» »

Prenosnik za resno delo - HP ZBook 15 vs Macbook Pro 13

Prenosnik za resno delo - HP ZBook 15 vs Macbook Pro 13

IkeaAi ::

Pozdravljeni,

Iščem prenosnik, ki bi bil primeren za delo. In sicer:
- programiranje (Android Studio, IntelliJ, ...)
- grafično oblikovanje (Photoshop, Ilustrator, Indesign, ...)
- video (After Effects, Premiere, ...)

Izgled in ostale "površinske" stvari me ne zanimajo, zanima me izključno zmogljivost/vzdržljivost. Pomembno je torej, da mi prenosnik omogoči nemoteno in hitro delo. Prenosnik bo nošen v udobnem nahrbtniku tako, da tudi teža ne igra izjemno pomembne vloge.

Ker je budget okrog 800 eur se osredotočam predvsem na rabljene zadeve. V ožji izbor sta tako prišla MacBook Pro 13 in HP ZBook 15 G1 ali G2.

Zanima me naslednje:
1. Kakšni so vaši predlogi?
2. Ima kdo izkušnje z omenjenima modeloma?
3. HP bo verjetno laufal Debian in Windows v dual bootu, lahko pričakujem kakšne težave?
4. Verjetno sta tako Debian kot Osx dobra za programiranje? (trenutno uporabljam Win)
5. V tem cenovnem rangu ZBook "poje" Mac-a glede na specifikacije -> 16 GB vs 8 GB, i7 4 jederni vs i5 2 jederni, Quadro grafična vs Intel Iris, ... Sej ni vse v specifikacijah, pa vseeno. Se motim?

Hvala in lep pozdrav!

p.s. Vem, da obstaja namenska tema za kupovanje prenosnikov, a imam dejansko toliko specifičnih vprašanj, da bi se tam najverjetneje izgubila.

Mavrik ::

Nisi nič napisal o najpomembnejši komponenti za programiranje in tvoje zdravje - zaslonu. Kak zaslon imata tadva ko jih gledaš?
The truth is rarely pure and never simple.

Qushaak ::

Sam znorim, če imam glossy zaslon (moti me odsev, ker me oči potem res bolj bolijo po nekajurnem buljenju v tak zaslon). Prav tako sem tudi programer in imam ZBook Studio G3. Zaenkrat lahko ta prenosnik samo pohvalim.
Gledaš lahko še Lenovo ThinkPad P serijo in pa Dell XPS. Ostalo pa lahko kar odpišeš.

So pa to top serije in precej nad tvojim budget-om.

IkeaAi ::

Mavrik je izjavil:

Nisi nič napisal o najpomembnejši komponenti za programiranje in tvoje zdravje - zaslonu. Kak zaslon imata tadva ko jih gledaš?


Oba imata glede na teste izvrsten zaslon: MacBook Pro ima retino, Hp ZBook pa dreamcolor-jev IPS.

Qushaak je izjavil:

Sam znorim, če imam glossy zaslon (moti me odsev, ker me oči potem res bolj bolijo po nekajurnem buljenju v tak zaslon). Prav tako sem tudi programer in imam ZBook Studio G3. Zaenkrat lahko ta prenosnik samo pohvalim.
Gledaš lahko še Lenovo ThinkPad P serijo in pa Dell XPS. Ostalo pa lahko kar odpišeš.

So pa to top serije in precej nad tvojim budget-om.


Hvala za input. Verjetno si mislil pod tole "nad tvojim budget-om" nove mašine? Rabljene so definitivno v mojem budgetu, ZBook recimo rabi samo še en SSD pa smo na 800 eur: MacBook Pro 13 retina, HP ZBook 15.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: IkeaAi ()

krho ::

sam macbook je šipa! tako, da če boš imel svetlobo od zadaj, se boš lahko v ogledau gledal.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

IkeaAi ::

krho je izjavil:

sam macbook je šipa! tako, da če boš imel svetlobo od zadaj, se boš lahko v ogledau gledal.


Hm, potem je pa čudno zakaj so tako popularni pri artistih/razvijalcih, precej IT konferenc izgleda takole, če gre verjeti informacijam s spleta.
 sami appli

sami appli

DOOM_er ::

stran od zbooka, imam v službi. Zvočna kartica je katastrofa, vsak telefon ima lepši zvok preko slušalk, greje in pregreva se nenormalno, ter največja cvetka, driverji ki povzročajo bluescreen ko imaš na enem ekranu normalno odprt chrome, na drugem ekranu pa celozaslonski youtube ali katerikoli drug video/aplikacijo. Sicer je ohišje relatvno trpežno, tudi ekran je še kar v redu, ni pa nek hud presežek.
Robots will steal your job. But that's OK

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DOOM_er ()

IkeaAi ::

DOOM_er je izjavil:

stran od zbooka, imam v službi. Zvočna kartica je katastrofa, vsak telefon ima lepši zvok preko slušalk, greje in pregreva se nenormalno, ter največja cvetka, driverji ki povzročajo bluescreen ko imaš na enem ekranu normalno odprt chrome, na drugem ekranu pa celozaslonski youtube ali katerikoli drug video/aplikacijo. Sicer je ohišje relatvno trpežno, tudi ekran je še kar v redu, ni pa nek hud presežek.


Pol bo verjetno MBP retina 13 najboljša izbira? Kej več kako se pozna pri compilanju i7 na win/linux vs i5 na OSX?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: IkeaAi ()

Invictus ::

Thinkpadi serij T in W so še zmeraj top notebooki.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

HotBurek ::

MacBook ima dokaj oster rob, ravno tam, kjer je zapestje, ko tipkaš. Meni neudobno, ker te zapestje začnejo bolet. Za programiranje je dobro imetu udobno tipkovnico, ki je ločena od prenosnika.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

IkeaAi ::

Invictus je izjavil:

Thinkpadi serij T in W so še zmeraj top notebooki.


Zgledajo zanimivi ja, tudi Linux naj bi dobro podpirali. Edino z IPS zasloni jih ni lahko najti. Bi bilo kaj takšnega ok: link, ali je še zmeraj boljši MBP 13 retina? W serije so pa nesramno dragi tudi rabljeni razen, če gre za res "prastare".

Invictus ::

Večina T, X in W serija ima IPS ekrane.

Razen če jemlješ cheap shit E serijo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

IkeaAi ::

Invictus je izjavil:

Večina T, X in W serija ima IPS ekrane.

Razen če jemlješ cheap shit E serijo.


Precej jih je tudi brez na žalost, recimo T550, ki sam ga gledal niti opcije nima.

rdecaluc ::

Lenovo p50 gre ven iz prodaje ker prihaja oz. Je prišel nov model p51. Novi se sedaj prodajajo za 1.2k€, malo pred tem pa so bili 2-3k€. Odlični specsi.
Est modus in rebus. ,typos

Invictus ::

IkeaAi je izjavil:

Precej jih je tudi brez na žalost, recimo T550, ki sam ga gledal niti opcije nima.

Seveda imajo.

http://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF...

Sam včasih imajo na testih non IPS ekrane...

Sicer je pa T550 out. Zdaj je T570 in ;).

http://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

IkeaAi ::

rdecaluc je izjavil:

Lenovo p50 gre ven iz prodaje ker prihaja oz. Je prišel nov model p51. Novi se sedaj prodajajo za 1.2k€, malo pred tem pa so bili 2-3k€. Odlični specsi.


Da ne misliš slučajno P50s, ki je bolj ultrabook kot workstation?

seminal ::

Od della poglej kakšnega precisiona :), sam imam tudi Latitude E6540 in je super. Pri Thinkpadih poglej kakšno W530 oz W540 W541 quade, ali pa T serijo.

IkeaAi ::

HotBurek in Seminal hvala za info! Kaj pravite pa na T540 z i7-4700MQ, mat 2880x1620 pixlast IPS zaslon in ločeno grafično? Verjetno pa tudi tale ni slab...

McClane ::

Precisioni znajo bit kar težke zadeve za prenašanje, sploh napajalci so prave beštije. Vsekakor preveri pred nakupom, drugače posedujem enega in je super za delo - odziven, hiter.
Vsekakor poglej, če je starejši model kateri operacijski sistem je podprt. Drugače znaš imeti težave z kakimi driverji za touchpad ipd.

Macbook Pro ravno tako super stvarca, vsekakor lažji od Precisionov. Minus vsekakor ekran, če je glossy na močni svetlobi gledaš ogledalo, kot so že ostali rekli - vsekakor stvar za preveriti.
Na svojem MBPro lahko drugače z lahkoto montiram v Final Cut Pro, internet, mail...vse teče brez težav, nadgradil sem edino ram na 16GB ter zamenjal disk za SSD.
\"You want us to build WHAT??\" - Ancient Chinese Wall Engineer

klinker ::

Sem sicer gledal Air retino, ampak ko das svetilnost na max, se noben odsev ne vidi. Definitivno je najboljsi glossy, ker pri vseh ostalih sem vidu odsev.
Pa tudi vsi mat niso ok. Pri dosti njih imas bel "zmazek" na zaslonu, ki je sicer zamegljen odsev, tako da mat ni vedno bolje od glossy ali obratno, ampak je vsekakor za preverit.
Verjetno kaki premazi se najbolj vplivajo na to.
Drugace tej ki imate sw probleme s HP...fresh install winsew brez HP bloatware in driverje od samega proizvajalca strojne opreme instalirat, ne HPjevih, pa bo stvar spilala. Sicer to pri meni velja za vse predinstalirane OSe.
Mac je vsekakor super, pod pogojem da za enak denar ne dobis opazno boljso konkurenco. Frend ima se belega plasticnega Macbooka in se kar dela, razen baterije, ki mu je crknila predlani.
Vsekakor pa glej poslovne modele, ki so edini malo bolje narjeni in imajo naceloma tudi kvalitetnejse baterije.

DOOM_er ::

Drugace tej ki imate sw probleme s HP...fresh install winsew brez HP bloatware in driverje od samega proizvajalca strojne opreme instalirat, ne HPjevih, pa bo stvar spilala.


razloži to mojemu našemu ITju :D
Robots will steal your job. But that's OK

klinker ::

DOOM_er je izjavil:

Drugace tej ki imate sw probleme s HP...fresh install winsew brez HP bloatware in driverje od samega proizvajalca strojne opreme instalirat, ne HPjevih, pa bo stvar spilala.


razloži to mojemu našemu ITju :D


Ahh poznam ja. Ne da se jim to delat, a je 10min ce se organiziras ;((

issak ::

IkeaAi je izjavil:

Invictus je izjavil:

Thinkpadi serij T in W so še zmeraj top notebooki.


Zgledajo zanimivi ja, tudi Linux naj bi dobro podpirali. Edino z IPS zasloni jih ni lahko najti. Bi bilo kaj takšnega ok: link, ali je še zmeraj boljši MBP 13 retina? W serije so pa nesramno dragi tudi rabljeni razen, če gre za res "prastare".


T470s imam v službi, Kubuntu gor. Vse dela out-of-the-box. Toplo priporočam. Macbook kupiš če hočeš OSX, sicer nima smisla, 2016 mac booki so bolj tako tako, če si navajen slepo tipkati, ti preostane samo osnovni model ki nima touchbara ampak F tipke, ampak ta je oskubljen in ima samo 2 USBC porta. Zraven macbooka prištej še kakšnih 100€ za adapterje, T470s ima pa vse možne porte sam po sebi, 4 USB, displayport, LAN, Thunderbolt 3 (Type C - usb C), možnost docking stationa ipd. Prej sem imel HP EliteBook 840, tudi lušna zadeva, ampak bolj priporočam thinkpad. 4GB RAMa ima vgrajenega iz nekega razloga, lahko pa dodaš še 16GB palčko (skupaj 20), mislim da so macbooki 2016 omejeni na 16GB. prejšnji macbook bi bila boljša izbira, ampak ne vem zakaj bi kupoval laptop s haswell procesorjem danes, če imaš novejše zunaj.


Glede prenašanja naokoli, ruzak je lahko še tako udoben, če je laptop 3kg + pol kile adapterja, ti bo lomil hrbet. Govorim iz izkušenj. V naslovu izbiraš med 15" in 13", to nekako ni primerljivo, najprej se odloči za velikost, potem pa dalje. Načeloma boš v 15" lažje našel pravi 4 jedrni procesor z 8 threadi, 13" so po večini low power i5 ali i7 z dvemi jedri/4 threadi. Pa tudi tako, i5 je načeloma čisto ok, i7 ima ponavadi samo 500MHz več in 1MB cache extra, ostalo je isto, cena je pa navadno izjemno višja za laptop z i7.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

usoban ::

Rabljen Lenovo T450(s)/T460(s) dobis za soliden dnar; edin hudic je, da ima zgolj dual core proce, tko da ce zelis vec, potem glej P51. Pa izogibaj se T440 seriji, ker majo kurcev touchpad (na sreco jih je srecala pamet in so v naslednji seriji revertali).

Mac je brezveze ce nimas namena uporabljat softwera ki tece ekskluzivno na macOS. Kar se pa tice tiste slike zgoraj iz konference, je pa odgovor enostaven: nimajo pojma.

Qushaak ::

DOOM_er je izjavil:

stran od zbooka, imam v službi. Zvočna kartica je katastrofa, vsak telefon ima lepši zvok preko slušalk, greje in pregreva se nenormalno, ter največja cvetka, driverji ki povzročajo bluescreen ko imaš na enem ekranu normalno odprt chrome, na drugem ekranu pa celozaslonski youtube ali katerikoli drug video/aplikacijo. Sicer je ohišje relatvno trpežno, tudi ekran je še kar v redu, ni pa nek hud presežek.

Če tebi ne dela še ne pomeni da so slabi. ;) Jih imamo precej v službi in niti ni veliko težav z njimi.
Zvočno ima pa vsaka revizija modela svojo. Možno da pač nimaš dobre. Sicer pa je tako, da če hočeš res vrhunsko moraš imet namensko kartico oz. zunanjo.
Tudi BSOD-ov za Chrome ne poznam pa sem ogromno za računalnikom.

seminal ::

Dell insipiron ki si dal link raje ne, ni latitude oz. precision.
Tale thinkpad T540 je beast, dober ekran, CPU tudi taprava zadeva. Kolko pride? Še boljša je W serija bila, sedaj je P samo je predraga še

IkeaAi ::

Quashaak, usoban, issak, klinker, DOOM_er, McClane hvala vam za nasvete/predloge! Bom upošteval.

@seminal: okrog 800 brez ssdja, samo 8 gb rama -> samo se oboje lahko brez problema nagradi. Plus grafika je "samo" 730m, ampak je tudi taka večinoma boljša kot integrirana, plus proc je izjemno hiter, boljši celo kot predzadnja serija i7 u.

rdecaluc ::

@IkeaAi: ne, dejansko p50. Ampak tega ne boš našel na bolhi. Nemški ebay jih je pa poln. Pa tudi drugod.
Est modus in rebus. ,typos

IkeaAi ::

rdecaluc je izjavil:

@IkeaAi: ne, dejansko p50. Ampak tega ne boš našel na bolhi. Nemški ebay jih je pa poln. Pa tudi drugod.

1200? Tole je najceneši?

jakan123 ::

IkeaAi je izjavil:

HotBurek in Seminal hvala za info! Kaj pravite pa na T540 z i7-4700MQ, mat 2880x1620 pixlast IPS zaslon in ločeno grafično? Verjetno pa tudi tale ni slab...


T540p s tem procesorjem je super. Sem ga kupil 3 leta nazaj, sicer z FHD ekranom, ker mi je 2880x1620 na 15.6 ekranu čisto preveč. Če boš kupoval ta model poglej ali pa kasneje dokupi 9 celično baterijo, če ga misliš dosti nositi okoli. Pride prav :)

IkeaAi ::

jakan123 je izjavil:

IkeaAi je izjavil:

HotBurek in Seminal hvala za info! Kaj pravite pa na T540 z i7-4700MQ, mat 2880x1620 pixlast IPS zaslon in ločeno grafično? Verjetno pa tudi tale ni slab...


T540p s tem procesorjem je super. Sem ga kupil 3 leta nazaj, sicer z FHD ekranom, ker mi je 2880x1620 na 15.6 ekranu čisto preveč. Če boš kupoval ta model poglej ali pa kasneje dokupi 9 celično baterijo, če ga misliš dosti nositi okoli. Pride prav :)


Thx. Si probal kakšen Ubuntu/Debian gor furat?

jakan123 ::

Ne, za delo potrebujem nujno Windows :) Ubuntu poganjam samo v virtualki.

Invictus ::

seminal je izjavil:

Od della poglej kakšnega precisiona :), sam imam tudi Latitude E6540 in je super. Pri Thinkpadih poglej kakšno W530 oz W540 W541 quade, ali pa T serijo.

To so stara jajca.

Obstajajo novejši modeli, če kupuješ novega.

IkeaAi je izjavil:


Thx. Si probal kakšen Ubuntu/Debian gor furat?

Thinkpadi imajo dobro podporo v Linuxu.

Dela vse...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

seminal ::

Stara jajca ki delajo super.. kaj pa manjka i7 4800MQ? pa 32gb rama itd... Ok 800€ so pretirne cene za manj pa se pomoje splača.. Imam tudi E5570 in ni nič kaj boljši od E6540 :)

next3steps ::

DOOM_er je izjavil:

stran od zbooka, imam v službi. Zvočna kartica je katastrofa, vsak telefon ima lepši zvok preko slušalk, greje in pregreva se nenormalno, ter največja cvetka, driverji ki povzročajo bluescreen ko imaš na enem ekranu normalno odprt chrome, na drugem ekranu pa celozaslonski youtube ali katerikoli drug video/aplikacijo. Sicer je ohišje relatvno trpežno, tudi ekran je še kar v redu, ni pa nek hud presežek.

Za zvok se nabavi dac/AMP, doh ...

k--p ::

Imam Thinkpad t460 z i5 in še star refurbished majhen x220 z i7, ki tudi še vedno zmore solidno poganjati razna dev okolja (Java, web), oboje z docking stationom in zunanjimi ekrani, tipkovnico. Uporabljam Ubuntu in dela solidno na obeh. Baterija na windows okolju zdrži malo dlje.

DOOM_er ::

Vseeno ne opravici dejstva da je glasba neposlusljiva
Robots will steal your job. But that's OK

issak ::

DOOM_er je izjavil:

Vseeno ne opravici dejstva da je glasba neposlusljiva


Kupiš Fiio K1 pa imaš mir, če lahko samo zaradi zvočne prišparaš 100€ pri laptopu sicer.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM | 3x4TB
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD660S2

next3steps ::

DOOM_er je izjavil:

Vseeno ne opravici dejstva da je glasba neposlusljiva

Zamenjal zvrst glasbe. Za vse ostalo moj predlog.
Poseži vsaj po Fiio Q1 ali višje.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

DOOM_er je izjavil:

Vseeno ne opravici dejstva da je glasba neposlusljiva

Če kupuješ laptop za kvalitetno poslušanje glasbe, delaš nekaj narobe ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Sarazyph ::

Imam MBP 13" retina in moram res pohvalit. Najprej me je bilo strah velikosti in sem želela 15" (kar pa je potem že malo težje za nosit), vendar sem izbrala 13", ki gre skoraj v vsako žensko torbico :D
Delam v podjetju, kjer ima veliko ljudi MBP ali MBA. Mene glossy zaslon ni motil še nikoli, slika je pa definitivno odlična (glede na to da boš delal v Photoshop in AI je to pomembno :) ). Prav tako mi baterija zdrži res dolgo, kar je pri MBP en veeelik +.
Ima pa MBP res oster rob, ki te lahko po daljšem pisanju moti.

Glede specifikacij se ne obremenjuj preveč... Odvisno s čim se boš ukvarjal več, vendar vedno bo nekaj kar bi želel boljše (procesor, grafična, večji ssd...). Nevem kako in zakaj, niti se nisem v to poglabljala ampak Maci imajo vedno slabše specifikacije, pa vendarle delujejo veliko bolje kot drugi prenosniki/računalniki z boljšimi specifikacijami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sarazyph ()

mirancar ::

od teh dveh in tvojga opisa je Zbook all the way
če preferiraš macOS iz kerga kol razloga se pa stegni za MB pro 15 inch, ker na 13-ki boš težko delal brez zunanjih naprav. Men osebno je win10 bistven boljši OS, razen v bateriji je slabši (imam tudi macbook air).

Sarazyph je izjavil:


Glede specifikacij se ne obremenjuj preveč... Odvisno s čim se boš ukvarjal več, vendar vedno bo nekaj kar bi želel boljše (procesor, grafična, večji ssd...). Nevem kako in zakaj, niti se nisem v to poglabljala ampak Maci imajo vedno slabše specifikacije, pa vendarle delujejo veliko bolje kot drugi prenosniki/računalniki z boljšimi specifikacijami.

to ni res, maci majo odličen premium hardware, edino ful šparajo z SSD-ji, 128GB je hitro lahko problem. Sam tle se primerja 13inch ultrabook in 15inch 3kg+ workstation, ki je jasno za neke taske precej hitrejši, za samo programiranje pa verjetno nebo opazne razlike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirancar ()

DOOM_er ::

Invictus je izjavil:

DOOM_er je izjavil:

Vseeno ne opravici dejstva da je glasba neposlusljiva

Če kupuješ laptop za kvalitetno poslušanje glasbe, delaš nekaj narobe ;).


ne, samo paše če imaš med delom možnost poslušanja glasbe v neki normalni kvaliteti.
Robots will steal your job. But that's OK


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri prenosnik za oblikovanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
528241 (4672) m0LN4r
»

Lenovo IDEAPAD vs THINKPAD

Oddelek: Kaj kupiti
4810097 (8003) Invictus
»

Samsungovi prenosniki se poslavljajo iz Evrope, Toshiba zmanjšuje obseg proizvodnje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
6221230 (17458) SuperVeloce
»

Novi Macbook Pro 15 (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
8611604 (9571) JayKay

Več podobnih tem