» »

Vprašanja pred odprtjem SP-ja, kje?

Vprašanja pred odprtjem SP-ja, kje?

Temo vidijo: vsi

Rias Gremory ::

Živjo,

v kratkem bom odprl S.P. in me zanima na koga se lahko obrnem za razna vprašanja v zvezi z računovodstvom, kakšno obliko S.P.-ja naj ustanovim, plusi/minusi raznih oblik, vrsto knjigovodstva itd.?

Našel sem data.si, ima kdo izkušnje z njimi?
Lahko tudi častim kavo, čaj, kosilo v Ljubljani za koristne informacije.

Vsi predlogi so dobrodošli!

Hvala in lep pozdrav.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

eric_cartman ::

Alpha One zdaj pa si spisal najbolj blesav možen odgovor, kar jih obstaja...

@RiasGremory

Pri Dati sem jaz odprl s.p. . Tako da oni so vredu. Boš moral pa malo več povedat kaj misliš počet.

Če boš imel veliko računov in stroškov (vožnje, materiala etc.) potem si odpri klasični s.p., ker si boš lahko vse pisal v stroške. Če boš izdajal veliko računov, potem je smiselno imeti računovodstvo. Pri Dati te sami vprašajo če ga rabiš in lahko dobiš za 35 € na mesec njihovega.

Če boš izdajal po par računov na mesec in ne boš imel nikakršnih stroškov, kot je to pri meni, si odpri normiran s.p.

Za obe varianti je na forumu že ogromno napisanega. Za kaj več boš moral pa tudi več napisat.

avian2 ::

Data.si ima brezplačne seminarje na temo podjetništva. Eden se imenuje skoraj dobesedno tako, kot naslov te teme. Zelo priporočam obisk. Gotovo boš dobil odgovore na tvoja vprašanja.

Mesar ::

Rias Gremory je izjavil:

Živjo,

v kratkem bom odprl S.P. in me zanima na koga se lahko obrnem za razna vprašanja v zvezi z računovodstvom, kakšno obliko S.P.-ja naj ustanovim, plusi/minusi raznih oblik, vrsto knjigovodstva itd.?

Našel sem data.si, ima kdo izkušnje z njimi?
Lahko tudi častim kavo, čaj, kosilo v Ljubljani za koristne informacije.

Vsi predlogi so dobrodošli!

Hvala in lep pozdrav.


Poišči si par računovodskih servisov, jih pokliči se dogovori za sestanek na katerem jim boš razložil kaj iščeš in vprašal morebitna vprašanja, ki jih imaš. Na koncu, ko boš dal vse skozi, osebno, se boš za enega odločil. Brez problema ti bodo preračunali kako in kaj ter razložili kaj se da in kaj ne. Ko sem jaz to iskal mi prvega sestanka noben računovodski servis ni zaračunal in sem se lahko z vsemi čisto normalno pogovarjal (jim je v interesu dobiti novo stranko).
Your turn to burn!

NikolormousB ::

Poglej www.mladipodjetnik.si

Imajo ogromno precej uporabnih člankov na to temo. Tudi na s-t je par tem, kjer so dobro razložene razlike. Sicer pa računovodski servisi za konkretna vprašanja. Tako ali tako boš rabil računovodstvo. Najdi servis, ki ti ustreza in se oglasi do njih, če imaš raje osebni stik.

-- Odstranjena referenca na izbrisano sporočilo -- moderator

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

flyby ::

preveri tudi seminarje na dati. tam jim lahko zastaviš tudi kako konkretno vprašanje...

Invictus ::

Povej kaj boš počel, za koliko denarja letno (okvirna ocena) in povedali ti bomo kaj se splača...

Če tega ne veš, pozabi na s.p.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

korenje3 ::

mogoče zato ker persone non grate dodeljujejo persone idiote.

Invictus je izjavil:

Povej kaj boš počel, za koliko denarja letno (okvirna ocena) in povedali ti bomo kaj se splača...

Če tega ne veš, pozabi na s.p.


da imaš odprt s.p. plačuješ neki minimalnega na leto. to da moraš neki ustvarjat ni res. lahko delaš popoldansko za dodatni dohodek.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Invictus ::

korenje3 je izjavil:


da imaš odprt s.p. plačuješ neki minimalnega na leto. to da moraš neki ustvarjat ni res. lahko delaš popoldansko za dodatni dohodek.

A za to pa ne rabiš nekega okvirnega plana?

"Popoldanski" s.p. stane 66,25 EUR/mesec.

Navaden s.p. cirka 400.

Nekaj moraš že zaslužit.

Če ne plačaš prispevkov, pa pride FURS zelo hitro z izvršbmi na tvoj privat račun in plačo, če jo imaš, oz. premoženje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Mesar ::

Ja, lokalne zadeve (preveri na občini, čeprav v LJ bo verjetno bogo, ker so že use izropali) pa mislim, da še vedno velja tisto, da si oproščen dela prispevkov prvi dve leti?
Your turn to burn!

Mesar ::

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...



157. člen

(vračilo prispevkov delodajalcev za prvo zaposlitev)

(1) Delodajalci lahko, ne glede na prvo alinejo prvega odstavka 153. člena tega zakona, za zavarovance iz prvega, drugega, tretjega in četrtega odstavka 14. člena tega zakona, ki niso dopolnili 26. let starosti in matere, ki skrbijo za otroka do tretjega leta starosti, ko se prvič zaposlijo za nedoločen čas in ostanejo pri istem delodajalcu v zaposlitvi neprekinjeno najmanj dve leti, uveljavijo vračilo prispevkov delodajalca za prvo leto zaposlenosti v višini 50 %, drugo leto pa v višini 30 % prispevkov delodajalca.

(2) Delodajalec lahko uveljavi vračilo prispevkov delodajalca za zavarovance iz prvega odstavka tega člena le v primeru, če za te zavarovance ni uveljavil vračila prispevkov oziroma enakovredne olajšave na podlagi drugih predpisov.

(3) Minister, pristojen za delo, natančneje določi način vračila prispevkov iz tega člena.
Your turn to burn!

reeves ::

Seminarji na Dati so več ali manj neuporabni. So preveč splošni. Sem bil na 3 ali 4 Januarja in Februarja letos.
Pri Mladi podjetnik sem imel virtualno pisarno in odprl s.p. pri njih. So ok, samo kakšne uporabne pomoči, ki bi bila brezplačna ne pričakuj.
Definitivno najprej na pogovor k računovodkinji. Kateri servis je dober, naj ti nekdo drug svetuje, jaz nimam izkušenj z večimi.
Kaj dosti drugega ti ne moremo svetovati, ker ne vemo za kakšno dejavnost sploh gre. V mojem primeru je bilo gostinstvo.
Zapomni pa si, da ko boš odpiral s.p. te bodo vprašali za pričakovan promet in stroške. Obvezno povej enaki številki, tako, da boš imel pričakovan čisti dobiček 0€ (če bo normiran tega ni). Od tega je odvisna višina akontacije dohodnine.
Ker prvič odpiraš s.p. boš imel sledeče mesečne stroške:
PIZ 111,90€ (to je s 50% popusta)
ZZ 127,88€
STV 1,84€
ZAP 1,84€
AKONTACIJA DOHODNINE odvisno. Tudi, če prijaviš 0€ dobička ni nujno, da bo FURS to odobril. Odvisno od dejavnosti.

STV in ZAP prvič nakaži 10 ali 20€ in nato vsak mesec plačuj samo PIZ in ZZ, dokler nimaš več preplačila. Če ne drugega prišparaš na provizijah za položnice

sandmat ::

Mesar je izjavil:

Ja, lokalne zadeve (preveri na občini, čeprav v LJ bo verjetno bogo, ker so že use izropali) pa mislim, da še vedno velja tisto, da si oproščen dela prispevkov prvi dve leti?

nima veze z obcino - gre za ugodnosti pri prvi zaposlitvi, ki veljajo na drzavni ravni

Invictus ::

Če nimaš preveč računov in ne preveč stroškov, računovodje niti ne rabiš. To lahko spremljaš v Excelu.

eDavki so vse kar se rabiš naučit za oddajo mesečnih poročil.

Za zaključni račun ima pa FURS zastonj program. Ki celo deluje :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mesar ::

sandmat je izjavil:

Mesar je izjavil:

Ja, lokalne zadeve (preveri na občini, čeprav v LJ bo verjetno bogo, ker so že use izropali) pa mislim, da še vedno velja tisto, da si oproščen dela prispevkov prvi dve leti?

nima veze z obcino - gre za ugodnosti pri prvi zaposlitvi, ki veljajo na drzavni ravni


In hkrati obstajajo še lokalne zadeve, ki jih imajo določene občine za spodbujanje gospodarstva al kaj pač, nisem točno spraševal vem pa da mi je nekdo razlagal.
Your turn to burn!

NikolormousB ::

Ja, obstajajo državni razpisi, ki veljajo samo za določena območja v državi in obstajajo lokalne spodbude, ki jih ponuja občina, lokalne razvojne agencije itd. Splača se pogledati, če je na voljo kaj primernega.

Rias Gremory ::

Hvala vsem za odgovore.

Primarna dejavnost bo poslovno svetovanje, potem verjetno že še kaj.
Pričakujem do 30.000€ prvo leto pri trenutnem stanju. Računov in stroškov bo malo (vsaj na začetku).

Torej je normiran s.p. smiseln. Poleg obdavčitve in 50.000€ omejitve je to to? Ni kakšnih drugih zank?

Hvala vsem za odgovore! :)
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Miha 333 ::

Rias Gremory je izjavil:

Hvala vsem za odgovore.

Primarna dejavnost bo poslovno svetovanje, potem verjetno že še kaj.
Pričakujem do 30.000€ prvo leto pri trenutnem stanju. Računov in stroškov bo malo (vsaj na začetku).

Torej je normiran s.p. smiseln. Poleg obdavčitve in 50.000€ omejitve je to to? Ni kakšnih drugih zank?

Hvala vsem za odgovore! :)

Plus dejanski stroški. Če se ne upoštevajo pri obdavčitvi, še ne pomeni, da jih ni. Če gre za redni s.p., prispevki naslednje leto ne bodo več 400 ampak po vsej verjetnosti več (osnova za prispevke je dobiček + plačani prispevki v prejšnjem letu).

NikolormousB ::

Rias Gremory, ne poslušaj Invictua, ki spet govori neumnosti. "Nabijanje stroškov" s fiktivnimi potnimi nalogi je zadnje čase precej bolj pod drobnogledom. Prav tako so letos pošteno poostrili nadzor nad nakupom osnovnih sredstev ter drobnega inventarja, ker si je folk pač kupoval na firmo vse, od postelj in dnevnih sob naprej.

Pri normirancu vse to odpade. Prav tako odpade večji del stroškov z računovodstvom, kot je Lakotnik napisal + velik del zajebancije. Odpreš račun na cebelca.biz ali kakšnem podobnem servisu za izdajanje računov in enkrat letno narediš obračun (oz. še boljše, enkrat letno plačaš 50, 100€ računovodji, ki naredi to zate, hkrati pa pogleda, če vse ostalo poteka OK).

Markus386 ::

Normiranec je simpl,.. prvih par mescov računovodja, mogoče še tako, da ti vsaj eno letno poročilo naredijo oni, potem se boš itak sam sebi zdel kekec, da jim za to plačuješ, pa boš delal sam.

Davek je zazdaj ostal super za normirance. Prispevki so, kolikor so. Če se splača, si naračunaj sam.

Če nimaš realnih stroškov (torej če ni ravno preprodaja ipd zadeve), se normiranec splača dosti bolj kot navaden s.p.. Ja, par jurjev stroškov si lahko nabiješ z goljufanjem pri prevozih ipd., ampak, če pride inšpekcija, in moraš za vsako pot "od maribora do kopra" utemeljevat in dokazovat zakaj si šel, kam si šel, s kom si šel, če imaš kako dokumentacijo, da si res šel, ipd., se na koncu, za teh par procentov davka, ne splača. Pa še mirneje spiš.

zuz3k ::

kolk davka in prispevkov se plača mesečno pri navadnem S.P.?
Life is a psychological game.

Miha 333 ::

zuz3k je izjavil:

kolk davka in prispevkov se plača mesečno pri navadnem S.P.?

Minimalni prispevki so trenutno ca. 400 (prvo leto lahko plačuješ minimalne, naslednja glede na dobiček), davek po dohodninski lestvici glede na dosežen dobiček (veljajo pa tudi olajšave kot za vse ostale). Ne vem če še velja, da si ob prvem odpiranju s.p. prvo leto ali dve oproščen dela prispevkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Rias Gremory ::

Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

HappyPills ::

BTW tudi pri normirancu se lahko kupuje stvari na firmo brez davka.

paraboŁa ::

Miha 333 je izjavil:

zuz3k je izjavil:

kolk davka in prispevkov se plača mesečno pri navadnem S.P.?

Minimalni prispevki so trenutno ca. 400 (prvo leto lahko plačuješ minimalne, naslednja glede na dobiček), davek po dohodninski lestvici glede na dosežen dobiček (veljajo pa tudi olajšave kot za vse ostale). Ne vem če še velja, da si ob prvem odpiranju s.p. prvo leto ali dve oproščen dela prispevkov.


Oprostitev plačila še vedno velja, vendar za prvo odpiranje spja. Splača se ti pozanimati tudi na zavodu za zaposlovanje in na lokalni občini če si upravičen do kakšnih subvencij. Kar se tiče računovodskega servisa imaš cene od nekaj evrov naprej. Jaz imam https://www.primaracunovodstvo.si/ in sem res zadovoljen. Na uvodnem sestanku razložil vse, pomaga pa mi tudi s poslovnimi nasveti.

Zgodovina sprememb…

pingme ::

HappyPills je izjavil:

BTW tudi pri normirancu se lahko kupuje stvari na firmo brez davka.

Misliš brez DDV?
Ja, če si registriran kot zavezanec za DDV, si seveda lahko vstopni in izstopni DDV poračunaš (pri tem moraš seveda tudi izdati račun z DDV, kar je pa pravne osebe vseeno, če posluješ tudi s fizičnimi osebami, si pa 22% dražji).
Pa seveda moraš opremo, ki jo kupiš "na račun" in uveljaviš kot vstopni DDV, tudi voditi v osnovnih sredstvih in amortizirati (ter posledično plačati, če prej zapreš s.p.).
Da ne bi slučajno kdo prišel na idejo kako lahko par računalnikov kupi "brez DDV" (v narekovajih zato, ker boš plačal seveda polno ceno, samo kasneje boš z DDV-A odvedel manj FURS-u) in jih proda naprej "prijateljem" :))

HappyPills ::

Itak da ne. Ampak kot ITjevc si pa z lahkoto kupiš npr novo grafo za v kompo 16% skonto. Ker pač kupuješ iz nemčije :).

M-XXXX ::

Obstajajo še kakšne finančne spodbude za odprtje SP-ja (razen delno oprostilo prispevkov)?
Kako je z izdajanjem računa ko si na bolniški (dolgoročna)?

sandmat ::

če je prva zaposlitev, delna oprostitev prispevkov prvo in drugo leto.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtje normiranega spja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16441970 (16845) Recordman
»

Prva Zaposlitev - Hočejo Da Odprem S.P. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8315527 (11256) MadMen
»

Koliko je X€ nakazanih na S.P. efektivno?

Oddelek: Loža
4912260 (11069) M.B.
»

Odprtje s.p.

Oddelek: Loža
4616293 (9509) Gama
»

Razlika v strošku delavca za enak neto dohodek pri zaposlitvi ali SPju? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5916038 (14658) BlaY0

Več podobnih tem