» »

Novi Android Oreo je tu

Novi Android Oreo je tu

Google - Točno ob Sončevem mrku je Google izdal novo verzijo svojega operacijskega sistema za mobilne telefone, ki ga je poimenoval Android Oreo. Toda čas za navdušenje še ni napočil, saj Androida Oreo še ne moremo dobiti na nobenem telefonu. Osmo verzijo Androida, ki je zadnjih nekaj mesecev ždela v stadiju razvijalske bete, bo na najpopularnejše telefone prispela do konca leta. V skladu s staro boleznijo Androida se bomo nove verzije načakali, saj bo na obstoječe telefone kapljala počasi, pa še to le na novejše, če jo bodo proizvajalci ustrezno prilagodili. Starejši telefoni so obsojeni na stare verzije ali pa na neuradne ROM-e, kjer se prav tako načakamo. Najprej bomo Android Oreo dobili na Googlovih telefonih Pixel in Nexus.

To pot je Google Android predstavil v New Yorku, medtem ko so doslej to počeli v Mountain Viewu v Kaliforniji. Za to so imeli dober razlog, saj so prav nasproti Chelsea Marketa izumili piškote Oreo, po katerih se verzija ta Androida imenuje. Android Oreo prinaša precej novosti, med opaznejšimi pa je intenzivnejše varčevanje z baterijo. Pogosto jo namreč cuzajo aplikacije, ki tečejo v ozadju in uporabljajo GPS ali kakšne druge funkcije. Oreo bo sedaj precej omejil, kaj lahko aplikacije počnejo, kadar tečejo v ozadju. Funkcija kopiraj in prilepi je postala pametnejša, tako da na primer avtomatično izbere celoten naslov in ponudi prikaz na zemljevidu.

Kdor želi Android Oreo takoj zdaj, lahko to stori, če ima v lasti Nexus 5X, 6P, Pixel, Pixel XL, C ali Nexus Player. Pridružiti se moramo pogramu Android Beta in sistem nam bo ponudil nadgradnjo na Android 8.0. Prav tako je mogoče ročno prenesti ROM-e in jih zapeči. Kaj pa ostali? Povsem odvisno od proizvajalca, ki se povečini še niso izjasnili.

66 komentarjev

«
1
2

Matevz96 ::

Vsaka verzija prinaša izboljšave pri porabi bateriji, ampak meni pa baterija vedno manj zdrži...
#hooldthedoor

Magic1 ::

Matevz96 je izjavil:

Vsaka verzija prinaša izboljšave pri porabi bateriji, ampak meni pa baterija vedno manj zdrži...

Čudn ane, če imaš 8 jeder, 4GB rama, 64GB spomina+, 1440 x 2960 resolucijo, x podprtih frekvenc...
Magic

konspirator ::

Pogosto jo namreč cuzajo aplikacije,

Lektorja nadomeščajo Indijci ?

Dajte no malo dvigniti nivo za ST članke.
--

Zgodovina sprememb…

McHusch ::

cúzati -am nedov. (u?) nav. ekspr. sesati: še zmeraj cuza / ne cuzaj prsta! / pog. rad cuza vinček pije ?

Tr0n ::

Porabljajo bi bilo tehnicno lepse. Cuzajo se slisi, neprimerno.

Moj Nexus 5 pa se vedno na 6-tki. ;(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

hojnikb ::

Matevz96 je izjavil:

Vsaka verzija prinaša izboljšave pri porabi bateriji, ampak meni pa baterija vedno manj zdrži...

mogoce zato ket se ti degradira kapaciteta ?
#brezpodpisa

fosil ::

Naslednji android bo pa Potica :))
Tako je!

nikolahodin ::

Tr0n je izjavil:


Moj Nexus 5 pa se vedno na 6-tki. ;(


Če hočeš android 7.1 boš moral kupiti nov telefon.

Tr0n ::

Vem, it sucks. Nimam razloga, da bi zamenjal, ce mi 5 se vredu dela.

konspirator ::

nikolahodin je izjavil:

Tr0n je izjavil:


Moj Nexus 5 pa se vedno na 6-tki. ;(


Če hočeš android 7.1 boš moral kupiti nov telefon.

https://wiki.lineageos.org/devices/hamm...
https://download.lineageos.org/hammerhe...
--

Zgodovina sprememb…

Egidij88 ::

Baterija na N5 mora biti kar švoh? Drugače pa Lineage počiš gor, če se ti ljubi. Android O pa kot prejšnje verzije od L naprej...evolucija.

konspirator ::

Ja, baterija je zanič
http://www.gsmarena.com/lg_nexus_5-5705...

spodaj
ENDURANCE RATING: 38h

celotna tabela
http://www.gsmarena.com/battery-test.ph...


Vodi lenovo p2
http://www.gsmarena.com/lenovo_p2-8319....
--

Zgodovina sprememb…

blackbfm ::

Tr0n je izjavil:

Vem, it sucks. Nimam razloga, da bi zamenjal, ce mi 5 se vredu dela.


In zakaj pol tocno jamras? Ker ti nekje v nastavitvah pod android version pise 6 namest 7?

flbroker ::

Ravnokar apdejtal, kako naj usposobim "sliko v sliki"? Ce odprem YT video fullscreen in stisnem na Home gumb mi ga samo da v ozadje...

Tr0n ::

blackbfm je izjavil:

Tr0n je izjavil:

Vem, it sucks. Nimam razloga, da bi zamenjal, ce mi 5 se vredu dela.


In zakaj pol tocno jamras? Ker ti nekje v nastavitvah pod android version pise 6 namest 7?

Rad bi mel nov OS z obstojecim telefonom. :)

filip007 ::

Asus se je zjasnil, da bo podprl 8.0.
http://news.softpedia.com/news/all-zenf...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

MrStein ::

Funkcija kopiraj in prilepi je postala pametnejša

Če izberem telefonsko številko zdaj ponudi "Kliči" v manj kot 10 korakih?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

3p ::

Da le ne bo zanič kot ti keksi.

shintaro ::

kdaj bom ga dobil na mojmu s8+

Unknown_001 ::

What s next? Android diabetes?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

BorutK-73 ::

filip007 je izjavil:

Asus se je zjasnil, da bo podprl 8.0.
http://news.softpedia.com/news/all-zenf...

Upam da bo to veljalo tudi za tablice.

Ganon ::

Od česa je odvisno, kdaj boš dobil nadgradnjo? Za telefon, ki si ga lastim, so nekateri že zdavnaj dobili nadgradnjo, drugi pa še vedno čakamo in to leto dni po izidu Androida 7. ;((

šernk ::

od države, uradni android morajo pač prevesti v tvoj jezik. Drugače pač flashaj uradno verzijo iz interneta. Seveda tega brez, da ti gre garancija pri teh lolekih to večinoma ne smeš naredit.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

dope1337 ::

Na 5x ze nalozen (prijava preko podanega linka v clanku, sel pogledat v sys info-> update in me je ze cakala 8.0. nadgradnja).

Sem se bal, da bo bolj stekal, k na 7.1, in ni neke razlike (2gb rama). Me pa zanima, kak bo z baterijo (sumim na natucavanje slame).
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

SimplyMiha ::

Jok, Huawei Honor 8 Lite ni na seznamu nadgradenj... :'( (morda pa vendarle bo, ker Honor 8 je?)

Matevz96 ::

Unknown_001 je izjavil:

What s next? Android diabetes?


Potica
#hooldthedoor

Zmajc ::

Bom počakal na uradno non beta nadgradnjo na svoj 6P.

Qushaak ::

Kako je mišljeno za Project Treble (modularizacija Android-a), da bi hitreje prihajale posodobitve na non-Google naprave? Ali bodo morali to še vedno push-ati proizvajalci naprav novo verzijo Android-a, ali bo toprišlo neposredno in od proizvajalca po neodvisni podi od Google-a (preko Play Services recimo)? Tega podatka nisem nikjer zasledil da bi bilo to točno objasnjeno.

techfreak :) ::

Zmajc je izjavil:

Bom počakal na uradno non beta nadgradnjo na svoj 6P.
Uporabljam Android O preview na 6P ze nekaj mesecev, pa je zdaj ze kar nekaj casa tako stabilna, da sploh nisem opazil da ni bila releasana.;)

Zgodovina sprememb…

Ganon ::

šernk je izjavil:

od države, uradni android morajo pač prevesti v tvoj jezik. Drugače pač flashaj uradno verzijo iz interneta. Seveda tega brez, da ti gre garancija pri teh lolekih to večinoma ne smeš naredit.


Saj govorim za Slovenijo. Zato mi ni jasno.

klinker ::

blackbfm je izjavil:

Tr0n je izjavil:

Vem, it sucks. Nimam razloga, da bi zamenjal, ce mi 5 se vredu dela.


In zakaj pol tocno jamras? Ker ti nekje v nastavitvah pod android version pise 6 namest 7?


A zate ce se UI drasticno ne spremeni je isti klinac? :))

techfreak :) je izjavil:

Zmajc je izjavil:

Bom počakal na uradno non beta nadgradnjo na svoj 6P.
Uporabljam Android O preview na 6P ze nekaj mesecev, pa je zdaj ze kar nekaj casa tako stabilna, da sploh nisem opazil da ni bila releasana.;)


Enako na 5X. Sicer je blo na zacetku nekaj malih bugov, so pa hitro resli. Android je od 5.1.1 postal zelo posten mobilni OS...govorim seveda za android, ne Touchwiz, Sense ipd srot.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

blackbfm ::

A zate ce se UI drasticno ne spremeni je isti klinac? :))


nastej stvari ki jih na 7ki lahko pocnes, cesar na 6ki ne mores

od države, uradni android morajo pač prevesti v tvoj jezik. Drugače pač flashaj uradno verzijo iz interneta. Seveda tega brez, da ti gre garancija pri teh lolekih to večinoma ne smeš naredit.


Wat? Zakaj bi ti sla garancija?

šernk ::

Wat? Zakaj bi ti sla garancija?


ker tako piše v garancijskih pogojih pri večini proizvajalcev, ti pojdi pa potem uveljavljat stvarno napako in dokazovat da flashanje ni uničilo telefona :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Modri dirkač ::

Heh, ko bo izšla verzija p bo o na natančno 0,43% naprav ...
Everybody lies!

blackbfm ::

šernk je izjavil:

Wat? Zakaj bi ti sla garancija?


ker tako piše v garancijskih pogojih pri večini proizvajalcev, ti pojdi pa potem uveljavljat stvarno napako in dokazovat da flashanje ni uničilo telefona :)


kaj bi sploh dokazoval? če je flashah URADEN firmware ti nihče nima kej zavračat garancije

nekatera uradna orodja ti sama omogočajo flashanje (itunes,lg pc suite...) tako da ne seri

Ganon ::

Mi lahko telefon nadgradijo na servisu? Koliko to stane?

sirotka ::

Komentarji lepo nakazujejo čemu sem šel nazaj na ios iz androida, dober sistem, ki pa ga dušijo proizvajalci.
Iphone: 10.X 94.0%
Android: Nougat crawls to 13.5%, KitKat still more prevalent

PARTyZAN ::

Za proper android experience pač kupiš Nexusa oz. Pixla.

sirotka ::

PARTyZAN je izjavil:

Za proper android experience pač kupiš Nexusa oz. Pixla.


Se strinjam, samo vseeno le beden izgovor.

PARTyZAN ::

Niti ni beden izgovor. Sem 98% prepričan, da si kupil iPhona, ki je v istem cenovnem rangu kot Pixel, recimo.

Invictus ::

Anroid ima zanič arhitekturo, ker niso ločili Googlove kode od proizvajalčeve kode. Zato Google ne more narediti updata naprave mimo proizvajalca.

Mislim, da so v zadnji verziji naredili korak naprej k temu...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PARTyZAN ::

To je res. Kako uspešen je ta korak bomo pa šele čez par let začutili. Mislim, da bo vseeno še vedno to najbolj odvisno od proizvajalcev, katerim se pa po večini ne da ukvarjat s starim hardwarom. Koliko različnih modelov letno izda recimo Samsung?

Egidij88 ::

Project Treble.

sirotka ::

PARTyZAN je izjavil:

Niti ni beden izgovor. Sem 98% prepričan, da si kupil iPhona, ki je v istem cenovnem rangu kot Pixel, recimo.

Seveda je, kaj pa vsi ostali, a na njih ne laufa android? Recimo Iphone SE stane 300€ in bo dobil updejte še naslednjih 4 do 5 let:)

Elysium ::

A je komu poznano, kako je z nadgradnjami pri One Plus 5?

Iščem en telefon, ki bi ga lahko nadgrajeval in pa da bi imel možnost odinstalirati ali onemogočiti čimveč Googlovih aplikacij in ostalih bloatware zadev. Uporabljal bi le preverjene alternativne aplikacije.

PARTyZAN ::

Jaz sem že preizkušal "vse ostale", dokler nisem kupil Nexusa. "Vsi ostali" bodo moja opcija tisti moment, ko ne bodo imeli težav z nadgradnjami.

Odkar ni več Nexusov Google v resnici nima konkurenčnega telefona v tem segmentu. Okoli tega bo kmalu najboljša opcija, da enostavno kupiš rabljenega Pixla, za kar sem sicer mnenja, da je še vedno precej boljša izbira kot nov iPhone SE ;), pod pogojem, da si dejansko želiš met nekaj z večjim zaslonom kot 4".

Elysium: če si paranoik greš na xda developers forum vprašat za vse modele, ki so najboljše podprti z alternativnimi buildi androida, ali pa malo pogooglaš. Z drugimi besedami: ukvarjat se boš moral s custom romi. Alternativno pa lahko onemogočiš večino googlovih aplikacij, ki so bundlane s telefonom, ali pa jih z rootom odstraniš. Tu lahko nastanejo problemi, če si preveč trigger happy.

Qushaak ::

@Invictus, PARTyZAN, Egidij88: Sem že tudi tukaj pa iskal po internetu in nisem našel odgovora za ta Project Treble. Ali bo za namestitev nove major verzije Android-a skrbel Google (preko Play Services recimo) ali bo to še vedno moral delati proizvajalec naprave? V kolikor bo to moral še vedno delati proizvajalec naprave sem zelo skeptičen, da se bodo posodobitve kaj bistveno hitreje odvijale kot se dandanes. Prav tako bo podpora še vedno ostala enako dolga.

krucymucy ::

Elysium je izjavil:

A je komu poznano, kako je z nadgradnjami pri One Plus 5?

3, 3T in 5 dobijo.
kdaj? nihce ne ve.

PARTyZAN ::

@Qushaak: Za to bo še vedno skrbel proizvajalec, le delo jim bo olajšano. Tole si preberi.

V vendor interface spadajo gonilniki, za katere bo google poskrbel, da bodo združljivi za naprej (s prihajajočimi verzijami Android OSa) že ob prvem izidu. Tako se znebiš člena v verigi, ki je v nekaterih primerih bil krivec, da kakšen telefon sploh ni mogel dobit nadgradnje, tudi če bi si proizvajalec to želel.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Samsung Galaxy S7 (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
49883878 (11521) Han
»

Telefon Lenovo S5 ?

Oddelek: Mobilne tehnologije
111109 (924) sočan
»

Po petih mesecih najnovejšega Androida še vedno le za vzorec

Oddelek: Novice / Android
4912636 (8831) McClane
»

Android 8.1 je tu

Oddelek: Novice / Android
4117246 (13921) Invictus
»

tv2go na OREO, Android 8.0.0, T-2

Oddelek: Zvok in slika
61439 (1217) 2f4u

Več podobnih tem