» »

Linuxova dolgoročna jedra odslej s šestletno podporo

Linuxova dolgoročna jedra odslej s šestletno podporo

Phoronix - Običajne verzije Linuxova jedra so podprte še po izidu naslednje verzije (N+1), potem pa podpora in s tem varnostni popravki presahne. Za sisteme, kjer je to nesprejemljivo in jih ni mogoče dovolj pogosto nadgrajevati (nove verzije izhajajo na približno 70 dni), se zato uporabljajo verzije LTS (long-term support), v kateri se aktualna veja jedra krpa še dve leti. Toda tudi to je počasi premalo, saj Linux uporabljajo številne pametne naprave, ki se uporabljajo še dosti dlje. Zaradi tega bodo odslej verzije LTS podprte celih šest let!

Tak primer so pametni telefoni z Androidom, ki globoko pod pokrovom temelji na Linuxovem jedru. Tako velika večina pametnih telefonov v resnici teče na jedrih, ki še dolgo niso več podprta, kar je z varnostnega vidika problematično. Zaradi tega se je Linuxova skupnost v sodelovanju z Googlovim projektom Treble odločila podporo LTS krepko podaljšati. Prva takšna verzija bo Linux 4.14, ki bo naslednje jedro LTS, bo podprta do leta 2023. Verzija 4.4, ki bi se ji podpora iztekla leta 2018, pa bo obdržala aktiven status vse do leta 2022. S tem želijo izboljšati razmere na področju Androida, kjer trenutno vlada precej klavrno stanje, Google pa je za posodobitve nepodprtih jeder odgovoren sam. Ob tem pa upajo, da podaljšana podpora ne bo pomenila, da se bodo proizvajalci SoC osredotočili izključno na starejše verzije LTS, kar bi lahko povzročilo zastanek v razvoju.

18 komentarjev

Horejšio ::

Google pa Linux skupaj se sliši kot slaba novica.

Ice-Heki ::

Verzija 4.4, ki bi se ji podpora iztekla leta 2018, pa bo obdržala aktiven status vse do leta 2012

nurse013 ::

Hja,kaj ces,lahko da bo leta 2018 zacel cas nazaj tecit
:)
you gotta be kidding me...

dexterboy ::

Mogoče pa nove verzije izhajajo prepogosto?
Pa tiso je type, đizs, sej je logično 2021.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

filip007 ::

Proizvajalci telefonov po svoje to krojijo, bodo raje prodali več telefonov, kot pa podpirali stare.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

flbroker ::

Zato pa sem sel na iPhone, moj Nexus 5X ima Oreo ze dva tedna ali vec, od mati S8 pa bog ve kdaj ga bo dobil. Mislim kr nekaj, dzabe jim LTS ko pa vsak proizvajalec dela kak se mu zahoce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: flbroker ()

Qushaak ::

To je edino logično. Vsaka masovna programska oprema (sploh taka, od katere je potem odvisno delovanje milijone aplikacij) pri Microsoft-u ime že lep čas 10-letno podporo. 5 let je mainstream, naslednjih 5 pa security fixes. Mi je zanimivo, da Linux distribucije tega že niso zdavnaj imele tako dolgo. LTS podpora 2 leti - sliši se kot posmeh.

Ales ::

Narobe si razumel novico, ključne linux distribucije imajo to že zdavnaj. Govora je o vanilla linuxu, torej le o jedru samem.

Kar se distribucij tiče, RedHat npr. nudi podporo 13+ let, s kernelom vred. Produkcijska faza traja cca. 10 let, od tu naprej je Extended Support.

Qushaak ::

Sem razumel. Sam pač Windows jedro je samo v Windows operacijskih sistemih in je zato povezava ena-ena.
Jasno je, da so določene Linux distribucije, ki imajo dolgo podporo. Samo se praktično uporabljajo samo v enterprise sferi. Medtem ko ima tudi consumer Windows operacijski sistem 10-letno podporo. Ta pa je nameščen na masi računalnikov.

Ales ::

Ni mi čisto jasno, kaj primerjaš. Pod Androidom je podpora klavrna, pa ne zaradi Linux kernela samega, pač pa zaradi ponudnikov telefonov in drugih naprav, ki jim ni v finančnem interesu podpirati starejše naprave. Ne user space, ne kernel, nič jim ni v interesu posodabljati.

Če bo ta naveza med Googlom in Linux kernelom kaj pomagala k daljši podpori s strani proizvajalcev nisem ravno prepričan... Vsaj iz dosegljivih podatkov ne vidim, kaj bi motiviralo npr. Samsung, da bo nudil daljšo podporo. Zgolj dejstvo, da bodo imeli na voljo posodobljen kernel? Dvomim. Dol jim visi. Oz. ravno obratno, v interesu jim je, da naprave ne posodabljajo.

Razen če bo Google enostavno del nadzora vzel iz rok proizvajalcev telefonov, ter bo vsaj del updatov šel po kanalih mimo njih, direktno skozi Android. Upam, a sem skeptičen.

Consumer Windows ni primerljiv ne z enim ne z drugim, je pa Windows Server čisto primerljiv z RedHatom, če že hočeš.

Poldi112 ::

Qushaak je izjavil:

To je edino logično. Vsaka masovna programska oprema (sploh taka, od katere je potem odvisno delovanje milijone aplikacij) pri Microsoft-u ime že lep čas 10-letno podporo. 5 let je mainstream, naslednjih 5 pa security fixes. Mi je zanimivo, da Linux distribucije tega že niso zdavnaj imele tako dolgo. LTS podpora 2 leti - sliši se kot posmeh.


Ubuntu ima 5 let za LTS že vsaj 5 let.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

next3steps ::

flbroker je izjavil:

Zato pa sem sel na iPhone, moj Nexus 5X ima Oreo ze dva tedna ali vec, od mati S8 pa bog ve kdaj ga bo dobil. Mislim kr nekaj, dzabe jim LTS ko pa vsak proizvajalec dela kak se mu zahoce.

Ti se ne zavedaš, da za varnostne popravke ne rabiš nujno najnovejše verzije.

Dr_M ::

next3steps je izjavil:

flbroker je izjavil:

Zato pa sem sel na iPhone, moj Nexus 5X ima Oreo ze dva tedna ali vec, od mati S8 pa bog ve kdaj ga bo dobil. Mislim kr nekaj, dzabe jim LTS ko pa vsak proizvajalec dela kak se mu zahoce.

Ti se ne zavedaš, da za varnostne popravke ne rabiš nujno najnovejše verzije.



To.
Ampak neznalci to enacijo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

LightBit ::

Qushaak je izjavil:

To je edino logično. Vsaka masovna programska oprema (sploh taka, od katere je potem odvisno delovanje milijone aplikacij) pri Microsoft-u ime že lep čas 10-letno podporo. 5 let je mainstream, naslednjih 5 pa security fixes. Mi je zanimivo, da Linux distribucije tega že niso zdavnaj imele tako dolgo. LTS podpora 2 leti - sliši se kot posmeh.

Večina Linux distribucij izdaja bolj pogosto kot Microsoft, zato ne more podpirati vseh teh verzij tako dolgo. Ne vem, zakaj bi še sedaj hotel uporabljati recimo Debian 4.
Sicer je pa sedaj Windows 10 tako in tako praktično "rolling release".

Ghost7 ::

Horejšio je izjavil:

Google pa Linux skupaj se sliši kot slaba novica.


Ne razumem tvoje zaskrbljenosti?

Android "je" Linux, neke vrste distribucija. Kaj je tukaj slabega? Al to, da je Linux, al to, da je lastnik distribucije google (predvidevam da slednje)...

MrStein ::

next3steps je izjavil:

flbroker je izjavil:

Zato pa sem sel na iPhone, moj Nexus 5X ima Oreo ze dva tedna ali vec, od mati S8 pa bog ve kdaj ga bo dobil. Mislim kr nekaj, dzabe jim LTS ko pa vsak proizvajalec dela kak se mu zahoce.

Ti se ne zavedaš, da za varnostne popravke ne rabiš nujno najnovejše verzije.

Rabiš pa nek update.
Kdaj ga je S8 nazadnje dobil? (da ne omenjamo starejše)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

next3steps ::

Potem gledaš napačno znamko.
http://m.gsmarena.com/xiaomi_mi_1s-4929...
Tale še vedno prejema uradno podporo.
Pazi to!
Po 5 letih.

Moj P10 dura 7.0, varnostne popravke pa ima iz junija. Naslednji update bo isto tako 7.0, varnostni popravki bodo pa iz septembra.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

No, en drug Xiaomi pa po izidu ni dobil nobenega update. (OK, en pa je le bil).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prispel je Ubuntu 17.10

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
2111207 (7331) MrStein
»

V čudnih časih izšel novi Ubuntu 17.04 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5829422 (24788) SuperVeloce
»

Izšel Ubuntu 16.10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostalo
6120724 (16543) klinker
»

Ubuntu dopolnil 7 let

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
299613 (7693) donfilipo

Več podobnih tem