» »

Ali je 180 W napajalnik dovolj za Core i3?

Ali je 180 W napajalnik dovolj za Core i3?

opeter ::

Pozdravljeni,
znanec si želi sestaviti en majhen, a dokaj zmogljiv računalnik na ITX osnovi.
Matična je že izbrana in sicer ASRock B75M-ITX LGA1155, za ohišje pa je izbral Chiefteca in sicer serijo BT-02B ITX, ki pa ima 180 W-ni napajalnik.

Zdaj pa mu ne znam svetovati, če mu bo ta napajalnik dovolj dober, v kolikor se bo odločil za sledeče komponente:
- CPU: ali Pentium G850/860 ali pa Core i3 2100/2120
- RAM: 2 x 2GB RAM oz. 2 x 4 GB (DDR3 1333 MHz)
- 1 x trdi disk 3,5" (to že ima)
- 1 x DVD pogon (to že ima)

V prihodnosti bo verjetno vgradil še eno AMD-jevo grafično in sicer si ogleduje Radeona 6570 (oz. njegovega naslednika). Seveda mora biti ta grafična low profile.

Torej, vprašanje: ali je 180 W-ni napajalnik dovolj, ali pa si naj omisli ohišje ITX, ki ima 250 W-ni napajalnik?
V vsakem primeru si želi nekaj malega in ne preveč drago sestavo (za vse skupaj je na voljo cca. 250 €, raje manj).

Ima kdo kakšen nasvet?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Duhec ::

Poigraj se z enim od množice PSU kalkulatorjev:
http://extreme.outervision.com/psucalcu...
Če ne bo več tlačil not kot je zgoraj napisano bi bilo dovolj. Poraba po zgornjem kalkulatorju pride cca. 128W, priporočljiv PSU=178W.
Če pa ni kake hude razlike med ohišji s 180 in 250W PSUjem pa vzemi slednjega.

p.s.
Sem spregledal stavek, da misli v prihodnosti dodajat grafiko. Potem pa definitivno 250W.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()

Izi ::

Z integrirano grafično bo napisano računalo trošilo okoli 110 wattow, vedno pa je treba vračunati še 50 watov rezerve, da se računalnik občasno ne sesuje, kar pomeni, da je za gornji računalnik dovolj 160 watni napajalnik.

Če pa bo vgradil še grafično pa 180 wattni napajalnik ne bi več zadostoval. Bi se sicer zagnalo in tudi delalo ampak ob največjih obremenitvah bi se znal računalnik ugasniti.
Vse napisano skupaj z Radeonom 6570 bi potrebovalo 200 wattni napajanik da bi vse delalo popolnoma brez problema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

opeter ::

Hvala obema za odgovore.

Matično je že naročil, rekel pa je, da bo še počakal nekaj tednov, da predstavijo nove i3 CPU-je iz Ivy Bridge serije.
Ogleduje si i3-3225, ki bo imela - predvidoma kot edina - Intelovo HD 4000, ki pa je že dokaj spodobna integrirana grafična rešitev (seveda bodo AMD-jeve Trinity rešitve verjetno hitrejše, a imajo tudo dosti višjo porabo).

Glede ohišja ima še dva kandidata od SuperMicroja (oba ima 250 W-ni napajalnik), čeprav je osebno pristaš tega Chiefteca. Navsezadnje lahko napajalnik čez čas zamenja za močnejšega, saj se da kupiti SFX modele.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

trnvpeti ::

cel sistem(brez graficne) bo kuril max 70W
sedaj je pa vprasanje, koliko max kuri graficna in kaksen napajalnik(kaksen izkoristek) je

Izi ::

trnvpeti je izjavil:

cel sistem(brez graficne) bo kuril max 70W
sedaj je pa vprasanje, koliko max kuri graficna in kaksen napajalnik(kaksen izkoristek) je


Pravzaprav smo bili vsi preveč varčni. Tvojih 70 Wattov maksimalno je pa sploh cvetka, če je Intel Core i3-2120 65 Wattni procesor, ne navit seveda, kje so še vse ostale komponente. Pri prejšnjem mojem izračunu sem mislil, da misli za procesor vzeti i3 2120T, ki je 35 Watten, potem, pa sem opazil, da gre za navaden procesor.

Potem pa so vprašanja še ali ima green HDD ali ne in ali ima pekač ali samo bralnik DVD plošč?

- Sama ITX matična plošča kljub varčnosti občasno potrebuje celo do 30 wattov samo zase. Prave matične plošče, ki omogočajo navijanje trošijo tudi čez 60 wattov samo zase.
- Procesor Core i3 2120 potrebujejo do 65 wattov, če seveda nič ne navijaš. Z navijanjem lahko porabo celo podvojiš.
- 2 ploščici DDR3 RAMA bosta skupaj rabili med 7 in 8 wattov
- Trdi diski (HDD) trošijo nekje od 5 Wattov za green variante do nekje 15 wattov za normalne enote na 7200 obratih
- DVD pogon potrebuje minimalno 15 wattow samo za branje, pri pečenju plošč pa se potrebuje še dodatnih 10 wattov, se pravi 25 wattov za pekač

Torej brez grafične in brez navijanja:
30 W - matična ITX
65 W - CPU
8 W - RAM 2 ploščici (ena ploščica DDR3 rabi 3,5 do 4 W)
15 W - HDD, ker ni napisal kako varčnega ima
25 W - DVD pekač
----------------
143 W - Skupaj

Še kakšen ventilator in ledica pa bo poraba 150 Wattov.

Na to pa je potrebo dodati še minimalno 50 wattov, ker napajalnik nikoli ne sme delovati na robu svojih zmogljivosti, ker ima v tistem končnem območju zelo slab izkoristek, se močno greje in še glasen bo. Minimalno torej 200 wattni napajalnik.


Če pa vpreženo še grafično pa konkretno Radeon HD 6570, pasivna brez ventilatorja, rabi 10 Wattov v idle in maksimalno 44 Wattov med delom + par wattov če ima ventilator.

Skupaj z grafično je torej potreben MINIMALNO 250 Wattni napajalnik.
Vsekakor če se že kupuje bi vzel večjega, ker tukaj ni popolnoma nič rezerve, in glede na to, da je omenjena grafična med hudo varčnimi bo vsaka nepremišljena menjava komponent v prihodnje povzročila resetiranja računalnika, ki jih nihče ne bo znal pojasniti :P

Moje priporočilo je torej 300 Wattov ali več.
Nepoznavalcem elektrike se mogoče zdi čudno, ampak močnejši napajalniki skoraj vedno porabijo manj elektrike, ker imajo v srednjem območju obremenitve vsi napajalniki opazno boljši izkoristek, poleg vsega se manj grejejo in so posledično tišji. Pametno je gledati, da ima fizično čim večji ventilator, najbolje 140 mm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

opeter ::

Gre se za navadni i3 in ne T serijo.
Ivy Bridge naj bi bili 55 W-ni CPU-ji. Trenutni imajo 65 W TDP.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

trnvpeti ::

Ena kista, i3 2100 2x4 ram, 1ssd z dobrim napajalnikom poraba v idle,20w, max 65w,brez dvdja.
Merjeno , ne racunano.
8w za ram,huh,kje si to dobil?

Se vedno,max 70w, potem pa odvisno od graficne.

Sssaga ::

i3 2120
HD 7770 OC 1100Mhz
2x4GB DDR3
SATA Pekač
Samsung F3
Corsair Force SSD
Budget Gigabyte H61 plata
LC kišta z 2 12cm intake ventilatorjema

IDLE=50W
LOAD PEAK (BF3/DiRT3/Crysis2 ULTRA 1080p)= 168W.

Seveda to ne pomeni, da ti proporočam 180W napajalnik... Da boš vedel, kako se suče poraba z gamersko grafično ;) Idealna sestava za gamerje + vleko s travnikov pri 24/7. Oz tudi za HTPC.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sssaga ()

opeter ::

Najlepša hvala obema za informacijo! Tudi znanec je zdaj že prebral ogromno člankov po netu in tudi on misli, da bo zdaj za začetek 180 W napajalnik dovolj.

Disk je WD Green 500 GB, tako da poraba ne bi smela biti prevelika.
Morda sem zgoraj pozabil omeniti (ker Izi to večkrat omenja): DVD pogon je mišljen kot CD/DVD pekač.
Ali imajo ti res 20 W-no porabo?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Izi ::

opeter je izjavil:

DVD pogon je mišljen kot CD/DVD pekač.
Ali imajo ti res 20 W-no porabo?

Bližje 30W kot pa 20W.
Od kje pa misliš, da nastane tako močan žarek, da izžiga luknje v material. Poraba med žganjem plošč nanese tudi do 30 Wattov.
Med branjem pa nekako pol manj, okoli 15 Wattov, ker takrat žarek ne zažiga, ampak se potrebuje samo za odbijanje svetlobe.

Pekač je tretja najbolj potratne komponenta v računalniku, takoj za procesorjem in grafično.

Je pa vedno tako, da med pečenjem plošč ponavadi procesor in grafična, kot dva največja porabnika, bolj ali manj počivata in ima pekač dovolj moči na voljo, tudi če zanj ne predvidimo ravno 30 wattov rezerve. Tako da ni panike.
Pravzaprav je v praksi popolnoma nemogoče, da bi hkrati do konca obremenil vse komponente, tako da imamo vedno več kot dovolj rezerve.

Ampak kot sem rekel, precej močnejši napajalnik kot ga dejansko rabiš bo v praksi lahko porabil tudi do 15% manj elektrike kot nek šibek napajalnik, ki ga boš gnal do roba njegovih zmogljivosti. Imel bo 10% slabši izkoristek in vsa proizvedena toplota je tudi čista izguba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

amigo_no1 ::

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/di...
i2100T je pravi "šparovec".

Zgodovina sprememb…

Dr_M ::

Zanimivo Izi, kje vse te silne watte najdes. :)
Ravno uceraj sem svojo staro kisto podru in na novo sestavil, vse nepotrebne stvari pa ven pometal.
Not je 125W cpu (Phenom X6), grafika pa integrirana, 2x4GB, 1 HDD in 1 SSD, v idle vse skupaj kuri ~60W, z obremenjenim cpujem pa 135W. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

Izi ::

Dr_M je izjavil:

Not je 125W cpu (Phenom X6), grafika pa integrirana, 2x4GB, 1 HDD in 1 SSD, v idle vse skupaj kuri ~60W, z obremenjenim cpujem pa 135W. :)

Ne vem kaj si hotel povedati. Imaš namreč hudo potraten računalnik. 60 W v idle je za današnje čase ogromno, pravzaprav vsaj 2-krat preveč.
Moj najmočnejši računalnik za najzahtevnejše igre v idle porablja komaj okoli 30 Wattov, pa je vse navito do konca, ampak ima pa vključena vsa možna varčevanja, ki vse nepotrebno sproti izklapljajo, kar pa je vedno prižgano pa niža tako frekvence kot voltaže.
Med igranjem zahtevnih iger je poraba okoli 230 W, kar je skoraj 10-krat več kot v idle. Pri tebi je med idle in full komaj 2-kratna razlika.
Ampak med igranjem iger je procesor ponavadi obremenjen komaj do polovice, samo grafična je na 100%. Če torej med igranjem igre hkrati zaženem še kakšen Prime95, zraven dam kopirati nekaj GB podatkov iz SSD na HD, in dam zapeči še en DVD, pa sem takoj na 350 Wattih porabe.

Moj računalnik bi torej popolnoma brez problemov deloval z 250 W napajalnikom, čeprav vse komponente skupaj trošijo 350 W. Vseeno imam 500 W napajalnik.

zavajon ::

Izi je izjavil:

opeter je izjavil:

DVD pogon je mišljen kot CD/DVD pekač.
Ali imajo ti res 20 W-no porabo?

Bližje 30W kot pa 20W.
Od kje pa misliš, da nastane tako močan žarek, da izžiga luknje v material. Poraba med žganjem plošč nanese tudi do 30 Wattov.
Med branjem pa nekako pol manj, okoli 15 Wattov, ker takrat žarek ne zažiga, ampak se potrebuje samo za odbijanje svetlobe.

Pekač je tretja najbolj potratne komponenta v računalniku, takoj za procesorjem in grafično.


Prosim razloži ti meni, kako mi dela zunanji slim DVD pekač, ki se napaja preko USB 2.0, ki naj bi imel pri 5V max. tok 1.5A.

trnvpeti ::

Tudi sam uporabljam, zelooo obcasno, dvd pekac na usb2.
Tudi mene zanima, od kod dobi 30w

Dr_M ::

60 W v idle je za današnje čase ogromno, pravzaprav vsaj 2-krat preveč.


Pac AMD, ampak to je ze dokaj stara zadeva, sej ves, Phenom II :)
Za tiste case, je bilo to relativno malo.
Cakam pa se backplate za lga1155, pa da vidimo kako varcen je IB, ce res pridem do 30W. Verjetno ne bom, ker je spet AMD graficna v igri (5870) in samo to kuri enih 50W z dvema monitorjema gor. :)

Mimogrede, DVD pekac, imam kle enga starga liteona, pise gor 12V 1.5A in 5V 1.5A. Torej to skupaj nanese 25.5W, ampak to je worst case...
Realno bi rekel, da se giblje nekje med 15 in 20W.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

Izi ::

30W velja samo za notranje pekače. Zunanji rabijo samo nekaj Wattov (nekje med 2,5 in 10 W) Zakaj tako je bilo kar nekaj debat že glede tega, pa gre bolj kot ne samo za ugibanja.
Nekako prevladuje mnenje, in jaz se tudi strinjam s tem, da zunanji pekači uporabljajo green tehnologijo, bistvo pa je, da so toliko počasnejši, da je lahko žarek tako slaboten, ker ima precej več časa, da izžge posamezno luknjico.
Se pravi hitrost oziroma počasnost zunanjih enot je verjetno tisto, kar prinese občutno manjšo porab. Poraba je torej verjetno odvisna od hitrosti pečenja plošč.

Eno izmed podobnih modrovanj je na primer tukaj: 5.25" internal vs portable DVD writer power usage

Izi ::

Dr_M je izjavil:

Cakam pa se backplate za lga1155, pa da vidimo kako varcen je IB, ce res pridem do 30W. Verjetno ne bom, ker je spet AMD graficna v igri (5870) in samo to kuri enih 50W z dvema monitorjema gor. :)

Ja z dvema monitorjema je hudič, ker se idle poraba kot kaže kar potroji (frekvence so 400 MHz namesto 157 MHz, pa tudi voltaže so opazno višje). Na 157 MHz je poraba okoli 25 W, na 400 bo po moje že kar okoli 75 W ;)

Morda ti bo prav prišel podatek, da je idle poraba na dveh monitorjih veliko nižja, če se uporabi 2 grafični namesto ene.
Poglej si tole: My PC uses less power with two GPU's driving two monitors than a single GPU
Tip je ugotovil, da se mu poraba v idle zmanjša kar za 25 W, če namesto ene uporabi dve grafični, vsako za svoj monitor. Sliši se čudno, ampak zna držati, ker tisti dve grafični obe na na polno varčujeta, medtem ko ena sama z dvema monitorjema samo malo več kot prepolovi maksimalno porabo, ki je za 5870 že blizu 190 W
In 2 krat po 25 W je potem ravno 25 manj kot pa 1 krat 75 W.

Dr_M ::

Morda ti bo prav prišel podatek, da je idle poraba na dveh monitorjih veliko nižja, če se uporabi 2 grafični namesto ene.


Vem, zato sem uporabljal diskretno in integrirano grafiko (5870+4290). Integrirana je pokurila komaj 5W :)
Sem pa malo testiral in modificiral bios na graficni, tako da sem kar lepo zbil porabo (157MHz 0.9V, 400MHz 0.95V) :)

Reycis ::

Res me zanima kdaj imaš peak obremenjen procesor + čipovje od matične + še pečeš DVD istočasno.

Dr_M ::

To se ne dogaja pogosto, ampak vedno moras upostevat worst case... Zato je fino, ce imas nekaj rezerve. Spet pa ni treba pretiravat z rezervo. :)

Sssaga ::

Izi je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Not je 125W cpu (Phenom X6), grafika pa integrirana, 2x4GB, 1 HDD in 1 SSD, v idle vse skupaj kuri ~60W, z obremenjenim cpujem pa 135W. :)

Ne vem kaj si hotel povedati. Imaš namreč hudo potraten računalnik. 60 W v idle je za današnje čase ogromno, pravzaprav vsaj 2-krat preveč.
Moj najmočnejši računalnik za najzahtevnejše igre v idle porablja komaj okoli 30 Wattov, pa je vse navito do konca, ampak ima pa vključena vsa možna varčevanja, ki vse nepotrebno sproti izklapljajo, kar pa je vedno prižgano pa niža tako frekvence kot voltaže.
Med igranjem zahtevnih iger je poraba okoli 230 W, kar je skoraj 10-krat več kot v idle. Pri tebi je med idle in full komaj 2-kratna razlika.
Ampak med igranjem iger je procesor ponavadi obremenjen komaj do polovice, samo grafična je na 100%. Če torej med igranjem igre hkrati zaženem še kakšen Prime95, zraven dam kopirati nekaj GB podatkov iz SSD na HD, in dam zapeči še en DVD, pa sem takoj na 350 Wattih porabe.

Moj računalnik bi torej popolnoma brez problemov deloval z 250 W napajalnikom, čeprav vse komponente skupaj trošijo 350 W. Vseeno imam 500 W napajalnik.



Po treh letih sm formatiru komp k sm kupi SSD pa naredu HDD RAID0 z odstoječima diskoma in sm namestil Gigabyte Energy saver 2 in se mi je muska začela popačeno predvajati pa sem imel šparanje samo na CPU-ju.
Takoj k sm zbrisu, je vse delalo naenkrat. Itak pa tega programa nisem nikol meu, k sm naviju zmer oz sem ''benchmarker''. Za info kakšne težave so lahko. in sem ga imel na stock-vse komponente.

Mi pa kuri idle okol 250W, navit v lodau pa 500+W, zato ga že dolg nimam 24/7. - ko testiram/benhcam pri vseh energy savings OFF v BIOSu

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sssaga ()

amigo_no1 ::

Sssaga
Za katero konfiguracijo velja tvoj zadnji post ?

Reycis ::

Želel sem povedati to, da za tisti promil časa ko imaš res vse obremenjeno na ful, ne potrebuješ še 50W rezerve.

Dr_M ::

Seveda, pride ena spica in se ti comp resetira.
Zelo pametno :)

Izi ::

Reycis je izjavil:

Želel sem povedati to, da za tisti promil časa ko imaš res vse obremenjeno na ful, ne potrebuješ še 50W rezerve.

Kot sem že nekajkrat omenil, je rezervo treba imeti zaradi samega napajalnika in ne toliko zaradi možnosti, da se bo PC ugasnil.
Napajalnik ne sme biti do konca obremenjen, ker bo delal veliko izgubo, se bo močno grel in bo posledično tudi precej glasen.
Poleg tega pa se da z močnejšim in po možnosti z malo bolj kvalitetnim napajalnikom prihraniti tudi do 15 % elektrike na istem računalniku.
Vzame se še enkrat močnejši napajalnik kot ga dejansko potrebuješ.
Mislim, da je to večini jasno, saj se v glavnem prodajajo okoli 600 watni napajalniki, čeprav povprečen današnji igričarski računalnik porablja okoli 300 watov.

Reycis ::

Jaz hočem povedat to, da napajalnik rabi rezervo pri normalnnem delu ne pa ob maksimalni obremenitvi vseh komponent.

Glej gor je Izi napisal računico do katere prideš samo, če ti nekako uspe na ful obremenit CPU, čipset in še pečeš DVD istočasno (143W). Pri desktop uporabi je poraba pod 50W in še pri igranju iger stežka pride do 100W. Še posebej se hočem obesit na to, da do te porabe prideš, če do fula obremeniš CPU, čipset (kar je v praksi možno samo s kakšnim sintetičnim testom) in še pečeš DVD HKRATI.

P.S. Povprečen računalnik porablja pod 100W. Na 300W prideš z max obremenitvijo.

Sssaga ::

amigo_no1 je izjavil:

Sssaga
Za katero konfiguracijo velja tvoj zadnji post ?



Moj komp v podpisu.
i7 ni bil do konca obremenjen med testom (ah kje pa). Še najbolj mi ga obremeni PD9 videoeditor, kjer 8 niti @4Ghz dela 70% oz. Megui/avi synth encode @100%. Takoj pridem na 550W. + za zabavo pekač, vse HDD-je namatram... :))
LC 550W mi je crknil prvi teden z i7 OC + 9800GT SLI OC (prej je delal eno leto). Pač sem riskiral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sssaga ()

Dr_M ::

Jest sem sel tudi na "noz" z novim napajalnikom. 300W Cougar, bronze 80, mi poganja ze v tej temi omenjeni racunalnik. Verjetno bom se dodal graficno, ranga HD7770. Ampak to bo zelo tesno, pod obremenitvijo.
Vedno, ampak vedno moras gledat worst case. Ce se tega drzis, nikoli ne bo problemov.
V svoji gaming masini imam pa Corsair TX 850W, pa mi je masina pod max obremenitvijo, Phenom II X6 4.2GHz in HD5870 navita, kurila okoli 350W. Mogoce sem res malo pretiraval z rezervo, ampak glede na to, da je bila razlika med 650 in 850W manj kot 20€, zakaj pa ne :)

opeter ::

Če enkrat jaz. Zdaj pa rabim informacijo zase.

Ali bi SFX napajalnik, na katerem piše 285 W max (ohišje so oglaševali kot, da ima 300 W-ni napajalnik) zdržal sledeče:

- Intel Core i3 2100
- 8 GB RAM (2x4 GB) DDR3
- Sapphire Radeon 5670 512 MB PCIe
- dva trda diska, 1 navadni 320 GB-ni od WD-ja in en WD Green 500 GB
- DVD-RW pogon na SATA
- dva ventilatorja - 6 cm-ska, obrati/napajanje bi se reguliral z Zalmanovim ročnim regulatorjem

Napajalnik ima sledeče podatke:
 Enlight EN-7472

Enlight EN-7472



Hvala.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zeratul ^^ ::

Izi je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

cel sistem(brez graficne) bo kuril max 70W
sedaj je pa vprasanje, koliko max kuri graficna in kaksen napajalnik(kaksen izkoristek) je


Pravzaprav smo bili vsi preveč varčni. Tvojih 70 Wattov maksimalno je pa sploh cvetka, če je Intel Core i3-2120 65 Wattni procesor, ne navit seveda, kje so še vse ostale komponente. Pri prejšnjem mojem izračunu sem mislil, da misli za procesor vzeti i3 2120T, ki je 35 Watten, potem, pa sem opazil, da gre za navaden procesor.

Potem pa so vprašanja še ali ima green HDD ali ne in ali ima pekač ali samo bralnik DVD plošč?

- Sama ITX matična plošča kljub varčnosti občasno potrebuje celo do 30 wattov samo zase. Prave matične plošče, ki omogočajo navijanje trošijo tudi čez 60 wattov samo zase.
- Procesor Core i3 2120 potrebujejo do 65 wattov, če seveda nič ne navijaš. Z navijanjem lahko porabo celo podvojiš.
- 2 ploščici DDR3 RAMA bosta skupaj rabili med 7 in 8 wattov
- Trdi diski (HDD) trošijo nekje od 5 Wattov za green variante do nekje 15 wattov za normalne enote na 7200 obratih
- DVD pogon potrebuje minimalno 15 wattow samo za branje, pri pečenju plošč pa se potrebuje še dodatnih 10 wattov, se pravi 25 wattov za pekač

Torej brez grafične in brez navijanja:
30 W - matična ITX
65 W - CPU
8 W - RAM 2 ploščici (ena ploščica DDR3 rabi 3,5 do 4 W)
15 W - HDD, ker ni napisal kako varčnega ima
25 W - DVD pekač
----------------
143 W - Skupaj

Še kakšen ventilator in ledica pa bo poraba 150 Wattov.

Na to pa je potrebo dodati še minimalno 50 wattov, ker napajalnik nikoli ne sme delovati na robu svojih zmogljivosti, ker ima v tistem končnem območju zelo slab izkoristek, se močno greje in še glasen bo. Minimalno torej 200 wattni napajalnik.


Če pa vpreženo še grafično pa konkretno Radeon HD 6570, pasivna brez ventilatorja, rabi 10 Wattov v idle in maksimalno 44 Wattov med delom + par wattov če ima ventilator.

Skupaj z grafično je torej potreben MINIMALNO 250 Wattni napajalnik.
Vsekakor če se že kupuje bi vzel večjega, ker tukaj ni popolnoma nič rezerve, in glede na to, da je omenjena grafična med hudo varčnimi bo vsaka nepremišljena menjava komponent v prihodnje povzročila resetiranja računalnika, ki jih nihče ne bo znal pojasniti :P

Moje priporočilo je torej 300 Wattov ali več.
Nepoznavalcem elektrike se mogoče zdi čudno, ampak močnejši napajalniki skoraj vedno porabijo manj elektrike, ker imajo v srednjem območju obremenitve vsi napajalniki opazno boljši izkoristek, poleg vsega se manj grejejo in so posledično tišji. Pametno je gledati, da ima fizično čim večji ventilator, najbolje 140 mm.

Od kdaj se i3 navija?
#yolo

opeter ::

Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

amigo_no1 ::

- Intel Core i3 2100... max 65W (Inteli imajo deklarirano večjo porabo kot jo dejansko dosegajo)
- 8 GB RAM (2x4 GB) DDR3... max 2W
http://www.silentpcreview.com/forums/vi...


- Sapphire Radeon 5670 512 MB PCIe...max 76W
http://www.tomshardware.com/reviews/rad...

- dva trda diska, 1 navadni 320 GB-ni od WD-ja in en WD Green 500 GB .. max 15W
- DVD-RW pogon na SATA... max 30W (ko pečeš)
- dva ventilatorja - 6 cm-ska, obrati/napajanje bi se reguliral z Zalmanovim ročnim regulatorjem... max 5W ?
Skupno
65+2+76+15+30+5= 193W

Si kaj razmišljal da bi vzel 2100T ?
http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/di...

http://ark.intel.com/products/53423/Int...

Jaz bi rekel da bo dovolj.

opeter ::

amigo_no1: najlepša hvala za odgovor, torej bi bil načeloma dovolj.

Ali je smiselno počakat, da pride ven Ivy Bridge i3? Ta naj bi imel manjši TDP ...
Baje že čez en mesec, najkasneje tam oktobra.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

trnvpeti ::

ib i3 v idle ne bo imel nic manjse porabe
tudi pri max se bo poznalo dokaj malo

ce ze, potem 2100t recimo omejis na zgornjih 35w

opeter ::

Hvala za nasvet, trnvpeti. 2100T je precej drag in ni tolikšne razlike - v hitrosti - v primerjavi z recimo Pentium G8xx. Tudi v porabi sta tam-tam.

2100 bi dobil od enega znanca za okoli 80 € in se mi je zdelo, da bi bil ta CPU lahko dobra zamenjava za Celeron E3400.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

amigo_no1 ::

2100 117E, 2100T 134E.
http://www.mlacom.si/procesorji/intel-c...

http://www.dinokomp.si/product_info.php...

Za tako razliko raje vzamem T model.

opeter ::

Hmm ... potem je 2120T že bolj smiselni nakup, saj je malenkost hitrejši in cenejši.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

amigo_no1 ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HTPC (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
27855931 (32656) Netrunner
»

nakup komponent za varčen(!) strežnik

Oddelek: Kaj kupiti
477954 (6477) SimplTech
»

Poceni, hitra in tiha mini-ITX konfiguracija (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8614963 (11094) simongrega1
»

Sestavljanje svojega računalnika. Katere komponente kupiti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7611782 (10750) AngelOfDeath
»

PC se ugasne pri igranju 3D iger

Oddelek: Pomoč in nasveti
81267 (1061) Madmax_

Več podobnih tem