» »

Novi adapter ima večji tok

Novi adapter ima večji tok

Robocop1 ::

Imam neko aparaturo, kjer pa je odpovedal original adapter. Sedaj sem dobil novega, vendar malo drugačnega.

Original adapter: INPUT 12V 700mA
Novi adapter: INPUT 12V 2A

Razlikuje se torej tok, napetost pa je enaka. Ali bo zaradi tega kaj narobe, če uporabim novi adapter, ki ima nekoliko večji tok? Lahko aparaturo skurim ali kakorkoli povzročim kakšno okvaro?

Poldi112 ::

Ne. Naprava ti bo potegnila toliko toka, kot ga bo rabila. Problem bi bil zgolj, če bi ga bilo premalo. Dokler je napetost (in polariteta) prava, bo ok.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Assass1n ::

Vrjetno je output tak kot si napisal.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

...:TOMI:... ::

Narobe bi bilo, če bi napajal recimo LED diode, ki rabijo nek konstanten tok, recimo 700 mA, nato pa bi dal 900 mA napajalnik. S tem bi unicil ledice.

Pri tvojem primeru imaš konstantno napetost 12 V, in nato poleg tok. Več toka je boljše, saj lahko nanj priklopiš še kaj pa bo še vedno zmogel napajat brez problema.

V tvojem primeru bi bilo narobe, če bi dal npr. 15 V namesto 12 V. Pa najbrž si mislil na OUTPUT ne INPUT?
Tomi

N0t0ri0us ::

tomi motiš se. Tudi ledice porabijo toliko toka kot ga rabijo.

Za novo leto sem imel priključen led trak 5m na 60w napajalnik. Ledice so rabile 45W, medtem ko sem tudi priključil na računalniški napajalnik za testiranje- 650w (52A) in je delovalo.

Varovalke v hiši so tudi 16A-25A, medtem ko žarnica rabi 0.5A ali manj in zato ravno tako deluje vse OK

Zgodovina sprememb…

...:TOMI:... ::

Ti sploh ne veš, da tvoj led trak zahteva konstantno napetost, saj ima že vgrajene predupore, ki poskrbijo za konstanten tok. Tako, da, ti si v zmoti, ne jaz.
Tomi

Highlag ::

Tomi nakladaš.

Upori ne skrbijo za konstanten tok. Samo omejijo tok na primerno vrednost pri točno določeni napetosti. Če napetost dvigneš se bo dvignil tudi tok. Običajne trakove LED-ic, ki imajo vgrajene upore za recimo 12V. Brez skrbi napajaš z 500mA (če je to originalni napajalnik) ali pa 500A napajalnikom, ki ima napetost 12V. Diode ne bodo nič bolj trpele zaradi tega.
Never trust a computer you can't throw out a window

...:TOMI:... ::

Nič ne nakladam. Konstanta napetost je nekaj. Konstanten tok pa drugo.

Seveda je pri led traku v seriji z ledicami upor in moraš nanj dati 12 V, če je to njegova nazivna napetost. Seveda je zaradi upora pri napretosti 12 V nek omejen konstanten tok. Ne smeš dati 15 V napajalnika.

Če pa imaš LED driver in recimo 1x 10 W ledico, pa rabiš konstanten tok.
Tomi

Jirzy ::

Ne. LED driver skrbi za konstanten tok.

...:TOMI:... ::

Seveda, saj zato se pa imenuje "vir konstantega toka".
Tomi

mujek ::

Imamo dve vrsti napajalnikov.
Eni imajo konstantno napetost, kjer naprava vzame kolikor toka potrebuje (do največ kar napajalnik lahko ven da).
Drugi imajo konstanten tok, kjer je izhodna napetost omejena navzor, kolikor lahko še napajalnik "ven da".

V veliki večini primerov se uporabljajo napajalniki s konstantno napetostjo.

LED se krmili s tokom. Tukaj sta dva možna načina - napetnostni vir, kjer tok omejimo z uporom. Ali pa tokovni vir, ki že sam po sebi omejuje tok.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pomoč pri vezavi LED modula

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121618 (1366) mirator
»

jakost led diode

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
142853 (2415) jest10
»

Napajalnik za LED svetilke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4011323 (10591) IQ42
»

Razlika med linearnim elementom in nelinearnim (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
646622 (5733) ZaphodBB
»

LED diode na skuterju

Oddelek: Na cesti
235717 (5029) Sadida

Več podobnih tem