» »

Fotografski fim se vrača - vsaj malo

Fotografski fim se vrača - vsaj malo

Okapi ::

Hipsterji radi fotografirajo na film in zdi se, da fotografski film ravnokar doživlja nekakšen preporod, sicer v malem, manufakturnem obsegu, a vseeno.

Nedavno so recimo najavili, da bodo znova začeli delati Ektachrome, in hitro so se pojavile tudi govorice, da bi obudili tudi Kodachrome, ampak iz tega očitno ne bo nič. Zlasti je problem z razvijanjem Kodachroma, ki je preveč zapleteno tudi za manjše laboratorije, kaj šele za domačo temnico.

Mimogrede, v hladilniki imam, menda že 15 let, 3 Ektachrome E200.


Slika je simbolična;)

Na Kickstarterju so pred par leti (uspešno) zbirali denar za obuditev Ferranie, italijanskega proizvajalca filmov. Njihove filme je rad uporabljal moj fotr. Ferrania je stara italijanska firma, ustanovljena 1923 (oziroma še prej, samo da se je prej ukvarjala predvsem z izdelavo eksploziva). Leta 1964 jo je sicer kupil ameriški 3M, ampak blagovna znamka je ostala, poleg tega pa so pri Ferranii delali tudi filme blagovne znamke Scotch (pri nas precej priljubljene). Leta 2012 so v Italiji dokončno obupali in se nehali ukvarjati z izdelavo filmov, ampak so se našli zagnani ljubitelji filma, skupaj z nekaj starimi mojstri iz Ferranie, in kupili sicer že odpisano opremo, 2014 na Kickstarterju zbrali 300.000 evrov in se lotili obuditve proizvodnje, vsaj v omejenem obsegu. Sicer ni šlo tako gladko, kot so sprva upali, ampak menda so ravno sedaj končno začeli s testiranjem prvih metrov obujenega črno-belega filma P30.


Na sliki je stari P30.
http://www.filmferrania.it/

Tole pa sem pravzaprav začel pisati, ker sem malo prej prebral, da nemški proizvajalec filmov Adox širi proizvodnjo (ki je sicer še vedno bolj manufakturna kot industrijska, v dveh manjši obratih v Nemčiji in Švici). Adox je namreč tudi zanimiva zgodba, v marsičem podobna Ferranii.

Začetki firme segajo v daljno leto 1860. Med drugim so bili prvi, ki so delali rentgenske filme (oziroma steklene plošče, če smo čisto natančni). Firma je bila prvih sto let v družinski lasti, potem pa so jo 1962 prodali ameriškemu DuPontu. DuPont je kmalu zatem Adoxovo tehnologijo izdelave filmov prodal hrvaški Fotokemiki. Jugoslovanska različica Adoxovega filma se je imenovala Efke. Efke sploh ni bil slab film, predvsem pa je bil poceni. Malo starejši fotografi se bodo ob tej sliki z nostalgijo spomnili starih dobrih časov.;)

vir: Wikipedia


Zanimivo je, da je bila Fotokemika nekaj časa zadnja firma na svetu, ki je izdelovala film formata 127 (za 4x4 in 4x6 negative). Podobno je bila Ferrania zadnja firma na svetu, ki je izdelovala film formata 126 (Instamatic). In podobno kot pri Ferraniji so tudi pri Fotokemiki leta 2012 dokončno nehali izdelovati filme.

Vmes je DuPont blagovno znamko Adox prodal Agfi, ki pa je ni uporabljala in je po 2003 ni več registrirala. Ampak ni ostala dolgo neizkoriščena, saj so jo takoj znova registrirali pri berlinski firmi Fotoimpex. Ti so najprej pod blagovno znamko Adox prodajali Fotokemikin efke, dokler so ga tam delali, sedaj pa ga delajo sami.
  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

jype ::

Hvala za prispevek, večine teh reči se še spominjam, ampak nazaj na film ne grem več.

Po drugi strani pa stare opreme tudi ne bom prodajal, po apokalipsi bo ziher še prav prišla.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Bleeh ()

no comment ::

Okapi je izjavil:


Nedavno so recimo najavili, da bodo znova začeli delati Ektachrome, in hitro so se pojavile tudi govorice, da bi obudili tudi Kodachrome, ampak iz tega očitno ne bo nič. Zlasti je problem z razvijanjem Kodachroma, ki je preveč zapleteno tudi za manjše laboratorije, kaj šele za domačo temnico.

Mimogrede, v hladilniki imam, menda že 15 let, 3 Ektachrome E200.



Kodachroma več ne bo, če bo Ektachrome bo že dosti. Je napovedan, ampak ob napovedi pri Kodaku sploh še niso vedeli kakšen bo novi Ektachrome 100 (starih Ektachromov je bilo ogromno vrst), ker bo to odvisno od tega katere proizvajalce osnovnih surovin bodo sploh še našli žive... Ko ga bom imel v rokah, bom verjel. Kodak nam je v zadnjem desetletju prizadel že veliko bolečin ;)

Tale Elitechrome 200 ni bil nič mlajši od tvojega, nekaj takega še verjetno dobiš ven, če je bil v hladilniku:



Novice Kodaka o Ektachromu ni pričakoval nihče. Mogoče stavijo, da bodo dosti filma prodali za njihovo novo Super 8 filmsko kamero? Ali pa so celo s Hollywoodskimi studii sklenili kak deal, tako kot so za Vision3 filme. Skratka, super, upam, da narežejo film tudi v druge formate kot pa 8mm in 135.

Okapi je izjavil:


Na Kickstarterju so pred par leti (uspešno) zbirali denar za obuditev Ferranie, italijanskega proizvajalca filmov. Njihove filme je rad uporabljal moj fotr. Ferrania je stara italijanska firma, ustanovljena 1923 (oziroma še prej, samo da se je prej ukvarjala predvsem z izdelavo eksploziva). Leta 1964 jo je sicer kupil ameriški 3M, ampak blagovna znamka je ostala, poleg tega pa so pri Ferranii delali tudi filme blagovne znamke Scotch (pri nas precej priljubljene). Leta 2012 so v Italiji dokončno obupali in se nehali ukvarjati z izdelavo filmov, ampak so se našli zagnani ljubitelji filma, skupaj z nekaj starimi mojstri iz Ferranie, in kupili sicer že odpisano opremo, 2014 na Kickstarterju zbrali 300.000 evrov in se lotili obuditve proizvodnje, vsaj v omejenem obsegu. Sicer ni šlo tako gladko, kot so sprva upali, ampak menda so ravno sedaj končno začeli s testiranjem prvih metrov obujenega črno-belega filma P30.

P30 je sicer "stranski proizvod" na poti do obljubljenega ISO 100 barvnega dia filma, ki naj bi bil prvi izmed mnogih (Ferrania je delala cel spekter dia filmov, vse do ISO 1600 - noben žal ni bil kaj prida, svetlobna leta od Fujija in Kodaka). Tako so pridobili še par mesecev časa. Čeprav se backerji kickstarterja ne pritožujemo zaradi zamud - že od začetka je zgledalo kot long shot, so verjetno pri Ferranii mislili, da morajo vsaj nekaj pokazat. Plus, to bi jim moralo prinest še nekaj sprotnega denarja. Čeprav, ČB ISO 100 filmov je res dovolj že sedaj.

Ferrania je sicer napovedala tudi, da bodo, če bo le mogoče delali mali miljon formatov - ne še vržt stran svojih (ok, fotrovih) Instamaticov. Vsak pravi hipster je dolžan imet sliko na novo zglancanega Instamatica na svojem Instagramu ;)



Okapi je izjavil:


Zanimivo je, da je bila Fotokemika nekaj časa zadnja firma na svetu, ki je izdelovala film formata 127 (za 4x4 in 4x6 negative). Podobno je bila Ferrania zadnja firma na svetu, ki je izdelovala film formata 126 (Instamatic). In podobno kot pri Ferraniji so tudi pri Fotokemiki leta 2012 dokončno nehali izdelovati filme.

Vmes je DuPont blagovno znamko Adox prodal Agfi, ki pa je ni uporabljala in je po 2003 ni več registrirala. Ampak ni ostala dolgo neizkoriščena, saj so jo takoj znova registrirali pri berlinski firmi Fotoimpex. Ti so najprej pod blagovno znamko Adox prodajali Fotokemikin efke, dokler so ga tam delali, sedaj pa ga delajo sami.

V Fotokemiki so tudi zadnji delali pravi IR film. Ja, na koncu so delali za Adox za takšne marže, da si leta 2012 niso mogli več privoščit popravila predpotopnega stroja...

jype je izjavil:

Hvala za prispevek, večine teh reči se še spominjam, ampak nazaj na film ne grem več.

Tudi pod razno ne grem več nazaj na digital.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

harmony ::

Mene te starine res zanimajo. Sam totalno izgubljam interes za vse kar novega pride. Vsec so mi bili casi, ko sem ta film nesel razvit, potem ko se je kaseta zasustrala in sem jo s svincnikom nazaj navijal, pa ko sem raral fajle in ne vem kako se stiskal, da sem jih spravil na disketo. Al pa ko sem davnlodal programe v knjiznici in jih doma testiral, pa bral revije in se vedno navdusil nad novimi oblikami Nokie.

Danes smartfoni en sam cegu, brez hebenega dizajna, dolgocasje zivo.

Ne recem, da je danes vse sfaljeno, ampak nekako mi vse monotono.

Sicer offtopic, ampak si ne morem pomagat.

[D]emon ::

Filmi imajo z razlogom rok trajanja. Emulzija je na organski osnovi in ko enkrat gre k vragu si ga oplel.

Drugace bi jaz se vedno na Kodak Gold III fotografiral ker sem jih imel deset komadov do predlani v hladilniku spravljene.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Okapi ::

Evo, sem šel pogledati v domačo foto-starinarnico, in našel "zgodovinske" artefakte vseh zgoraj omenjenih fotografskih firm (da ne bo kdo rekel, da pišem kar na pamet;) ). Večina robe na sliki je sicer dediščina mojega fotra.



Na sliki so tri škatlice filma Ferrania P30, format 6x6 cm, in ena prazna kaseta za 35 mm film. Prazne kasete smo včasih hranili (in ponje hodili v Foto Tivoli in druge fotolaboratorije - niso bile vse dobre, ker se niso dale vse dobro zapreti, ko so bile enkrat odprte), ker smo sami navijali na metre kupljene filme, ker je bilo tako kar občutno ceneje. Na sliki je škatla od 30-metrskega Ektachroma, dovolj za naviti 20 filmov.

Filma efke sicer nisem našel, ker ga v glavnem nikoli nisem uporabljal (slikal sem na vzhodnonemški Orwo), sem pa našel dve škatli fotografskega papirja od Fotokemike, in eno od Ferranie. Kot posebna zanimivost je pa tu še škatla rentgenskega filma Adox. Dobil sem take s potečenim rokom trajanja, ki bi sicer šli v smeti, uporabljal sem jih pa za razne fotografske poskuse in posebne učinke v temnici (solarizacija, basreljef in podobno). Tule je z neta pobrana slika, ki ilustrira te posebne učinke.

Okapi ::

[D]emon je izjavil:

Filmi imajo z razlogom rok trajanja. Emulzija je na organski osnovi in ko enkrat gre k vragu si ga oplel.

Drugace bi jaz se vedno na Kodak Gold III fotografiral ker sem jih imel deset komadov do predlani v hladilniku spravljene.

Filmi v hladilniku zdržijo veliko dlje, kot je uraden rok trajanja. Ta je napisan s precej rezerve, da je film do takrat zanesljivo dober, tudi če je hranjen pri sobni temperaturi v skladišči ali na polici v trgovini. Poleg tega se ne pokvari kar naenkrat, ampak počasi izgublja kakovost. Tako da tudi če slikaš na 20 let star film, se bo še veliko videlo, sploh pa ker lahko sedaj veliko (zbledele barve in podobno) popraviš z računalnikom.

[D]emon ::

Se bo videlo, ja. Vredno pa ne bo pol pizde mrzle vode.

Kot da bi se jaz spravil slikat z Agfo na 120 film, ki je ostal doma po smrti starega oceta leta 1985.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Okapi ::

Ne nakladaj preveč.


Kodak Plus-X, ASA 125, expired 1975, storage unknown. Rated at ASA 50 and exposed 4/2015, developed normally. Edge issues result from developing; contrast and grain are still extremely good despite this film's 40-plus years.



Kodak Gold 100, expired 3/1993, unknown storage. Rated at ASA 100 and exposed 10/2015, processed normally. Note increased grain and decreased saturation.


http://www.popphoto.com/guide-to-shooti...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

[D]emon ::

Lucky shots. ;) Sem ze zabrisal stran deset rolc posnetkov zaradi 2 leti pretecenega Ilford HP5.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Okapi ::

Na filme se itak danes slika v glavnem iz nostalgičnega (da ne rečem hipsterskega) veselja, ne zato, ker bi rad dosegel vrhunsko kakovost. In ko slikaš na pretečen film, pač upoštevaš, da igraš zraven še malo loterijo s posebnimi učinki. Naj citiram še zaključek tistega linkanega članka.

Why shoot expired film?

There are two main reasons for using expired film: economy and enigma.

Expired film, especially things that aren't particularly old or unusual, can be dirt cheap.
...
For many photographers, using film of unknown provenance offers an unpredictability full of fun surprises. You may even get a variety of different effects on a single roll.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Sem ravno par dni nazaj poujčkal mojega Rusa - Lubitel 2 mu je ime :))... Če se bo dalo dobiti film zanj, ga bom spet malo na sprehod peljal :)

LP

Jože

Okapi ::

Mogoče bo koga zanimalo, na Kickstarterju je ravnokar en zelo hipsterski fotoaparat.
Je v obliki starinske "mehovke", narejen večinoma iz lepenke, dela pa na Fujijev "polaroidni" film Instax.

https://www.kickstarter.com/projects/97...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

no comment ::

Barbarpapa2 je izjavil:


Sem ravno par dni nazaj poujčkal mojega Rusa - Lubitel 2 mu je ime :))... Če se bo dalo dobiti film zanj, ga bom spet malo na sprehod peljal :)

Maš pa res neverjetno srečo... 120 film dobiš na vsakem (inernetnem) vogalu ;)

Okapi je izjavil:


Je v obliki starinske "mehovke", narejen večinoma iz lepenke, dela pa na Fujijev "polaroidni" film Instax.

Mimogrede, Fujijevi digitalci so po dobičkih proti Instax-u in ostalim njihovim analognim fotografskim produktom skorajda... zaokrožitneva napaka.

Tole je daleč bolj zanimiv "projekt". Drobiž za kvaliteto, ki jo na digitalu ne dobiš izpod 10k EUR. Pa še hipster značko si potem lahko zapneš, če že nimaš brade in pravega swaggerja...

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Iskreno priznam, da z Rusom nisem slikal že od leta 1986 8-)... Tudi filmov nisem iskal... No comment, si me v skušnjavo spravil, moram še samo pogledat, ali še kje v MB razvijajo filme in fotke delajo....

LP

Jože

[D]emon ::

no comment je izjavil:

Barbarpapa2 je izjavil:


Sem ravno par dni nazaj poujčkal mojega Rusa - Lubitel 2 mu je ime :))... Če se bo dalo dobiti film zanj, ga bom spet malo na sprehod peljal :)

Maš pa res neverjetno srečo... 120 film dobiš na vsakem (inernetnem) vogalu ;)


Vem vem :) Sem razmisljal ce bi malce predelal tisto staro Agfo da bi lahko na 220 slikal, pa mislim, da se mi ne bo dalo. :)) Gre pa za nek fotoaparat iz nekje 1950s.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Rumko ::

Evo, še en film, ki ni omenjen, pa je nov.

Berrger je izdal B&W Pancro 400.

no comment ::

@Demon, ce imas doma na kupe 220 filma. 220 ne delajo vec.

Pancro 400 ni nov film. Sedaj je samo na voljo tidi v 135 in 120 formatu.

no comment ::

Ravno dobil mail od Ferranie, da je predviden rok za posiljanje filmov iz njihovega kickstarterja april.... 2017!!!

Rumko ::

no comment je izjavil:

@Demon, ce imas doma na kupe 220 filma. 220 ne delajo vec.

Pancro 400 ni nov film. Sedaj je samo na voljo tidi v 135 in 120 formatu.


No, leta 2015 kolikor vem se je prvič pojavil (v sheet format), tako da relativno nov :)

Miha 333 ::

Ker vidim, da ste poznavalci. Imam tri poslikane, a nerazvite filme (2x Kodak Gold 200, 1x Kodak Kodachrome) iz konca 90-ih. Je to že "adijo" ali se splača dat poskusit razvit?

Rumko ::

Če so ti posnetki precej pomembni, potem lahko poskusiš koga, ki se dejansko ukvarja s procesiranjem tako starih filmov, npr.:
Filmrescue
Fotostation

Drugače pa lahko poskusiš tudi lokalce, če so pripravljeni sprejet in poskusit obdelavo takega filma (ne vem če se kdo eksplicitno ukvarja s tako starimi filmi).

Okapi ::

Kodak Gold je barvni negativ, za razvijanje se uporablja proces C-41, to počnejo še marsikje, tudi pri nas. Lahko kupiš tudi kemikalije in razviješ doma. Tudi slike iz filma dela še dovolj fotolaboratorijev, da ti ne bo težko najti kakšnega v bližini.

Kodachrome je pa barvni diapozitiv, za razvijanje se uporablja proces K-14, za katerega so pa kemikalije nehali delati pred nekaj leti in zadnje metre barvnega filma razvili pred dobrimi tremi leti. Kodachrome se razlikuje od drugih filmov po tem, da ima sam po sebi sicer barvno informacijo, ne pa tudi barv, ki se dodajo šele med postopkom razvijanja. In ta del razvijanja ni več mogoč. Sicer je še kar nekaj fotolaboratorijev v tujini, ki tudi Kodachrome še razvijajo, ampak samo kot črno-bel film.

Če bi našel kakšen Kodachrome z zgodovinsko dovolj pomembno vsebino, bi ga bilo mogoče pa še vedno tudi barvno razviti, samo bi bilo seveda zelo drago, ker bi moral prej narediti nekaj ustreznih kemikalij za razvijanje.

Okapi ::

Kot zanimivost, na indiegogo so lani zbrali 22.000 dolarjev za razvijanje 1200 starih filmov iz 50ih let 20. stoletja, ki so jih nekje našli nerazvite.
http://www.rescuedfilm.com/

no comment ::

1200.

Garry Winogrand je za sabo pustil 2500 nerazvitih in 6500 razvitih (a brez kontakt printov) filmov. To je več kot 300k posnetkov, ki jih nikoli ni niti pogledal. Kot je sam povedal, tudi dosti ostalega svojega material ni uspel pogledat ali pa ni nikol več našel, ko je iskal kak posnetek. Ocenjujejo, da je osvetlil 5 mio posnetkov.

Tip je bil 50 let pred svojim časom ;)

[D]emon ::

no comment je izjavil:

@Demon, ce imas doma na kupe 220 filma. 220 ne delajo vec.

Pancro 400 ni nov film. Sedaj je samo na voljo tidi v 135 in 120 formatu.


Cite your sources.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

no comment ::

jype ::

no comment> Tudi pod razno ne grem več nazaj na digital.

A pa tvoj analogni fotoaparat sploh zna avtomatsko fotografirat, ko zazna, da se je subjekt nasmehnil?

no comment ::

jype je izjavil:

no comment> Tudi pod razno ne grem več nazaj na digital.

A pa tvoj analogni fotoaparat sploh zna avtomatsko fotografirat, ko zazna, da se je subjekt nasmehnil?

Nima pojma. Pol more met bajta/drevo/gora... usta, da jo bo digitalc fotografiral? Kam gre ta svet?

jype ::

no comment> Nima pojma. Pol more met bajta/drevo/gora... usta, da jo bo digitalc fotografiral? Kam gre ta svet?

Moj komentar se nanaša na absurdnost tvojega komentarja, kar si _skoraj_ ugotovil tudi sam :)

no comment ::

jype je izjavil:

no comment> Nima pojma. Pol more met bajta/drevo/gora... usta, da jo bo digitalc fotografiral? Kam gre ta svet?

Moj komentar se nanaša na absurdnost tvojega komentarja, kar si _skoraj_ ugotovil tudi sam :)

Absurd je, da nekdo ne rabi take funkcije?

jype ::

no comment> Absurd je, da nekdo ne rabi take funkcije?

Absurd je, da se odpoveš uporabi lopate za kidanje, ker že itak imaš motiko.

no comment ::

Ne razumeš, meni ni treba kidat. Pa moja motika mi je bolj všeč kot tista, ki jo imaš ti. Mogoče imam na koncu malo bolj žuljave (moške, kot pravimo naših koncih) roke, ampak njivica je pa (meni) lepša.

Problem?!

Zgodovina sprememb…

jype ::

no comment> Ne razumeš, meni ni treba kidat.

Ja, saj zato je čisto OK, če "ne greš nazaj na digital". Če bi bil pa profesionalen fotograf, bi pa moral.

no comment ::

jype je izjavil:

Če bi bil pa profesionalen fotograf, bi pa moral.

Obstajajo pro fotografi, ki uporabljajo celo izključno samo film. Če ga ne bi, bi bili njihovi rezultati slabši.

Pro fotografi niso samo tisti, ki lovijo Brangeline in F1 avtomobile...

Colt1911 ::

Okapi je izjavil:

[D]emon je izjavil:

Filmi imajo z razlogom rok trajanja. Emulzija je na organski osnovi in ko enkrat gre k vragu si ga oplel.

Drugace bi jaz se vedno na Kodak Gold III fotografiral ker sem jih imel deset komadov do predlani v hladilniku spravljene.

Filmi v hladilniku zdržijo veliko dlje, kot je uraden rok trajanja. Ta je napisan s precej rezerve, da je film do takrat zanesljivo dober, tudi če je hranjen pri sobni temperaturi v skladišči ali na polici v trgovini. Poleg tega se ne pokvari kar naenkrat, ampak počasi izgublja kakovost. Tako da tudi če slikaš na 20 let star film, se bo še veliko videlo, sploh pa ker lahko sedaj veliko (zbledele barve in podobno) popraviš z računalnikom.


Samo barvni filmi in fotografije se zaradi organske osnove kvarijo zato tudi hranjenje v hladilniku , črno-beli pa so na osnovi anorganskega srebra in se veliko manj starajo.

Okapi je izjavil:

Mogoče bo koga zanimalo, na Kickstarterju je ravnokar en zelo hipsterski fotoaparat.
Je v obliki starinske "mehovke", narejen večinoma iz lepenke, dela pa na Fujijev "polaroidni" film Instax.

https://www.kickstarter.com/projects/97...

To smo delali v osnovni šoli iz piksne za kakav , koščka črne lepenke in foto papirja- camera obscura.8-)
Očitno smo bili hipsterji že tam v 80.:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Colt1911 ()

no comment ::

Okapi je izjavil:


Na Kickstarterju so pred par leti (uspešno) zbirali denar za obuditev Ferranie, italijanskega proizvajalca filmov. Njihove filme je rad uporabljal moj fotr. Ferrania je stara italijanska firma, ustanovljena 1923 (oziroma še prej, samo da se je prej ukvarjala predvsem z izdelavo eksploziva). Leta 1964 jo je sicer kupil ameriški 3M, ampak blagovna znamka je ostala, poleg tega pa so pri Ferranii delali tudi filme blagovne znamke Scotch (pri nas precej priljubljene). Leta 2012 so v Italiji dokončno obupali in se nehali ukvarjati z izdelavo filmov, ampak so se našli zagnani ljubitelji filma, skupaj z nekaj starimi mojstri iz Ferranie, in kupili sicer že odpisano opremo, 2014 na Kickstarterju zbrali 300.000 evrov in se lotili obuditve proizvodnje, vsaj v omejenem obsegu. Sicer ni šlo tako gladko, kot so sprva upali, ampak menda so ravno sedaj končno začeli s testiranjem prvih metrov obujenega črno-belega filma P30.


Na sliki je stari P30.
http://www.filmferrania.it/


Ferrania je danes odprla online store in začela s prodajo P30. V prvih urah s(m)o jim sesuli server. Menda 20.000 navalilo na stran v prvih minutah ;) Številka, če je pravilna, je presenetljivo visoka glede na ne ravno nizko ceno filma (€8,5 (€6,1 s popustom za backerje njihovega Kickstarterja)).

Curljajo dodatne podrobnosti Fujijevega novega Instax aparata za novi square format (62mm x 62mm). Stvar zgleda (spet) kot igrača, poleg tega pa tudi kot aparat in printer hkrati. Upam, da se motim in Fuji ni čiste optične poti do filma zamenjal z miniaturnim senzorjem in potem "printanjem" na film (kot to delajo na Instax SP-1/SP-2 printerjih).

Zgodovina sprememb…

no comment ::

no comment je izjavil:



Na sliki je stari P30.


 Na sliki je novi P30

Na sliki je novi P30

no comment ::

Stvar je... funkcionalna ('taljani, nikol ne veš).



link_up ::

ah saj nekateri pa se vedno radi mesanico delajo za avto...pa kaksen film neki? Da bom razmisljal kaj hocem pofotkat, ker imam samo 25 slik? Ali pa ne bom videl kaj imam in nesem razvit, poleg tega pa si se tisti naredi kopijo slike mojega podzemnega laboratorija za nuklearno fiziko? Sigurno bi radi nazaj tudi analogni tv signal, ker vas zanima izjemna visokolocljiva slika snezenja? Za ljubiteljsko ok, za primarno in hitro rabo, ma ni sans....sploh se vam ne sanja koliko trenutkov je bilo v casu analogne fotografije resnicno izgubljenih in so tam nekje pri K2-3d.
In and Out

nejcek74 ::

To, da moraš malo pomislit preden pritisneš (ali pa preden: narediš, objaviš, pošlješ etc) je velik plus, in nikakor ne minus, kot ti opisuješ. Je pa res, da ni ravno cenjeno med ljudmi, ki jim je razmišljanje napor.

no comment ::

link_up je izjavil:

Za ljubiteljsko ok, za primarno in hitro rabo, ma ni sans....

Primarno?! Ah, ja... Facebook!!!

Na filmu imas sprintano fotografijo v roki v eni minuti. Dlje cakas, da je zupa dovolj hladna, da lahko zacnes jest...



Brezzvezniki v tem cajtu sploh se ne pridejo niti do contrast&saturation sliderjev, da dokoncno kvalitetno zjebejo sliko...


link_up je izjavil:

sploh se vam ne sanja koliko trenutkov je bilo v casu analogne fotografije resnicno izgubljenih in so tam nekje pri K2-3d.

Verjetno res ne, se mi pa sanja kaksen procent "dragocenih" trenutkov bi danes brez skode lahko pustili neovekovecenih ;)

blackbfm ::

nejcek74 je izjavil:

To, da moraš malo pomislit preden pritisneš (ali pa preden: narediš, objaviš, pošlješ etc) je velik plus, in nikakor ne minus, kot ti opisuješ. Je pa res, da ni ravno cenjeno med ljudmi, ki jim je razmišljanje napor.


Razmisljas loh tut pri digitalcu,pri analognem pa pac nimas izbire :p

zcetrt ::

A je bilo kaj s tega Ferrania filma? Sem šel gledat spletno stran, pa ni trgovine trenutno.

Ali kdo ve kaj več o jugoslovanski foto industriji? Predvsem o fotoaparatih, narejenih v Jugi.

LPŽ
4.

Okapi ::

Črno-bel je, za barvnega pa ne vem. Tule je nekaj slik, ki jih je z njim naredil sodelavec.
https://www.flickr.com/photos/78780232@...

no comment ::

Ravno pred parimi dnevi je bil update za backerje. Crno-beli (Ferrania P30) gre v redno proizvodnjo, dosedaj je bil delan v majhnih poskusnih serijah.

Glede na to koliko tezav so imeli ze samo s tem, vse bolj zgleda, da je barvni dia film za njih verjetno se nekaj casa misija nemogoce.

Okapi ::

Prišel je tudi Adox HR-50.


http://www.adox.de/Photo/adox-hr-50-en/

Menda je to tisto, čemur smo v ex-Jugi rekli Efke 17, in kar smo uporabljali, če ni bilo dinarčkov za Agfo, Ilford, Kodak, ORWO ...;)

no comment ::

Glede na press release zagotovo ni stari Efke. Bi rekel, da je gre za preflasan Agfa Aviphot 80...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Digitaliziranje slik iz negativov

Oddelek: Sedem umetnosti
314567 (3552) Okapi
»

Yashica oživljena - ali fake analogni fotoaparat za fake hipsterje;-)

Oddelek: Zvok in slika
91648 (1125) Okapi
»

Konec filmov za polaroide

Oddelek: Novice / Ostale najave
125511 (3245) bluefish
»

Sony in Panasonic pripravljata optične medije s 300 GB (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
5318607 (15496) spamer

Več podobnih tem