» »

Davki in potovalni nacin zivljenja

Davki in potovalni nacin zivljenja

«
1
2

SmeskoSnezak ::

Ze spet ena tema, ki je bila debata s kolegi onstran nasih meja. Imam pa par vprasanj tukaj. Kako clovek preveri, ce je davcni komitent drzave? Kako postanes davcni ne-zavenazec? Je mozno, da nisi nikjer primoran davka placat, ker potujes? Baje da obstaja velika skupnost, ki zivi po nekaj mesecev v eni destinaciji, zatem pa se seli za par mesecev drugam, in tako dalje. Kako to izgleda v praksi? A se ni potrebno v vsaki drzavi prijavit? Ali pa cesa nisem razumel? Vem le, da ce si vec kot pol leta v tujini, se dejansko od tu odjavis in prijavis davcno v tisti drzavi. Torej, ti ljudje potujejo trikrat, stirikrat letno? Mogoce kdo tukaj to prakticira in pove svojo izkusnjo?
@ Pusti soncu v srce... @

Bwaze6 ::

A ni pogoj za prestavitev davčne zavezanosti pol leta prebivanja v neki državi? Če se ustavlja še za krajši čas, pač ne moreš prestavljati. Pa tudi za daljši čas postopek vsaj pri nas ni najbolj bliskovit (lahko traja mesece, da sprocesirajo tvojo vlogo).

St235 ::

Mesar dve stvari. Eno je obveznost placila davka drugo pa je davcno residentstvo. Obveznost placila davka nastane v vsaki drzavi kjer prejmem dohodek ne glede na to ali sem davcni resident ali ne. Ce delam tri mesece na hrvaskem, tri v svici, tri v italiji in tri v srbiji bom placal dohodnino glede na prejet dohodek v vsaki od drzav.

Kot davcni rezident neke drzave pa sem dolzan porocan in placat davek na celoten svetovni dohodek.

Kako clovek preveri, ce je davcni komitent drzave?
Poklice na davcno.

Kako postanes davcni ne-zavenazec?
Tako da davcno prepricas, da nimas nobenih interesov v drzavi.

Je mozno, da nisi nikjer primoran davka placat, ker potujes?

Ce delas na crno. Drugace davke normalno placujes. Se pa lahko izognes dodatni obdavcitvi svetovnega dohodka.

Vem le, da ce si vec kot pol leta v tujini, se dejansko od tu odjavis in prijavis davcno v tisti drzavi.
Narobe ves.

SmeskoSnezak ::

St235 je izjavil:


Vem le, da ce si vec kot pol leta v tujini, se dejansko od tu odjavis in prijavis davcno v tisti drzavi.
Narobe ves.

Zakaj pa se pol ljudje, ki so vec kot pol leta dejansko v tujini, odjavljajo kot davcni rezidenti? Saj zakon to omenja: "prisoten/odsoten v/iz Slovenije skupno več kot 183 dni."

p.s.: Z enovrsticnimi odgovori nobenmu ne pomagas. Al se razpisi, al pa rajs vec ne pisi.
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

SmeskoSnezak je izjavil:


Zakaj pa se pol ljudje, ki so vec kot pol leta dejansko v tujini, odjavljajo kot davcni rezidenti? Saj zakon to omenja: "prisoten/odsoten v/iz Slovenije skupno več kot 183 dni."

p.s.: Z enovrsticnimi odgovori nobenmu ne pomagas. Al se razpisi, al pa rajs vec ne pisi.


"Narobe veš" del kjer je 6 mesecev življenja v tujini dovolj. Ni. Lakotnik ima prav z "državo prepričaš da nimaš več interesov tu". To vključuje 6 mesecev, ni pa dovolj.
The truth is rarely pure and never simple.

Invictus ::

Zato, ker imajo tam službo ter prijavljeno prebivališče...

In nočejo plačevati Sloveniji še dodatnega davka...

Ne gre pa simple, ker FURS komplicira.

Sam toliko, izkušnje slovenskih expatov...

Čeprav ti FURS ugodno reši odjavo davčnega rezidentstva, si davčni rezident Slovenije toliko časa, dokler imaš tukaj stalno bivališče...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

SmeskoSnezak ::

Narobe ves - taksni odgovori ne pomagajo nobenemu! Al se presneto razpisite z dodatnimi vsebinami, kaj "manjka dodatno"... cist lepo sem vprasal, pricakujem torej lepo!! debato!! in ne neko podjebavanje, kot ga imate po celotnemu forumu itak prevec... nehajte smetit vsako temo! /rant over

dodano: Hvala, Invictus.
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

St235 ::

SmeskoSnezak je izjavil:

St235 je izjavil:


Vem le, da ce si vec kot pol leta v tujini, se dejansko od tu odjavis in prijavis davcno v tisti drzavi.
Narobe ves.

Zakaj pa se pol ljudje, ki so vec kot pol leta dejansko v tujini, odjavljajo kot davcni rezidenti? Saj zakon to omenja: "prisoten/odsoten v/iz Slovenije skupno več kot 183 dni."

p.s.: Z enovrsticnimi odgovori nobenmu ne pomagas. Al se razpisi, al pa rajs vec ne pisi.


Sem napisal par vrstic višje, dokazat moraš, da nimaš socialnih in ekonomskih interesov. Šest mesecev je zgolj eden od pogojev. Ljudje se odjavljajo predvsem zato, da po nepotrebnem ne doplačujejo davka. Če se seliš kam izven EU (oziroma v državo, ki nima dogovora o izogibanju dvojne obdavčitve dohodka) potem pa brez odjave davčnega rezidentstva plačuješ dvojno obdavčitev. Odjava davčnega rezidentstva je načeloma v interesu posameznika, ne pa zahteva ali pogoj zakona/davčne.

P.s.: beri vse kar ti človek napiše in ne postavljaj trditev glede stvari, ki jih ne razumeš. Z funkcionalno nepismenostjo nikomur ne pomagaš.

Invictus je izjavil:



Sam toliko, izkušnje slovenskih expatov...

Čeprav ti FURS ugodno reši odjavo davčnega rezidentstva, si davčni rezident Slovenije toliko časa, dokler imaš tukaj stalno bivališče...


To je oksimoron (verjetno tudi zato, ker so med slovenskimi "ekspati" številni moroni). Davčni rezident si dokler ti FURS ne izda odločbe da nisi. In to je to. Da bi ti FURS izdal odločbo, hkrati da bi bil zaradi bivališča obravnavan kot resident je absurd. Je pa res, da FURS praviloma ne izda odločbe, če imaš stalno bivališče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

Seveda je oksimoron...

To so samo napisane izkušnje expatov.

Seveda pa tudi ni treba verjeti v nezmotljivost in strokovnost FURSa... ;)
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Kaboom ::

Tukaj so pa zapisana pravila kako to gre: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...
*Vklopite bralno razumevanje preden odprete link

Še posebej šesti člen vam razloži zakaj STE davčni rezident. Zadnji updejt zakona je dodal 2. odstavek sedmemu členu, ki pomaga k hitrejši odjavi rezidenstva v Sloveniji (če se selite v državo s sklenjenim sporazumom).

1. Preseli se
2. Registriraj se v tujini
3. Odjavi stalno prebivališče v Sloveniji
4. Izpolni in oddaj "Vprašalnik: ugotovitev rezidentskega statusa"
... ?
6. Profit

Če pa se seliš po svetu s cirkusom, si pa itak "under the radar". Nikoli rojen - nikoli pokojn.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Invictus ::

Stalno bivališče je samo zato problem, ker je to termin, poznan samo v Sloveniji ;).

Tujina tega ne pozna...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mavrik ::

Seveda da ga pozna, praktično povsod moraš registrirati svoj naslov. Spet nekaj na pamet prdiš! Še več: večinoma se moraš registrirati v določenem času po preselitvi (npr. Švica in Nemčija ti data 14 dni, druge EU države nekaj podobnega). A nisi ti nek veliki migrant ki redno služi maljone v DACH regiji? Kako tega ne veš?

Večinoma države ne poznajo začasnega prebivališča.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

jernejl ::

Invictus je izjavil:

Stalno bivališče je samo zato problem, ker je to termin, poznan samo v Sloveniji ;).

Tujina tega ne pozna...

Hauptwohnsitz & Nebenwohnsitz:
Hauptwohnsitz @ Wikipedia

BigWhale ::

Invictus je izjavil:

Tujina tega ne pozna...


LOL

Resident registration @ Wikipedia

SmeskoSnezak ::

Mogoce sn v naglici spregledal poanto tvojih enovrsticnic, se lahk vsakemu zgodi. Torej, so tile ljudje, ki potujejo verjetno se prijavili nekje v kaksni drzavi, kjer je davkarija super ugodna al pa je ni? :) Kera huda... Slovenci bi to mogli izvest v trumah, haha.
@ Pusti soncu v srce... @

jernejl ::

Kera huda... Slovenci bi to mogli izvest v trumah, haha.

Kot je bilo že rečeno, tam kjer delaš, boš tako ali tako plačal davek.

St235 ::

SmeskoSnezak je izjavil:

Mogoce sn v naglici spregledal poanto tvojih enovrsticnic, se lahk vsakemu zgodi. Torej, so tile ljudje, ki potujejo verjetno se prijavili nekje v kaksni drzavi, kjer je davkarija super ugodna al pa je ni? :) Kera huda... Slovenci bi to mogli izvest v trumah, haha.


Pa ne samo enovrsticnic...

Dohodek bo obdavcen po pravilih drzave kje je nasta. Tebi nic ne koristi ce si davcni rezidnet zimbabve in imas od plemenskega poglavarja z pol metersko batino potrdilo o oprostitvi dohodnine, bos placal dohodnino po slovenskih pravilih ce bos dobival placo v sloveniji.

St235 ::

Invictus je izjavil:

Seveda je oksimoron...

To so samo napisane izkušnje expatov.

Seveda pa tudi ni treba verjeti v nezmotljivost in strokovnost FURSa... ;)


Moje izkusnje kazejo na to, da sklicevanje na namisljene prijatelje bore malo prinese k debati.

TheBlueOne ::

Sen expat in zadeve naj bi bile taksne.

Prvo kot prvo ni enako za vsako drzavo. Naprimer, Slovenija je z Avstrijo imela sporazum po katerem se je ravnala, dokler ustavno sodisce ni zavrnilo dela, kjer je bila dolocena dodatna splosna olajsava.

Od takrat naprej se davcna ravna striksno po ZDoh-2.

https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...

V sporazumu, ki vec ne velja, se je rezidentsvo ugotavljalo, ce se lahko tako izrazim, bolj subjektivno. Po ZDoh-2 lahko kar bolj tezijo.

Kar se tice dodatnih davkov in rezidentsva pride to, kolikor vem, v postev samo pri dnevnih migrantih. Ce bos potoval v Zimbabve dvomim da te bo kdo smatral za dnevnega migranta. Ampak preveri.

Vecji problem pri ljudeh, ki pogosto menjajo drzavo kjer delajo je pokojnina. Praviloma ima vsaka drzava doloceno, koliko let moras pri njih delat, da si delezen dela pokojnine. Priporoca se, da pokojnino uplacujes se nekje drugje, kar pa ni nujno poceni. In ne bit moderno neumen, da je itak ne bos docakal.

So pa na davcni pogosto akutno nesposobni in se ne ravnajo vedno po zakonu ampak po nekih internih navodilih. Z edino sposobno zaposleno na davcni, ki je celo poznala zakonodajo, sem imel opravka v Celju. Za urejanje zadev na perifernih obcinah pa cisto res predlagam, da greste tja z odvetnikom, ker drugace se posiljanje dodatne dokumentacije nikoli ne konca.

St235 ::

Naprimer, Slovenija je z Avstrijo imela sporazum po katerem se je ravnala, dokler ustavno sodisce ni zavrnilo dela, kjer je bila dolocena dodatna splosna olajsava.

Govoris neumnosti. Ni slo za nikakrsen sporazum z avstrijo ampak posebno davcno olajsavo za delace migrante. Enake olajsave si bil delezen, ce si se vsa teden vozil na delo v banglades.
Od takrat naprej se davcna ravna striksno po ZDoh-2.

Tudi prej se je, saj je bila olajsava o kateri sanjas zapisana v ZDoh-2
V sporazumu, ki vec ne velja, se je rezidentsvo ugotavljalo, ce se lahko tako izrazim, bolj subjektivno.

Ne se ne mores, posebna olajsava za cezmejne delavce migrante ni imela nicesar z ugotavljanjem davnega rezidentstva.

Kar se tice dodatnih davkov in rezidentsva pride to, kolikor vem, v postev samo pri dnevnih migrantih. Ce bos potoval v Zimbabve dvomim da te bo kdo smatral za dnevnega migranta. Ampak preveri.

O cem ti to?


In potem pridemo do pricevanj expatov o katerih sanja Invictus.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

TheBlueOne ::

Seznam:

http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet...

Po tem se menda ne ravnajo vec, jaz sem se odjavil na podlagi enega od teh sporazumov (Z Avstrijo), mojo punco, ki je prisla kasneje so odjavili na podlagi ZDoh-2. Ko sem na davcni razkazoval svoje znanje iz sporazuma, me je v Celju poducila, da se sedaj ravnajo po ZDoh-2.

Ce se ne motim, je zadeva padla zaradi 24 clena. Klikne na 4/98 na link pri besedi Avstrija.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Kar se tice dodatnih davkov in rezidentsva pride to, kolikor vem, v postev samo pri dnevnih migrantih. Ce bos potoval v Zimbabve dvomim da te bo kdo smatral za dnevnega migranta. Ampak preveri.

O cem ti to?


To mi je razlagal znanec, ki pravtako zivi v istem kraju kot jaz. Ker ne poznam nobene podlage, sem napisal preveri. Ostalo je iz lastnih izkusenj.

St235 ::

TheBlueOne je izjavil:

Seznam:

http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet...

Po tem se menda ne ravnajo vec, jaz sem se odjavil na podlagi enega od teh sporazumov (Z Avstrijo), mojo punco, ki je prisla kasneje so odjavili na podlagi ZDoh-2. Ko sem na davcni razkazoval svoje znanje iz sporazuma, me je v Celju poducila, da se sedaj ravnajo po ZDoh-2.

Ce se ne motim, je zadeva padla zaradi 24 clena. Klikne na 4/98 na link pri besedi Avstrija.


Mislis ko si razkazoval svoje neznanje?

Sporazumi o izogibanju dvojne obdavcitve so se vedno v veljavi, nimajo pa popolnoma nicesar niti z odjavo davcnega rezidentstva niti s posebno olajsavo za cezmejne migrante.

Tudi 24 clen se vedno velja.

Sorry, ampak si pac primer nekoga, ki pojma nima o materiji in bluzi v tri dni na podlagi nekih kvazi izkusenj. Potem pa razni Invictusi prodajo rekla kazala pravljice in si domisljajo da vejo o cem govori.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

ginekk ::

Privzeto, po defaultu, kot državljan si davčni rezident

Dolžan poročat tudi o prihodkih, ki jih FURS ne vidi avtomatsko (recimo da zate poroča delodajalec).

Če ne ravnaš po zakonih, si v prekršku. V skranjem primeru, če te vzamejo pod drobnogled ima FURS zakonsko podlago vzeti 70% tistega za kar ne moreš dokazat virov. Tudi za nazaj, pri čemer si vzamejo tudi pravico ocenit premoženje.

Rezidentstvo lahko odjaviš edino eksplicitno s prošnjo na FURS.

Da pa bi stalno potoval in se tako izognil davkom kjerkoli na svetu, khmm, mmm... rad bi slišal kako FURS to obravnava.

Zanimivo bi bilo kupit potni list (državljanstvo) neke žepne davčne oaze in se odreči slovenskemu. Samo je tvegano. Pozna kdo koga?

Invictus ::

Če imaš podjetje v davčni oazi, delaš izven Slovenije, v Sloveniji si uradno nezaposlen, te živ bog ne more najti, dokler ti kot kreten ne zapravljaš cel kup denarja v Sloveniji.

Takoj, ko si kupiš dober avto ali nepremičnino, pa bo FURS vprašal od kje ti denar...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Zakaj si bi glih tu kupil dober avto in nepremicnino, ce je povsod drugje tako bajno.

St235 ::

Zanimivo bi bilo kupit potni list (državljanstvo) neke žepne davčne oaze in se odreči slovenskemu. Samo je tvegano. Pozna kdo koga?


S tem se ne bos izognil placevanju dohodnine v drzavi kjer bo dohodek nastal.

TheBlueOne ::

Mislis ko si razkazoval svoje neznanje?


Kaj ti zivis v tujini in imas dejansko drugacne izkusnje?

Pac primerjaj kako je rezident definiran v sporazumu in nato v zakonu. Ce imas drugacne izkusnje deli... Me prav zanima in bom z veseljem delil z ostalimi. Se enkrat, to ni moja raziskava, to so moje izkusnje.

Zgodovina sprememb…

St235 ::

TheBlueOne je izjavil:

Mislis ko si razkazoval svoje neznanje?


Kaj ti zivis v tujini in imas dejansko drugacne izkusnje?

Pac primerjaj kako kje tretirajo rezidenta. Ce imas drugacne izkusnje deli...


Sem delil in za razliko od tebe pri tem nisem prodajal pravljic o fiktivnih sporazumih. Pac raje operiram s preverljivimi dejstvi kot osebnimi izkusnjami kvazi ekspatov, ki so prilezli do Beljaka.

In ja, tako davcno rezidentstvo, kot obracune svetovnega dohodka sem osebno urejal. Tako da iz teorije in prakse vem, da prodajas buce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

SmeskoSnezak ::

Zanimivo, da se stalno zacnete prerekati okoli kvazi istih stvari v skoraj vsaki temi. Namesto, da bi dejansko razumsko napisali: To so moje izkusnje; in napisali en dalsi sestavek, kjer bi clovek lahko v miru prebral vse o tem... to pa je ze prevec v teh casih. (facepalm)

Torej, kako odjavit davcno rezidenstvo? Kako prijaviti davcno rezidenstvo v "novi" drzavi? Glede na kar veliko skupnost, ki bi naj se posluzevala teh "konceptov", a lahko en clovek to lepo prosim razlozi nam smrtnikom? Jaz tu vas "experte" vprasam, kar mi nekdo drug sele predstavil in povedal o teh ljudeh, ki ne zivijo v svoji rojstni drzavi, kjer so davki oderuski, kot v Slo, in so odsli in sedaj potujejo... sn pac iz Pohorja doma, pa se sele ucim na faksu. In me mika it v svet, najt bolso drzavo za zivet, ne to banano republiko, kjer se neka davcna spravlja na male ljudi, milijone pa mecejo skozi vse okne pa vrata... mali folk pa med sabo skregan, za virtualno prazni nic, namest da bi si pomagali... ku** pa tako!
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

OrkAA ::

SmeskoSnezak: En primer take situacije opisuje tale clanek - http://blog.balantic.si/post/7197189345...

St235 ::

Torej, kako odjavit davcno rezidenstvo?

Na spletni strani FURS najdeš obrazec za ugotovitev residentskega statusa ob izselitvi. Obrazec izpolniš (naj ti pri tem pomaga mami, ker je precej velikih besed). Na podlagi obrazca bo FURS presojal ali imaš v Sloveniji ekonomske in socialne interese. Če bo ugotovil, da ne, ti bodo izdali potrdilo, da nisi davčni resident Slovenije.

Kako prijaviti davcno rezidenstvo v "novi" drzavi?

Enako, samo uporabiš obrazce, ki jih imajo v državi kamor se boš preselil.

In me mika it v svet, najt bolso drzavo za zivet, ne to banano republiko, kjer se neka davcna spravlja na male ljudi, milijone pa mecejo skozi vse okne pa vrata... mali folk pa med sabo skregan, za virtualno prazni nic, namest da bi si pomagali... ku** pa tako!

Najprej končaj osnovno šolo, potem vsaj še sredno. Pridobi si vsaj toliko znanja, da te bo kdorkoli pripravljen plačat. Potem naredi kaj iz sebe in nehaj bit parazit, ki ga živi in šola taista država čez katero pljuvaš. In potem te bo mogoče, ampak res samo mogoče, kdo resno jemal.

sn pac iz Pohorja

to je daleč najmanjši problem pri tebi

To so moje izkusnje; in napisali en dalsi sestavek, kjer bi clovek lahko v miru prebral vse o tem... to pa je ze prevec v teh casih.

nima smisla, ker je očitno, da sogovornik ni dorasel temi. drugače si namreč ni mogoče razlagat neargumentiranega ranta o davčnem sistemu RS s strani študentka s polno ritjo, ki v življenju še ni plačal centa dohodnine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

Utk je izjavil:

Zakaj si bi glih tu kupil dober avto in nepremicnino, ce je povsod drugje tako bajno.

Zato, ker je folk butast, in se hoče postaviti pred kolegi...

FURS je kar nekaj ljudi dobil, ko so si na slovenski osebni bančni račun nakazali denar iz davčnih oaz :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

NikolormousB ::

Dobil je samo tiste, ki dohodka niso prijavili in niso plačali ustreznih dajatev.

Invictus ::

NikolormousB je izjavil:

Dobil je samo tiste, ki dohodka niso prijavili in niso plačali ustreznih dajatev.

Zakaj pa misliš da so uporabljali davčne oaze ?!?!?!?! Ker redno plačujejo davke?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

NikolormousB ::

Ne vem zakaj. Baje za "davčno optimizacijo", ki je povsem nekaj drugega kot utaja :)

SmeskoSnezak ::

Lakotnik, domisljas si stvari... zelo trdo delam, sam bzw se razlagat ljudem, ki ne znajo lepo se pogovarjat.

OrkAA, hvala ti lepa.

A kdo od slo tech prebivalstva zivi v tujini? Se mi zdelo, da sn nekoc bral o nekomu, ki se preselil v Avstralijo, pa en drug v Hong Kong.
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

SmeskoSnezak ::

https://slo-tech.com/forum/t701940/p555...

Vprasanje: Moras ob odjavi davcnega rezidenstva v Slo , ze takoj imeti davcno rezidenstvo urejeno v tujini?
@ Pusti soncu v srce... @

zee ::

Ne.

Splača se odjaviti tudi stalno bivališče.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Invictus ::

zee je izjavil:

Ne.

Splača se odjaviti tudi stalno bivališče.

Iz prakse folka ga je treba odjaviti.

FURS te še vedno vodi kot davčnega rezidenta Slovenije, če imaš tu stalno bivališče...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DuleKrtola ::

Invictus je izjavil:

zee je izjavil:

Ne.

Splača se odjaviti tudi stalno bivališče.

Iz prakse folka ga je treba odjaviti.

FURS te še vedno vodi kot davčnega rezidenta Slovenije, če imaš tu stalno bivališče...


Čeprav ti FURS ugodno reši odjavo davčnega rezidentstva, si davčni rezident Slovenije toliko časa, dokler imaš tukaj stalno bivališče...


Še kar vztrajaš pri tej buči? Se pridružujem Lakotniku in kličem tvoj bullshit. Davčni rezident si, dokler ne dobiš odločbe od DURSA da nisi.

zee ::

Motiš se. Leta 2015 se je spreminjala zakonodaja. Sam sem moral to urejati pred natanko dvema letoma. Kolega to ureja zdaj.

Davčni rezident si, dokler ne dobiš odločbe od DURSA da nisi.


Res je.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

looser ::

NikolormousB je izjavil:

Ne vem zakaj. Baje za "davčno optimizacijo", ki je povsem nekaj drugega kot utaja :)

Ja, saj si dal med narekovaje (verjetno mišljeno kot evfemizem za utajo), ampak davčna optimizacija je legalna, davčna utaja pa pač ne.

Invictus ::

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

urosh ::

Emmm... Sosed dela in zivi v Nemciji ze kar nekaj let (6+). Vmes/malo po selitvi je na fursu uredil, da ni vec davcni rezident SLO. Takrat se ni bilo potrebno odjaviti stalnega bivalisca. Ima odlocbo, da je SLO davci nerezident. Letos je dobil od FURSa, da mora vlozit napoved za dohodnino, ker ima stalno bivalisce v SLO. Kljub veljavni (hkrati tudi edini odlocbi, da ni vec davcni rezident in nobeni novi odlocbi, da po novem spet je, ker se je spremenila zakonodaja in po novi je spet davcni rezident zaradi stalnega bivalisca) odlocbi! Nakar je po kar nekaj kreganja s FURSom odjavil se bivalisce v SLO in sedaj ima mir. Upajmo.

Tako da ni vse ravno ali crno ali belo. Je kar nekaj sivin vmes.

zee ::

Lupijo in strižejo, kjer in ker lahko.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Mavrik ::

urosh je izjavil:

Emmm... Sosed dela in zivi v Nemciji ze kar nekaj let (6+). Vmes/malo po selitvi je na fursu uredil, da ni vec davcni rezident SLO. Takrat se ni bilo potrebno odjaviti stalnega bivalisca. Ima odlocbo, da je SLO davci nerezident. Letos je dobil od FURSa, da mora vlozit napoved za dohodnino, ker ima stalno bivalisce v SLO. Kljub veljavni (hkrati tudi edini odlocbi, da ni vec davcni rezident in nobeni novi odlocbi, da po novem spet je, ker se je spremenila zakonodaja in po novi je spet davcni rezident zaradi stalnega bivalisca) odlocbi! Nakar je po kar nekaj kreganja s FURSom odjavil se bivalisce v SLO in sedaj ima mir. Upajmo.

Tako da ni vse ravno ali crno ali belo. Je kar nekaj sivin vmes.


Če pač ti Sloveniji praviš da še vedno živiš tam... potem nekak ni čudno da hočejo da plačaš davke a ne? :)

Poleg tega je že samo dejstvo da nisi javil spremembe prebivališča prekršek.

zee je izjavil:

Lupijo in strižejo, kjer in ker lahko.


Ja morali bi namesto tega uvesti bičanje tako kot v tvoji državi ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

urosh ::

@Mavrik: ne gre se za mene. Gre se za soseda. In odjavil ni, ker ni bilo treba. Potem pa kar nekaj spremenijo in od tebe zelijo €€€, ceprav so ti pred tem dali veljavno odlocbo, da tega ne rabis storiti. Ne, da bi te pozvali/obvestili, da se je zadeva spremenila in da stori kaj, drugace bos pac placal. Tvoje podatke so ocitno imeli, drugace nebi zahtevali placila. To je problem, nic drugo. Je imel/ima pa bivalisce v Nemciji. Na zacetku "zacasno" sedaj pa pac "stalno".
V bistvu je naredi "sve po propisima" (in dobil tudi veljavno odlocbo), le da so se "propisi promjenili" in po novem je pac drugace (prvotna odlocba pa je se zmeraj veljavna, saj druge odlocbe pac ni bilo). Pride pa 2-3x na leto za kak teden "domov" na obisk k starsem.

Mavrik ::

Kako misliš "ni bilo treba"? Seveda je treba:


Kot državljan ali tujec z dovoljenjem za stalno prebivanje ste dolžni upravni enoti prijavi stalno prebivališče v osmih dneh od dneva naselitve na naslov, kjer stalno prebivate. Če kot tujec pridobite dovoljenje za stalno prebivanje po naselitvi na naslov v Republiki Sloveniji, morate upravni enoti prijaviti stalno prebivališče v osmih dneh od vročitve dovoljenja. To lahko storite osebno pred pristojnim organom ali prek enotnega državnega portala e-uprava, če ste imetnik kvalificiranega digitalnega potrdila. Z vašim pisnim pooblastilom pa lahko prijavo prebivališča uredi tudi tretja oseba.



Kakšne so sankcije, če ne prijavite stalnega prebivališča



Z globo od 200 do 600 EUR se kaznuje za prekršek:

- posameznik, ki v roku ne prijavi stalnega prebivališča;

- zakoniti zastopnik, ki posameznika, ki ni poslovno sposoben, v roku ne prijavi na naslov, kjer posameznik stalno prebiva;

- posameznik, zakoniti zastopnik, pooblaščena oseba, rejnik ali stanodajalec, ki ob prijavi ali odjavi ne navede resničnih podatkov;

- lastnik, solastnik ali stanodajalec, ki posamezniku omejuje prijavno obveznost;

- posameznik, za katerega se v postopku ugotavljanja prebivališča ugotovi, da ni izpolnil prijavne obveznosti;

- posameznik, za katerega se v postopku preverjanja resničnosti prijave ugotovi, da ne prebiva na naslovu, ki ga prijavlja.


Daj te ne tule pizdunit če kršite zakone in vas dobijo no :) Naj bo srečen da mu še ne nabijejo 500EUR kazni zato ker je utajil spremembo naslova.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

urosh ::

Ne, NI bilo treba, pred 5-6 leti. SEDAJ je treba. In ni edini, jih je bilo kar nekaj, ki so uredili vse potrebno. Po takratni zakonodaji.
Ali si preprican, da bi drugace dobil odlocbo o davcnem nerezidentsvu na takratnem DURSu?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12130069 (14705) SmeskoSnezak
»

Odjava stalnega naslova in pa davcnega rezidenstva - iz tujine

Oddelek: Loža
194531 (3978) Kaboom
»

Delo v Avstriji (Graz) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6226802 (17753) sampi
»

Delo v tujini nasveti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18749602 (19738) DOOM_er

Več podobnih tem