» »

Linux geslo ne prime

Linux geslo ne prime

harmony ::

Moram postati temo, ker ne razumem zakaj mi se to dogaja. Pred uro naredil frisno instalacijo Linux Mint na laptop. Vse lepo in prav, res pozitivno presenecen, potem pa ponovno razocaranje. Po zadnjem ponovnem zagonu mi ne prime vec geslo.

Mislil sem, da se je slucajno tipkovnica zamenjala, ampak se ni. Probal z on screen tipkovnico in isto. In potem probal ene 10x in kar naenkrat padem v sistem. Okej...wtf

Grem v terminal in si recem, grem zamenjat geslo, da ne vsebuje posebnih znakov (ceprav zelim imeti mocno geslo) in tudi to ne gre...dejansko geslo ne prime vec...

Ne razumem v cem je fora. Mi lahko kdo prosim pomaga.

harmony ::

Okej...nekaj novega...

V /var/log/auth.log vidim razlicne ure. Enkrat celo 19.7.2017, potem 18.7.2017 ob 22:40 etc...

Sklepam, da se mu je sfizilo, ker je bila BIOS ura napacna.

V logu je vidno:
account "username" has password changed in future
session closed for user lightm
potem pa session opened for "username"

Problem je, ker po nekih 30x poskusih kar naenkrat pridem not. Sedaj je ura v BIOS-u nastavljena pravilno, ura v OS-u je tudi pravilno nastavljena. Ocitno je tezava pomoje se z /etc/shadow...ampak, da tam kaj saram rabim spet root pravice. :( ideje?

Tr0n ::

sudo [komanda] in vpises geslo od tvojega userja za zakon ukazov kot "root"

harmony ::

Kaj ma to sedaj veze z mojim problemom? Ni problem v tem. Problem je, ker enostavno mi ne prime gesla.

Na filesystemu sta vidna dva /passwd ter /shadow fajla. Eden z normalnim casom in datumom, ter drugi v prihodnosti. In tu je tezava.

Saj bi lahko sel stvar ponovno instalirati, samo se bojim, da bo isto...

Pa BIOS uro mi skoz vraca na 2uri nazaj. Ocitno mi OS spremeni uro v BIOS-u in potem enostavno zabluzi z geslom.

jype ::

Nastavi si ntp, da ti bo ves čas držal uro sinhronizirano z omrežjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

harmony ::

Ah..ocitno ni nihce prebal mojega vprasanja. Bom ze resil...nima to veze z ntp...
Enostavno linux ni za home uporabo. Vsa ta jajca po youtube, kjer se prikazuje kako super je linux so instalacije v vmware...

No jaz ga postavljam na Lenovo T470s in enostavno ne deluje.

Ravnokar ponovno naredil frisno instalacijo in ck geslo ne prime. Enostavno ga ura v navezi z BIOS-om zajebava.

https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-P-Y...

Ma nemors verjet.

jype ::

harmony je izjavil:

Enostavno linux ni za home uporabo.
Mene prav zanima, kako je tebi uspelo imeti take težave, ki jih nihče drug nima. Si skoraj tak talent kot tisti revež, ki mu je Windows uspelo namestiti tako, da zasede 600 gigabajtov.

A, vidim, kaj je tvoj problem. Nestandardno uro zapisuješ v BIOS z amatersko spisanim operacijskim sistemom? Ne tega počet. BIOS ura mora vedno biti v UTC, ker sicer nikoli ne veš, koliko je v resnici ura.

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

harmony je izjavil:

Enostavno linux ni za home uporabo.
Torej si šel inštalirat z namenom, da to dokažeš? Produktivno.
Enako lahko jaz rečem, da windows ni za home uporabo, ker kar neki po svoje drma uro v biosu in ker ma poševnice narobe obrnjene.

Ampak glej, svet se spreminja. Na winsih že dobiš bash in ssh, tako kot na linuxu že dobiš wine in .net ... OS postaja nepomemben, samo še ena plast v skladu.

PS. ja, nastavi si ntp in poštimaj timestampe na passwd in shadow fajlih.

harmony ::

Kako naj postimam timestampe na paswd in shadow fajlih, ce je vse password protected.

Ne nisem sel instalirat, da to dokazem. Hotel sem ravno obratno, dokazati, da je Linux vreden home uporabe.

Kaksen ti je to sistem, ko ti zacne drkat takoj po frisni instalaciji? In evoga ponovno na frisno instaliran, isti password isto sranje...

V BIOS-u vrne uro za 2h nazaj to je eno, drugo ponovno ne gre login v OS.

Tako, da hvala, ker je Linux res "juzrfrendli".

Jarno ::

Če ti bo uspelo priti v sistem, lahko poskusiš tole:
timedatectl set-local-rtc 1

HotBurek ::

Po zadnjem ponovnem zagonu mi ne prime vec geslo.

Se to ponovi tudi, če imaš laptop na adapter priklopljen?

Poizkusi tudi tako, da greš pri ponovnem zagonu takoj v BIOS in preveriš datum/čas. Če ti BIOS meče datum nazaj, potem je problem rešljiv z novo/drugo baterijo.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

harmony ::

Laptop je prisel danes nov, zapakiran in sicer se gre za model Lenovo T470s.

V tretje gre rado, pa sem rekel dajmo probat. Sicer z zelo kratkim geslom in BIOS sem nastavil na legacy mode...

Zaenkrat stabilno...posodobil tudi z najnovejso verzijo, kernelom. Naredil restart, shutdown...

UEFI tezava? Glede na dokumentacijo (Linux Mint) bi moralo delati tudi z UEFI.

Ghost007 ::

Linux je en big kaka os. Meni se je to tudi zacelo dogajati na Ubuntu Gnome, Antergos, Xubuntu, vendar ta je po ponovni instalaciji par dni kasneje zacel delovati. Antergos je pa pred updejtom delo ok. Vsi ti distroji so v virtual boxu delali normalno. Resitve nikdar nasel. Ura v biosu štime. Je pa to čudno, da je tudi Windows ob vsakem bootu uro narobe imel. Ko pa sem sinhronizacijo stisnil pa komplet net izkloplo in vkloplo nazaj.

harmony ::

Zato sem se pa razpizdil, ker me nekdo zeli narediti norca in takoj s kontra posti, ces windows je pa kao boljsi. JA JE, pa ce se linuxaci postavte na trepalnice in trdite drugace. Jaz ne maram teh vojn Linux vs Windows vs Apple. Jaz gledam na OS drugace in vsi imajo svoje prednosti in slabosti.
Linux Mint mi je zaradi GUI-ja postal vsecen, zato sem rekel ga bom dal na Laptop in ne v virtualko. To je ze dovolj velik dokaz, da ga zelim tudi v praksi uporabljati. In to ne na nekem starem prenosniku iz pralnega praska.

Ampak kako naj ga zagovarjam, ce moram ze v startu guglati in iskati neke resitve okrog "wrong passworda". Nisem niti slucajno zatrdil, da imam 1% pojma o Linuxu, ampak Linuxaci vedno trdijo, da ga mora tudi navaden home uporabnik znati instalirati ter takoj uporabljati.

HotBurek ::

Tu gre za problem, da ti marketingarji (in velike firme) prodajajo zgodbo o uspehu (UEFI).

Nastavi BIOS na tisto "BIOS legacy" zadevo. UEFI je sranje, ki ga (v veliki meri) ne potrebuje praktično nihče. Kvečjemu te na pram klasične "kdaj pa kdaj" lahko omeji ;)

Glavno pa, da si rešil problem. Zdaj ti bo datum/čas in login delal ok.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Ghost007 ::

Torej resitev je bila legacy bios? jaz se ne spomnim vec kaj sem vse štelo. Imam se sicer vec problemov kot da doben distro razen xubuntu ni pripravlen bootat iz igpu ce je se ena nvidia 1080gtx v pcju.

Verjetno je mozno installat linux z 1080gtx, omogociti dual view z igpu, preklopiti na igpu po konfiguraciji in spet diseblat nvidijo v biosu in blokirati nvidia modul probe ob bootu. Ampak komplicirano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost007 ()

harmony ::

Zaenkrat vse deluje. Upam, da tako tudi ostane, da se lahko igram dalje.

Ozric ::

UEFI je must le če dual bootaš z winsi, seveda pa določeni distroti lepo podpirajo UEFI boot le znati je treba pripraviti particije, najlažje z Gpartedom. Kako? Gpt, efi boot particija, etc.,...morje nasvetov kako se to naredi je na netu. Ne čivkat ampak brat. Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

harmony ::

Ozric je izjavil:

UEFI je must le če dual bootaš z winsi, seveda pa določeni distroti lepo podpirajo UEFI boot le znati je treba pripraviti particije, najlažje z Gpartedom. Kako? Gpt, efi boot particija, etc.,...morje nasvetov kako se to naredi je na netu. Ne čivkat ampak brat. Lp

Torej, Linux le ni "juzerfrendli", ce se je potrebno igrati s particijami, namrec v Windowsih tega problema ni.

jype ::

harmony je izjavil:

namrec v Windowsih tega problema ni.
Reče nekdo, ki še nikoli ni doživel "tega problema".

harmony ::

jype je izjavil:

harmony je izjavil:

namrec v Windowsih tega problema ni.
Reče nekdo, ki še nikoli ni doživel "tega problema".

Mislis na problem, kjer ti po frisni instalaciji "logon skrin" pravi wrong password?

Ozric ::

harmony je izjavil:


Torej, Linux le ni "juzerfrendli", ce se je potrebno igrati s particijami, namrec v Windowsih tega problema ni.


Linux (Arch v mojem primeru) nucam, ker želim OS, ki ga popolnoma kontroliram. Torej je user friendly ;) ...naj tole ne bo zeeeeeh vojna med winsi in linuxom. Lp

pegasus ::

Ja, te vojne so že kako desetletje iz mode.

link_up ::

kaksne timestampe pa ne vem kaksen ntp pa wtfpd....jao...

grub->edit->init /bin/sh v linux vrstico in gasa spreminjat geslo...
In and Out

konspirator ::

harmony
Kako si rešil problem ?

https://askubuntu.com/questions/138423/...
--

harmony ::

konspirator je izjavil:

harmony
Kako si rešil problem ?

https://askubuntu.com/questions/138423/...

Tako, da sem ga po tretjic instaliral, tokrat BIOS nastavljen na Legacy mode. Tako, da sklepam, da je bil problem s tem. Nisem pa preprican. Ura v BIOS-u je se zmeraj za 2h nazaj, Linux pa tko al tko dobiva uro z ntp streznikov.

link_up ::

-2h je utc, kar je ok...in mnogo boljse legacy, kot windows. :D congrats!
In and Out

jype ::

link_up je izjavil:

grub->edit->init /bin/sh v linux vrstico in gasa spreminjat geslo...
To ne bo pomagalo, če bo datum spremembe gesla še vedno v prihodnosti, kar ntp definitivno pravilno reši.

Ozric ::

harmony je izjavil:



session closed for user lightm

Btw, lightdm je en velik crap. Pravzaprav katerikoli DM je absoultuno nepotrebna navlaka. Spedenaš .xinitrc in se logaš prek tty1... nikol težav s tem

Horejšio ::

O boh gparted pa navijanje BIOS-a za install 18 Minta. Kako vam to sploh uspe ?

harmony ::

Tudi ta bo sel dol in seveda Windowsi za vedno nazaj.

Imam enak problem kot je tu napisano:
https://forums.linuxmint.com/viewtopic....

Seveda tipicno...brez resitve.

Mah dej "user friendly" my ass. Adijo Linux.

popster ::

Imam enak problem kot je tu napisano:
https://forums.linuxmint.com/viewtopic....

V tej temi nic ne pise o tem da nebi prijelo geslo za login, verjetno si pozabil geslo ob instalaciji saj napacen cas ne spremeni gesla.

ZaphodBB ::

harmony je izjavil:

Laptop je prisel danes nov, zapakiran in sicer se gre za model Lenovo T470s.

V tretje gre rado, pa sem rekel dajmo probat. Sicer z zelo kratkim geslom in BIOS sem nastavil na legacy mode...

Zaenkrat stabilno...posodobil tudi z najnovejso verzijo, kernelom. Naredil restart, shutdown...

UEFI tezava? Glede na dokumentacijo (Linux Mint) bi moralo delati tudi z UEFI.

Imam t470s, Linux laufa legendarno tako kot na vseh dosedanjih Thinkpadih.

Tako, da tukaj je problem izključno v upoabniku, ki je preveč pameten, da bi sledil navodilom in premalo pameten, da bi vedel kaj dela.

Da ti rata zajebat inštalacijo Linuxa na Thinkpadu moraš bit res precej talentiran.

hojnikb ::

Ker je seveda vsaka distribucija linuxa enaka...... /s
#brezpodpisa

Ozric ::

ZaphodBB je izjavil:


Da ti rata zajebat inštalacijo Linuxa na Thinkpadu moraš bit res precej talentiran.


Precej!

specing ::

Ne vem no, pomoje bi bilo precej težko inštalirati Android ali DD-WRT na tipičnega thinkpada.

ZaphodBB ::

specing je izjavil:

Ne vem no, pomoje bi bilo precej težko inštalirati Android ali DD-WRT na tipičnega thinkpada.

A bejž no? A z Winsi na Linksys WRT54G pa ni nobenih problemov?

Shit slotek says...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Namestitev sistema

Oddelek: Pomoč in nasveti
182475 (2102) BorutK-73
»

SSD upgrade: BIOS najde disk, windows inštalacija ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
6518799 (1037) Mare2
»

UEFI - kako ponovno namestiti windows 8

Oddelek: Pomoč in nasveti
3610521 (8035) krepki
»

Vsaka Windows inštalacija zmrzne takoj na začetku

Oddelek: Pomoč in nasveti
314985 (4450) l0g1t3ch
»

Novi asus in bluescreen

Oddelek: Pomoč in nasveti
274077 (3493) SL-500

Več podobnih tem