» »

Prihodnost ekonomije s kriptovalutami

Prihodnost ekonomije s kriptovalutami

gruntfürmich ::

jo
lahko bi odprli novo temo, ker mislim da bi bilo zanimivo da se malo pokregamo glede mnenj kako bo izgledala ekonomija v prihodnosti.
zamima me predvsem kako si predstavljate da bodo imele kriptovalute prostor pod soncem: ali bodo delnice podjetij ki izdajajo kovance kotirali na obstoječih delniških borzah in bo to-to, ali bodo delnice in kovanci kotirali na obstoječih delniških borzah, ali bodo samo kovanci kotirali na delniških borzah ali bodo morda samo kovanci kotirali na obstoječih kripto borzah...

ker sigurno bodo najuspešnejša podjetja rastla v prihodnosti (ali pa bodo rastli samo njihovi produkti 'tokeni', 'kovanci' kot odraz uspešnosti...), kot so nekatera podjetja katera so preživela dot-com balon in so postala vodilna v današnjem svetu, ampak v kakšni obliki se bo nadaljevala njihova ekonomija bi bila stvar debate tule...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kow ::

Zdi se mi, da si popolnoma zgresil spremembe, ki se lahko zgodijo in si se skoncentriral na trivialnosti.

WhiteAngel ::

Ne vem, zakaj hočeš imeti tokene namesto delnic? Saj ima vsaka borza in klirinško depotna družba vsake države glavno knjigo, kjer piše, koliko delnic katerega podjetja ima njen komitent oz. državljan. Če pogledamo v zgodovino, se tudi med vojnama ta knjiga ni izgubila, v Jugi se je npr. imetje nacionaliziralo, še vedno pa se je vedelo, katere nepremičnine je vsak imel in deleže v podjetju.

Blockchain vidim predvsem kot "neuničljivo knjigo", kjer mora biti nujna robustnost/redundanca in varnost pred vdori. Blockchain je drag, ker moraš nagrajevati vzdrževalce (rudarje oz. obrestovati imetje), transakcije v/iz knjige so počasne, ker se transakcija prepošlje vsem vozliščem itd. Bitcoin kot digitalno zlato je dobra aplikacija.

kow ::

@WhiteAngel
- strosek teh knjig ni transparenten
- dostop to registra je omejen oz. tezaven

pegasus ::

Zakaj hočeš imeti borze? Dokler se cryptowhatever ne more uporabit za vsakodnevni nakup kruha in mleka, je vseskupaj samo igra.

kow ::

@pegasus
In kaj je razlog, da se ne more uporabiti? Gotovo ne sama tehnologija ali lastnosti tokenov.

pegasus ::

Razlog je v ljudeh. Pričakujem, da se bo morala zamenjati vsaj ena generacija, da bodo ljudje to posvojili in začeli uporabljati na splošno.

kow ::

Drzi. Drugi, verjetno vecji problem, je volatilnost napram dolarju. Zetoncki vezani na dolar lahko resijo problem.

gruntfürmich ::

kakšne spremembe imaš v mislih kow?

internet tudi ni spremenil načina življenja, samo spremenil je razmerje moči recimo podjetij ki so prej prodajala stvari v fizičnih trgovinah, zdaj pa stvari prodajajo na internetu ali pa stvari ki so potrebne da delamo na internetu.
ekonomija pa je ostala enaka; delnice, veliki igralci itd... posvojila pa se je tehnologija za lažje doseganje ciljev
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

J.McLane ::

Problem uporabnosti je sigurno omejena količina takih in drugačnih kovancev. Ker dokler je količina omejena in je zadeva dejansko uporabna za plačevanje nastane velik problem, cena gre v nebo oziroma imaš deflacijo.

Ker če pomislimo, kljub enormnem printanju fiat denarja, je sama vrednost skozi leta presenetljivo zelo enaka, določene stvari se pocenijo določene podražijo, ampak all in all zelo stabilna vrednost.

Torej nek izdelek je danes 0,01 BTC, čez en mesec bo pa 0,005 BTC, folk zgubi predstavo o vrednosti denarja, vrednost 1 enote kripto valute mora biti stabilna, da se bo prijela kot plačilno sredstvo, do takrat bodo kriptovalute naložba, podobno (ampak ne isto) kot zlato.

Torej bistveno vprašanje je kako vzpostaviti tisti začeten supply, kako ga razdeliti in potem kako nadomestiti kovance, ki se izgubljajo. Obstajajo kovanci na sistemu obresti, torej supply se veča s časom, nič rudarjenja z elektriko, veliki imetniki so nagrajeni z dodatnimi kovanci samo zato ker držijo večjo količino. Ampak spet vprašanje kolikšne obresti so prave, da je cena stabilna.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Tody ::

Stvari ne bodo šle tako kot gredo zdaj, ker potem zamenjaš eno valuto za drugo, saj zdaj so tudi evri "elektronski" pač spletne banke, kreditne kartice itd itd. To je vse plačevanje z "elektornskim" denarjem.

Če rečemu bitcoinu euro ali dolar nismo naredili čisto nič.

Cryptovalute odprto napadajo banke, kot posrednika pri plačevanju in kažejo kako neučinkovite so ratale, tukaj so sicer še druge lastnosti bank, kot so krediti in podobno za katere še ni ustreznih kripto primerov, se pa že kažejo recimor na področju zavarovalništva.

Torej v naslednjih 5 letih, bodo crypto predvsem dober način da privarčuješ malce več denarja kot na banki, hkrati se bodo razvijali sistemi za zaupanje (smart contract), kjer bomo obšli kakega notarja oz boš lahko tako ali drugačno vezavo sklenil z elektro ali telekom službo, kjer se bo lahko bolj dinamično dogajale stvari. Npr. Čestitamo ker ste varčni uporabnik, vam pripada 10% bonus...

Da bomo zamenjal valuto, pa se bo marsikaj še drugega zamenjat.

gruntfürmich ::

sj ni nujno da se bodo kovanci uporabljali za plačevanje storitev kot konkurenca navadnem denarju. lahko bodo kovanci samo namenjeni temu da različne naprave komunicirajo med sabo, recimo hladilnik z trgovino/routerjem itd...
v takih primerih bo trgovanje s takimi kovanci pravzaprav brezvezno, bo bolje trgovati z delnicami podjetja na borzi, klasično takorekoč.
razen če se recimo podjetje odloči da so kovanci na kriptoborzah odraz vredosti podjetja...
imho...
in raznorazni primeri...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

A. Smith ::

Da malo obrnem debato v zanimivejšo smer: bitcoini sicer ni anonimen, a lahko postane. Zcash je anonimen. Nastali bodo tudi drugi kovanci, ki bodo anonimni. Sčasoma lahko postane kripto ekonomija tako anonimna, da bodo imele države resne probleme pri pobiranju davkov. Najmanj, kar v prihodnosti vidim, so novi načini obdavčevanja in poskusi držav, da spodkopljejo ugled zasebnih kriptovalut, ki seveda izrivajo klasične državno-izdane valute.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

jype ::

Zasebne kriptovalute, hmm. Sliši se kot mokre sanje. Ne dvomim, da bo marsikdo podlegel skušnjavi, ampak dejstvo je, da če so zasebne, potem niso kripto.

Redkvica ::

Neka kriptovaluta bo imela uporabno vrednost takrat, ko bo nekdo vsaj do neke mere jamčil za njeno zamenljivost za realne dobrine ali še bolje za klasični denar in ko bodo transakcije z njo hitre, enostavne in poceni.

Denar, ki ga kot plačilno sredstvo danes uporabljamo, sicer nima podlage za svojo vrednost v zalogah zlata, a zanj jamči država (oziroma v primeru evra evrosistem). Dokler država ne crkne ali pa vsaj verjamemo, da v bližnji prihodnosti ne bo crknila, nekako tudi verjamemo, da je denar dokaj varen.

Najbrž da bo v prihodnosti država izdala kakšno kriptovaluto, s katero bo izplačevala socialne transferje. In nam omejila, za katere dobrine se tako prejeta sredstva smejo porabiti. To je recimo eden od primerov uporabe, ki si ga danes lahko zamislimo in bi bila zanj lahko zainteresirana tudi država. Bo pa prej treba vzpostaviti ustrezno infrastrukturo, ki bo za uporabo dovolj preprosta, da jo bodo lahko uporabljali tudi ljudje z nedokončano osnovno šolo, recimo. In še marsikaj bo treba postoriti.

blackbfm ::

kow je izjavil:

Drzi. Drugi, verjetno vecji problem, je volatilnost napram dolarju. Zetoncki vezani na dolar lahko resijo problem.


Potem raje uporabljam kar direktno dolar

kow ::

Uporabljati dolar/evro je IZJEMNO tezko. Ne mores ga uporabljati preko interneta. Razen posredno - vecina ljudi uporablja kreditne kartice.
Njihova uporaba je zelo zapletena v primerjavi s kriptovalutami.

jype ::

Redkvica je izjavil:

ko bo nekdo vsaj do neke mere jamčil za njeno zamenljivost za realne dobrine
To ni ena od bistvenih lastnosti kriptovalut, zato je v resnici nepomembna.

blackbfm je izjavil:

Potem raje uporabljam kar direktno dolar
Al pa visa kartico, ki z dolarji sicer nima ničesar skupnega, ampak si vseeno lahko domišljaš, da z njo nekako uporabljaš dolarje, drži.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

kow ::

gruntfürmich je izjavil:

kakšne spremembe imaš v mislih kow?

internet tudi ni spremenil načina življenja, samo spremenil je razmerje moči recimo podjetij ki so prej prodajala stvari v fizičnih trgovinah, zdaj pa stvari prodajajo na internetu ali pa stvari ki so potrebne da delamo na internetu.
ekonomija pa je ostala enaka; delnice, veliki igralci itd... posvojila pa se je tehnologija za lažje doseganje ciljev


Internet je POPOLNOMA spremenil nacin zivljenja. Moji starsi prakticno nikoli vec ne gredo na banko. Morda 1x na leto.
Precej mogoce je, da cez 10 - 20 let prakticno ne bomo vec hodili na drzavna okenca.

Morda so decentralizirani sistemi ze ubili Facebook, samo se nismo dojeli. Tudi mikroplacila znajo zelo zelo optimizirati ekonomijo.

jype ::

kow je izjavil:

Precej mogoce je, da cez 10 - 20 let prakticno ne bomo vec hodili na drzavna okenca.
Saj ne hodimo. Samo enkrat moraš jit: Po certifikat, kjer moraš izkazat lastno istovetnost (in druge listine, s katerimi lahko počneš reči, ki jih zaradi varnosti in zaupanja ni mogoče urediti drugače kot osebno).

kow ::

Imam certifikat ze mnogo let. Ni cisto tako enostavno. Dvomim, da lahko nepremicnino prodas (prepises) preko racunalnika.

krneki0001 ::

V osnovi še ne vidim kriptovalut kot glavni del ekonomije. Bolj tehnologijo kriptovalut za "podnožje" ekonomije.

Recimo tukaj vidim prednosti, ki bi jih bilo dobro (ali pa bodo v kratkem) uporabiti.

firme:
- glavna knjiga firme na blockchain tehnologiji, torej vidne in zelo pregledne transparentne vse transakcije (davčna jih bo lažje preverjala, manj se bo dalo skrivat)

banke:
- prenos transakcij med bankami (bančne poravnave konec dneva, tedna, meseca, tromesečja in letno)
- prenos transakcij 24/7
- hiter prenos transakcij
- denarnice ("walleti")

zavarovalnice:
- "smart contract" s strankami

jype ::

kow je izjavil:

Imam certifikat ze mnogo let. Ni cisto tako enostavno. Dvomim, da lahko nepremicnino prodas (prepises) preko racunalnika.
To ne deluje, ker smo tehnično preštorasta država. Če znaš, lahko to zakonito urediš, ne da bi se oglasil kjerkoli, ker je elektronski podpis po zakonu ekvivalenten tvojemu. K notarju moraš še vedno zato, ker mora biti podpis overjen, ampak v resnici lahko tudi notar pride k tebi.

kow ::

Jasno, da je vse resljivo. V praksi, kot tudi priznavas, pa smo se dalec od vsesplosne uporabe - predvsem za tehnicno manj podkovanje uporabnike.

Zanimivo bo opazovati kako bo blockchain sprememnil notarske sluzbe.
Bodo notarji samo se preko videoklicev razlagali clene v pogodbah, in elektronsko podpisali posneto videokonferenco in jo prilozili k pogodbi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

gruntfürmich ::

kow je izjavil:

Internet je POPOLNOMA spremenil nacin zivljenja. Moji starsi prakticno nikoli vec ne gredo na banko. Morda 1x na leto.
Precej mogoce je, da cez 10 - 20 let prakticno ne bomo vec hodili na drzavna okenca...

poenostavil ja, spremenil načeloma še ne. še vedno so posli ostali enaki (banka itd), le da nam je olajšal in pohitril stvari. v bistvu pa so stvari še vedno ostale enake, če gledamo pod tem kotom. še vedno imamo banke ki opravljajo enako funkcijo kot prej, državno birokracijo, zavarovalnice, trgovine itd itd
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kow ::

Drzi. Spremenil v smislu kako ljudje porabljajo cas. Jaz se pomnim cas, ko je bilo popolnoma normalno cakati v vrsti na banki.
Ampak, ce pomislis - tudi banke, trgovine so se zelo spremenile. Banke so vcasih mnogo vec dajale na vtis premozenja.
Poslovalnice so imele slike, drage sedezne ipd. Vprasanje, ce je to se vedno pametna strategija. Na starejse deluje, vprasanje ce tudi na mularijo.

SimplyMiha ::

Dokler se pumpa'n'dumpa shitcoine, prihodnosti v kriptovalutah ne vidim. To je samo balon, ki bo prej kot slej počil in bo še huje kot kdajkoli poprej.

Redkvica ::

jype je izjavil:

Redkvica je izjavil:

ko bo nekdo vsaj do neke mere jamčil za njeno zamenljivost za realne dobrine
To ni ena od bistvenih lastnosti kriptovalut, zato je v resnici nepomembna.



Nek karkoliže ne more biti denar, dokler nima lastnosti plačilnega sredstva, se pravi zamenjave za dobrine. Šele, ko bodo kriptovalute postale plačilno sredstvo, bodo lahko postale kaj več kot pa piramidni sistem za špekulante. Verjamem pa, da je ta lastnost nepomembna špekulantom. Jaz sem razmišljala bolj s stališča navadnega državljana.

kow ::

@Redkvica
Ne stekas bistva denarja. Prvo stvar rabi lastnosti, ki so primerne za denar. Nato ga zacnes uporabljati. In ne obratno.
Niso prvo zaceli menjavati dobrine za dolarje. Nato pa dolarje vezali na zlato (oz. mislim da v startu na srebro).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Tody ::

Z bitcoini se da plačevat, ali je to trenutno smislno ali ne je druga zgodba.

Miha kaj bo huje?

A. Smith ::

jype je izjavil:

Zasebne kriptovalute, hmm. Sliši se kot mokre sanje. Ne dvomim, da bo marsikdo podlegel skušnjavi, ampak dejstvo je, da če so zasebne, potem niso kripto.


Mišljeno je bilo zasebne kot ne-državne, halo...
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

gruntfürmich ::

SimplyMiha je izjavil:

Dokler se pumpa'n'dumpa shitcoine, prihodnosti v kriptovalutah ne vidim. To je samo balon, ki bo prej kot slej počil in bo še huje kot kdajkoli poprej.

enako kot dot-com balon. le da je to par razredov manjše zaenkrat.
drugače pa isto: revolucionarna tehnologija, ki pa mora preboleti otroške bolezni in se razviti... kako se bo pa tule malo razglabljamo
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Lenivec D ::

Ločiti je potrebno med pump'n'dump shitcoini ter dejanskimi dobrimi projekti, ki imajo prihodnost. Le-ta v veliki meri zavisi od same sposobnosti ekipe, predvsem pa v pravilni zastavitvi projekta, ki vključuje tudi možno prilagajanje, adaptiranje v prihodnje. Slednje je še kako pomembno, saj se bo verjetno uporaba kriptovalut v parih letih spremenila, saj bo postalo veliko bolj jasno na kakšne načine se bo blockchain najbolj uporabljal. Sicer se da to že sedaj špekulirat ter predvidet, ampak ne pozabite, v blockchain tehnologiji so vsi precejšnji laiki, tudi npr. Vitalik, saj gre še vedno za zelo novo zadevo.

Osebno sem mnenja, da imajo npr. privatne kriptovalute definitivno prihodnost, kar bo med drugim vodilo tudi v to, da bodo države morale drugje začeti pobirati davke, kot ste nekateri že omenili.

Potem pa seveda obstaja na stotine projektov, kjer pa blockchain služi zgolj kot nekakšno ogrodje, bistvo projekta je pa drugje. Za te je pa tu premalo prostora ter časa.

P.s.: Se pa kažejo že prvi resni minusi pri npr. BTC. Mislim, da obstaja precejšnja verjetnost, da bo enostavno prišlo še nekaj veliko boljšega, kot so vse trenutne kriptovalute. Npr. IOTA & RaiBlocks lepo kažeta, da obstajajo še popolnoma drugačne rešitev, gre za nekakšen korak v drugo smer, za katerega je sicer vprašanje, če bo uspešen. Dejstvo pa je, da je težko predvidet, če in kdaj bo kdo prišel še do veliko boljše ideje. Jaz menim, da je zgolj vprašanje časa.

gruntfürmich ::

sigurno se bo tudi 'blockchain' prilagodil projektu, in vse kar mi tu gledamo je morda merjenje kurcev ekip ki ustvarjajo kojne in s tem pokažejo kako uporabne so njihove stvaritve in kako so sposobni.
eni to že skos počnejo (ripple), ostali malo manj...
in iz tega vidika bi lahko bili današnji kojni popolnoma brezvezni in neuporabni za v bodoče
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Lenivec D ::

Morda pa tudi pri samem blockchainu pride do takšne spremembe, da se trenutnih sploh ne bo dalo prilagodit, adaptirat, in bo potrebno celotne projekte zastavit na novo. Kaj se bo potem zgodilo s starimi lastniki coinov? Kakšne tokene se bi že teoretično dalo zamenjat, kaj pa dejanske coine?

Ne bi bil niti malo presenečen, če imajo Google, Amazon itd. kakšne ekipe, ki se samo s tem ukvarjajo. Do sedaj so bili malce preveč ... neaktivni, kar se tiče blockchaina. Gre za korporacije, ki bazirajo na novih tehnologijah, sigurno delajo tudi na tem.

Pa, da ne bo pomote, sem "all-in" v kriptovalutah. :) Ampak se zavedam, da je ves čas potrebno pazit, spremljat ter odprto gledat k alternativam, novim tehnologijam. Morda pride do poka balončka, ki sploh ne bo toliko posledica vrednosti, ampak tega, da bo preprosto prišlo nekaj boljšega.

shintaro ::

sm slišal da v Kitajski nben ne uporablja gotovine. Kartica party
Sm reku eh te kitajci.
Zdej pa mi je reku en k živi na Danski da tam tudi, ni gotovine, VSI kartice.

A lahko sploh plačaš z gotovino Kitajska/Danska ?

Meni to ni všeč. Oz. me ne briga dok je poleg opcija gotovine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: shintaro ()

gruntfürmich ::

Lenivec D je izjavil:

Morda pa tudi pri samem blockchainu pride do takšne spremembe, da se trenutnih sploh ne bo dalo prilagodit, adaptirat, in bo potrebno celotne projekte zastavit na novo. Kaj se bo potem zgodilo s starimi lastniki coinov? Kakšne tokene se bi že teoretično dalo zamenjat, kaj pa dejanske coine?

Ne bi bil niti malo presenečen, če imajo Google, Amazon itd. kakšne ekipe, ki se samo s tem ukvarjajo. Do sedaj so bili malce preveč ... neaktivni, kar se tiče blockchaina. Gre za korporacije, ki bazirajo na novih tehnologijah, sigurno delajo tudi na tem.

zelo možan scenarij. kdor misli da bo googl, amazon ali banke plačevali miljarde na bitfinexu da bodo lahko uporabili določen coin ali banke šle na bitstamp in kupovale xrp za uporabo je po mojem hudo naiven...

izjemo vidim samo pri kakšnem bitcoinu, ki ima anonimnega* ustanovitelja ter porazdeljeno rudarjenje, in njegovih derivatih...

zdajšnje kojne bi znalu ustanovitelji dumpnit in se do konča življenja sončit na havajih...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Lenivec D ::

shintaro je izjavil:

sm slišal da v Kitajski nben ne uporablja gotovine. Kartica party
Sm reku eh te kitajci.
Zdej pa mi je reku en k živi na Danski da tam tudi, ni gotovine, VSI kartice.

A lahko sploh plačaš z gotovino Kitajska/Danska ?

Meni to ni všeč. Oz. me ne briga dok je poleg opcija gotovine.

Kar navadi se, it's inevitable. :) Jaz sem letos morda enkrat ali dvakrat plačal z gotovino, pa še to zgolj zato, ker drugačno plačilo ni bilo možno, pa sem moral na bankomat.

Ne maram gotovine, papirnate, še manj pa kovancev. Da o računih sploh ne govorim. Komaj čakam, da bo tudi pri nas vse elektronsko.

blackbfm ::

enako kot dot-com balon. le da je to par razredov manjše zaenkrat.
drugače pa isto: revolucionarna tehnologija, ki pa mora preboleti otroške bolezni in se razviti... kako se bo pa tule malo razglabljamo


razlika je da pri dotcom je blo bolj jasno da ima neko realno uporabno vrednost..

kripto po 9ih letih, na eni strani imas zablojene vernike, na drugi pa spekulante..se vedno pa se nobenmu ne sanja kam vse to pelje:))

stara mama ::

pegasus je izjavil:

Zakaj hočeš imeti borze? Dokler se cryptowhatever ne more uporabit za vsakodnevni nakup kruha in mleka, je vseskupaj samo igra.

Ohh zelo se motiš, seveda lahko nakupuješ!

Lenivec D ::

gruntfürmich je izjavil:

Lenivec D je izjavil:

Morda pa tudi pri samem blockchainu pride do takšne spremembe, da se trenutnih sploh ne bo dalo prilagodit, adaptirat, in bo potrebno celotne projekte zastavit na novo. Kaj se bo potem zgodilo s starimi lastniki coinov? Kakšne tokene se bi že teoretično dalo zamenjat, kaj pa dejanske coine?

Ne bi bil niti malo presenečen, če imajo Google, Amazon itd. kakšne ekipe, ki se samo s tem ukvarjajo. Do sedaj so bili malce preveč ... neaktivni, kar se tiče blockchaina. Gre za korporacije, ki bazirajo na novih tehnologijah, sigurno delajo tudi na tem.

zelo možan scenarij. kdor misli da bo googl, amazon ali banke plačevali miljarde na bitfinexu da bodo lahko uporabili določen coin ali banke šle na bitstamp in kupovale xrp za uporabo je po mojem hudo naiven...

izjemo vidim samo pri kakšnem bitcoinu, ki ima anonimnega* ustanovitelja ter porazdeljeno rudarjenje, in njegovih derivatih...

zdajšnje kojne bi znalu ustanovitelji dumpnit in se do konča življenja sončit na havajih...

Ja, tudi, če pride kaj veliko boljšega, je še vedno možno, da se bitcoin obdrži ... v podobni vlogi kot zlato.

Kriptovalut ter blockchain tehnologije se ne da ustavit ... se pa da kreirat lastne, boljše, takšne, ki jih bo raja prej sprejela. Moramo se zavedati, da rajo BK za decentralizacijo, še več, raja bi prej sprejela regulirane kriptovalute, žal.

Pomislite malce na pogovore, ki jih imate s prijatelji, družino ipd., ki so laiki. Mnogi so skeptiki ravno zato, ker zadaj ni bodisi države, bodisi kakšne ogromne korporacije. Žalostno, ampak žal resnično.

gruntfürmich ::

morda pa bodo določeni coini uporabni tudi iz zdajšnjih kripto borz, kakšen ETH itd. za pametne pogodbe za manjše firme ki jim bo lažje da na bitstampu kupijo kovance in jih vključijo v pogodbe itd...

v takih primerih bi se še market znal dobro razvijat...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Lenivec D ::

blackbfm je izjavil:

enako kot dot-com balon. le da je to par razredov manjše zaenkrat.
drugače pa isto: revolucionarna tehnologija, ki pa mora preboleti otroške bolezni in se razviti... kako se bo pa tule malo razglabljamo


razlika je da pri dotcom je blo bolj jasno da ima neko realno uporabno vrednost..

kripto po 9ih letih, na eni strani imas zablojene vernike, na drugi pa spekulante..se vedno pa se nobenmu ne sanja kam vse to pelje:))

... v svet brez bank, oz. brez bančnega sistema, kot ga poznamo. V svet, kjer si lahko sam svoja banka, če to želiš.

Hkrati nam ta tehnologija že sedaj nudi mnoge priložnosti, ki jih prej ni bilo. Prej je bilo skoraj nemogoče investirati v začetne faze kakšnega start-up podjetja brez velikih poznanstev, sedaj lahko investira praktično vsakdo, s parimi kliki.

Moraš se zavedat, da mnogo projektov sploh ne temelji na blockchainu. Imaš ogromno projektov, ki bi bili prav tako možni brez blokchaina, ampak so se za blokchchain odločili zgolj zato, da so prišli do kapitala za zagon podjetja, hkrati pa prišli do večje prepoznavnosti. Za podjetje je fantastično, če ima na tisoče vlagateljev, ki potem zaradi špekulativnosti ter pohlepa sami praktično zastonj opravljajo promocijo.

gruntfürmich je izjavil:

morda pa bodo določeni coini uporabni tudi iz zdajšnjih kripto borz, kakšen ETH itd. za pametne pogodbe za manjše firme ki jim bo lažje da na bitstampu kupijo kovance in jih vključijo v pogodbe itd...

v takih primerih bi se še market znal dobro razvijat...

Yep, saj je že sedaj, zaradi stvari, ki sem jih ravno pisal zgoraj.

Dobiva pa ETH sedaj ogromno konkurence. Če ne bi imeli Vitalika, bi jih konkurenca verjetno že povozila. Zame osebno je on glavni razlog zakaj verjamem v Ethereum, kar je nevarno, namreč, kaj če se mu kaj zgodi? Ali pa, da vse odjebe (kar je parkrat že nakazal, da se lahko zgodi, če ne bo imel več prave motivacije).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Lenivec D ()

shintaro ::

Lenivec D je izjavil:

shintaro je izjavil:

sm slišal da v Kitajski nben ne uporablja gotovine. Kartica party
Sm reku eh te kitajci.
Zdej pa mi je reku en k živi na Danski da tam tudi, ni gotovine, VSI kartice.

A lahko sploh plačaš z gotovino Kitajska/Danska ?

Meni to ni všeč. Oz. me ne briga dok je poleg opcija gotovine.

Kar navadi se, it's inevitable. :) Jaz sem letos morda enkrat ali dvakrat plačal z gotovino, pa še to zgolj zato, ker drugačno plačilo ni bilo možno, pa sem moral na bankomat.

Ne maram gotovine, papirnate, še manj pa kovancev. Da o računih sploh ne govorim. Komaj čakam, da bo tudi pri nas vse elektronsko.

pri meni obratno. Ko vidim na računu cifro je občutek koda te trolajo, ne pa da je res dnar.. Ko pa maš vsaj nekaj keš money pa je občutek koda maš dejansko dnar ne pa neke cifre v računalniku.

Mogoče nepraktično .. bom probal kartica party tudi jaz mogoče se bom navadu

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: shintaro ()

blackbfm ::

... v svet brez bank, oz. brez bančnega sistema, kot ga poznamo. V svet, kjer si lahko sam svoja banka, če to želiš.


kriptovalute rešujejo nekatere stare probleme ampak prinašajo kar nekaj novih problemov

npr 50 miljonov izgine neznano kam v eni uri in ti praktično nihče ne more pomagat

Prej je bilo skoraj nemogoče investirati v začetne faze kakšnega start-up podjetja brez velikih poznanstev, sedaj lahko investira praktično vsakdo, s parimi kliki.

Moraš se zavedat, da mnogo projektov sploh ne temelji na blockchainu. Imaš ogromno projektov, ki bi bili prav tako možni brez blokchaina, ampak so se za blokchchain odločili zgolj zato, da so prišli do kapitala za zagon podjetja, hkrati pa prišli do večje prepoznavnosti. Za podjetje je fantastično, če ima na tisoče vlagateljev, ki potem zaradi špekulativnosti ter pohlepa sami praktično zastonj opravljajo promocijo.


seveda je treba dodat da je nereguliran blockchain idealna zadeva za scammerje in prodajanje megle

Lenivec D ::

blackbfm je izjavil:

... v svet brez bank, oz. brez bančnega sistema, kot ga poznamo. V svet, kjer si lahko sam svoja banka, če to želiš.


kriptovalute rešujejo nekatere stare probleme ampak prinašajo kar nekaj novih problemov

npr 50 miljonov izgine neznano kam v eni uri in ti praktično nihče ne more pomagat

Prej je bilo skoraj nemogoče investirati v začetne faze kakšnega start-up podjetja brez velikih poznanstev, sedaj lahko investira praktično vsakdo, s parimi kliki.

Moraš se zavedat, da mnogo projektov sploh ne temelji na blockchainu. Imaš ogromno projektov, ki bi bili prav tako možni brez blokchaina, ampak so se za blokchchain odločili zgolj zato, da so prišli do kapitala za zagon podjetja, hkrati pa prišli do večje prepoznavnosti. Za podjetje je fantastično, če ima na tisoče vlagateljev, ki potem zaradi špekulativnosti ter pohlepa sami praktično zastonj opravljajo promocijo.


seveda je treba dodat da je nereguliran blockchain idealna zadeva za scammerje in prodajanje megle

Saj preko bank so tudi v davčne oaze spravili milijarde, pa praktično nihče nič ne more.

Saj, če imaš doma prišparan denar, ti ga tudi lahko ukradejo.

Poleg tega pa, tudi na "normalen" način se odpre OGROMNO podjetij, ki so navadno prodajanje megle. To je bil eden izmed parih ključnih razlogov za začetek finančne krize skoraj desetletje nazaj.

Pa še zadnja stvar. Mnogi stalno omenjajo, da kriptovalute najbolj služijo kriminalcem, ne pomislijo pa, da se daleč največ kriminalnih dejanj izvrši v navadnih, fiat valutah! Pri kriptovalutah gre za drobtinice, če primerjamo s tem, koliko običajnega denarja se preteče med kriminalci.

Ampak dajmo to ignorirat ter se spravimo na kriptovalute, ki jih verjetno uporablja bora peščica "kriminalcev". Ali so pa le-ti kar naenkrat postali super tehnološko vešči, pa so presedlali na kriptovalute? Verjetno imajo kakšne tečaje, kot v kakšni risanki, kjer se kriminalci učijo kriptovalut ter se zraven zlovešče hihitajo? Prosim lepo.

Očitno se ne zavedaš, da so se te slabe stvari, ki se dogajajo pri kriptovalutah, dogajale tudi preden so kriptovalute sploh obstajale ... in se še. Zgolj v malce drugačni obliki, a v VELIKO VEČJEM obsegu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Lenivec D ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zgodba o kriptomenjalnici QuadrigaCX se zapleta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
6321120 (7877) amigovespuci
»

IMF vladam priporoča izdajo kriptovalut (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
7517203 (13979) Unknown_001
»

Od kod imajo kriptovalute vrednost (strani: 1 2 )

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
8919132 (16005) gruntfürmich
»

Kaj bo prinesla regulacija kriptovalut? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
6715320 (13171) dope1337
»

25 milijard dolarjev v 30 dneh. Je na trgu kripovalut balon? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
9531275 (25043) sniff

Več podobnih tem