» »

SpaceX gre v vojaške posle

SpaceX gre v vojaške posle

Ars Technica - SpaceX je danes okrog 13.15 s Cape Canaverala na Floridi v orbito poslal satelit, kar je bila že peta uspešna izstrelitev letos. Posebna je bila zato, ker je SpaceX prvikrat vozil tajni tovor. Satelit NROL-76 je naročil National Reconnaissance Office, zato podrobnosti o tovoru niso znane. Tudi prenos izstrelitve se je končal nekoliko prej, tako da ne vemo, v katero orbito je bil satelit postavljen. Vse to kaže, da ima SpaceX dovolj zaupanja, da mu dovolijo voziti tudi vohunsko opremo. A moral si ga je izsiliti.

Doslej so vse vojaške misije v vesolje pošiljali z United Launch Alliance (ULA), kjer sodelujeta Boeing in Lockheed Martin. SpaceX je ustrezne certifikate za vojaške izstrelitve dobil leta 2015, potem ko je prestal dvoletno vojaško revizijo. Še pred tem je SpaceX moral tožiti zvezno vlado, ker so vse pogodbe dobivali v ULA. Vojska in SpaceX sta se potem za zaprtimi vrati poravnala in doslej je SpaceX dobil dve izstrelitvi; današnja je bila prva.

SpaceX bi bil moral današnjo izstrelitev izvesti že v nedeljo, a so jo 52 sekund prek vžigom motorjev preklicali zaradi problemov s senzorji. Sledila je danes. SpaceX je že četrtič v zgodovini uspel varno pristati prvostopenjsko raketo na trdnih tleh, torej ne na plavajoči ploščadi. Dvignila se je do višine 150 kilometrov, potem pa devet minut pozneje uspešno pristala. Zanimiva novost tokratne izstrelitve pa je bila kamera na tleh, ki je ves čas snemala prvo stopnjo rakete. Čeprav so že uspešno izstrelili rabljeno, so danes leteli z novo.

17 komentarjev

SambaShare ::

Smo končno imeli možnost spremljati telemetrijo prvostopenjske rakete :), noro. Le poglejte si prenos, tam od 14:20 naprej, človek kar zija.

vostok_1 ::

Sprva sm razumel, da ne bo celega prenosa ker je kao classified misija or something.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Samuel ::

5 years ago: "it will take decades, if it ever works!"
Now monthly: "Business as usual."

If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Samuel ()

7982884e ::

vostok_1 je izjavil:

Sprva sm razumel, da ne bo celega prenosa ker je kao classified misija or something.

saj ni bilo celega prenosa, kot vse ostale NRO misije tukaj niso kazali 2. stopnje in njene telemetrije, z namenom da je tezje dolociti orbito satelita (ceprav prej ali slej ze amaterski astronomi ujamejo tak satelit na nebu, ce je v nizki orbiti).

Pac-Man ::

vostok_1 je izjavil:

Sprva sm razumel, da ne bo celega prenosa ker je kao classified misija or something.
Saj ga ni bilo. 2. stopnje in tovora se ni spremljalo od ločitve aerodinamičnega oklepa (samo omenili, da je bila uspešna), praktično pa že od ločitve stopenj.

Kake piruete po uporabi opravlja 1. stopnja pa NRO bolj malo briga :)

Spajky ::

National Reconnaissance Office - samo še ena od mnogoštevilnih deep state am.agencij in Musk ima najverjetneje kakega močnega pokrovitelja/ev iz ozadja ... nič ni tako kot se zdi za Musk-fane ;) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Samuel ::

Spajky je izjavil:

National Reconnaissance Office - samo še ena od mnogoštevilnih deep state am.agencij in Musk ima najverjetneje kakega močnega pokrovitelja/ev iz ozadja ... nič ni tako kot se zdi za Musk-fane ;) ...


SpaceX ima pogodbo z ameriško administracijo. A bi bilo tebi bolje, če bi dali ta satelit izstreliti komu drugemu, recimo Rusom???
Dajte raje prižgat kakšno možgansko celico, preden pišete bedarije.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

sivistol ::

SambaShare je izjavil:

Smo končno imeli možnost spremljati telemetrijo prvostopenjske rakete :), noro. Le poglejte si prenos, tam od 14:20 naprej, človek kar zija.

dj link
binance referal ( 10% off ) https://www.binance.com/en/futures/ref/38134864

7982884e ::

Spajky je izjavil:

National Reconnaissance Office - samo še ena od mnogoštevilnih deep state am.agencij in Musk ima najverjetneje kakega močnega pokrovitelja/ev iz ozadja ... nič ni tako kot se zdi za Musk-fane ;) ...

kaj tocno impliciras, ali pac samo malo v tri krasne pises neumnosti? kaksnega pokrovitelja iz ozadja? mas kak source? a samo zato, ker je NRO enkrat dal contract spacexu namesto ULA, mora obstajat zarota? ce si uspel googlat "national reconaissance office" se ne pomeni da mas kredibilnost pisati neke teorije zarote.

Riff ::

v vojski je dnar tako da je tale poteza razumljiva

7982884e ::

vojska je samo eden izmed mnogih, ki koristijo storitve izstreljevanja. kaj se izstreljuje, ni vazno, cena je okvirno ista, oz. ne odstopa niti priblizno toliko kolikor lahko odstopa cena posameznih satelitov.

vostok_1 ::

Mene pa firbec, kakšne zmogljivosti imajo današnji vohunski sateliti.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

sivistol ::

vostok_1 je izjavil:

Mene pa firbec, kakšne zmogljivosti imajo današnji vohunski sateliti.


poglej najnovejši bourne film, nekje v tem rangu , zihr , tehnologija enako
binance referal ( 10% off ) https://www.binance.com/en/futures/ref/38134864

lynxslo5 ::

Jaz pa mislim, da je to nateg, spretna ameriška fotomontaža.
V vesolju so daleč boljši Rusi in Kitajci, zadaj pa so Američani. Glejte posnetke "pristanka" na luni v Holywoodu.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: BigWhale ()

sivistol ::

lynxslo5 je izjavil:

Jaz pa mislim, da je to nateg, spretna ameriška fotomontaža.
V vesolju so daleč boljši Rusi in Kitajci, zadaj pa so Američani. Glejte posnetke "pristanka" na luni v Holywoodu.


že miljon krat debatirali o luni, sej pa 67 leta niso imel photoshopa in aftereffecta
binance referal ( 10% off ) https://www.binance.com/en/futures/ref/38134864

mtosev ::

lynxslo5 je izjavil:

Jaz pa mislim, da je to nateg, spretna ameriška fotomontaža.
V vesolju so daleč boljši Rusi in Kitajci, zadaj pa so Američani. Glejte posnetke "pristanka" na luni v Holywoodu.
pado si na conspiracy theory.
drugače piše se hollywood :D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Samuel ::

lynxslo5 je izjavil:

Jaz pa mislim, da je to nateg, spretna ameriška fotomontaža.
V vesolju so daleč boljši Rusi in Kitajci, zadaj pa so Američani. Glejte posnetke "pristanka" na luni v Holywoodu.


I tried to come up with a witty response but this amount of nonsense got me braindead on a whole new level.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

SpaceX izstrelil Block 5 Falcon 9

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
114902 (2317) Markoff
»

SpaceX izstrelil vojaški satelit, ki je izginil

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
268909 (5425) Cervantes
»

SpaceX ponovno uporabil raketo, kaj pa sedaj?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3810305 (8267) BigWhale
»

SpaceX se je vrnil v velikem slogu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
116947 (4320) St753
»

Falcon 9 eksplodiral, oskrbovalna misija na vesoljsko postajo neuspešna

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1812263 (9794) sidd

Več podobnih tem