» »

Toplotna črpalka z vodenim zrakom

Toplotna črpalka z vodenim zrakom

limonovec ::

Naslednji teden nam pridejo iz podjetja Termo Shop montirati 300 litrsko toplotno črpalko za ogrevanje sanitarne vode z vodenim zrakom.
Zanima me naslednje. Moj namen je, da bi poleti "jemal" zrak od zunaj, kjer je topleje in "dovajal" hladen zrak v prostor (kuhinja + jedilnica + dnevni prostor) in s tem ohlajal prostor, pozimi bi pa cevi obrnil, torej jemal topel zrak iz notranjosti in izpihoval hladen zrak ven. Zanima me če kdo to že počne in kakšen je učinek?

K0l1br1 ::

Dober, kar se tiče odvoda toplote iz toplega zraku, slab zaradi ohlajevanja toplega prostora (kondenz).

Cervantes ::

Kondenz nastane, ko se topel zrak ohlaja.
Obratno pač ne.

Miha 333 ::

1. Če želiš učinkovito dovajati zrak v prostor, ga moraš enako količino iz prostora tudi izpustiti. Velja tudi obratno, če ga želiš odvajati, ga moraš enako količino dovesti. Pozimi boš v tvojem primeru moral dovajati zunanji zrak, s čemer pa hladiš prostor. Verjetno bi bilo bolj smiselno ohlajenega od toplotne črpalke vrniti nazaj v prostor, saj je ta le kakih 5-7 stopinj hladnejši od vstopnega v TČ.

2. Toplota se shranjuje v zalogovnik z vodo. Ko je vsa voda ogreta, se TČ izklopi. Sicer je odvisno od porabe vode, ampak to ni ne vem kako velika kapaciteta shranjevanja toplote in dolgotrajno hlajenje prostora enostavno ni možno.

pino ::

Bolj smiselno se mi zdi, da tudi poleti jemlješ toploto iz kurilnice. Če imaš okno v kurilnici ga poleti odpreš. Drugače ti je pa Miha 333 vse napisal.
LP Pino

konspirator ::

Hint: sanitarna TČ je glasna, ne želiš si je imeti v dnevni sobi.
V prostoru, kjer bo locirana pusti okna odprta na kip.
--

SeMiNeSanja ::

Pri nas jo imamo v kurilnici poleg peči. Tako pozimi še malo izkoristi 'odpadno toploto' peči, istočasno pa nam razvlažuje kletne prostore (kar precej kondenza ustvarja).

Poleti pa samo kipnemo okno od kurilnice, da vanjo prihaja toplejši zrak od zunaj.
Ni pa prav nobene potrebe oz. baje je celo škodljivo, če bi dovajal preveč ogret zrak.

BorutK-73 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Pri nas jo imamo v kurilnici poleg peči. Tako pozimi še malo izkoristi 'odpadno toploto' peči, istočasno pa nam razvlažuje kletne prostore (kar precej kondenza ustvarja).

Poleti pa samo kipnemo okno od kurilnice, da vanjo prihaja toplejši zrak od zunaj.
Ni pa prav nobene potrebe oz. baje je celo škodljivo, če bi dovajal preveč ogret zrak.

Jaz imam isto, s tem da je pozimi 2 meseca TČ izklopljena in kaže samo temperaturo, SV takrat grejem z pečjo.

Magic1 ::

Jaz sem si hotel speljat dva štuka višje, vendar sem si premislil zaradi kondenziranja in potencialnih problemov, ki pridejo zraven. Klima porabi premalo, da bi se jajcal s tem.
Magic

limonovec ::

Miha 333 je izjavil:

1. Če želiš učinkovito dovajati zrak v prostor, ga moraš enako količino iz prostora tudi izpustiti. Velja tudi obratno, če ga želiš odvajati, ga moraš enako količino dovesti. Pozimi boš v tvojem primeru moral dovajati zunanji zrak, s čemer pa hladiš prostor. Verjetno bi bilo bolj smiselno ohlajenega od toplotne črpalke vrniti nazaj v prostor, saj je ta le kakih 5-7 stopinj hladnejši od vstopnega v TČ.

2. Toplota se shranjuje v zalogovnik z vodo. Ko je vsa voda ogreta, se TČ izklopi. Sicer je odvisno od porabe vode, ampak to ni ne vem kako velika kapaciteta shranjevanja toplote in dolgotrajno hlajenje prostora enostavno ni možno.



Kaj meniš, a je dovolj če vleče zrak skozi zračnik dimenzij 12x12cm in pri tem mora premagati nekje 3,5 m višinske razlike? Na ta način bi lahko prostor ostal topel in toplotna črpalka bi imela dovolj dovedenega zraka za delovanje? Hvala za odgovor.

Miha 333 ::

Povej malo več. Od kje in kam bi črpal zrak, ... Pri prostorih je pomembna moja 1. točka zgoraj, sicer ustvarjaš pritisk/vakum, zrak pa se bolj slabo premika.

limonovec ::

Zračnik je speljan na streho, torej bi potrebni zrak črpala od zunaj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Centralna v hiši

Oddelek: Loža
418827 (1375) mancini
»

Toplotna Črpalka Sanitarna Voda

Oddelek: Loža
163529 (3165) fikus_
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017669 (5038) letmein
»

Sušenje perila v kleti

Oddelek: Loža
4911402 (7293) Jakka
»

Toplotna črpalka za vodo (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7318871 (16648) mn

Več podobnih tem