» »

Dober in cenovno dostopen odvetnik za civilno pravo?

Dober in cenovno dostopen odvetnik za civilno pravo?

nokia6310 ::

Pozdravljeni, a mogoče kdo ve za res dobrega in cenovno dostopnega odvetnika za civilno pravo v Ljubljani? Gre za stanovanjsko zadevo. Čeferin ma 100 eur na pol ure, kar se mi zdi absolutno preveč. Našel sem še eno odvetnico ki ima 50 eur na uro pa zdaj ne vem a je to v redu cena, al se da najti še kaj cenejšega pa da je ravno tako v redu? Hvala vsem za odgovore.

Uporabnik ::

Cene "normalnih" odvetnikov so okoli 60 eur na uro.

bambam20 ::

Prvi posvet odvetnik naj ne bi računal.

nokia6310 ::

rupsi31, to sem tudi jaz nekje slišal. Pa je to ustaljeno nenapisano pravilo ali samo dobra volja vsakega posameznika? Kdo ve za koga iz Ljubljane da je res v redu pa da ni predrag?

Magnolija ::

Zdravo,

sem diplomirana pravnica in delam kot agentka za prodajo nepremičnin. Poznam kar nekaj pravnikov in odvetnikov (bivše sošolce). Odvisno za kakšno "stanovanjsko" zadevo gre; za prodajo, najemno pogodbo, neplačevanje najemnin, zadeve po SZ-1 (stanovanjski zakon, npr. neprofitna stanovanja ipd.), delitev solastnine, upravljanje, ...?

Sicer pa je po mojih izkušnjah v Ljubljani tako: kakšne manjše pisarne v Ljubljani imajo lahko cene za fizičnjake okoli 80 - 100 EUR/uro, ampak je na koncu na računu seveda odvisno od kompleksnosti zadeve/porabljenih ur. V praksi to LAHKO pomeni, da ti nek kolega napiše kompleksen dopis, za katerega vidiš, da je porabil več kot pol ure, pa vseeno zaračuna pol ure, ker je še mlad in si pridobiva stranke. V konkretno eni večji pisarni pa smo imeli v podjetju tako izkušnjo, da so nam dejansko v dveh različnih zadevah 2x dali IDENTIČEN tekst in obakrat zaračunali 3 ure (po bistveno višji postavki). To smo odkrili, ker je bila enaka zatipkana neumnost notri (šlo je pa za izvršbo VL, ki se je nadaljevala v pravdni postopek). Moja osebna izkušnja je, da se kakšna manjša pisarna ali odvetnik posameznik bolj potrudi od kakšnih zvenečih imen (to pišem ob upoštevanju, da velike pisarne kakšne male primere pogosto dajejo pripravnikom, celo večim različnim in kopirajo iz "šimlov", malo več truda pa verjetno vložijo v donosne stranke).

Pa saj je jasno, pisarna, ki ima več 10.000 EUR dobička se PRAVILOMA ne bo ravno pretegnila za nek mali posel, če nima osebnega interesa ....

Tako da bi sama priporočila predvsem kakšno manjšo pisarno, morda celo iz bližnje okolice večjih krajev. S takimi sem sama namreč imela najboljše izkušnje. Dejansko so si me zapomnili in moj problem in se potrudili ga dobro rešit.

Ne poznam nikogar, ki bi delal za 50 EUR ("najcenejša", ki jo sama poznam, dela za 80 EUR za fizične osebe), bi pa dodala samo to, da naj te ne zavede nizka urna postavka ... (ker pač po mojih izkušnjah bo glede na kompleksnost na oncu po moje ca. isto; le da bi LAHKO nekdo, ki računa 50 EUR / uro na račun napisal, da je porabil 2 uri, nekdo, ki računa pa 80 EUR/uro pa npr. 1 uro (ali eno in pol etc.) ... Pač v končni fazi v neke "najnižje" tarife na podlagi kar nekaj izkušenj z različnimi odvetniki ne verjamem ;) Verjamem pa, da še obstajajo tudi korektni in normalni odvetniki, pri katerih plačaš 1x in dobro naredijo in imaš potem mir. Pa še to: pri veliko stanovanjskih zadevah je ceneje iti k odvetniku PREJ kot pa po tem (sploh kar se tiče prodaj stanovanj) ...

Srečno :)

K0l1br1 ::

nokia6310 je izjavil:

al se da najti še kaj cenejšega
Lahko dobiš po BPP za 24,90 EUR, vendar bo kolikor denarja toliko muzike. Če mu daš vedeti, da si škrt, te ne bo ravno z veseljem gledal.

nokia6310 je izjavil:

rupsi31, to sem tudi jaz nekje slišal. Pa je to ustaljeno nenapisano pravilo ali samo dobra volja vsakega posameznika? Kdo ve za koga iz Ljubljane da je res v redu pa da ni predrag?
Naj bi bilo tako in je odvisno od odvetnika, če se bo to šel.

Magnolija je izjavil:

Zdravo,
Lepo napisano na podlagi izkušenj. ++

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

Magnolija ::

Glede BPP bi opozorila, da je ne dobi kar vsak ... tu piše malo več o pogojih: http://www.sodisce.si/sodni_postopki/br...

K0l1br1 ::

Magnolija je izjavil:

Glede BPP bi opozorila, da je ne dobi kar vsak ... tu piše malo več o pogojih: http://www.sodisce.si/sodni_postopki/br...
Itak, vendar ker se mu gre za šolde, bi lahko vsaj poskusil. Stane ne nič, nekaj časa...

Matheeew ::

Sem že začel pisat novo temo. Pa bom raje kar to obudil. Post od Magnolije mi je bil res zanimiv.

Malo pomoči bi rabil. Bolj za eno prijateljico. Pa sem se spomnil spet na slo-tech.

V glavnem...
Verjetno bo šla v tožbo. En del je premoženjsko oškodovanje s strani najemodajalca. Tu ima račune in slike, zato sklepam, da ne bi smela imeti veliko težav.

Drug del je bolj kompleksen.
Strah, psihične, duševne bolečine. Pa take fore. Precej resna zadeva. Pa dva otroka ima. Ni za bolj občutljive želodce.
Ima tudi zdravstvena potrdila, ki kažejo na to, kar sem napisal.

Torej...
Če je cena približno enaka za odvetnika - a lahko kdo napiše ime odvetnice, ki bi bila primerna za tako stvar? Več imen bi bilo še bolje. Niti ni toliko pomembno kje v Sloveniji je.

Je bolj smiselno iskati odvetnico in ne odvetnika?

nokia6310 ::

Pozdravljeni, imam še eno vprašanje. Odgovor je bil res zelo izčrpen. Ali drži trditev, da je strošek zadeve odvisen od vrednosti predmeta? Npr si bom nekaj na hitro zmislil. Nekdo mi dolguje 1000 eur in odvetnik glede na to ceno postavi svojo urno postavko? Ali pa, da je npr škoda ki mi jo je nekdo povzročil s tem ko mi je prodal po moji oceni vredna 1000 eur. Ali odvetnik samo na podlagi te informacije lahko postavi urno postavko. Je to zadosti kredibilen podatek? Ali pa recimo: Lastnik ne želi na svoje stroške prenoviti stanovanja čeprav ga je dolžan. Prenova me je prišla cca 4000 eur. Ali se cena odvetnika oblikuje glede na to ceno katero vzame za izhodišče? Hvala za odgovore.

Groot ::

nokia6310 je izjavil:

Pozdravljeni, imam še eno vprašanje. Odgovor je bil res zelo izčrpen. Ali drži trditev, da je strošek zadeve odvisen od vrednosti predmeta? Npr si bom nekaj na hitro zmislil. Nekdo mi dolguje 1000 eur in odvetnik glede na to ceno postavi svojo urno postavko? Ali pa, da je npr škoda ki mi jo je nekdo povzročil s tem ko mi je prodal po moji oceni vredna 1000 eur. Ali odvetnik samo na podlagi te informacije lahko postavi urno postavko. Je to zadosti kredibilen podatek? Ali pa recimo: Lastnik ne želi na svoje stroške prenoviti stanovanja čeprav ga je dolžan. Prenova me je prišla cca 4000 eur. Ali se cena odvetnika oblikuje glede na to ceno katero vzame za izhodišče? Hvala za odgovore.


Večina odvetnikov (v SLO praktično vsi z izjemo velikih pisarn, ki pa tako ali tako redko jemljejo neke posameznike) računa po odvetniški tarifi. Višina stroška je v tem primeru med drugim lahko odvisna od vrednosti stvari, števila opravljenih procesnih dejanj (npr. število vlog sodišču v določeni zadevi), števila obravnav, itd. itd. Večina ti lahko v nekih standardnih sporih že v začetku pove okvirne stroške, seveda pa v nobenem primeru ne do centa natančno. Edino če se dogovorita za neko kapico oziroma plačilo po uspehu.

Če nimaš sredstev za odvetnika, lahko zaprosiš za breplačno pravno pomoč - pogoji so določen materialni cenzus in pa verjetnost da boš v pravdi uspel (v praksi, da ne tožiš ravno Marsovcev da so ti ukradli organe).

nokia6310 ::

Bpp poznam. Je pa res da je čedalje manj odvetnikov ki se odloča za to. Pa še ti so vprašljivi. Vprašanje kolk se zares potrudijo. Moje vprašanje je bilo bolj načelno ali lahko odvetnik ceno pogojuje od vrednosti predmeta ali pa je cena fiksno določena v odvetniški tarifi za posamezno storitev. Tu se mi zdi precej velik manipulativni prostor kjer si marsikdo lahko vzame več kot bi si dejansko zaslužil. Koliko npr stane opomin dolžniku za vračilo denarja? ali lahko v takem primeru odvetnik reče da je to odvisno od tega koliko denarja je dolžan? Da ne bo pomote. Sam nimam nobenih takšnih primerov. Sprašujem zgolj nasplošno iz radovednosti.

Groot ::

nokia6310 je izjavil:

Bpp poznam. Je pa res da je čedalje manj odvetnikov ki se odloča za to. Pa še ti so vprašljivi. Vprašanje kolk se zares potrudijo. Moje vprašanje je bilo bolj načelno ali lahko odvetnik ceno pogojuje od vrednosti predmeta ali pa je cena fiksno določena v odvetniški tarifi za posamezno storitev. Tu se mi zdi precej velik manipulativni prostor kjer si marsikdo lahko vzame več kot bi si dejansko zaslužil. Koliko npr stane opomin dolžniku za vračilo denarja? ali lahko v takem primeru odvetnik reče da je to odvisno od tega koliko denarja je dolžan? Da ne bo pomote. Sam nimam nobenih takšnih primerov. Sprašujem zgolj nasplošno iz radovednosti.


Lahko se dogovoriš različne stvari - pavšal, urna postavka, % od vrednosti predmeta, plačilo po uspehu (torej samo če zmagaš), kombinacija vsega, itd. Vendar se moraš v tem primeru zavedati, da sodišče pri določitvi povrnitve stroškov (npr. v pravdi) upošteva zgolj višino, ki se izračuna na podlagi tarife. Torej dogovorjena nagrada tvojemu odvetniku, ki presega ta znesek, je tvoje breme in ti ga nasprotna stranka ne bo dolžna povrniti.

Še podlaga, da si lahko še sam prebereš če te že samo na splošno zanima - Odvetniška tarifa:

15. člen (pogodba o plačilu odvetniških stroškov)

(1) Odvetnik in stranka lahko skleneta pisno pogodbo o plačilu storitev v določenem (pavšalnem) znesku, ali v odstotku od vrednosti prisojenega zneska ali od vrednosti, pridobljene v postopku (plačilo po uspehu), ali po porabljenem času, ali po posebnem delu te tarife s povečanjem za določen odstotek. Pogodba lahko vsebuje tudi kombinacijo posameznih metod obračuna, razen kombinacije plačila po uspehu in plačila po določbah posebnega dela te tarife.

(2) Pogodba ne sme biti v nasprotju s 17. členom Zakona o odvetništvu (Uradni list RS, št. 18/93, 24/96 − odl. US, 24/01, 54/08 in 35/09) in s splošnim delom te tarife, biti mora ločena od pooblastila in drugih dogovorov ter mora vsebovati opozorilo glede določbe iz četrtega odstavka tega člena. Vsebina in učinki pogodbe se presojajo po določbah zakona, ki ureja obligacijska razmerja, zlasti po določbah pogodbe o naročilu (mandatu).

(3) Sklenitev pogodbe izključuje obračun in plačilo storitev po določbah posebnega dela tarife, razen če se s pogodbo kombinira obračun po določbah posebnega dela tarife z drugo metodo, če je taka kombinacija dovoljena po prvem odstavku tega člena.

(4) Sodišča in drugi organi iz prejšnjega člena pri odmeri odvetniških stroškov pogodbe iz prvega odstavka tega člena ne smejo upoštevati, razen v sporu med odvetnikom in njegovo stranko, ki izvira iz takšne pogodbe.

(5) Odvetniški stroški se v primeru zastopanja stranke po uradni dolžnosti ali v primeru nudenja brezplačne pravne pomoči odmerijo samo po tej tarifi. Drugačni dogovori so nični.


P.s. odvetništvo je dejavnost, ki se opravlja na trgu. Torej, če meniš da bi ti nekdo zaračunal preveč, pač greš drugam. To bi bilo celo smiselno, če se ti poraja dvom o dobrem/učinkovitem delu odvetnika, ki te zastopa. Moje mnenje je sicer, da če se ti ob poplavi odvetnikov vseeno uspe nategnit s tem da plačaš preveč, si si v večji meri kriv kar sam. Kot rečeno, pa jih večina (tistih, ki se ukvarjajo s fizičnimi osebami) tako ali tako dela po tarifi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Groot ()

Blinder ::

Magnolija je izjavil:


Ne poznam nikogar, ki bi delal za 50 EUR ("najcenejša", ki jo sama poznam, dela za 80 EUR za fizične osebe), bi pa dodala samo to, da naj te ne zavede nizka urna postavka ... (ker pač po mojih izkušnjah bo glede na kompleksnost na oncu po moje ca. isto; le da bi LAHKO nekdo, ki računa 50 EUR / uro na račun napisal, da je porabil 2 uri, nekdo, ki računa pa 80 EUR/uro pa npr. 1 uro (ali eno in pol etc.) ...


Zakaj ni pravnikov ki bi delali za npr. 8 € na uro? A ni bilo govora, da je pravnikov prevec in da zelo tezko dobijo job?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

c3p0 ::

Poznam odvetnico, ki (zaenkrat še) dela preko BPP. Najslabše stranke (najbolj pametne, zavoženi primeri ipd.) in zelo slabo plačano iz strani države.

Groot ::

Blinder je izjavil:

Magnolija je izjavil:


Ne poznam nikogar, ki bi delal za 50 EUR ("najcenejša", ki jo sama poznam, dela za 80 EUR za fizične osebe), bi pa dodala samo to, da naj te ne zavede nizka urna postavka ... (ker pač po mojih izkušnjah bo glede na kompleksnost na oncu po moje ca. isto; le da bi LAHKO nekdo, ki računa 50 EUR / uro na račun napisal, da je porabil 2 uri, nekdo, ki računa pa 80 EUR/uro pa npr. 1 uro (ali eno in pol etc.) ...


Zakaj ni pravnikov ki bi delali za npr. 8 € na uro? A ni bilo govora, da je pravnikov prevec in da zelo tezko dobijo job?


Saj delajo. Če je odvetnik plačan po tarifi in si opravljeno delo v določenih zadevah preračuna na ure, si definetivno precej daleč stran od omenjenih krepko pretiranih 50/80 EUR na uro. Z zadnjim dvigom vrednosti posamezne točke je situacija sicer nekoliko boljša, ampak še vedno se posamezne stvari skorajda ne splačajo delati.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Predragi električarji, očitno v Sloveniji trg ne deluje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16834997 (3375) feryz
»

servis avtomobila - upravičenje porabe časa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
10810051 (7507) Mato989
»

Odvetniške provizije in zavajanje

Oddelek: Problemi človeštva
346182 (4832) donfilipo
»

Brezploačno pravno svetovanje ali kaj podobnega?

Oddelek: Loža
314540 (4025) MadMicka

Več podobnih tem