» »

Menjava 2 menjalnih stikal pri dveh lučeh

Menjava 2 menjalnih stikal pri dveh lučeh

Koleskar90 ::

Sestra je stik naredila na hodniku, ko je butnila malo v stensko luč, ker so bile priključne žice žarnice malo oguljene, je stvar z ohišjem prišla v stik, nato je luč prenehala delovati. Kupil sem dva nova menjalna stikala, fazo dal na stikalo kjer kaže znak za izmenično napetost , ostala dva sem zvezal na drugega, in tam ko je pri drugem faza pač na žarnico. Stvar ne dela, sem kaj polomil :). Je mogoče kakšna enostavna shema kjer imaš dve menjalni vezavi, z dvema žarnicama? Na to temo sem tukaj nekaj že bral vendar mi še ni povsem jasno :). Stvar naj bi delovala tako, da izmenično na enem koncu ugasneš in prav tako na drugem prižgeš, obe luči hkrati. V Dozi imam 3 črne žice, bog si ga vedi, katera je kera, sredinski vodnik je bil vezan pač na sredino stikala kjer ima nekoliko večjo sponko, tam kjer so puščice na stikalu pa prvi vodnik na prvi kontakt, ter zadnji (3) vodnik skrajno desno od sredinskega kontakta na stikalu.

Koleskar90 ::

 Staro menjalno stikalo ( mislim da gre za menjalno)

Staro menjalno stikalo ( mislim da gre za menjalno)

Duhec ::

Očitno sta luči vezani paralelno (predzadnja slika na koncu), če zasvetita obe naenkrat, ne glede katero stikalo vklopiš.
Na prvem stikalu (kjer je dovod faze) fazo priključi na sponko, ki ima simbol za puščico.
Beri: Menjalno stikalo
http://blackbird.si/

Koleskar90 ::

A lahko tipam s faznim izvijačem ,oguljene žice da preverim fazo prvo, potem pa dam varovalko ven pa vežem dalje :P

Highlag ::

Pri menjalnih stikalih imaš v dozi 3 žice. Je pa zanimivo, da se lahko igraš. Če ena vezava ne dela lahko preizkusiš še ostale, brez strahu da bo kaj narobe. Edina kar je narobe, je da zadeva ne dela po pričakovanjih.

Drugače pa ja na enem stikalu bi morala biti ena žica faza (če ni zvezanega stikala). Ostale pa brez. Tista žica mora biti vezana na skupni kontakt na stikalu - torej tako da lahko s preklopom stikala fazo enkrat dobiš na drugi oz tretji žici. Ko zvežeš to stikalo pravilno se loti še drugega. Lahko tudi s poizkušanjem.

Pa pred šraufanjem vedno odklopi varovalko!
Never trust a computer you can't throw out a window

mirator ::

Duhec je izjavil:


Na prvem stikalu (kjer je dovod faze) fazo priključi na sponko, ki ima simbol za puščico.
Beri: Menjalno stikalo

Na drugem stikalu, kjer je odvod na svetilko pa na kontakt s puščico, vodnik proti svetilki.
Kako ugotoviš, kateri vodnik gre proti svetilki?
Ko zvežeš prvo stikalo, vključiš varovalko. S "fazenpriferjem" poiščeš vodnik, pri katerem "fazenprifer" ne bo posvetil. Ta vodnik gre na svetilko.

Koleskar90 ::

glavni vir sm priklopil, pač fazo na stikalo, ostala dva ke gor in pri prvi luči žal ne sveti, edina opcija sedaj še zamenjat konektor (čokoladke), pa še tm kable pri žarnici k zgledajo nekam bogi ker žal do ke ne pride elektrika že pri prvi svetilki

mirator ::

Pa si žarnico zamenjal?

Koleskar90 ::

Hvala za pomoč deluje, napačno sem samo predpostavljal kje je glavno stikalo, ne da bi kaj jaz pomeril to že včeraj :P. Edino srečo sm samo imel da sem fazo pravilno dal na stikalo drugače bi imel lighshow :P


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Menjalno stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2121634 (7053) A. Smith
»

Vezava menjalnega stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1639364 (9620) SonoR
»

Dve menjalni in križno stikalo - potrebujem pomoč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3923119 (10394) starfotr
»

kako zvezati stikalo za luč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1926547 (16969) nikdrew20
»

starejša menjana stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
93297 (3115) LordTado

Več podobnih tem