» »

T-2 ali A1 za internet doma?

T-2 ali A1 za internet doma?

Zvitor ::

Pozdravljeni,

sem v podnajemniškem stanovanju in ne vem koliko časa bom tam, zato sem že nekaj časa naročen na T-2 xDSL internet, brez vezave, ki me za do 8/1 Mbps stane 31€/mesec. Realna hitrost je nekje 6,5/0,7 Mbps in Youtube včasih malenkost zašteka in uploadi datotek so pač počasni. Za silo je OK, zdi se mi drago, vse kar potrebujem je internet (TV nimam/nočem, telefon imam pri drugem podjetju).

Opazil sem, da A1 nudi dostop do interneta preko mobilnega omrežja, naročnina brez vezave za hitrost do 10/3 Mbps znaša 25€/mesec, kar je (vsaj na papirju) ceneje in hitreje od T-2. Zanima me ali ima kdo kaj izkušenj s tovrstno povezavo na internet preko A1 mobilnega omrežja. Je zadeva stabilna, so hitrosti realne...? Razmišljam namreč o prestopu.

Hvala.

scipascapa ::

a1 naj bi imel akcijo 19,99EUR ne?

https://www.a1.si/mobilni-internet/doma...

Zgodovina sprememb…

MTB ::

Zvitor je izjavil:

Pozdravljeni,
Je zadeva stabilna, so hitrosti realne...? Razmišljam namreč o prestopu.
Hvala.


Vse je odvisno od lokacije. Drugače pa, HOT Giga?

Zvitor ::

@ scipascapa - Le če se vežem, tega pa nočem.

@ konspirator - 4/2 Mbps mi je prepočasi.

@ MTB - Kako pa deluje priklop pri hoferju? Ne vidim da bi ponujali kakšen "modem"? Uporablja kdo to, izkušnje? 200 GB na mesec pomeni do 7 GB na dan, to je 7 HD video ur na YT, če se prižege kakšen torrent že zmanjka. :)

modelno1 ::

HoT Giga ti avtomatsko aktivira novo opcijo, ko pokuriš 200 GB, če imaš stanje ... Pač vzameš router/modem na bolhi in uporabiš HoT SIM.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

Zvitor ::

Tale HoT GIGA zveni prelepo da bi bilo res.

Se pravi nič vezave, naročnina 15€/mesec, hitost 20DL/5UP Mbps (a sem prav zasledil?) in do 200GB/mesec. Kupim SIM kartico in polnim vsak mesec?

Kaj se zgodi ko prekoračim 200GB - ne razumem točno?

Kakšen modem potrebujem točno, kje ga dobim? Mora biti G4/LTE ali je lahko G3 za hitrosti 20/5 Mbps?

Bo takšen internet tako zanesljiv kot xDSL preko kabla? Nihanja hitrosti so?

Zvitor ::

Še eno vprašanje imam in sicer: ali je mobilno omrežje kaj manj varno od "navadnega" xDSL, na katerm sem zdaj (T-2)? Je kakšna večja možnost vdora oz prisluškovanja oz. česarkoli? Hvala.

hojnikb ::

nic kaj bolj kot na zici. LTE je kriptiran. Je vecja sansa da mas kaksen malware na pcju, ki ti priskuskuje.

kar se tice hota; ko ponucas 200gb, se aktivira novih 200gb za 15e
#brezpodpisa

EmmeX ::

Sem imel A1 domači net dober mesec.
Preveri kakešen LTE signal imaš na lokaciji, kjer imaš namen imeti LTE modem. Pri meni je bilo tako, da je čez dan delalo ok, zvečer pa vse skupaj poklekne.
Hitrosti so bile nižje od 10mbps (paket je bil M).

Od signala je tudi odvisno, ali imaš možnost televizije ali ne.
200GB / 30 dni je priblizno 6,6GB na dan. Sam sem to porabil v dobrih dveh tednih in pol.

Imaš pa možnost 3 dni zadevo testirat, s televizijo vred 7 dni.

Mavrik ::

Zapomniti si je treba da si deliš LTE pasovno širino (in pasovno širino do postaje) z vsemi ostalimi uporabniki povezanimi na LTE bazno postajo. Tisti Mbiti se slišijo lepo dokler ne izračunaš koliko ljudi si jih deli v radiju ene bazne postaje :)

Zato težave s poklekanjem interneta zvečer - pa to še preden pomisliš na težave zaradi slabega signala.
The truth is rarely pure and never simple.

bambam20 ::

Mavrik je izjavil:

Zapomniti si je treba da si deliš LTE pasovno širino (in pasovno širino do postaje) z vsemi ostalimi uporabniki povezanimi na LTE bazno postajo. Tisti Mbiti se slišijo lepo dokler ne izračunaš koliko ljudi si jih deli v radiju ene bazne postaje :)

Zato težave s poklekanjem interneta zvečer - pa to še preden pomisliš na težave zaradi slabega signala.



Tako hudo ni. Če ne druga bo vsaj 4-5 Dl-ja zvečer in 3 UL-ja.

Zvitor ::

Sem že mislil pobegnit iz dragega T-2 xDSL-ja na HoT GIGA pa me strašite sedaj.

Saj stvar ni na pogodbo, reskirat torej tistih 15€ za 200 GB oz. 30 dni, ampak kaj ko je naložba v LTE modem precej visoka.

Ve kdo, kje bi lahko staknil kakšen poceni ampak v redu LTE (torej na SIM kartico) modem, ki ima vsaj 1 RJ45 vhod za klienta? To bi itak naprej peljal v svoj router potem.



Glede varnosti me pa zanima samo razlika (če je kakšna) od modema na ven. Torej, od T-2 modema proti T-2 ISP centrali VS od LTE modema proti HoT/A1 ISP centrali. So kakšne razlike, so mobilna omrežja varna, ne glede na hitrost/pokritost dostopa (2G, 3G, 4G)...?

Hvala!

Bakunin ::

Če vzameš A1 "domači net" ga lahko potem ko ne boš več na eni lokaciji podnajemnik, enostavno odneseš drugam!
Jaz sem med letnim dopustum s tem modemom rajžal od Maribora preko Idrije do Kopra ter povsod mi je Internet delal....


Tako da ne vidim problema v tem, da se vezeš.

hojnikb ::


Glede varnosti me pa zanima samo razlika (če je kakšna) od modema na ven. Torej, od T-2 modema proti T-2 ISP centrali VS od LTE modema proti HoT/A1 ISP centrali. So kakšne razlike, so mobilna omrežja varna, ne glede na hitrost/pokritost dostopa (2G, 3G, 4G)...?

Hvala!


seveda so varna, LTE promet je kriptiran, tako kot GSM. Je večja šansa da se ti kdo na parico prklopi pa snifa promet, kot pa da skrecka enkripcijo lteja.

Itk se pa brezveze sekiraš; vektorjev napadov je toliko, da če bi bil pravi paranoik, sploh nebi bil blizu eletronskih naprav. Lep primer je spectre&meltodwn te dni.

đ
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Bakunin ::

kolikor vem sta LTE/4G ter 3G ustrezno kriptirana. 2G ima "luknje"..

glede pokritosti s signalom pa si pomagaj s tem

Zvitor ::

Telefon mi v stanovanju prkazuje G3 signal, torej bo OK, tudi hitrosti, predvidevam?

A kdo ve kje bi dobil poceni modem na SIM kartico, ali pa si ga izposodil za en mesec (za testirat)?

Hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zvitor ()

bambam20 ::

Zvitor je izjavil:

Telefon mi v stanovanju prkazuje G3 signal, torej bo OK, tudi hitrosti, predvidevam?
Hvala.


Ja, 384 kbit/s je za današnje čase dovolj.

jb_j ::

Zvitor je izjavil:

Telefon mi v stanovanju prkazuje G3 signal, torej bo OK, tudi hitrosti, predvidevam?

A kdo ve kje bi dobil poceni modem na SIM kartico, ali pa si ga izposodil za en mesec (za testirat)?

Hvala.


Kdor ima slab sprejem 4g:
(samo ne vem kje bi se ga dalo izposodit za test)

za uporabo doma je baje najbolje kakšen mifi router z možnostjo priklopa zunanje antene ali pa klasičen router z vhodom za sim.
(postaviš kje blizu okna)
https://www.ceneje.si/Izdelek/5428462/r...

ali zunanja dostopna točka 4g z možnostjo priklopa utp kabla:
https://www.ceneje.si/Izdelek/6337654/r...

od mikrotika ni 4g sprejemnik

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

jb_j ::

Bakunin ::

huawei od A1 cpe/lTE ima External Antenna Interface 2 x SMA

Zvitor ::

Danes nabavil ZTE "LTE modem" in HoT Giga paket + SIM kartico. Nekaj porodnih težav, ko sem priklopil "modem" na moj router, na katerem je komp. Namreč, ping 8.8.8.8 je deloval, ping www.google.com pa ne, posledično se strani v web browserju niso nalagale. DNS sem nastavil na googlov in sedaj mislim da bo OK... Moram še testirat.

Prej sem imel od T-2 DNS in se mi zdi da je prej našlo strani... Kateri DNS server priporočate, tako na sploh, za slovenske + tuje strani?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zvitor ()

modelno1 ::

Quad9 9.9.9.9.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

Zvitor ::

9.9.9.9 - to naj nastavim kot primarni DNS? Quad9 - to je verjetno zelo varen DNS? Jaz iščem predvsem hitrega... Hvala.

Bakunin ::

hitrost izmeri s GRC Domain Name Speed Benchmark

v sloveniji imaš poleg rDNS svojega ISP tudi Arnes rDNS na 193.2.1.66 ter 193.2.1.72

Zvitor ::

GRC orodje iz linka javi da je 8.8.4.4 DNS unrelible (od Googla?!).

DNS od A1 pa je? Nikjer ne najdem IP naslova A1 DNS.

Še ena zadeva: moj zunanji IP naslov se sedaj zelo pogosto menjuje, prej, pri T-2, tega ni bilo. Ali so te pogoste menjave IP naslova lahko vzrok za občasno "štekanje" interneta? Ali pa jih ne bi smel opaziti?

In še tole, tako izgledjo "auto" nastavitve v mojem ZTE modemu sedaj, ali so v redu?

Dimnik ::

Najdi hot hofer telekom temo, na zadnji strani najdeš sliko nastavitev za apn, je nekdo prilepil, je pa dobil podatke od hot centra, jaz sem si nastavil po tistem simko v telefonu in dela

Bakunin ::

Bakunin ::

rDNS od A1 za fiksni dostop je sicer 212.18.32.10 ter 212.18.32.12, če ti to kaj pomaga...

Meizu ::

Se moje mnenje. A1 oz stari Amiś je od avstrijskega prevzema dalje pusinava. Tv vmesnik je za en drek, internet je sicer stabilen ampak nic posebnega.

T? ponuja za isti denar hittejso optiko, ce ne bi zahteval 300eur prikljucnine bi ze zdavnaj presaltal iz a1.

Da ne omenjam supporta, ki se pri a1 vlece pocasneje od polzev na solati.

Zvitor ::

Bakunin je izjavil:

rDNS od A1 za fiksni dostop je sicer 212.18.32.10 ter 212.18.32.12, če ti to kaj pomaga...


Hvala, sem uporabil NameBench in mi je za 1. DNS server svetovalo IP od modema (ne vem kam poveže, verjetno ravno na A1?), za 2. in 3. pa Avstrijski Telekom in še nekaj v Avstriji. Sem tako nastavil in sedaj izgleda OK.

APN nastavitve bom (vsaj zaenkrat) pustil na "auto"...

Edino za kakšno minuto sem izgubil internet povezavo prej spet... Torrent pa še vedno vleče. :)

Glede na to da gre pri HoT za anonimen internet v smislu da nisem z imenom registriran pri ISP-ju, potem tudi opomin oz. položnica ne more priti (zaradi torrentov)? :)

Zvitor ::

Kakorkoli že, po treh dneh testiranja sem s HoT zadovoljen, upam na čim manj problemov/izpadov, cena naročnine se mi je prepolovila, DL in UL pa povišal. Adijo T-2, jutri prekinem razmerje. :)

Meizu ::

Zvitor je izjavil:

Kakorkoli že, po treh dneh testiranja sem s HoT zadovoljen, upam na čim manj problemov/izpadov, cena naročnine se mi je prepolovila, DL in UL pa povišal. Adijo T-2, jutri prekinem razmerje. :)


Your mistake. Ampak ok :)

Zvitor ::

Težko da bi bil mistake, zadeva deluje odlično, hitrost je 21,5 mpbs DL in 6,5 mbps UL za 15 € na mesec. Prej sem dajal 31 € na mesec za 7 mbps DL in 0,8 mbps UL. Žal mi je samo to, da ni HoT obstajal že pred leti. :)

morosito ::

probaj uporabljati na router protokol 35a annex b, vdsl2....pa povej razliko....
na TS vdsl2 je paket 20/4...ko se je priklopila naprava fritz 7590 z beta verzijo 6.98-5XXXX in vdsl2 35a je donwload skocil na neverjetnih 160 in upload na 12....lokacija lj vič, blizu neke univerze.

na t-2 pa ne gre več kot tolko ker očitno dajo omejitev na mac adress...

Zvitor ::

Uporabljam kar privzete nastavitve in vse je BP. Edino kar mi je žal je to, da sem več kot dve leti plačeval draginjo od T-2 za 3x nižje hitrosti.

shintaro ::

tudi jaz sem v isti 'dilemi' ... v drugi hiši kjer ne živi nobeden treba napeljat internet in pač A1 deluje 4g, nism še pa zmeril hitrosti, predvidevam da več k 20 mbit ne bo lovilo. T2 pa mi zagotavlja visoke hitrosti tudi do 50 mbit+. Itak da dražje..

In zdej gledam to pogodbo oziroma vlogo.. in kaj mi je ta Nabila v T4 Mega paket še Mobilni XS , k pa sploh ne rabim.
Jaz jih bom jutri klical da mi naredijo drugi paket. Sej itak lahko upgradeam kadar hočem, ker se ne bom vezal, samo tega mobilni xs nočem! Kaj mi to bo.

Nisem nekaj bral, ampak ne pozabit da A1 internet, če ni TV zraven, imaš 200GB data cap. Sicer jaz to nevem kako bi sploh porabu, tko da mene to ne moti.

Aja pa tle imam poleg telekoma vdsl ,še en a1 modem domači net in morem rečt da dela ful dobro in kr hitro. Dokler ni ful slabo vreme, takrat je kakšen 'izpadček' npr. ni omrežja

na drugi lokaciji pa telekom odpade za kabel, oz. pride v poštev ko bodo delali optiko, kar nevem kdaj enkrat mi reče kmalu enkrat 'ne še' na centru. Omrežje pa lovi slabše k a1 tam

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: shintaro ()

Bakunin ::

"cap" na 200Mb ni (več) -> https://www.a1.si/mobilni-internet/doma...

XS!D3 ::

Bakunin je izjavil:

"cap" na 200Mb ni (več) -> https://www.a1.si/mobilni-internet/doma...

Ravno na linku, ki si ga prilepil, piše, da se po 200GB zmanjša hitrost.... Poleg tega pa tudi TV opcije, s katero si se lahko izognil tej omejitvi, ni več v ponudbi.

Bakunin ::

crap

shintaro ::

Ja odvisno kaj delaš. Jaz vem da ne bi porabil 200gb v nobenem primeru.

Danes me je klicala iz T2 in sm ji reku da pošljem dokumentacijo danes. Wop wop Poleti bo pestro, selitev.

crypto0 ::

Če koga zanima, ki je na T2 optiki imam par kuponckov za kar 3 mesece po 1€ in zastonj izgradnja instalacije in pa 24 mesecni 100% popust na zamik za nazaj :) v paketih optimum in start. Če koga pozna, ki rabi naj mi napiše.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hot, BOB, Telemach in vse ostalo (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
15649661 (11989) V-i-p
»

Izpad mobilnega interneta

Oddelek: Mobilne tehnologije
444182 (2517) VelkBla
»

A1 TV AS LTE (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Omrežja in internet
21052101 (27440) brez-imenko
»

Nasvet: A1 Domači 2 + TV AS LTE

Oddelek: Pomoč in nasveti
195821 (4827) GupeM

Več podobnih tem