» »

Kako je Burger King ugrabil Googlovega Asistenta za lastno promocijo

Kako je Burger King ugrabil Googlovega Asistenta za lastno promocijo

Ars Technica -
»OK Google, kaj je v Whooper burgerju.« Tako se konča televizijska reklama verige restavracij s hitro prehrano Burger King, ki so jo prvič na malih ekranih predvajali včeraj. Po eni strani je reklama genialna – zadnji izrečeni stavek je namreč prek televizijskih ekranov sprožil googlovega AI sistema na vseh pametnih telefonih, ki so bili v času predvajanja dovolj blizu zvočnikov. In googlov asistent je začel naštevati sestavine Whooperja. Vendar je mašilec žil tokrat očitno šel predaleč.

Prvi je udaril internet

Takoj po prikazu prvega oglasa na televiziji so forumi, twitter in druga spletna družabna omrežja napovedala vojno Burger Kingu. Hitro je postalo jasno, da googlov asistent dobiva podatke o sestavinah Whooperja iz Wikipedije. In posledično je stran o Whooperju na spletni enciklopediji dobivala »popravke« vsako minuto (http://gizmodo.com/burger-kings-dystopi.... In ti »popravki« so med sestavinami Whooperja navedli recimo cianid, ostanke nohtov in otroke. Določene spremembe pa je googlov asistent celo posredoval uporabnikom, vendar je Google vse skupaj ustavil po parih urah.

Sledil je Google

Hitro je reagiral tudi Google, ki pa je za razliko od spletnih uporabnikov ubral bolj neposredno pot. Z nadgradnjo programske opreme na serverju asistenta je izključil odzivanje na reklamo. Oziroma na točno določeno frazo. Predvajanje reklame sedaj sicer še vedno zbudi telefon, vendar asistent ne odreagira na vprašanje. Če pa uporabnik vprašanje postavi malo drugače oziroma spremeni vrstni red besed in formulacijo, pa se bo googlov asistent odzval in posredoval željene informacije.

Google sicer že nekaj časa v okviru platforme Google Home razvija tudi sistem za prepoznavo glasu, ki bo med drugim tudi odpravila podobne dogodke.

Od prvega predvajanja reklame na televizijah do nadgradnje serverjev, ki je končala celotno zgodbo, so minile tri ure. In Burger King si najverjetneje, kljub negativnemu odzivu medijev in spletnih uporabnikov, mane roke. Le na YouTube si je le v 24 urah video ogledalo več kot pol milijona ljudi.

22 komentarjev

Furbo ::

Genijalno.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

.:joco:. ::

Haha!
Me zanima kdaj se bo zgodilo, da se bosta Ssiri in Google asistent v nedogled pogovarjala. :)
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: .:joco:. ()

mtosev ::

In ti popravki so med sestavinami Whooperja navedli recimo cianid, ostanke nohtov in otroke.

tole me je dobro nasmejalo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: SaXsIm ()

Aston_11 ::

Vsaj nekaj, sedaj pejdi na zrak, in eno uro pusti računalnik in mamo na miru.

jlpktnst ::

Meni se zdi genialna reklama in zelo infantilni odzivi. Če ne drugega te malo spravi v razmišljanje :)

Je pa res da bo verjetno potrebno to dodat v splošni konsenz, ker je le malo "hard".

JanBrezov ::

.:joco:. je izjavil:

Haha!
Me zanima kdaj se bo zgodilo, da se bosta Ssiri in Google asistent v nedogled pogovarjala. :)

PaX_MaN ::

sprožil googlovega AI sistema na vseh pametnih telefonih, ki so bili v času predvajanja dovolj blizu zvočnikov

Telefoni z gugl asistentom imajo mikrofone vedno prižgane?
Jajks.

perci ::

Če imaš telefon v mirovanju, ne. Samo, če je aktiven zaslon.

mtosev ::

ps mislim, da jim je oglas dobro uspel. vsi govorijo o burger kingu. carji haha
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Markoff ::

Tole me spomni na tisto - če ti ne veš, kaj lahko nekdo počne uporabnega s tvojimi osebnimi podatki, nekdo tam zunaj ve.

No, BK je ugotovil, kako izkoristiti "kul" funkcionalnosti novih telefonov, uporabnikom pa se sanjalo ni, da za ceno enega brezveznega fićrja na tak cenen način kontrolo nad svojo naprava potalajo okoli. Razumem, da se človeku ne da delati in da je bolje biti len in vse dobiti k riti, ampak, c'mon, kako leni pa še lahko postanemo, da se nam ne da niti parkrat kliknit ali tipkat? OK, Siri, OK, Google, OK, mama, ...

Še dobro, da Musk razvija direktni interface human-machine, kmalu se nam še govoriti ne bo več dalo. Zaostali neandertalec jaz...
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

sleby ::

genialno.

oxyuranus ::

Prvic, kar se danes razvija glede prepoznave glasu, z uplodanjem "ukazov" na remote serverje je totalno sranje. Tole zgoraj ni niti zacetek, takole se je posalil nek voditelj:

http://www.theverge.com/2017/1/7/142002...

Internet of shit devici po celi ameriki so veselo narocali hisko za puncke. Ampak ni kriv voditelj. Niti amazon. Krivi so spet uporabniki, ki uporabljajo funkcionalnost, ki jim ocitno prisluskuje v stanovanju. In prav, da so jih dobili po nosu. In po mojem se premalo. Res si iz crnega dna srca zelim, da bi "idioti", ki zagovarjajo tak nacin dela devicov, ki meji na prisluskovanje, dobili eno konkretno po nosu. Proizvajalcem je treba pokazati, da si ne smejo privosciti vsega. Seveda tega ne bo nihce naredil, ker je vecinska populacija (JA TUDI TI! Pa se vnaprej opravicujem promilu bralcev, ki sem jim naredil krivico) prevec zabita, da bi dojela, da so dolocene zadeve prevec preko vseh meja, da bi se jih sli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oxyuranus ()

Phantomeye ::

perci je izjavil:

Če imaš telefon v mirovanju, ne. Samo, če je aktiven zaslon.


Ni res. Telefoni tipa nexus 5x, lg g5, itd, se odzivajo tudi ob "mirovanju",.

mtosev ::

če imaš to funkcijo on je tvoj problem, če se phone aktivira.
daš na off in je
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Phantomeye ::

mtosev je izjavil:

če imaš to funkcijo on je tvoj problem, če se phone aktivira.
daš na off in je


men je všeč, da je 'on'. Tudi privzeto je na off.

oxyuranus ::

Phantomeye je izjavil:

perci je izjavil:

Če imaš telefon v mirovanju, ne. Samo, če je aktiven zaslon.


Ni res. Telefoni tipa nexus 5x, lg g5, itd, se odzivajo tudi ob "mirovanju",.


Pa saj je vseeno. To samo odpira se ena vrata dopustnega, je samo detajl. Ko bo pa Trump 2.0 uzakonil 24/7 spremljanje vseh pogovorov v stanovanju, se boste pa zaceli zgrazati. Ko bo prepozno. (da niti ne omenjam, da je prepoznava glasu na dovolj visoki ravni, da se vam na facebook niti ne bo treba vabiti poznanih oseb, se bodo kar same nabirale, ker se boste slucajno gibali v njihovi blizini, kjer si boste zazeleli zakasljati)

(p.s.: ja vem, da bijem Don Quixotovo bitko, in da vecini ni jasno kaj vam govorim, ampak vsaj poskusite)

MrStein ::

jype v2.0?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

oxyuranus ::

MrStein je izjavil:

jype v2.0?


Mah ne, jype je samo totalno zdolgocasen in mece kosti, da jih ostali lahko glodajo. Fora je da je "historia est vitae magistra" postala nekaj kar redkokdo se uposteva, pa ceprav gre za tako bljizno preteklost, da ji niti zgodovina ne moremo vec reci. Odpovedujemo se vsem svoboscinam, ki jih je zagotovila preteklost, v imenu nekega "napredka", ki prinasa sumljive, da ne recem marginalne "dobrote" v nasa zivljenja, po drugi strani pa krepi drzavni oz. danes ze bolj korporacijski nadzor. Vracamo se nazaj v srednji vek, v case tlacanov in fevdalcev, pa se tega vecina niti ne zaveda. In tokrat v veliko bolj konkretni obliki vsesplosnega nadzora. Po tem ne bo vec revolucij. =/ Zal pa je poneumljanje splosne populacije prislo do te meje, da vecina ni sposobna videti dlje od svojega nosa in zadnjega videa o make upu na youtubu (pa ne glede ali si moski ali zenska). Zalostno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oxyuranus ()

Nimkapu ::

Nice :)

oxyuranus je izjavil:

MrStein je izjavil:

jype v2.0?


Mah ne, jype je samo totalno zdolgocasen in mece kosti, da jih ostali lahko glodajo. Fora je da je "historia est vitae magistra" postala nekaj kar redkokdo se uposteva, pa ceprav gre za tako bljizno preteklost, da ji niti zgodovina ne moremo vec reci. Odpovedujemo se vsem svoboscinam, ki jih je zagotovila preteklost, v imenu nekega "napredka", ki prinasa sumljive, da ne recem marginalne "dobrote" v nasa zivljenja, po drugi strani pa krepi drzavni oz. danes ze bolj korporacijski nadzor. Vracamo se nazaj v srednji vek, v case tlacanov in fevdalcev, pa se tega vecina niti ne zaveda. In tokrat v veliko bolj konkretni obliki vsesplosnega nadzora. Po tem ne bo vec revolucij. =/ Zal pa je poneumljanje splosne populacije prislo do te meje, da vecina ni sposobna videti dlje od svojega nosa in zadnjega videa o make upu na youtubu (pa ne glede ali si moski ali zenska). Zalostno.

b787 ::

Se strinjam da so always listening stvari creepy, ampak po mojem mnenju jih ni smiselno imeti izklopljene, če že imamo sodoben android telefon. Meni stvar izgleda tako:

1.) Googlu zaupamo. Menda je poslušanje besedne zveze "Ok Google" čisto lokalno - googlu se posnetek pošlje šele po tem ko se google now dejansko odpre.

2.) Googlu ne zaupamo Če je razlaga v 1. točki laž - zakaj nam ne bi lagali tudi drugje? Smartphoni nam lahko sledijo na vsakem koraku, nas gledajo in poslušajo. Kdor misli da je google sposoben direktnega laganja o zasebnosti, hkrati pa še naprej uporablja android telefon, je nor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: b787 ()

Key Quest ::

Drugace je Whopper in ne Whooper.

Spura ::

b787 je izjavil:

Se strinjam da so always listening stvari creepy, ampak po mojem mnenju jih ni smiselno imeti izklopljene, če že imamo sodoben android telefon. Meni stvar izgleda tako:

1.) Googlu zaupamo. Menda je poslušanje besedne zveze "Ok Google" čisto lokalno - googlu se posnetek pošlje šele po tem ko se google now dejansko odpre.

2.) Googlu ne zaupamo Če je razlaga v 1. točki laž - zakaj nam ne bi lagali tudi drugje? Smartphoni nam lahko sledijo na vsakem koraku, nas gledajo in poslušajo. Kdor misli da je google sposoben direktnega laganja o zasebnosti, hkrati pa še naprej uporablja android telefon, je nor.

Itak da ne dela lokalno. Izkopi net na telefonu, pa bos videl. Siri je isto sranje. Rabis net vklopljen zato, da dela.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Burger king v btc (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
964183880 (8943) ahac
»

Google I/O 2018 napoveduje pamet, ki prihaja

Oddelek: Novice / Android
3312357 (7812) 7982884e
»

Siri, Alexa in Google Assistant slišijo tudi ljudem neslišno

Oddelek: Novice / Ostalo
109189 (6745) Malajlo
»

Glasovno upravljanje telefona v slovenščini - android

Oddelek: Mobilne tehnologije
175383 (4790) dunda
»

Kako je Burger King ugrabil Googlovega Asistenta za lastno promocijo

Oddelek: Novice / Android
228687 (5545) Spura

Več podobnih tem