» »

Števec v avtu - realen prikaz hitrosti?

Števec v avtu - realen prikaz hitrosti?

Kaj ::

Že od nekdaj imam občutek (no, morda je to že splošno znano, pa ne vem), da števec v avtu vedno kaže več kot dejansko hitro voziš.
Je to res?
Zadnjič sem uporabljal microsoftovo navigacijo (windows 10 na Lumii 930), kjer ti s pomočjo GPSa kaže hitrost. In kazalo je ves čas 10km/h manj kot števec avta. Za 140km/h na števcu avta je na mobitelu kazalo 130km/h.
Avto: Opel Astra J.

Al je to na tisto foro, da proizvajalci avtomobilov nalašč malo preveč pokažejo zaradi varnosti (in previdnosti pred kašnimi tožbami v primeru kazni zaradi napačnih meritev) ali pač le zato, da si voznik reče "uh kako z lahkoto gre ta avto toliko (v resnici gre pa malo počasneje kot kaže)?
Kateremu bolj verjeti, če?
  • spremenil: Kaj ()

bambam20 ::

Joj, pa to je logično, da so odstopanja. Zakaj pa misliš, da imaš v avtu merilnike z višjo končno,kot ti gre avto. Ene znamke in avtomobili imajo to odstopanje pri višjih hitrostih še relativno nizko in sprejemljivo, drugim pa precej laže.

Navigaciji lahko verjmeš.

Že to, da če nimaš pravilne dimenzije gum bo napačen prikaz po števcu.

Mare2 ::

Navigacija je točna. Števci nekaterih avtov lažejo, da te zavede, torej če gledaš avt. računalnik, je manjša poraba.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Mavrik ::

Ja, kažejo nekoliko več. Namreč merilniki niso nikoli točni (še posebej mehanski ne, ker malo odstopajo zaradi gum in ostalih stvari), regulacija pa zahteva od njih dve stvari:

* Da NIKOLI ne kažejo manj kot voziš.
* Da lahko pokažejo največ 110% + 4km/h pri določenih hitrostih, npr. pri 80km/h ne smejo pokazati več kot 92 km/h.

Tako da so števci zaradi teh pravil nastavljeni da kažejo nekoliko več od realne hitrosti in večinoma se odstopanje povečuje pri večji hitrosti.
The truth is rarely pure and never simple.

FTad ::

Kako je pa z armaturnimi ploščami, ki so popolnoma digitalizirane?

Scorpia ::

FTad je izjavil:

Kako je pa z armaturnimi ploščami, ki so popolnoma digitalizirane?


Stari avtomobili so imeli zajlo, s katero so pridobili hitrost. Novejši recimo od leta 2000 imajo bolj ali manj vsi analogni števec, ki pa nimajo zajlo in so v celoti elektornski, kazalce pa motorčki premikajo. Števec odčita impuls senzorja, ki je različno postavljen (lahko tudi od abs) in izračuna hitrost. Za obrate je dovolj + napeljava, kjer se izmeri frekvenca, ki jo naredi alternator. Tako tudi digitalni merilnik isto kaže, kot bi kazal analogni, prav tako isto hitrost dobiš odčitano prek OBD, ki ga motorni računalnik posreduje.
////

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Scorpia ()

Utk ::

Preko OBD moj avto kaze drugacne vrednosti kot stevec za hitrost in obrate. Pri hitrosti je obd bolj tocen, tako da sklepam da je bolj tocen tudi pri obratih. Avto ocitno zelo dobro ve kolk gre, samo tebi pokaze to malo drugace.

koyotee ::

Realno ti kaže cca 4-5 več, kot se pelješ.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Mavrik ::

FTad je izjavil:

Kako je pa z armaturnimi ploščami, ki so popolnoma digitalizirane?


Pravila so čisto enaka in tudi delajo enako - saj že tudi "analogni" števci precej časa samo prikazujejo eno digitalno številko z motorčki. Umerjeni pa morajo biti enako in tudi morajo kazati preveč (če kažejo narobe).
The truth is rarely pure and never simple.

69charger ::

Na mojem števcu na zajlo laže za cca. 9km/h. Probaš kakšen GPS speedo app na telefonu pa primerjaš.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

GrimReaper ::

Pri 50 pa ne verjamem da ti tolk, pri 100 je pa to normalno.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

AapocalypseE ::

Normalno je, da števec kaže več kot pa je dejanska hitrost in se z višanjem hitrosti samo stopnjuje odstopanje.

Lahko pa z menjavo dimenzij koles zmanjšamo to odstopanje.

Recimo, če ima avto serijska kolesa 195/65/15 in menjamo za 195/50/15, kaže števec cca. 5km/h manj kot prej.

https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1...

Zgodovina sprememb…

koyotee ::

AapocalypseE je izjavil:

Normalno je, da števec kaže več kot pa je dejanska hitrost in se z višanjem hitrosti samo stopnjuje odstopanje.

Lahko pa z menjavo dimenzij koles zmanjšamo to odstopanje.

Recimo, če ima avto serijska kolesa 195/65/15 in menjamo za 195/50/15, kaže števec cca. 5km/h manj kot prej.

https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1...


Kar pa seveda ni po zakonu.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

AapocalypseE ::

Je, če zadevo homologiraš.

Er333 ::

AapocalypseE je izjavil:

Je, če zadevo homologiraš.

Kdo ti bo homologiral tako dimenzijo gum, da ti potem števec laže?

slodreamer ::

Tule so primerjali različne pnevmatike na istem vozilu in ena izmed meritev je tudi razhajanje hitrosti med števcem in dejansko hitrostjo. Očitno odstopanja niso tako zelo velika.
 Golf various wheel sizes

Golf various wheel sizes

Er333 ::

Er333 je izjavil:

AapocalypseE je izjavil:

Je, če zadevo homologiraš.

Kdo ti bo homologiral tako dimenzijo gum, da ti potem števec laže?

popravek:
Kdo ti bo homologiral, da ti števec kaže manj kot je realno. Kdo bo odgovarjal ko boš priletel na radar?

fikus_ ::

Nekaj dni nazaj sem primerjal hitrost po števcu in hitrost po navigaciji.
Po števcu 50 km/h. Navigacija 46 km/h
Po števcu 90 km/h, navigacija 82 km/h
Pnevmatike praktično nove.

Tomas 33 ::

slodreamer je izjavil:

Tule so primerjali različne pnevmatike na istem vozilu in ena izmed meritev je tudi razhajanje hitrosti med števcem in dejansko hitrostjo. Očitno odstopanja niso tako zelo velika.
 Golf various wheel sizes

Golf various wheel sizes



Sem za foro izračunal obseg posameznih dimenzij (ki vplivajo na hitrost glede na na vrtljaje na gredi in posledično napake) in razlike v % na najmanjšo.
Z zelo tesarskim zaokroževanjem smo tam, kot v tabeli na sliki.

Dimenzija obseg [cm] razlika
235/35 R19 204,4 2,49%
225/40 R18 201,2 0,90%
225/45 R17 200,2 0,41%
205/55 R16 199,4 0,00%
195/65 R15 200,2 0,38%

Drugače pa meni kaže z letnimi +5km/h, z zimskimi +7km/h glede na GPS. Približno enako tudi s prejšnjim avtom.
Kar me pa bega, je pa, da je napaka absolutna in se ne spreminja linearno kot bi pričakoval.
Predvidevam, da računalnik doda teh +5 ne glede na hitrost.

Siddh ::

fikus_ je izjavil:

Nekaj dni nazaj sem primerjal hitrost po števcu in hitrost po navigaciji.
Po števcu 50 km/h. Navigacija 46 km/h
Po števcu 90 km/h, navigacija 82 km/h
Pnevmatike praktično nove.

V večini avtomobilov števec kaže slabih 10% manj. Nič nenavadnega.


fikus_ ::

Si verjetno mislil, stevec kaže do 10% več, kot je dejanska hitrost vozila.

Siddh ::

Ja se popravljam :D


AapocalypseE ::

Er333 je izjavil:

Er333 je izjavil:

AapocalypseE je izjavil:

Je, če zadevo homologiraš.

Kdo ti bo homologiral tako dimenzijo gum, da ti potem števec laže?

popravek:
Kdo ti bo homologiral, da ti števec kaže manj kot je realno. Kdo bo odgovarjal ko boš priletel na radar?


Če priložiš TÜV certifikat se zadeva BP homologira.

Kdo pa bo za kaj odgovarjal pa vprašaj pristojne organe.

Jaz sem samo napisal kako se lahko zmanjša odstopanje števca.

N0t0ri0us ::

pri golfu 5 kaže realno. Pri nekaterih golfih z več opreme lahko v računalniku preko obvolanskih komand nastasviš dimenzijo pnevmatik, da ti potem števec kaže realno hitrost - imel sošolec pri prav tako golf 5 l2004.

PINki ::

Meni pa v golfu 5 laže. In prvič slišim za to nastavitev, ki jo omenjaš.

korenje3 ::

tudi na mojem mercedesu kaže vedno več, cca 5km/h. medtem ko če nastavim limiter je hitrost praktično vedno točna (ko se vozim čez une table ko prikažejo hitrost).
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Rippy ::

korenje3 je izjavil:

ko se vozim čez une table ko prikažejo hitrost


Ponavadi tudi same table nekoliko lažejo (pokažejo nekoliko več, kot je dejanska hitrost).

Scorpia ::

Rippy je izjavil:

korenje3 je izjavil:

ko se vozim čez une table ko prikažejo hitrost


Ponavadi tudi same table nekoliko lažejo (pokažejo nekoliko več, kot je dejanska hitrost).


Ne sam nekoliko, orenk lažejo, ene celo preveč. Očitno ko postavijo, se jim več ne ljubi kalibrirati. 1x prešnji teden v Ljubljani mi je ena tabla kazala 38, sam sem pa imel na števcu vsaj 50...
////

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Scorpia ()

fikus_ ::

N atiste table se ne zanašat! Nekatere kažejo dokaj točno, nekatere pa zelo odstopajo, ponavadi v +.

z3ro ::

Megane 2012 letnik pri 50km/h kaže 3-4km/h preveč.

feryz ::

Novi Ford Mondeo.
2 km/h preveč. Pri 10 km/h ali pri 100 km/h ali pri 200 km/h. Vedno 2 km/h več. Tudi tempomat.
Bomo videli kaj bo, ko se gume zližejo.

St235 ::

AapocalypseE je izjavil:

Er333 je izjavil:

Er333 je izjavil:

AapocalypseE je izjavil:

Je, če zadevo homologiraš.

Kdo ti bo homologiral tako dimenzijo gum, da ti potem števec laže?

popravek:
Kdo ti bo homologiral, da ti števec kaže manj kot je realno. Kdo bo odgovarjal ko boš priletel na radar?


Če priložiš TÜV certifikat se zadeva BP homologira.

Kdo pa bo za kaj odgovarjal pa vprašaj pristojne organe.

Jaz sem samo napisal kako se lahko zmanjša odstopanje števca.


Če obstaja legitimen TUV certifikat potem tudi odstopanje velikost ni tako veliko, da bi bistveno vplivalo na prikaz hitrosti (oziroma bo prikazana hitrost še vedno v okviru zgoraj opisanih specifikacij). Če pa gre za "doma narejen certifikat" potem pa je popolnoma jasno kdo odgovarja.

Najboljši približek dejanske hitrosti, ki je vsakodnevno dostopen, je GPS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

jype ::

Nekateri avtomobili uporabljajo en izračun za prikaz hitrosti do določene hitrosti in drug izračun za višje hitrosti - ker tako lažje zadostijo predpisom.

Tavher ::

Novejši števci imajo namenoma varnostni faktor in sicer pri 60 kaže že cca 2 preveč. Sorazmerno s hitrostjo so odstopanja seveda višja.
Pri nekaterih avtih lahko preko računalnika trajno vklopiš prikaz realne hitrosti poleg klasičnega števca. Realna hitrost je pri meni enaka kot po GPS-u.

joze67 ::

Xsara Picasso 2001.
Do 90 km/h je 1:1 z navigacijo. Potem je 104 km/h na števcu 100 km/h po navigaciji in 135 km/h po števcu 130 km/h po navigaciji. (Gume, jasno, ta pravih dimenzij.)

Dalo bi se najti funkcijo, ki bi to lepo interpolirala, še verjetneje pa je, da laže nalašč.

N0t0ri0us ::

PINki je izjavil:

Meni pa v golfu 5 laže. In prvič slišim za to nastavitev, ki jo omenjaš.


Lahko da tudi meni laže, ampak table ob cestah kažejo enako kot na števcu. po navigaciji nisem pa še nikoli gledal.

Od sošolca avto je bil uvožen iz nemčije. Ima ogromno opreme glede na ostale golfe - komplet usnje, tempomat, sportline oprema, šibedah, MF volan in še kaj (nima pa DSGja).

Sredinski ekranček pa je večji kot pri navadnih golfih - se da nastavljati cel kup stvari ampak sem že pozabil kaj vse.



Običajno imajo golfi sredinski zaslon:



Tisti brez potovalnega računalnika pa imajo še manj - samo kilometre.

on: citroen jumper l2007 kaže tudi 10% preveč

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vožnja po naselju, kazen? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5413328 (6196) jype
»

Toleranca števca/tempomata in radar

Oddelek: Na cesti
276128 (4848) St235

Radar

Oddelek: Na cesti
286585 (4637) Mavrik
»

Prehitra vožnja - kazen (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5717298 (15340) scipascapa

Policijska kazen

Oddelek: Loža
4711777 (10388) Gandalfar

Več podobnih tem