» »

Termalna pasta koliko?

Termalna pasta koliko?

Laki_lai k ::

Torej imam prenosnik hp probook 4520s na katerem je temp. ob normalni uporabi (brskanje po internetu) 62-72 stopinj celzija.Pa me zanima kakšna je pravilna količina termalne paste?Malce sem zmeden ker na internetu imaš čuda doziranj od nanosa z prstom po celotni površini do x nanosa ter smopikice na sredini procesorja.Zato proim vas ki ste izkušeni glede tega če mi lahko date nasvet glede količine.
hvala
lp

Han ::

Malo več kot pikica na sredini bo kar v redu...

http://www.tomshardware.com/reviews/the...

Qcube ::

Jaz dam samo piko na sredino. Morda če ne ne veš koliko lahko izrežeš en kos prozorne plastike enake velikosti kot procesor in pritsni ob nekaj, če prileze pri strani preveč si dal preveč, če ne prekrije pa premalo.

shadeX ::

Prekrit mora celotno površino. Če ne, potem ne bo nekega učinka.

Laki_lai k ::

Najbrž pa ni priporočljivo da gre čez robove procesorja?Ker predvidevam da to samo poslabša stvar.

Machete ::

Jaz premažem čez celo površino kako tanko mi najblje rata. Pa ok, pri robu pustim kak mm ali dva fore.
Ne gre doktorirati okoli tega.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Highlag ::

Pasta je namenjena odstranjevanju mikro napak v površini materialov, tako da se maksimizira stična površina med hladilnikom in delom, ki ga ohlajaš poveča. Torej ne smeš nanest kot marmelado na kruh. Toplotna prevodnost past je slaba v primerjavi z hladilniki. Zato mora biti sloj tanek.

Kako pa to doseči je pa druga težava. Paste če niso najcenejše so precej goste in jih je težko enakomerno nanesti po celi površini čipa.
Pikica na sredini je ponavadi dobra izbira. Ko čez položiš hladilnik ta pasto se ta lepo razporedi tam kjer je treba. Če hladilnik malo segreješ je proces lažji. Mogoče ni slabo za prvič potem pogledat ali je bilo paste dovolj. Pač poizkusiš z majhnimi količinami in počasi povečuješ, če paste ni dovolj.
Never trust a computer you can't throw out a window

Laki_lai k ::

Hvala za odgovore.Samo še eno vprašanje z čim odstranjevati termalno pasto.Aceton odpade ker se bojim z tem it zraven procesorja.Ali lahko uporabim navaden alkohol iz lekarne ali je potrebno kak specialni alkohol?

tikitoki ::

Za zrno graha piko na sredino. Mazanje po povrsini je beumnost, ker vodi do nastanka zracnih mehurckov ob namestitvi.

Magic1 ::

Zrno graha???? Kaj če ne kar pol tube? Fora je, da je pasta čim tanjša, saj je slabše prevodna od matal na metal (že nekdo napisal višje). Če daš malo na sredino, pasta ne bo prišla do roba in bo lahko veliko čipa v zraku. Če daš veliko paste bo debelina paste slabšala prevodnost. Ponavadi se je z kreditno razmazalo tanek film čez cel čip. Seveda je za normalno uporabo vseeno če daš preveč paste, saj pri normalnem nenavitemu sistemu ne potrebuješ pretirano visoke prevodnosti.
Magic

Laki_lai k ::

ok glede paste sem nekako skapiral.Zdaj me interesira z kakim alkoholom odstranit oziroma počistit ostanke paste.Ali je lahko alkohol iz lekarne ali je kak poseben alkohol?

Magic1 ::

Meni je še vedno šla dol z kuhinjsko paprinato brisačko (ali papirnatim robčkom). Preprosto obrišeš parkrat.
Magic

luxxx7 ::

Etanol.

janezvalva ::

odstranjevanje z izopropanolom
 .

.


kupiš v merkurju stane 6€ liter(to pomeni, da, če boš samo procesorje čistil, ga boš imel za cca 80-100let)

če je pasta fajn strjena lahko kupiš še čistilo stane 7 ali 8 evrov na mimovrste, da se ne zajebavaš z drgnjenjem
https://www.mimovrste.com/dekor-pc/akas...

janezvalva ::

aja, najprej s čistilom da se raztopi strjena pasta, nato še z izopropanolom na fino. na koncu obrišeš s papirjem kateri ne pušča kocin za sabo (tiste papirnate vrečke katere imajo v lekarni ali ta papir za filter za kavo.
v glavnem, lahko narediš zelo v redu, lahko pa malo majoneze gor flikneš pa malo cigaretnih ogorkov not zmešaš kot nekateri tukaj predlagajo

Highlag ::

Če krpice ne boš ravno utopil v acetonu ne boš nič škode naredil Procesor ima kovinsko kapico, na kateri je pasta. Torej briši to. Kapice pa ne boš poškodoval z acetonom. (Niti hladilnika) Drugače pa na suho tudi gre. Alkoholi so bolj blažev žegenj za silikon.
Never trust a computer you can't throw out a window

tikitoki ::

Magic1 je izjavil:

Zrno graha???? Kaj če ne kar pol tube? Fora je, da je pasta čim tanjša, saj je slabše prevodna od matal na metal (že nekdo napisal višje). Če daš malo na sredino, pasta ne bo prišla do roba in bo lahko veliko čipa v zraku. Če daš veliko paste bo debelina paste slabšala prevodnost. Ponavadi se je z kreditno razmazalo tanek film čez cel čip. Seveda je za normalno uporabo vseeno če daš preveč paste, saj pri normalnem nenavitemu sistemu ne potrebuješ pretirano visoke prevodnosti.


Ja, INTEL nanese ravno ene toliko paste na sveje hladilnike, sam ti ziher, ves bolje od njih.

Magic1 je izjavil:

Meni je še vedno šla dol z kuhinjsko paprinato brisačko (ali papirnatim robčkom). Preprosto obrišeš parkrat.


In potem se priporocis uporaba materiala, ki je znan po tem, da pusca za seboj koscke, ki vplivajo slabo na stik in posledicno toplotno prevodnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Magic1 ::

In? Z robčkom pobereš vso pasto dol, na koncu vzameš še eno krpico za brisat očala in še enkrot obrišeš, da nič ne ostane. Itak pa tistih par vlaken nima kakšnega večjega vpliva, kot par mikrometrskih zračnih mehurčkov. Izgubiš mogoče par % prevodnosti. Če pa daš preveč paste in ne stisneš dovolj pa zgubiš zaradi dveh stvari. Komot lahko 30% čipa nima stika s hladilnikom in slabšo prevodnost zaradi slabše prevodnosti paste. Tukaj se pa zmanjšana prevodnost ne šteje več v parih procentih, temveč v par 10%. Seveda je pa to bolje od nič paste, ki pa prevodnost hitro zmanjša za več kot 50%.
Intel(in ostali) pa uporablja vmesno debelo varjanto zaradi konsistence. Itak so zadeve predemizionirane in če niso navite je good enough. To so zgolj finese. Je bilo tukaj na slo-techu dosti o tem pisano 15 let nazaj, ko je dosti ljudi delalo/uporabljalo home-made bakrene bloke za vodno/zračno hlajenje in so preizkušal vse možne vplive. Lahko pobrskaš.
Magic

Han ::

Zasušeno in zalepljeno staro pasto učinkovito raztopi in odstrani WD-40. Z njim ovlažiš 3-krat prepognjen kos mehkega WC papirja in večkrat narahlo obrišeš. Po tem obrišeš še najprej s suho, nato z vlažno (prepojeno z vodo ali etanolom) in še enkrat suho krpico... Jaz ponavadi vse opravim z mehkejšim WC papirjem.

HighBane ::

Izopropil alkohol (99%) kupi v mercatorju ali kakšni tehnični trgovini za mali denar. V lekarni je drag. Namoči papirnato brisačko (dvakrat prepogni in daj na ustje steklenice in obrni okoli, da se malo namoči) in obriši ter ponovi dokler ni čisto. Bodi previden, da ne boš imel par dni z srebernimi prsti hodil okoli. Malo počaki, da izhlapi, kar tudi dobra lastnost alkohola, če ga uporabiš za čiščenje.

Laki_lai k ::

Da nebom odpiral nove teme bom vprašal v tej obstoječi.Namreč zanima me kaj je to za en del na sliki?

Zgodovina sprememb…

Han ::

Glede na super miniaturno sličico verjetno malo večji čip (mogoče grafični procesor), prekrit s hladilnikom.

Laki_lai k ::

Poskušal uredit.Upam da je sedaj večja slika.

Sprašujem zato ker se laptop na tem delu konkretno segreje sploh če ga imaš na nogah.

Zgodovina sprememb…

MIHAc27 ::

Machete je izjavil:

Jaz premažem čez celo površino kako tanko mi najblje rata. Pa ok, pri robu pustim kak mm ali dva fore.
Ne gre doktorirati okoli tega.

Jaz isto tako naredim. Porabim pa mogoče za polovico grahka paste.
Sčistim vedno samo z papirnato brisačko. Še vedno je šlo vse dol.
Je pa en znanec pripeljal PC na popravilo. Po navodilih iz trgovine kjer je termalno pasto kupil (uno malo injekcijo 3gramsko), je porabil celo. Kakšno je bilo raje ne bom razlagal.


Glede slike zgoraj, po moje je grafični čip. 70C ni nič takega, če je to res. Drugače je bil pa še North Bridge, ki se je na ploščah segreval tudi do 100C. Torej ni to nič nenavadnega, če je tam toplo.
Na kolena še eno hladilno podlago, pa ne bo prevroče :)

Laki_lai k ::

Evo še printscreen glede temperature
 slika

slika

Laki_lai k ::

še print screen z aido
 slika

slika

FX6300B ::

sčistiš, če imaš z izporopanolom, drugače brez daš za en rižek paste gor, lahko malenkost več, ko boš pritisnil hladilnik gor se bo itak razmazala po celotni/ skoraj celotni površini, skratka brez nekega kompliciranja, če se nanese drugače ni nekih odstopanj pri temperaturi, tako da brezveze komplicirat
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

Heavy ::

Han je izjavil:

Glede na super miniaturno sličico verjetno malo večji čip (mogoče grafični procesor), prekrit s hladilnikom.



Grafika ali pa chipset (glede na to da je edini večji čip bi rekel da je chipset - grafika je verjetno na procesorju).
#TeamFelix

Laki_lai k ::

torej danes sem vse počistil in nanesel ponovno termalno pasto.Lepo vse sestavil in v velikem pričakovanju prižgal prenosnik.Na obrazu se mi izriše nasmešek češ vse je v redu in deluje.Nato zalaufam program za merjenje temp. in glej ga zlomka temp. še vedno ostaja visoka od 62-72 stopinj celzija.Kaj mi je še storiti?Naj poskušam še enkrat vse počistit in ponovno nanest pasto?

Excavator ::

Kaj pa heatsink si ziher pravilno namestil?

Laki_lai k ::

vse nameščeno kot mora bit.

Han ::

Katero pasto si uporabil? Si preveril, če je razmazana v tankem sloju čez jedro procesorja? Je hladilnik mrzel, topel ali vroč, ko program izmeri 70°C? Oziroma ali piha ventilator ven mlačen, topel ali vroč zrak?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

FX6300B ::

sicer pa ne pričakuj kaj predobrih rezultatov... imaš i3 prve generacije.. ima sestra i7 druge gen in se začne greti že pri najmanjših naporih
May the force be with you!

Laki_lai k ::

Han @ pasta je pač taka kot sem jo lahko dobil pri nas v M.S (ime paste je Manhattan).Nisem je razmazal ampak sem dal manjšo kroglico na sredino procesorja.Hladilnika ne morem prijet ker sem ga nazaj sestavil lahko ti pa povem da piha dokaj topel zrak ki gre že bolj v vročega.

FX6300B @ ok to razumem samo je problem da je ta temperatura že nekaj sekund po zagonu brez tega da bi sploh kaj odprl.Tako da zame to ni normalno.

Bom pa jutri poskušal še enkrat ponoviti cel proces pa da vidim če bo kaj drugače.Moram pa reči da me je ko sem odmontiral hladilnik me je skoro šlagiralo,Termalna pasta je bila skoro po celem procesorju mislim tisti zelen del kjer je vezje.In to je tovarniški nanos!

Zgodovina sprememb…

Han ::

Manhattan pasta naj bi, kljub temu, da ne sodi med boljše, opravljala funkcijo prevajanja toplote. Verjetno je tudi sam hladilnik bolj cenena (aluminij) izvedba, na njem pa nek (pod)povprečen ventilator, pa si hitro na 70+°C.

Če piha ven topel do vroč zrak, načeloma hladilni sistem deluje. Kot že rečeno, se ti procesorji kar precej grejejo, tako da ni za pričakovat drastične spremembe v temperaturah.

Dokler se do konca ne naloži operacijski sistem, kuri procesor na polno. Šele po tem, ko ni obremenjen, bi moral imet T okrog 50°C.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

FX6300B ::

ja tako kot je HAN rekel kuri na polno dokler ne naloži vsega, plus vrjetno ti v ozadju tečejo programi tako da je po možnosti skos obremenjen
May the force be with you!

Laki_lai k ::

evo danes kupil pasto Arctic Silver 5 in razlika je očitna seadaj ob zagonu je temperatura 35 stopinj.To pa je razlika!
 slika

slika

Pinturicchio ::

To pa skoraj ne verjamem da je takšna razlika v pasti! Verjetno prvič nisi prav razmazal. Drugač pa po specifikacijah je primerna temp. tega procesorja 50 C.

Pentium ::

Eno je temperatura takoj ob zagonu, drugo pa je idle temp, kjer računalnik ni obremenjen, vendar vseeno dalj časa prižgan in se temperature stabilizirajo. Spet drugo so temperature ob obremenitvi. Meri po 20 minutah delovanja in po 20 minutah mučenja (npr. Prime95).

Kot dolgoletni uporabnik Arctic Silver 5, moram priznati, da razlike sicer so, vendar dokaj zanemarljive, v primerjavi s kakšno drugo pasto. V praksi se pokaže do 20 stopinj razlike napram stari pasti in do 5 stopinj razlike napram kakšni cenejši pasti. V idle nekih razlik dostikrat ni, se pa pokažejo ob obremenitvah. To sem največkrat opazil v dobi Pentium D procesorjev, ki so se peklensko greli in kombinacija stock cooler + noname termalna pasta je pomenilo throttlanje in temperature do 100 stopinj celzija, z AS5 pa si imel temperature do 85 stopinj.

Seveda so že bili tudi ekstremi, kjer je bila stara pasta tako zažgana (neka bela silikonska), da se je procesor bolj grel, kot, če paste sploh ne bi bilo. Kot zanimivost, pred leti sem namazal zobno pasto namesto termalne in šment dejansko deluje, verjetno pa ne bi držala dolgo :)

Proizvajalec sicer trdi, da se AS5 po nekaj sto urah delovanja "uteče" in temperature še padejo za kakšno stopinjo. V praksi je to nedokazljivo, saj po nekaj sto urah delovanja, tudi hladilnik že faše nekaj prahu in je temperatura zato tam-tam, mogoče že celo malenkost višje kot na začetku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pentium ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Termalna pasta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
11824691 (4451) Valvoline
»

Termalna pasta

Oddelek: Strojna oprema
61068 (953) golf3
»

Primerjava: i7-4770 vs. Xeon E3-12xxv3 (večina družine)

Oddelek: Strojna oprema
403780 (2823) Gapi
»

A moram na novo nanest termalno pasto, če snamem hladilnik in cpu in ju prenesem na d

Oddelek: Pomoč in nasveti
397681 (7143) amigo_no1

Več podobnih tem