» »

Dodatna splošna olajšava in dohodnina 2017

Dodatna splošna olajšava in dohodnina 2017

batuk ::

Dobil sem enoletno pogodbo, ki velja od julija 2017 pa do konca junija 2018. Sedaj me podjetje sprašuje, ali se želim odpovedati dodatni mesečni splošni olajšavi. Tako naj bi bila le-ta upoštevana pri letnem obračunu dohodnine (če bom do nje upravičen).

V letu 2017 bom zaposlen točno 6 mesecev. Prvo plačo sem že dobil, in sicer:
bruto: 955,89 €
prispevki: 211,41 €
osnova za dohodnino: 376,95 €
splošna olajšava: 275,23 €
dodatna olajšava: 93,00 €
akontacija dohodnine: 60,31 €
neto: 684,17 €
prevoz + prehrana: 339,23 €
izplačilo: 1.023,40 €

Če bi mi kdo pomagal, ali se mi splača odpovedati dodatni splošni olajšavi ali ne, bi bil zelo hvaležen!

Invictus ::

Če boš dobil večji neto, pol ja (ker bodo plačali manj akontacije), če boš dobil isti neto, potem ne, ker se bo njim bruto zmanjšal.

Enako foro uporabljajo za prijavljene otroke...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

batuk ::

Bi lahko to bolje razložil?

S skupno polletno plačo ne bom presegel spodnje meje, prav tako sem v dohodninski lestvici v 1. kategoriji (ravno neto 668,44 €). Pripada mi še sorazmeren del regresa, ki pa sploh ne vem, kdaj bo izplačan (JU ga je sicer dobila ob aprilski plači). Ta regres mi torej zviša dohodninsko lestvico in padem v 2. razred, podjetje pa je zame plačevalo akontacijo za najnižjega. Tako bi moral doplačati razliko ob koncu leta.

St235 ::

Invictus je izjavil:

Če boš dobil večji neto, pol ja (ker bodo plačali manj akontacije), če boš dobil isti neto, potem ne, ker se bo njim bruto zmanjšal.

Enako foro uporabljajo za prijavljene otroke...


ne nakladaj, bruto bo ostal enak, vprašanje je samo ali raje vidi, da ima višji neto in po potrebi doplača ali pa sproti plačuje in na koncu dobi nazaj.

batuk ::

Ja, neto naj bi se spremenil. Bruto je vezan na delovni mesto in je fiksen, določen z plačnim razredom. Zanima pa me, ali gre v obeh primerih res za enako količino denarja - do centa enako? V tem primeru niti ni tako važno.

St235 ::

Po poracunu dohodnine naslednje leto bos na istem. Zdaj ali bo zaradi zaokrozevanja prislo do centne razlike je pa nemogoce napovedat.

Invictus ::

St235 je izjavil:


ne nakladaj, bruto bo ostal enak, vprašanje je samo ali raje vidi, da ima višji neto in po potrebi doplača ali pa sproti plačuje in na koncu dobi nazaj.

Nič ne nakladam, to je stara praksa, kjer si podpisal pogodbo v neto znesku. Sicer ne vem, če to danes še počnejo, ampak v preteklosti tega ni bilo malo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

smacker ::

Na firmi ti vsak mesec odvedejo X eur za dohodnino. V začetku naslednjega leta DURS obračuna da si dolžan Y eur za preteklo leto in poračuna razliko med odvedenih 12*X in Y. Na firmi te sprašujejo, ali boš uveljavljal dodatno splošno olajšavo zato, da bo razlika med 12*X in Y čim manjša. Če rečeš da jo boš uveljavljal, bo odveden znesek X manjši. Če se izkaže, da ti olajašava ne pripada (za pogoje kdaj ti pripada se obrni na DURS) potem boš do Y moral še precej doplačat - zato sprašujejo, da ne boš presenečen ko boš davkariji dolžen 500eur.
V vsakem primeru si na letni ravni na istem (razen kak cent +- zaradi zaokroževanja), razen če imaš slučajno na pogodbi neto znesek (mislim da je to preteklost).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Neto plača in bolniška odsotnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5716130 (7481) MadMicka
»

Dohodnina 2018 - plačilo?

Oddelek: Loža
435398 (3620) XLapse
»

Plačilna lista vprašanje

Oddelek: Loža
476090 (4297) tony1
»

Dvig urne postavke, Bruto in Neto plača (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8119293 (16909) McHusch
»

[Delovna razmerja]Neto znesek na pogodbi za redno delovno razmerje za nedolocen cas (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7422255 (19708) St235

Več podobnih tem