» »

Čiščenje prahu na prenosnem računalniku - vprašanje

Čiščenje prahu na prenosnem računalniku - vprašanje

ananchel ::

Pozdravljeni.
Zanima me, kako pogosto naj bi se dalo očistit prenosni računalnik (sesanje prahu). Sprašujem, ker sem svoj dosedanji prenosnik morala čistit enkrat letno, ker mi je crknu.
Ko sem to nekomu povedala, je rekel: "to je šlo sigurno za tovarniško napako. prenosnik se čisti enkrat na 5 let (razen če ga nimaš v mizarski delavnici."
Drugi mi je rekel: "čisti se ga enkrat letno (razen če ga nimaš v laboratoriju)."

Kaj je zdej res?
Kako pogosto ga čistite vi?

janezvalva ::

verjetno, da če delaš v kamnolomu, prenosnik čistiš bolj pogosto, kot tisti tvoj kolega kateri dela v laboratoriju
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

ananchel ::

kaj pa "povprečen" uporabnik?

hojnikb ::

na kakšno leto bi že blo dober spikah z kompresorjem notranjost, na vsake par let pa še menajt termalno pasto. Seveda lahko furaš brez, ampak bo slej ko prej se začela zadeva pregrevat.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

shadeX ::

Tud sam čistim na leto. Za več ni potrebe.

Za menjavo termalne paste (po mojih izkušnjah) je pa čist odvisno. Če ti začne pregrevat menjaš, če ne pustiš stat.

hojnikb ::

če daš kvalitetno pasto gor, potem res lahko furaš zadevo till it dies :)
#brezpodpisa

blackbfm ::

letno razdrem, spiham, sicer se mi zabase, pa lapotop ni v nobenih tezkih pogojih, pac v hisi.. zraven menjam se pasto, drugace se posusi/strdi.. res pa da nimam laptopa 2 uri na dan za mail, ampak se ga nuca konkretno

ce bi ga pucal na 5 let bi bil 4 leta neuporaben :))

Riff ::

jst tud ponvad 1x na leto spiham na kompresor

BorutK-73 ::

Pri prenosniku moraš tudi očistit pred hladilnimi rebri kjer se naredi preprogica praha, dlak, lasov.. Samo z izpihovanjem ne gre.

Zgodovina sprememb…

blue ::

Jst ga čistim, ko imam razlog.. Je prevroč oz. ventilator preglasen.. Mogoče 1x na 2 leti

ananchel ::

letos sem ga dala prvič čistit na servis (prej mi ga je vedno kolega na kompresor) in je na servisu rekel, da to prepihovanje ni nič - da s tem samo potisneš prah še globlje v računalnik. da ga je treba posesat (in ne prepihat) s posebnim sesalcem.

kako pa to, da je treba samo prenosne čistit in namizne ne? včasih sem uporabljala namizni (imeli smo ga mogoče 10 let) in nismo niti enkrat čistili prahu z njega. sploh ni bilo teh problemov.
kako pa je s tabličnimi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ananchel ()

blackbfm ::

letos sem ga dala prvič čistit na servis (prej mi ga je vedno kolega na kompresor) in je na servisu rekel, da to prepihovanje ni nič - da s tem samo potisneš prah še globlje v računalnik. da ga je treba posesat (in ne prepihat) s posebnim sesalcem.


nabere se plast iz prahu, taka da jo lahko primeš, vmes med hladilnikom in ventilatorjem in tega ne moreš od zunaj odstranit, moraš razdret in sčistit

kako pa to, da je treba samo prenosne čistit in namizne ne? včasih sem uporabljala namizni (imeli smo ga mogoče 10 let) in nismo niti enkrat čistili prahu z njega. sploh ni bilo teh problemov.
kako pa je s tabličnimi?


Ni res, tut namizne je načeloma treba čistit .. je pa res da se pregrevanje tam ne občuti toliko ker ni nujno da pride do neke kritične temperature, medtem ko laptop ko je fajn vroč se bo ziher ugasnu..

ananchel ::

blackbfm je izjavil:



nabere se plast iz prahu, taka da jo lahko primeš, vmes med hladilnikom in ventilatorjem in tega ne moreš od zunaj odstranit, moraš razdret in sčistit



to že, ampak tip mi je dejal, da se ne sme s kompresorjem (prepihavat), da ker s tem prah samo še globlje potisneš v računalnik in da ga je treba s sesalcem posesat.

solatko ::

Spihovanje prenosnika je efektivno, če se to počne mesečno, ko se enkrat začne nabirat večja količina na rebrih, pri katerih gre vroč zarak iz prenosnika, pa je potrebno očistit tako, da se fizično pride do teh izhodnih reber. Pri nekaterih modelih je dovolj, da odstraniš pokrov na spodnjem delu, pri nekaterih je dovolj odstranitev tipkovnice, večino pa je potrebno razstaviti skoraj do konca. Na youtubeu je tutorial za večino starejših prenosnikov (2-3) leta.

Sesalce, ki jih omenja post višje, imajo samo dobro opremljeni servisi, tako, da za večino je izpihovanje in čopič, edina možnost.
Delo krepa človeka

RegulusDraco ::

1x na leto je dovolj, če ne delaš v kakšnem kamnolomu, kot so ti že rekli.

Tvoj kolega ima pač prenosnik s komponentami, ki se manj grejejo ali pa boljši ventilator ali pa boljši hladilnik ali pa manj obremenjuje računalnik in se mu zato manj greje itd itd itd. Čisto možno je, da v 5 letih računalnika ni treba niti 1x spucat, je pa zelo verjetno, da ga boš moral.

Tudi je razlika ali računalnik uporabljaš na sterilno očiščeni pisarniški mizi ali pa ga imaš kdaj v naročju itd itd itd.

Skratka 1x letno naj bi se ga čistilo, da ostane 100%.
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

Zgodovina sprememb…

Zheegec ::

Sesanje praktično nič ne pomaga. Prah se prime hladilnega sitema in ventilatorja. Računalnik se odpre in očisti, ko se začne bolj segrevati. To je tipično na 1 do 3 leta.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

MIHAc27 ::

1x na leto bo za večino dovolj. Bodo pa kadilci morali čistiti bolj pogosto (katran je smrt tudi za računalnike) pa kaki lastniki ljubljenčkov, ki veselo spuščajo dlako,...

Zakaj so prenosniki bolj problematični? Zato ker večino hladi cel sistem 1 (en) majhen 4 cm ventilatorček. Medtem je v navadnem računalniku na procesorju vsaj 8cm, pa 8 ali 12cm na napajalniku. Pogosto pa še ka dodaten ventilator na stranici ohišja.

Tudi reže na hladilnih rebrih so dosti manjše, in hitreje se prah zatakne, potem pa ventilator v bistvu vrti samo topel zrak znotraj ohišja, ne piha pa ga ven.


Glede sesalcev/kompresorjev... navadni sobni sesalci ne naredijo nič. Kompresorji pa so super, če se da odstranit spodno ploščo ali vsaj tipkovnico, tako da zrak odnese prah ven is prenosnika. Če se ga ne prepiha potem je pa res brez pomena to početi, ker lahko naredimo celo več škode kot koristi.

P.S.: Pa ventilatorje se med prepihavanjem obvezno blokira (z izvijačem, vezico ali roko) da se med pihanjem ne vrti

tikitoki ::

ananchel je izjavil:

letos sem ga dala prvič čistit na servis (prej mi ga je vedno kolega na kompresor) in je na servisu rekel, da to prepihovanje ni nič - da s tem samo potisneš prah še globlje v računalnik. da ga je treba posesat (in ne prepihat) s posebnim sesalcem.

kako pa to, da je treba samo prenosne čistit in namizne ne? včasih sem uporabljala namizni (imeli smo ga mogoče 10 let) in nismo niti enkrat čistili prahu z njega. sploh ni bilo teh problemov.
kako pa je s tabličnimi?


Ga odpres in potem spihas?

RegulusDraco ::

ananchel je izjavil:

letos sem ga dala prvič čistit na servis (prej mi ga je vedno kolega na kompresor) in je na servisu rekel, da to prepihovanje ni nič - da s tem samo potisneš prah še globlje v računalnik. da ga je treba posesat (in ne prepihat) s posebnim sesalcem.

kako pa to, da je treba samo prenosne čistit in namizne ne? včasih sem uporabljala namizni (imeli smo ga mogoče 10 let) in nismo niti enkrat čistili prahu z njega. sploh ni bilo teh problemov.
kako pa je s tabličnimi?


seveda je nujno treba čistit tudi namizni računalnik. Se nabere notri prahu kolikor hočeš. Pač je toliko ružil ventilator da ste se navadli hrupa in se vam je zdelo normalno, da toliko piha. Vseeno pa ima namizni računalnik toliko rezerve hlajenja, da se opazi kasneje.
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

Zgodovina sprememb…

shmandi ::

Ne čistim nikoli, čeprav drugim pogosto popravljam prenosnike.
Ga pa res imam samo na mizi in ga ne polivam, ne drobim po njem pa tudi mački ne pustim, da bi ga uporabljala (zaradi dlake)

solatko ::

shmandi - Prenosnika, ki mi že dve leti stoji v omari, tudi jaz ne čistim, tistega, ki je veliko v uporabi, pa vsaj enkrat letno in na dve leti termalno pasto zamenjam. Sicer pa mačka ni problem, če se na spravi na ležišče procesorja na 300€ vredni plati in malo po svoje poravna tiste občutljive plehke na pinih.:))
Delo krepa človeka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Preproga je potrebna čiščenja...

Oddelek: Loža
265203 (3679) janezvalva
»

Čiščenje prenosnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
182970 (2389) _koki_
»

(Morebitna) težava z laptopom

Oddelek: Pomoč in nasveti
222038 (1729) pviran3
»

Kaj vse lahko vidiš, ko odpreš računalnik... (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
506371 (4694) krneki0001
»

Čiščenje PC ja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
242190 (1628) schurda

Več podobnih tem