» »

Izbor napajalnika - low power

Izbor napajalnika - low power

Omelo ::

Pozdravljeni.

Imam osnovno ploščo AsRock J4205-ITX, ki ima Intel Quad-Core J4205 procesor, 2x DDR3L 4GB pomnilnika in 3x3,5" HDD diske - po 2TB, ter en SSD disk.
Iščem napajalnik, ki bi bil kar se da blizu tej porabi. Plošča s pomnilnikom naj bi porabila max 17W pri polni obremenitvi, vsak disk pa cca 8W, kar skupaj nanese dobrih 50W porabe, če bi sistem delal na polno (kar seveda ne).
Zato so vsi 350+W napajalniki čisti overkill, saj manjša kot je poraba, več energije gre v nič.

Please help, picoPSU naj ne bi bili za 3,5", če sem prav razumel.
  • spremenil: Omelo ()

dolenc ::

Če je napajalnik 200w in bo poraba 50w, bo poraba 50w. Če je napajalnik 700w in bo poraba 50w, bo poraba 50w. Pri obeh primerih +- kak procent zaradi izkoristka, načeloma pa komot kupiš "prevelek" napajalc.

Tako in tako si pa omejen z ohišjem, če imaš standard atx, pač kup najmanjši napajalc kar ga lahko, ne bo pa zato nič manj/več "pil." Če maš pa itx ohišje z zunanjim napajanjem maš pa tko zunanji "brick" itd..

konspirator ::

http://www.mini-box.com/picoPSU-80
http://www.mini-box.com/12v-7A-AC-DC-Po...

edit: ta psu je dovolj za 2 sata hdd (in ne 3, kot imaš ti), drugegap riklopiš preko pata to sata adapterja



Kakšno ohišje imaš ?
--

Zgodovina sprememb…

Omelo ::

Dolenc, to seveda ne drži. Evo graf porabe in efektive:
 graf porabe

graf porabe



konspirator, hvala. To sem že gledal ampak potem našel to zadevo:
http://pocenipc.com/napajalnik-dc-dc-pi...

Tukaj npr. piše da ni za 3,5 in 5,25 pogone primerna zadeva. Sicer ne vem zakaj ampak niti nisem iskal naprej. Ohišje je ITX, ampak ima tudi za napajalnik prostor.

dolenc ::

Seveda drži, efektivnost napajalnika nima veze z wati, ampak z samim izkoristom napajalca.

Kar poglej tale svoj graf, napajalnik z VEČ wati je bolj učinkovit, tudi pri < 100w, ker je pač napajalnik bolj učinkovit :)

Omelo ::

No, izkoristek napajalnika je najvišji na cca. 50% moči, kakorkoli obrneš. Tudi pri zelo kvalitetnem 600w napajalniku bo šlo v nič cca. 30% energije. Pa ne glede na to ali je Gold, Platinum ali pa Titanium. Zato
iščem najbolj primeren napajalnik mojemu sistemu, s čim boljšim izkoristkom glede na potrebe sistema.

dolenc ::

Neki moraš vzet v račun, tud če je 20% razlike(pa ni), to pri 15w znese 3w razlike na steni.

Moderne komponente se prilagajajo obremenitvi, tud high end gaming kište pijejo 50w v idlu in temu so se napajalci prilagodil. Siguren je najboljš lovit tistih 50% porabe izbranega napajalca, ampak realno pa ne boš mel nobene razlike, ker tam kjer šteje so "navadni" napajalci efektivni, ko pa pade vrednost, pa razlika ni omembe vredna.

Seveda nabav kar se ti zdi boljše, jaz ti sam dodatno mnenje ponujam :)

hojnikb ::

No, izkoristek napajalnika je najvišji na cca. 50% moči, kakorkoli obrneš. Tudi pri zelo kvalitetnem 600w napajalniku bo šlo v nič cca. 30% energije. Pa ne glede na to ali je Gold, Platinum ali pa Titanium. Zato


to seveda ni res. Če kupiš kvaliteten napajalc in tvoja tipična poraba pade v ~50% moči napajalca, bo izkoristek točno tolk, kot predvideva 80+ certifikat. V primeru titaniuma je to 96%, torej pri recimo 300W porabe, mečeš v nič samo 12W.

sicer pa če se ti gre za porabo, si tako že v štartu sfalil zadevo. Namesto intel platforme bi raje vzel kakšen krtačni računalnik (recimo https://www.pine64.org/?product=rock64-... gor pa napopal 3x 2.5" diskov. Tako bi dost profitiral na porabi, ker kombinacija 3.5" diskov z itx intel plato bo pač žrla dosti več.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Duhec ::

Tale graf mora biti pa precej star, če primerja dinozavra Antec NeoPower 480 (l.2004) in Corsair HX520W (l.2006)...
Pri današnjih PSU-jih, ki so se seveda precej spremenili, je spodaj izkoristek glede na 10, 20, 50 ali 100% obremenitev in glede na model bronze, silver, gold, platinuim in titanium. Odstopanja od 20% do 100% so res majhna.
 primer

primer

http://blackbird.si/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()

Omelo ::

dolenc: se strinjam, ni tako velika poraba ampak vseeno po nepotrebnem prevelika. Hvala za odgovor.

hojnikb: Ne gre toliko za samo porabo kot razmerje zmogljivost/uporabnost/poraba. Na tej zadevi laufa gor en kup stvari v Windows 10 (web server, ftp, snemalnik za kamere, občasno se uporablja tudi kot HTPC... tale uboga plata z 9w porabe laufa vse skupaj.

No teh "par watov" se niti ne sliši toliko, dokler ne potegneš črto, pa vidiš da imaš slabih 440kw energije v nič na koncu leta = cca 20€ na letni ravni, 2 taka računalnika, 40€.

Trenutno imam napajalnik, ki je z oznako Gold, pa mi računalnik veselo čez 100w vleče ven (od pričakovanih 50w), zato sem tudi odprl to temo. Sicer pa bi se lahko kaj več sam vrgel v raziskovanje preden sem vprašal.

Hvala vsem za odgovore.

SimplTech ::

Mogoče pogledaš še to opcijo kitajskega ITX DC-DC napajalnika: link

Imajo tudi 120W in 180W variante.

Zgodovina sprememb…

konspirator ::

Omelo
Trenutno imam napajalnik, ki je z oznako Gold, pa mi računalnik veselo čez 100w vleče ven (od pričakovanih 50w)

Kaj je notri ?
--

Omelo ::

konspirator je izjavil:


Kaj je notri ?

Trenutno LC6460GP4.

janezvalva ::

jaz sem si nabavil rabljeno SFF ohišje z vgrajenim napajalcem 180w:

hp d530 sff:
 .

.



dejanski izgled:
 .

.

Omelo ::

Je bila tudi ta ideja, ampak so problem trdi diski, verjetno ni placa za 3x3,5" + 1x 2,5" SSD. Pa zelo verjetno bo v kratkem zaradi RAID-a še 1 dodaten 3,5".

janezvalva ::

sam računalnik mi kuri 35w, ne glede na obremenitev cpu

Omelo je izjavil:

Je bila tudi ta ideja, ampak so problem trdi diski, verjetno ni placa za 3x3,5" + 1x 2,5" SSD. Pa zelo verjetno bo v kratkem zaradi RAID-a še 1 dodaten 3,5".

ne, ni placa

noter imam samo ssd za OS ter 1xhdd za medio, ter en flashdrive ter seveda optično enoto

Zgodovina sprememb…

Omelo ::

Sicer pa, saj niti ne potrebujem tega ohišja, preprosto napajalnik najdem- https://www.ebay.com/itm/COMPAQ-D530-SF... , kaj takega vrejetno. Kako je pa kaj glasen sam napajalnik? Ker vse ostalo, razen diskov ko se kaj vrtijo, se zaenkrat ne sliši. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napajalec za PC z nizko porabo v mirovanju

Oddelek: Strojna oprema
141166 (720) strumf666
»

Napajalnik (strani: 1 2 3 416 17 18 19 )

Oddelek: Kaj kupiti
948141714 (77373) Riff
»

poraba istega racunlnika pri mocnejsem napajalniku

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
334991 (4336) m0LN4r
»

Ali je 180 W napajalnik dovolj za Core i3?

Oddelek: Kaj kupiti
396445 (5460) amigo_no1
»

Intel Atom (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
536172 (4258) _Dejan_

Več podobnih tem