa ne pozabi na neki dodaten medij (USB kljucek, SD kartico; karkoli tvoj racunalnik lahko uporabi za boot) in je vidno v UEFI s katerega bo ob vsakem zagonu nalozil driver za NVMe.

Ce bo ta dodatni medij strlel iz racunalnika (USB kljucek recimo, ce niams ravno kaksnega miniaturnega v stilu Sandisk Cruzer/Ultra Fit) pa se pazi na to, da ga kdaj ne polomis.

Ali pa prodaj stara jajca kaksnemu revezu in nabavi nekaj novejsega, brez kompromisov.

Invictus ::

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

pegasus ::

To je za rajo ... za manijake je bolj tole: https://www.servethehome.com/supermicro...

Invictus ::

Raja, ki ima doma prenosa 10GB/s :)). Zadeva naj bi stala okoli 70 USD plus diski seveda... 128 GB M.2 SSD pa pride cirka 55 EUR. Za 300 EUR ni slabo.

Je pa ta SuperMicro kul. Sam kaj ko pol rabiš hitro mrežo, ki je pa problem. To šele stane...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dottor ::

Ahim je izjavil:

Pa ne pozabi na neki dodaten medij (USB kljucek, SD kartico; karkoli tvoj racunalnik lahko uporabi za boot) in je vidno v UEFI s katerega bo ob vsakem zagonu nalozil driver za NVMe.

Ce bo ta dodatni medij strlel iz racunalnika (USB kljucek recimo, ce niams ravno kaksnega miniaturnega v stilu Sandisk Cruzer/Ultra Fit) pa se pazi na to, da ga kdaj ne polomis.

Ali pa prodaj stara jajca kaksnemu revezu in nabavi nekaj novejsega, brez kompromisov.


Nimam UEFIja, in zakaj bi prodal nekaj kar dela več kot solidno in komot poganja vse kar rabim (Lightroom, Photoshop in SolidWorks)?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

Zato, ker za tako plato še kamot dobiš 100€+ :)
#brezpodpisa

dottor ::

In kaj dobiš novejšega za 100€? Kar sem nazadnje gledal ne kaj dosti :P
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

https://www.mindfactory.de/shopping_car...

prodaš plato, proc ram in si pokrije večji del upgrejda. Pr plati lahko iztržiš še kamot več kot 100EUR (jst sn svojo prodal praktično takoj za tako ceno) če boš malo počakal.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

rdecaluc ::

Nvme boot iz PCIE je podprt od 6 serije navzgor, moraš met AMI APTIO, UEFI compatible BIOS (An Intel X58 Chipset Mainboard doesn't have an UEFI BIOS. So it will not work).

Kot opcija je še tole - > Some NVMe SSDs like Samsung's 950 Pro SSD are natively bootable in LEGACY mode (CSM and loading of Option ROMs has to be enabled within the BIOS), because their Controller chip contains its own NVMe supporting Option ROM module.

Sam sem na svoji x79 enostavno dodal nvme podporo z vnosom nvme roma v BIOS. Dela kot urca :).
Est modus in rebus. ,typos

dottor ::

hojnikb: iščem novejši i7 (po možnosti še z DDR3 rami da izkoristim sedanje).
rdecaluc: to je una fora kjer moreš met non stop usb ključek v kiti kar si prej govoru?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

Ti nič ne nuca, novejši i7 nebo delal na 1.65V ramih.
#brezpodpisa

dottor ::

Sej če se nebi zakreditiral za 3 leta in kupu avto decembra bi verjetno že nabavu nov sistem ampak pač prioritete.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

rdecaluc ::

dottor: ne, dejansko ima samsung 950 svoj kontroler, in mi moral delat brez česarkoli. Torej vržeš v mašino in akcija. Ampak to bi tud bilo potrebno testirat.

Za ostalo pa imaš prestaro matično, da bi se igral z BIOSem.

Pomoje je bolje da ostaneš na tem kar imaš in kupiš pač SATA SSD. Za več pa sparaš za prihodnost.
Est modus in rebus. ,typos

Dr_M ::

The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

dottor ::

Sem se odloču nabavit en poceni 120GB SSD in adapter prodat. Vsem hvala za pomoč.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Ahim ::

dottor je izjavil:

Ahim je izjavil:

Pa ne pozabi na neki dodaten medij (USB kljucek, SD kartico; karkoli tvoj racunalnik lahko uporabi za boot) in je vidno v UEFI s katerega bo ob vsakem zagonu nalozil driver za NVMe.

Ce bo ta dodatni medij strlel iz racunalnika (USB kljucek recimo, ce niams ravno kaksnega miniaturnega v stilu Sandisk Cruzer/Ultra Fit) pa se pazi na to, da ga kdaj ne polomis.

Ali pa prodaj stara jajca kaksnemu revezu in nabavi nekaj novejsega, brez kompromisov.


Nimam UEFIja, in zakaj bi prodal nekaj kar dela več kot solidno in komot poganja vse kar rabim (Lightroom, Photoshop in SolidWorks)?

Opazam, da nisi prebral navodil, o katerih je govora zgoraj.

Za delovanje potrebujes UEFI (da sploh lahko nalozis UEFI driverje za tvoj bodoci NVMe pogon), ki se bo pognal z USB kljucka (ali podobnega medija).

Da pa se bo pognal, bos moral imeti ustrezno pripravljen USB kljucek (ali drugi medij) ob vseh zagonih vtaknjen v skatlo, sicer ne bo nic od tvojega NVMeja.

Bottom line: prodaj stara jajca kot ti je napisal hojnikb, dokler se obstajajo bucmani, ki bi to preplacali, ali pa vzemi cimbolj cenovno ugoden SATA SSD, ce si res tako navezan na svojo pecico. Preprican sem, da med SATA2 SSDjem in NVMe SSDjem razlike med "navadnim" delom ne bos opazil, sploh ce bo v racunalniku se klasicni HDD, s/na katerega bos prenasal stvari (ta bo omejujoci dejavnik in ne SATA2).

dottor ::

Kot sem že napisal ne mislim menjavat nekaj kar dela zadovoljivo...
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

dottor ::

Spet jaz. Malo gledam opis te kartice ki sem dobil in pod modeli SSDjev ki so listani da naj bi delali so tudi non-NVMe diski.
To je kartica:
https://www.ebay.com/itm/M-2-NG-SSD-To-...

Spodaj nižje so modeli. Ziher da tej adapteri delajo le z NVM-e SSDji? Ker pol je neki narobe z opisom.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

gddr85 ::

najbrž dela preko ahci in nvme

dottor ::

Bi blo dobro kje dobit kakšen m.2 ne-NVMe SSD za sprovat (velikost niti ni važna).
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

gddr85 ::

a že imaš m2 ssd?

dottor ::

Ne, imam pa pci-e adapter. Bi rabu si kej sposodit le še disk in provat.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

gddr85 ::

se pravi bi imel kot spešl hiter storage disk, problem je pa, da vse ostalo dela na sata2 afaik

dottor ::

Pač preden grem v nakup bi rad sproval če bi se dalo bootat, sploh samsung m.2 naj bi imeli tudi legacy driver in naj bi se dalo na starih ploščah bootat, drugje berem da ni le samsung ampak še kakšen bi znal.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

ta kartica dela samo z pcie based ssdji (torej m.2 sata ssdji odpadejo, ker tudi keying nima taprav). pcie ssdji brez nvme so pa danes ze prakticno non existent.
https://geizhals.eu/?cat=hdssd&xf=4832_...
#brezpodpisa

dottor ::

Sej ima B+M vodilo... Sem pisal na mimovrste če imajo kakšen m.2 SSD za testirat pa sem dobu odgovor da sej lahko naročim in vrnem če mi ne odgovarja :))
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

za sata nemore met keying, ker nima namenskega sata->pcie kontrolerja gor
#brezpodpisa

Ahim ::

hojnikb je izjavil:

za sata nemore met keying, ker nima namenskega sata->pcie kontrolerja gor

Keying ima seveda lahko, dela pa pac samo s PCIe diski: M keying za PCIe x4 in B za PCIe x2 SSDje, brez podpore za SATA (ce ni kontrolerja zadaj).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Matična plošča in M.2 ssd kompatibilnost

Oddelek: Pomoč in nasveti
363577 (1796) Fsegula62
»

HP in NVMe via PCIE adapter

Oddelek: Strojna oprema
221494 (1175) krneki0001
»

Sprememba iz AHCI na RAID0

Oddelek: Pomoč in nasveti
353384 (2738) zee
»

Medion Akoya P6660 M.2 slot

Oddelek: Pomoč in nasveti
131201 (899) 6151
»

m.2 Adapter 2x SSD Samsung 950 v RAID 0

Oddelek: Strojna oprema
427697 (6890) klinker

Več podobnih tem