» »

večnitni programi

večnitni programi

mulc007 ::

Procesorji imajo čedalje več jeder in so uporabni za večnitne programe.

Kateri programi so večnitni? Predvidevam da so igre in operacijski sistemi danes vsi večnitni.
Kaj pa Autocad, Solidworks, Inkscape, Fotoshop, Office?

Nikonja ::

dprc ::

Multithreading ( več niti na istem jedru ) ni enako kot multiprocessing (delo na več jedrih). Naj me kdo popravi če se motim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dprc ()

infiniteLoop ::

dprc je izjavil:

Multithreading ( več niti na istem jedru ) ni enako kot multiprocessing (delo na več jedrih). Naj me kdo popravi če se motim.


Multithreading pomeni več niti. Ali te niti tečejo na enem ali več procesorjih pa je odvisno od tega kam jih dodeli scheduler. Po pravilu je scheduling naloga operacijskega sistema. Naj me kdo popravi če se motim glede zadnjega.
None of us is as dumb as all of us.

dprc ::

Damn, moram še malo prečitat glede tega :D

mtosev ::

dprc je izjavil:

Multithreading ( več niti na istem jedru ) ni enako kot multiprocessing (delo na več jedrih). Naj me kdo popravi če se motim.

intel HT?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

hojnikb ::

#brezpodpisa

mulc007 ::

Ne bi se rad preveč spuščal v teorijo. Na začetku ko so prihajali večjedrni procesorji se spomnim da je govorilo da so boljši zato ker lahko hkrati delaš z večimi programi. Po tej logiki je v primeru če imam poleg OS prižgan samo še en program, bolje, če imam namesto štirijedrnega CPU z nižjo, dvojedrnega z višjo frekvenco.
Sprašujem ker trenutno imam dvojedrni procesor 3 GHz, 6 MB cache in razmišljam če bi ga zamenjal s 4jedrnim 2.8 GHz 12 MB cache.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

m0LN4r ::

Sprašujem ker trenutno imam dvojedrni procesor 3 GHz, 6 MB cache in razmišljam če bi ga zamenjal s 4jedrnim 2.8 GHz 12 MB cache.

Vprasanje ima premalo informacij, da bi ti lahko pomagali. Ce pa mislis zamenjat dvojedrnega/dvonitnega pentiuma za 4jedrnega/4nitnega i5 - ja zamenjaj ce lahko vsekakor bo boljse.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Riff ::

če ne igraš iger ne boš videl kej dost razilke med dvojedrnim ali 4 jedrnim procesorjem razen če uporabljaš zelo zahtevne programe

Mavrik ::

mulc007 je izjavil:

Ne bi se rad preveč spuščal v teorijo. Na začetku ko so prihajali večjedrni procesorji se spomnim da je govorilo da so boljši zato ker lahko hkrati delaš z večimi programi. Po tej logiki je v primeru če imam poleg OS prižgan samo še en program, bolje, če imam namesto štirijedrnega CPU z nižjo, dvojedrnega z višjo frekvenco.
Sprašujem ker trenutno imam dvojedrni procesor 3 GHz, 6 MB cache in razmišljam če bi ga zamenjal s 4jedrnim 2.8 GHz 12 MB cache.


To je zelo težko odgovoriti tudi zato, ker se včasih dogaja da so procesorji hitrejši kljub nižji frekvenci (nove arhitekture in to). Predlagam da pogledaš katere programe uporabljaš, potem pa se sprehodiš na spletne strani, ki delajo primerjalne teste v teh programih in primerjaš rezultate.
The truth is rarely pure and never simple.

smacker ::

Za programe ki si jih naštel (auto cad, photoshop...) bo 4jederni dobra nadgradnja. Če menjaš procesor in obdržiš isto plato, pol se navadno ohranja arhitektura (ne morš iz core2duo na i5). Za boljše nasvete pa napiši cel config - recimo c2d na 775 socketu lahko zamenjaš s 4jedernim xeonom za 10€.

mulc007 ::

- c2d e8400 (3 GHz, 6 MB cache)
- 2 GB DDR2 800 Mhz
- Asus P5KC (s posodobitvami podpira quad procesorje)

Hojnikb je v eni drugi temi predlagal Xeon 5440 (2.8 Ghz, 12 MB cache) Na aliexpress je 15 dolarjev.
Mogoče bom kupil kar Xeon e5450 (3 Ghz, 12 MB cache) ampak bom še počakal par mesecev da cena pade pod 20 dolarjev kar je baje meja za dodatne stroške. Trenutno stane 22 dolarjev.

- Dokupil bom še 2 GB rama.

Riff ::

tud q6600 ni slaba izbira, moj vse prebavi tud novejše špile: http://www.bolha.com/racunalnistvo/proc...

next3steps ::

Riff je izjavil:

če ne igraš iger ne boš videl kej dost razilke med dvojedrnim ali 4 jedrnim procesorjem razen če uporabljaš zelo zahtevne programe

Razen ko ti bosta dve niti zabili CPU na 100%. Vsekakor je boljša uporabniška izkušnja, kjer so 4 niti na 50%, kot pa dve občasno na 100%
Dobiš pa stare generacije serverskih procesorjev na pol za đabe.
E3 1230, Xeon E5 2630 v4, E5 2640, E5 2630 v4, etc. Nekateri celo pašejo na obične plate

Zgodovina sprememb…

Ahim ::

mulc007 je izjavil:

ampak bom še počakal par mesecev da cena pade pod 20 dolarjev kar je baje meja za dodatne stroške. Trenutno stane 22 dolarjev.

Meja za "dodatne stroske" (= uvozne dajatve + pavsalne stroske) je 22 EUR, nic vec, nic manj.

Kitajci na deklaracijo napisejo marsikaj ...

Sssaga ::

AutoCAD je obup, ker v osnovi dela na eni niti. Čeprav pri delu uporabljam relativno hiter procesor Core i5 4460, je počasno, ko se dela z velikimi projekti. Funkcija 'explode'', mi je neko .DWF datoteko računalo pol ure!
Za test sem probal še na domačem i7 920 @4Ghz in je bil enak rezultat (hitrost jedra je približno enaka).

ACAD 2013 & 2017.

ACAD 2017 odlično teče na C2D E8400 (sploh navit @4Ghz) s 4GB RAM-a in SSD-jem. Navit G4560 nabriše 99% procesorjev pri delu z ACAD-om.

hojnikb ::

kako hudica ti je uspel navit g4560 ? 8-O
#brezpodpisa

Sssaga ::

Haha, my bad.

Red_Mamba ::

mulc007 je izjavil:

Procesorji imajo čedalje več jeder in so uporabni za večnitne programe.

Kateri programi so večnitni? Predvidevam da so igre in operacijski sistemi danes vsi večnitni.
Kaj pa Autocad, Solidworks, Inkscape, Fotoshop, Office?


vecina iger je kvazi multithread. Problem ni razporediti operacije med razlicne niti. Problem je sinhronizirat podatke nazaj, ko se izvede koda.
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

next3steps ::

Pozabljate, da nihče ne fura samo ene aplikacije na 1x. Recimo, da Win Update zabije 1t do konca. Na 4 furaš nek gejm, zraven furaš še kak browser in Voice-chat programčič, kjer ti bo, v kolikor imaš vklopljen še mikrofon in je cpu maxan, še procesiranje zvoka zbilo frejme. Cpu je pri navadnih ljudeh mišljen, da je na 100%,takrat, ko ta navadni človek ne opravlja z računalom.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intel: prihodnost so počasnejši in varčnejši čipi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
9117513 (10400) pegasus
»

AMD Bulldozerji FX so tu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
12328029 (20305) Isotropic
»

8 core pc ?

Oddelek: Kaj kupiti
494607 (3434) rfmw
»

Računalnik za GIS programe do 2.000 EUR

Oddelek: Kaj kupiti
282641 (2008) noraguta
»

Intel Q9xxx, E8xxx

Oddelek: Strojna oprema
171710 (1710) Dr_M

Več podobnih tem