» »

Bitcoin ruši vse pred seboj

judoka ::

Jaz pa sem naivno mislil, da je pohlep lastnost homo sapiensa (pri nekaterih bolj, pri drugih manj). Očitno sme narobe informiran. Daj povej več - v S. Koreji potem niso pohlepni? V Venezueli tudi ne? Kaj pa na Švedskem? V Iranu? Nigeriji?


Ja in clovek ustvarja sistem ne? A to ni jasno? Sistem (lastnosti) = preslikava povp. cloveka (lastnosti).
Zakaj v S. koreji ne bi bili pohlepni? Pohlep se ne nanasa samo na denar, pohlepen si lahko do bilo cesa.

Povedano na drug nacin, ce izbrises pohlep iz povp. cloveka se spremeni cel sistem in tudi bitcoin ne obstaja vec.


Pohlep in kapitalizem vodita v ustvarjanje neke nove vrednosti.

Vrednost je imaginarna. Cena za njo je precej vecja kot jo kot druzba registriramo.

Utk ::

Ne, če nihče ne bo pripravljen dati niti enega krompirja za produkt, je vrednost 0. Če je nekdo pripravljen za bitcoin dati 2 krompirja, je njegova vrednost večja, kot od prej navedenega produkta.


Ja, dokler nekdo ne zakriči, da je cesar gol.

Baja ::

@tikitoki:

torej banke za izvajanje transakcij ne potrebujejo elektrike? transakcije na bankah so zastonj in hitre?

me prav zanima koliko bančni sektor porabi štroma, za opremo, bajte, gretje, hlajenje, .... po moje več kot btc

GupeM ::

Transakcije denarja med bankami so tudi drage, da o počasnosti ne govorim. Samo znotraj iste banke je zadeva instant, na druge banke traja lahko par ur (ali celo dni, če je vikend ali praznik). Če nakazuješ v kakšno obskurno državo, pa je več dni povsem normalno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

kingsix ::

drage ravno niso...jaz imam znotraj EU vse prenose/plačila/SEPA/dvige gotovine - zastonj. Zraven je še zlata VISA, 2000EUR limita (še nikoli uporabil). etc
10EUR mesečno sicer članarine vse skupaj (not že vključena visa).

Nazadnje, ko sem dal BTC s krakna sem dal 18EUR provizije, trajalo je pa dobri 2h.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Baja ::

še glede uporabnosti. RT naj bi nekaterim svojim poročevalcem s kriznih/oddaljenih območjih nakazoval denar v btc-jih. v bistvu je bila to edina možnost spraviti denar do nekaterih.

WhiteAngel ::

Invictus je izjavil:

So pa crypto valute bolj odvisne od dotoka svežega denarja (ki ga bo 1x zmanjkalo), ker zadaj ni nobene realne osnove.


Eh, saj denar naprintaš, pa lahko naprej napihuješ balonček.

sarma832 ::

Sožalje vsem, ki ne prepoznate potenciala in od največjega bubla v zgodovini neposredno ne boste imeli ničesar.

WhiteAngel ::

Utk je izjavil:

Vsaka firma ima za sabo storitev in/ali blago, s tem nastaja neka vrednost, in ta vrednost obstaja tudi če rečemo, da sta EUR in $ vredna 0, bojo pa ljudje krompir nesli v trgovino menjat za drugo robo, če bo EUR ničvreden. Bitcoin ne ustvarja ničesar, nobene vrednosti, nima nobene funkcije (vsaj zaenkrat še ne), nobenga problema ne rešuje.


No ja, je uporaben: Omogoča prenos vrednosti na daljavo brez posrednikov in omejitev (Iran, S. Koreja...). Koliko je pa to vredno v EUR ali USD, je pa drugo vprašanje.

Markoff ::

judoka je izjavil:

Ja in clovek ustvarja sistem ne? A to ni jasno? Sistem (lastnosti) = preslikava povp. cloveka (lastnosti).
Zakaj v S. koreji ne bi bili pohlepni? Pohlep se ne nanasa samo na denar, pohlepen si lahko do bilo cesa.
Povedano na drug nacin, ce izbrises pohlep iz povp. cloveka se spremeni cel sistem in tudi bitcoin ne obstaja vec. Pohlep in kapitalizem vodita v ustvarjanje neke nove vrednosti.
Vrednost je imaginarna. Cena za njo je precej vecja kot jo kot druzba registriramo.

Zakaj si potem napisal: "Brez pohlepa ni kapitalizma..."? Kaj ima zveze ena od lastnosti homo sapiensa z gospodarskim sistemom, katerega temelj je zasebno lastništvo sredstev? Pohlep je vseprisoten, sistem pa je ureditev družbenih odnosov, ki v obzir jemlje ogromno število dejavnikov.

Tvoj stavek namreč jasno namiguje ne le odvisnost kapitalizma od pohlepa, temveč tudi da je to edini sistem, ki je odvisen od pohlepa.

V obeh točkah si namreč brcnil v temo.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

tikitoki ::

Baja je izjavil:

@tikitoki:

torej banke za izvajanje transakcij ne potrebujejo elektrike? transakcije na bankah so zastonj in hitre?

me prav zanima koliko bančni sektor porabi štroma, za opremo, bajte, gretje, hlajenje, .... po moje več kot btc


Banoe nudijo veliko storitev. Kot da bi primerjal tranzistor s procesorjem.

Baja ::

@tikitoki: res? kaj pa nudijo? sam imam račun na banki samo zato, ker je država rekla da drugače ne dobim plače.


drugače pa predlagam, da si pogledate grafa količine denarja v obtoku in vrednosti bitcoina.

če citiram maxa keiserja: usd is crashing against btc

namesto usd lahko vstaviš tudi eur, ker ECB ravno tako printa fiat na veliko.

gabl136 ::

Ma smešno je vseskupaj tole (govorim o komentarjih, ne Bitcoinu samem). Ljudje se iz zgodovine res nič ne naučijo. Balon bo počil, vprašanje je samo kdaj in pri koliko. Pa to sploh ne pomeni da se pred tem ne da mastno zaslužit. Ampak ko bo balon počil pa ponovno v gospodarsko krizo za 5 ali 10 let, pizderije bomo pa tako kot po letu 2008 plačali davkoplačevalci. Nobena "rast na steroidih" ni zastonj. Ubistvu košta ogromno, najbolj ravno tiste ki že tako nimajo veliko.

Baja ::

zraven tega moram plačevati (privatni) banki vodenje računa. po mojem bi mi morala to kriti država, vsaj dokler imam eno nakazilo/dvig na mesec.

kolko smo davkoplačevalci zmetali v banke, bi morali vsi imeti zastonj račune do smrti!

judoka ::

Zakaj si potem napisal: "Brez pohlepa ni kapitalizma..."? Kaj ima zveze ena od lastnosti homo sapiensa z gospodarskim sistemom, katerega temelj je zasebno lastništvo sredstev? Pohlep je vseprisoten, sistem pa je ureditev družbenih odnosov, ki v obzir jemlje ogromno število dejavnikov.


Jah pomisli...
Psihicne lastnosti (ce se ne omejimo samo na pohlep) direktno proizvedejo sistem, oziroma bilo kater druzben dogodek. Sistem ne nastane slucajno, sam od sebe, nastane kot direktna posledica cloveske psihe.

Katera lastnost nas sili v to da "rabimo" zasebno lastnino? Kaj nas sili v to da neprestano akumuliramo in da nam je to point zivljenja?

Tvoj stavek namreč jasno namiguje ne le odvisnost kapitalizma od pohlepa, temveč tudi da je to edini sistem, ki je odvisen od pohlepa.

V obeh točkah si namreč brcnil v temo.


Ne da namiguje, sem jasno rekel da brez pohlepa ni kapitalizma (kot gosp. sistema). Nisem pa rekel, da je to edini sistem, ki je posledica pohlepa, ampak ce ostanemo pri gosp. sistemih ni prav velike izbire, da bi lahko primerjali.

Zmajc ::

gabl136 je izjavil:

Ma smešno je vseskupaj tole (govorim o komentarjih, ne Bitcoinu samem). Ljudje se iz zgodovine res nič ne naučijo. Balon bo počil, vprašanje je samo kdaj in pri koliko. Pa to sploh ne pomeni da se pred tem ne da mastno zaslužit. Ampak ko bo balon počil pa ponovno v gospodarsko krizo za 5 ali 10 let, pizderije bomo pa tako kot po letu 2008 plačali davkoplačevalci. Nobena "rast na steroidih" ni zastonj. Ubistvu košta ogromno, najbolj ravno tiste ki že tako nimajo veliko.


^ To.

judoka ::

Ma smešno je vseskupaj tole (govorim o komentarjih, ne Bitcoinu samem). Ljudje se iz zgodovine res nič ne naučijo. Balon bo počil, vprašanje je samo kdaj in pri koliko. Pa to sploh ne pomeni da se pred tem ne da mastno zaslužit. Ampak ko bo balon počil pa ponovno v gospodarsko krizo za 5 ali 10 let, pizderije bomo pa tako kot po letu 2008 plačali davkoplačevalci. Nobena "rast na steroidih" ni zastonj. Ubistvu košta ogromno, najbolj ravno tiste ki že tako nimajo veliko.


Razlika je ta, da ta balon ne bo (huje) prizadel sistemskih institucij. Prav tako je za1x njegova vrednost se majhna.

Valentin ::

Utk je izjavil:

Kolk ste vi stari, ki ste v teh bitcoinih? Pustimo jypa, za njega vemo, in itak je kreten. A ste premladi, da bi se spomnili let 2007 in naprej, za nazaj pa še manj? Ko stvar raste, recimo delnice, smo vsi pametni, vse je super, še boljše če vzemeš kredit in služiš. Pizdarija je ko začne padat, in tudi bitcoinu se bo to nujno to zgodilo. Morda pri vrednosti 500,000 USD, ampak enkrat bo. Takrat prosim, da pridete sem bit enako pametni.



To so pač naložbe, s katerimi lahko lepo zaslužiš, če nisi preveč pohlepen. In ne vem, zakaj ste nekateri tako napadalni in žaljivi, če kdo zagovarja drugačno stališče...

jakan123 ::

Bolj naj vas skrbi kaj bo ko bo počil stock market balon :) Vsak balon enkrat poči. Vedno je bilo tako in vedno bo. Obstaja ogromno literature na temo balonov, tako finančnih kot drugih. Se splača malo pogledati. Največ se služi ko poči, ampak takrat služijo velike ribe, ne mi.Tudi ko bo bitcoin balon počil, bo Wallstreet lepo v sell poziciji. Zakaj mislite, da so si umislili futures? :D

3p ::

judoka je izjavil:


Razlika je ta, da ta balon ne bo (huje) prizadel sistemskih institucij. Prav tako je za1x njegova vrednost se majhna.

Res, vendar le dokler denar prihaja iz žepa (viška).

Še glede tega, da za bitcoinom ni ničesar. To pač ni res. Največji kazino v zgodovini pa že ima neko oprijemljivo vrednost.

Utk ::

To so pač naložbe, s katerimi lahko lepo zaslužiš, če nisi preveč pohlepen. In ne vem, zakaj ste nekateri tako napadalni in žaljivi, če kdo zagovarja drugačno stališče...

Če nekdo vpraša kolk ljudi je že propadlo zarad bitcoina, je težko bit nežaljiv do njega.

jakan123 je izjavil:

Bolj naj vas skrbi kaj bo ko bo počil stock market balon :) Vsak balon enkrat poči. Vedno je bilo tako in vedno bo. Obstaja ogromno literature na temo balonov, tako finančnih kot drugih. Se splača malo pogledati. Največ se služi ko poči, ampak takrat služijo velike ribe, ne mi.Tudi ko bo bitcoin balon počil, bo Wallstreet lepo v sell poziciji. Zakaj mislite, da so si umislili futures? :D

Tudi delnice bojo počile ja, in takrat bojo nekateri nastradali, druge bo reševala država. Pri bitcoinu država ne bo nikogar reševela, ker je glede na delnice vseeno premajhen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

gabl136 ::

@judoka: po čem sklepaš da po poku balona ne bodo prizadete sistemske institucije? Posamezniki in podjetja jemljejo kredite, tudi ko balon poči je treba te kredite plačat. Pri nas sicer ni tako hudo ker imamo vsaj še nekaj regulacije, v ameriki ba banke in borza lahko delajo ravno kar se jim sprdne. In ko bo pizderija bodo krizo spet izvozili po celem svetu, tako kot 2008. Če misliš da Bitcoin ne mora povročit težke gospodarske pizderije potem nimaš pojma kako stvari laufajo čez lužo.

Prosim razloži mi še po kakšni logiki je bitcoin vreden premalo? Kakšno vrednost pa sploh ima? Kolikor jaz razumem je vseskupaj en sam zrak in brezvezna poraba elektrike. Nič drugega. Prosim razsvetli me.

jype ::

Utk je izjavil:

Če nekdo vpraša kolk ljudi je že propadlo zarad bitcoina, je težko bit nežaljiv do njega.
Jaz nisem tega vprašal, pa si me kljub temu užalil s kristjanom.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Markoff ()

Utk ::

To si nekaj zamešal, samo vprašal sem te zakaj vzgajaš nove katolibane, če nisi kristjan.

jype ::

Utk je izjavil:

To si nekaj zamešal, samo vprašal sem te zakaj vzgajaš nove katolibane, če nisi kristjan.
Nisem:

Utk je izjavil:

Pustimo jypa, za njega vemo, in itak je kreten.
Beseda kreten izhaja iz besede kristjan, to pa jaz zagotovo nisem.

Sicer je pa prijeten občutek, ko mi tako zelo zavidaš, tako da hvala.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Markoff ()

tikitoki ::

Baja je izjavil:

@tikitoki: res? kaj pa nudijo? sam imam račun na banki samo zato, ker je država rekla da drugače ne dobim plače.


drugače pa predlagam, da si pogledate grafa količine denarja v obtoku in vrednosti bitcoina.

če citiram maxa keiserja: usd is crashing against btc

namesto usd lahko vstaviš tudi eur, ker ECB ravno tako printa fiat na veliko.


Si ze slisal za posojilo? Nuff said.

Zmajc ::

Realno gledano bitcoini kot taki v tem momentu sploh več niso nobena valuta ampak bolj podobni vrednostim papirjem.

Baja ::

tikitoki je izjavil:

Baja je izjavil:

@tikitoki: res? kaj pa nudijo? sam imam račun na banki samo zato, ker je država rekla da drugače ne dobim plače.


drugače pa predlagam, da si pogledate grafa količine denarja v obtoku in vrednosti bitcoina.

če citiram maxa keiserja: usd is crashing against btc

namesto usd lahko vstaviš tudi eur, ker ECB ravno tako printa fiat na veliko.


Si ze slisal za posojilo? Nuff said.


slišal, ampak ne rabim.

Markoff ::

judoka je izjavil:

Jah pomisli...
Psihicne lastnosti (ce se ne omejimo samo na pohlep) direktno proizvedejo sistem, oziroma bilo kater druzben dogodek. Sistem ne nastane slucajno, sam od sebe, nastane kot direktna posledica cloveske psihe.
Pohlep je res psihološka lastnost, a je neposredno zapisana v naših genih, le da se različno močno odraža pri različnih posameznikih. Temu se reče evolucija, prilagajanje okolici.

Čigave psihe? Aleksander Veliki je ustvaril precej velik sistem. Sicer je imel tudi podporo, a ultimativno je on sprejemal vse ključne odločitve. Enako Džingis Kan. Adolf Hitler. Nekateri (zelo zelo redki) sistemi so nastali iz psihe enega človeka. Psihe 99,999% prebivalstva sistem ni upošteval, ta ni sodelovala pri njegovem nastajanju. Na nižjih, operativnih nivojih družbe, ja, tam se ljudje prilagajajo sistemu in sistem ljudem, ampak operativa pač ni strategija.
V sodobnih demokracijah (izjemno kratko obdobje človekovega bivanja na Zemlji) na volitvah glasuje ali ne glasuje 100% volilnih upravičencev, torej vsi ustoličujemo psihe voditeljev. Čigava psiha torej ustvarja sistem danes, ko smo si zelo raznoliki in ko na ustoličenje novega oblastnika vpliva ogromno faktorjev, ne samo racionalni (think Trump)? Kako lahko govoriš o psihi, če nas je 7 milijard, velika večina držav pa ima preko 1 milijon prebivalcev? Kako imajo vsi ljudje neko enotno, skupno psiho? Vse, kar nam je enotnega, so geni. Med seboj se genetsko razlikujemo za manj kot 0,2% (ali celo 0,02%, ne spomnim se točno) in to je praktično vse, kar nam je skupnega. Torej osnovni nagoni. Kakšna psiha nekaj?

Če pa govoriš o zeitgeistu, pa odpiramo temo, ki pa je že daleč od teme tega članka.

judoka je izjavil:

Katera lastnost nas sili v to da "rabimo" zasebno lastnino? Kaj nas sili v to da neprestano akumuliramo in da nam je to point zivljenja?

Preživetveni nagon. Naša biološka osnova. Glej Maslowowo piramido potreb. Mar ne misliš, da nam je ta lastnost privzgojena, kaj?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

judoka ::

@judoka: po čem sklepaš da po poku balona ne bodo prizadete sistemske institucije? Posamezniki in podjetja jemljejo kredite, tudi ko balon poči je treba te kredite plačat. Pri nas sicer ni tako hudo ker imamo vsaj še nekaj regulacije, v ameriki ba banke in borza lahko delajo ravno kar se jim sprdne. In ko bo pizderija bodo krizo spet izvozili po celem svetu, tako kot 2008. Če misliš da Bitcoin ne mora povročit težke gospodarske pizderije potem nimaš pojma kako stvari laufajo čez lužo.

Prosim razloži mi še po kakšni logiki je bitcoin vreden premalo? Kakšno vrednost pa sploh ima? Kolikor jaz razumem je vseskupaj en sam zrak in brezvezna poraba elektrike. Nič drugega. Prosim razsvetli me.


Bitcoin kot trg/instrument se ni vreden veliko, torej skupna vrednost ne kot cena/enoto.V primerjavi z standardnimi valutami je smesno majhen in dokler se ne instucionalizira skozi gosp. sistem bo tak tudi ostal. Ce pa slucajno postane del sistem se bo pa njegova vrednost itak regularizirala skozi fin. institucije. 2008 krizo so povzrocile banke ne posamezniki. Banke so zaradi slabe regularizacije trgovale z fiktivnimi instrumenti, ki dejansko niso imele nikakrsne vrednosti. Niti placilne, kot npr. btc, katerega turbo pospesek v rasti temelji tudi na ICO-jih, kjer se uporablja kot vrednostvo sredstvo (poleg usd).

Ja ljudje bodo izgubljali premozenje, ampak to je obicajen pojav.

Blisk ::

Zanimivo je, da imajo vedno tisti, ki ga nimajo največ za povedat čez Bitcoin in to taki, ko sploh ne vedo zgodovine Bitcoina in da obstaja še 3000 drugih cripto valut.

Markoff ::

jakan123 je izjavil:

Bolj naj vas skrbi kaj bo ko bo počil stock market balon :) Vsak balon enkrat poči. Vedno je bilo tako in vedno bo. Obstaja ogromno literature na temo balonov, tako finančnih kot drugih. Se splača malo pogledati. Največ se služi ko poči, ampak takrat služijo velike ribe, ne mi.Tudi ko bo bitcoin balon počil, bo Wallstreet lepo v sell poziciji. Zakaj mislite, da so si umislili futures? :D

1. Skrbi me. Pa ne, ker imam v lasti vrednostne papirje (nimam), temveč ker bo boom vplival na gospodarstvo in posledično mojo dobrobit. Boom bit konjenice bo vplival na posameznike, ne na družbo. Zato me kojn balon ne skrbi. Ni pa mi vseeno za ljudi, ki tako naivno in pohlepno razmišljajo o lahkem zaslužku.
2. Futures oz. derivativi nasploh so bili zasnovani kot zavarovanje kupcev (pa tudi prodajalcev) pred prevelikim nihanjem cen surovin. V kaj so se izrodili, je druga zadeva. Osebno bi prepovedal vse derivative, razen terminskih pogodb za surovine, pa še te ne bi smele presegati npr. 5% vseh finančnih naložb podjetja, saj potem institut ne predstavlja zavarovanja, temveč špekulacije. Špekulacije z derivativi so rak rana družbe in sodijo v isti razred kot gambling. Če to sranje že toleriramo, ga vsaj strogo regulirajmo. In, ja, bit kojn je točno to - špekulacija.
3. Bit kojn manijakom ni jasno, da večina tistih, ki nad njim nismo navdušeni, ne zavračamo tehnologije blockchain, ki zna biti zelo uporabna v različnih aplikacijah. Konkretna aplikacija je pač ekološka in finančna katastrofa.
4. Ključ do vprašanja, kaj se zgodi na koncu te igre, leži v identiteti Satoshija Nakamota. Mark my words.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

jype ::

Blisk je izjavil:

Zanimivo je, da imajo vedno tisti, ki ga nimajo največ za povedat čez Bitcoin in to taki, ko sploh ne vedo zgodovine Bitcoina in da obstaja še 3000 drugih cripto valut.
To je logično. Tisti, ki ga imajo, imajo interes, da cena raste, zato ga hvalijo. Tisti, ki ga nimajo, ga bodisi kritizirajo iz zavisti, bodisi bi ga radi kupili ceneje, kot je trenutna cena. Objektiven sem samo jaz.

Markoff ::

gabl136 je izjavil:

@judoka: po čem sklepaš da po poku balona ne bodo prizadete sistemske institucije? Posamezniki in podjetja jemljejo kredite, tudi ko balon poči je treba te kredite plačat.

Brali smo (če se prav spomnim, je to pisal jype), da posamezniki NE jemljejo kreditov za nakup BTC. Danes beremo, da jih. Bluzijo, da so transakcije hipne, poceni, primerne za komercialno poslovanje, danes beremo, da lahko trajajo več ur (in da se celo prioritizirajo glede na to, koliko zanje plačamo, daf*q?!), da so že drage kot žafran in da niso zamišljene za mikrotransakcije. Nekaj so tudi bluzili, da je poraba elektrike v primerjavi s standardnim kliringom minorna, danes beremo, da e-rudarji prehitevajo Dansko po kurjenju štroma in generiranju CO2.

Bit konjički vsak dan spreminjajo zgodbice in argumente. Pohlep, pohlep in pohlep (pozabil sem še pohlep) mračijo in ubijajo zdrav razum.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

WhiteAngel ::

Baja je izjavil:

zraven tega moram plačevati (privatni) banki vodenje računa. po mojem bi mi morala to kriti država, vsaj dokler imam eno nakazilo/dvig na mesec.

kolko smo davkoplačevalci zmetali v banke, bi morali vsi imeti zastonj račune do smrti!


Problem bank ni v vodenju tvojega računa in prodajanju ostalih storitev (krediti, depoziti, plačilne kartice itd.). Problem bank je, da 1) skrbijo za plačilni promet in 2) imajo dostop do denarja z neg. obrestno mero. Ko je kriza udarila 2008, so (vsaj) v ZDA velike banke zagrozile vladi, da bodo onemogočile plačilni promet, če jih ne namerava reševati. Podobno je z neg. obrestno mero - banke vzamejo kredit z neg. obrestno mero in pač kupijo delnice, obveznice... No, stvar ni tako očitna, ampak z nekaj obvodi se točno to počne. Če bi bankam odvzel ekskluzivno pravico do denarja z neg. obrestno mero (npr. ga ponudil direktno prebivalstvu) in ločil plačilni promet od bank (npr. kriptovalute), bi se veliko reči postavilo na pravo mesto.

Markoff ::

Blisk je izjavil:

Zanimivo je, da imajo vedno tisti, ki ga nimajo največ za povedat čez Bitcoin in to taki, ko sploh ne vedo zgodovine Bitcoina in da obstaja še 3000 drugih cripto valut.

Takšni, ki niti slovenskega jezika ne znate pravilno uporabljati, pa ste na drugih področjih zagotovo sami doktorji znanosti, kajne?

Jaz sem prebral Nakamotov white paper in več člankov na temo zgodovine BTC. Nimam se za strokovnjaka, težko pa mi očitaš, da o njem ne vem ničesar.

Sicer pa sta zdrava pamet in trezen razmislek nekoč tudi nekaj veljala. Nekoč.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

nekikr ::

Kaj točno je sicer narobe s tem, da greš v igralnico in upaš na dobitek? Pusti meglo, o njej bodo razpravljali in en drugega prepričevali drugi, na koncu je važen dobitek.

49106 ::

jype je izjavil:

Blisk je izjavil:

Zanimivo je, da imajo vedno tisti, ki ga nimajo največ za povedat čez Bitcoin in to taki, ko sploh ne vedo zgodovine Bitcoina in da obstaja še 3000 drugih cripto valut.
To je logično. Tisti, ki ga imajo, imajo interes, da cena raste, zato ga hvalijo. Tisti, ki ga nimajo, ga bodisi kritizirajo iz zavisti, bodisi bi ga radi kupili ceneje, kot je trenutna cena. Objektiven sem samo jaz.


A si objektiven tudi glede alt coinov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

          ::

FireSnake je izjavil:

          je izjavil:

Rast je zadnje tedna taka, da si lahko hitro izplačaš vložek. Tvegaš kakšen teden ali dva, da podvojiš vloženi znesek, ven vzameš glavnico + nekaj % dobička, z ostalim se nato igraš brez skrbi, da boš na izgubi.


Tega haterji ne razumejo.


Njihov problem.

judoka ::

Čigave psihe? Aleksander Veliki je ustvaril precej velik sistem. Sicer je imel tudi podporo, a ultimativno je on sprejemal vse ključne odločitve. Enako Džingis Kan. Adolf Hitler. Nekateri (zelo zelo redki) sistemi so nastali iz psihe enega človeka. Psihe 99,999% prebivalstva sistem ni upošteval, ta ni sodelovala pri njegovem nastajanju. Na nižjih, operativnih nivojih družbe, ja, tam se ljudje prilagajajo sistemu in sistem ljudem, ampak operativa pač ni strategija.
V sodobnih demokracijah (izjemno kratko obdobje človekovega bivanja na Zemlji) na volitvah glasuje ali ne glasuje 100% volilnih upravičencev, torej vsi ustoličujemo psihe voditeljev. Čigava psiha torej ustvarja sistem danes, ko smo si zelo raznoliki in ko na ustoličenje novega oblastnika vpliva ogromno faktorjev, ne samo racionalni (think Trump)? Kako lahko govoriš o psihi, če nas je 7 milijard, velika večina držav pa ima preko 1 milijon prebivalcev? Kako imajo vsi ljudje neko enotno, skupno psiho? Vse, kar nam je enotnega, so geni. Med seboj se genetsko razlikujemo za manj kot 0,2% (ali celo 0,02%, ne spomnim se točno) in to je praktično vse, kar nam je skupnega. Torej osnovni nagoni.Kakšna psiha nekaj?


Torej, ce menis, da smo zgolj bioloski roboti in da nimamo opcije kontrole nad lastnimi instinkti/mislimi/custvi/zeljami se pac fundamentalno ne strinjava.

Čigave psihe?

Globalne/povprecne. Lahko se ti zdi da smo si razlicni, ampak dejansko nas zenejo eni in isti vzorci.
Ce nastejem nekaj lastnosti, da bo lazje razumljivo. 1. Ignoranca, strah, ponos, pohlep, sebicnost, pozresnost, sovrastvo, jeza...Te stvari v tej civilizaciji psiholosko dominirajo. Posledicno imamo voditelje kakrsne imamo in sistem karsen je. Lahko se tolazis, da je to zapisano v genih, da gre za instinkte ali da to ne velja zate itd itd, ampak prides samo do stevilke 1. Ce lahko z voljo zamenjas bilo katero navado, zakaj naj ne bi isto veljalo za psiholoske navade? Psiha= mentalni/custveni vzorci, ki se nam ponavljajo in proizvajajo zelje, katerim ponavadi sledimo brez samo-refleksije.
Na vrhu je seveda lahko 1 clovek ali 1 skupina ljudi, ampak zlorabe in nepravice ostala vecina dopusca ne? Zakaj? Ignoranca, sebicnost(ne briga nas za druge), strah, ponos(zase vedno mislimo da smo dobri/boljsi, kot "sosed"). Ima 1 clovek/skupina lahko kakrsnokoli moc, ce mu to moc ne dopusca vecina? Dinamika med nastetimi lastnostmi je skrajno predvidljiva in globalna druzba je direktna preslikava psihe hipoteticnega povprecnega zemljana.

Ultra off topic vse skupaj, ampak si nisem mislil da bo izjava "pohlep je temelj kapitalizma" sprozila tak odziv. Se mi je zdelo, da je to ocitno.

jype ::

49106 je izjavil:

A si objektiven tudi glede alt coinov?
Pravilno se jim reče "shitcoini". Zakaj? Können Sie sich vorstellen.

49106 ::

Vedel sem, da boš to napisal. Za marsikoga je bitcoin shitcoin. Dvomim, da shitcoine kritiziraš iz zgoraj omenjenih razlogov. A si se poleti tresel, ko se je Ethereum po kapitalizaciji približal BTC-ju? Zato si tudi vložil v Tezos, ne?

Han ::

PRALNICA DENARJA.

jype ::

49106 je izjavil:

Vedel sem, da boš to napisal. Za marsikoga je bitcoin shitcoin. Dvomim, da shitcoine kritiziraš iz zgoraj omenjenih razlogov. A si se poleti tresel, ko se je Ethereum po kapitalizaciji približal BTC-ju? Zato si tudi vložil v Tezos, ne?
Kritiziram? Saj med bitcoinom in shitcoini ni nobene bistvene razlike. Konec koncev gre le za malce popravljene kopije osnovnega koncepta. Vse je v marketingu.

http://www.uselesstoken.com/

gus5 ::

gruntfürmich je izjavil:

kapital je treba negovati in paziti. to je vsa umetnost. če tega ne izvajaš, ostaneš brez njega...
Tržno-menjalna ideologija je religija, kapital je njeno božanstvo. Čaščenje nagrajuje, grehi se kaznujejo.

Nedvomno, pozitivna stran zgodbe o BC je ta, da je virtualnost tržno-menjalne ekonomije in kapitalizma postala tako zelo očitna. Niti Marx s svojim pisanjem o fetišizmu denarja, blaga in kapitala ni mogel biti bolj nazoren, kot je BC-histerija. Tržna izkušnja, podobno kot vse religijske izkušnje, je vedno fetišistična izkušnja. Slednja se vedno 'vrti' krog - nič.

CoreySteel ::

Invictus je izjavil:

GupeM je izjavil:

Invictus je izjavil:

So pa crypto valute bolj odvisne od dotoka svežega denarja (ki ga bo 1x zmanjkalo), ker zadaj ni nobene realne osnove.

Kaj so pa realne osnove za navadnim denarjem?

Realna firma s svojimi dosežki, ki prinesejo dividende...

Kripto valute dividend nimajo.

Marsikatera kriptovaluta ima "dividende" oz nekaj kar bi lahko enačili s tem. In vedno več bo takih.
Twitter: @CoreySteel_

wechta ::

gabl136 je izjavil:

Ma smešno je vseskupaj tole (govorim o komentarjih, ne Bitcoinu samem). Ljudje se iz zgodovine res nič ne naučijo. Balon bo počil, vprašanje je samo kdaj in pri koliko. Pa to sploh ne pomeni da se pred tem ne da mastno zaslužit. Ampak ko bo balon počil pa ponovno v gospodarsko krizo za 5 ali 10 let, pizderije bomo pa tako kot po letu 2008 plačali davkoplačevalci. Nobena "rast na steroidih" ni zastonj. Ubistvu košta ogromno, najbolj ravno tiste ki že tako nimajo veliko.


Je pa možno tudi obratno - da ko bo naslednja gospodarska kriza, sploh sedaj ko je zadolženost na višku (še posledica prejšne gospodarske krize), zraven še sesutje pokojninske ponzi sheme itd.. Bodo ljudje množično odšli v kriptovalute, saj bo fiat denar popolnoma razvrednoten. Totalen kolaps trenutnega financ sistema in rojstvo novega.. Pa nočem povedati da mislim da bo res tako, hočem povedati da je res vse možno. Zato sem pred časom kupil nekaj bitcoina, nekaj zlata, ostalo fiat - enostavno da sem pokrit za vse scenarije in se ne sekiram, pa sta bude bude ;)

janig ::

jype je izjavil:

49106 je izjavil:

A si objektiven tudi glede alt coinov?
Pravilno se jim reče "shitcoini". Zakaj? Können Sie sich vorstellen.

Monero ni lih shitcoin. Verjetno BTC ne more implementirat tega kar ima monero, ker je ze v osnovi public ledger?

Han je izjavil:

PRALNICA DENARJA.

In kako naj na enostaven nacin z BTC operem 100k$ gotovine? Da sem 99% da me nikoli FURS ne bo nic vprasal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: janig ()

shintaro ::

janig je izjavil:

jype je izjavil:

49106 je izjavil:

A si objektiven tudi glede alt coinov?
Pravilno se jim reče "shitcoini". Zakaj? Können Sie sich vorstellen.

Monero ni lih shitcoin. Verjetno BTC ne more implementirat tega kar ima monero, ker je ze v osnovi public ledger?

Han je izjavil:

PRALNICA DENARJA.

In kako naj na enostaven nacin z BTC operem 100k$ gotovine? Da sem 99% da me nikoli FURS ne bo nic vprasal

ne moreš. Samo ta folk fantazira in misli da davčna ne obstaja al pa da je neumna k kokoška

jype ::

janig je izjavil:

Monero ni lih shitcoin. Verjetno BTC ne more implementirat tega kar ima monero, ker je ze v osnovi public ledger?
Seveda ne. Reči shitcoin je butasto (napisal sem zato, ker je Messiah to od mene pričakoval).

janig je izjavil:

In kako naj na enostaven nacin z BTC operem 100k$ gotovine? Da sem 99% da me nikoli FURS ne bo nic vprasal
Ne moreš. Še slabše, z BTC lahko na enostaven način umažeš $100k gotovine.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FireSnake ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bitcoin presegel 10.000 dolarjev (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
29676798 (66555) Machete
»

Obstoj kriptovalut v prihodnosti

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
112214 (1741) sarma832
»

Bitcoin presegel 7000 dolarjev (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
18345450 (35900) Vazelin
»

Evropsko sodišče: prodaje in nakupi bitcoina neobdavčeni

Oddelek: Novice / Kriptovalute
76715 (5971) AndrejO

Več podobnih tem