» »

Strežnik za ESXi - ali sploh?

Strežnik za ESXi - ali sploh?

jukoz ::

Prihaja čas za zamenjavo HP Microserver-ja prve generacije (s takrat najmočnejšim AMD procesorjem), na katerem je ESXi 5.

Kakšen predlog s čim bi ga zamenjal? Trenutno ima 8GB RAMa in ga občasno malo matra. Gor so trije WinXP PRO zaradi nekih specifičnih programov, ter 2 CentOSa. Uporabnikov na dnevnem nivoju na enem CentOS je med 10 in 15 in če kdo kaj pretirano dela na njem, postane res počasen. Te špice so se povečale iz enkrat na mesec na enkrat na teden, kar pa postaja moteče.
Fajn bi bilo če bi bil bolj future proof, torej bi rabil ene 32GB rama, saj bo deležen nadgradenj.

Razmišljam tudi o drugih opcijah, na koncu koncev bi lahko uporabil eno navadno desktop mašino in gor dal magari VirtualBox in poganjal vse to od tam. Za razvoj uporabljamo navadne desktope z VM Workstationi in VirtualBoxi, so prižgani tudi po leto ali več in delujejo brez težav.

Rabil bi pa nasvete:
- ali sploh VMware?
Glede na to da so na začetku leta zmetali ven vse iz razvoja za VMware Workstation (uporabniki smo od leta 1999 in ostane grenak priokus) me skrbi tudi razvoj ESX-a. Tudi to da nimajo clienta za ESX na linuxu je zoprno, saj licence za Workstation na privat mašini seveda nimam, se pa moram vsake toliko kam povezat (uporabim VMplayer in je OK).

- predlog za HW strežnika, morebiti kakšen workstation s podporo za ESXi?
Hot-swap je zaželjen, ni pa nujen, diske preferiram SATA; RAM bi rabil ene 32GB; 1x 4 jedrni procesor je dovolj; 4 diski bi bili dovolj; racka ali tower izvedba, ker hrup ni problem.

Kar me matra je, da ima strežniški HW zanič price/performance napram desktopom. Trenutno gledam sicer samo HP-jeve kište (nimam pa nobenih preferenc), ampak HW do 1k EUR ima ali 0 ali 1TB diskovja in 8GB RAMa.
Če vzamem navaden desktop, Intel proci nimajo ECC RAMa, kar je tudi lahko problem, razen seveda posebnih i3/5/7 izvedb , ki so pa tako redki (in dragi) je spet vprašanje cena/delo, ki ga je potrebno vložiti v to.

Je kdo kaj eksperimentiral z AMDji glede tega.

Bom dopolnil tekom dneva oz vpisal v komentarje.

Hvala v naprej!

SaXsIm ::

Če so zahteve res tako nizke, predlagam kakšen rabljen server, recimo HP DL380 5. generacije sem kupil za 100 EUR z dvema 4 jedrnima xeonoma. Z upgrejdi diska in rama (sedaj imam notri 20GB rama, 400GB SAS diskov ter 6 gigabitnih mrežnih od HPja) me je vse skupaj stalo cca 300 EUR, pa server sedaj laufa že dve leti brez kakršnihkoli problemov. Sem pa vse nabavljal 2nd hand na ebayu.
SaXsIm

čuhalev ::

SaXsIm je izjavil:

Če so zahteve res tako nizke, predlagam kakšen rabljen server, recimo HP DL380 5. generacije sem kupil za 100 EUR z dvema 4 jedrnima xeonoma. Z upgrejdi diska in rama (sedaj imam notri 20GB rama, 400GB SAS diskov ter 6 gigabitnih mrežnih od HPja) me je vse skupaj stalo cca 300 EUR, pa server sedaj laufa že dve leti brez kakršnihkoli problemov. Sem pa vse nabavljal 2nd hand na ebayu.

Pa poraba?

Drugače, če se sedaj kupuje rabljeno, se je smiselno omejiti na DDR3 in DDR4.

Invictus ::

Na internetu imaš cel kup vodičev kako narediti majhen in tih ESXi strežnik.

Malo pogooglaj...

Rabljeni strežniki ne pridejo v poštwv, ker so to svinjsko glasne zadeve. Razen, če jih nimaš kje v kleti.

Pred nakupom OBVEZNO preveri združljivost opreme z ESXi...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bluefish ::

jukoz je izjavil:

Če vzamem navaden desktop, Intel proci nimajo ECC RAMa, kar je tudi lahko problem, razen seveda posebnih i3/5/7 izvedb , ki so pa tako redki (in dragi) je spet vprašanje cena/delo, ki ga je potrebno vložiti v to.
Xeon ekvivalenti imajo podobno ceno kot obični iX procesorji in podporo za ECC.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Invictus ::

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SaXsIm ::

čuhalev je izjavil:

SaXsIm je izjavil:

Če so zahteve res tako nizke, predlagam kakšen rabljen server, recimo HP DL380 5. generacije sem kupil za 100 EUR z dvema 4 jedrnima xeonoma. Z upgrejdi diska in rama (sedaj imam notri 20GB rama, 400GB SAS diskov ter 6 gigabitnih mrežnih od HPja) me je vse skupaj stalo cca 300 EUR, pa server sedaj laufa že dve leti brez kakršnihkoli problemov. Sem pa vse nabavljal 2nd hand na ebayu.

Pa poraba?

Drugače, če se sedaj kupuje rabljeno, se je smiselno omejiti na DDR3 in DDR4.


Po pravici povedano, se nisem pretirano ukvarjal z njo, imamo precej neoptimiziran server room, tako da se ne pozna toliko. Sem pa prepričan, da ravno majhna ne more biti. Mislim, da je sicer notri 800W napajalnik, tako da go figure.
SaXsIm

čuhalev ::

Invictus je izjavil:

Rabljeni strežniki ne pridejo v poštwv, ker so to svinjsko glasne zadeve. Razen, če jih nimaš kje v kleti.

Ob obremenitvi so glasni tudi novi. Rabljeni na Socket 771 ipd. so glasni, novejši pa ne več toliko.

bluefish je izjavil:

jukoz je izjavil:

Če vzamem navaden desktop, Intel proci nimajo ECC RAMa, kar je tudi lahko problem, razen seveda posebnih i3/5/7 izvedb , ki so pa tako redki (in dragi) je spet vprašanje cena/delo, ki ga je potrebno vložiti v to.
Xeon ekvivalenti imajo podobno ceno kot obični iX procesorji in podporo za ECC.

Tudi novejši (povsem navadni za desktop) i3 imajo podporo za ECC. Samo plošča mora biti prava.

Pred leti sem bral, da ni smiselno plačati več za L procesor, čeprav ima nižjo porabo, a ima zato tudi nižjo frekvenco. Ko je obremenitva majhna, oba porabljata enako. Ko potreba naraste, pa L ne dohaja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

krho ::

Supermicro plata, en xeon, 32G rama in Proxmox. Linux instance so paravirtualizirane, Windows pa kvm.
UI je web. Cena Samo HW.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

jukoz ::

Hvala za nasvete in odgovore.

Uporabnik "krho" je omenil Proxmox ki sem ga že gledal. Še kakšen predlog glede SWja? Nikakor nisem omejen na ESXi ali VMware.
Res pa je da nimamo časa se ukvarjati s tem in zato iščemo neko pametno rešitev. Eksperimentirali smo s KVM in headless VirtualBox-om, ampak če tega ne delaš vsak dan je kar zoprno.
Kako je pa kaj z migriranjem iz ESXa na Proxmox? Praktične izkušnje me zanimajo. ESX ima to prednost, da lahko errorje pogooglaš in rešiš težave.

Invictus hvala za linke. Ravno to sem želel, da gremo tudi ven iz današnje omejitev na Intel proce. AMDji so glede vključenih funkcij precej boljši in sam sem se tudi že opekel s tem, tako kot avtor prvega članka.
Ima kdo kakšne izkušnje z današnjimi procesorji?

Rabljene kište ne pridejo v poštev in ni potrebe po njih. Seveda pa se gleda na ceno oz price/performance.
Še najraje bi imel da se mašine menjajo na ene 3 (max 5) leta, ker se hitro zgodi da se nanje pozabi in en dan ugotoviš da so stare 7 let. Takšno je trenutno stanje, ko je SW strežnika star že ene 5 let, kar pa iz varnostnega stališča nikakor ni OK.

krho ::

Sam sem migriral esxi na Proxmox.
Windows vmdk-je pretvoriš v "raw", v bistvu dobijo svojo "particijo" direktno na disk, potem kot boot disk obvezno nastaviš IDE, ter bootaš sistem, nato instaliraš gonilnike, "odstraniš disk" ga ponovno dodaš kot virtio. In to je to.
Linux mašine 20 njih sem postavil na novo, ker jih je nekaj bilo 32bit, so pa vse še tekle na Ubuntu 12.04

Je pa nekaj stvari, na katere sem naletel
* ZFS se splača
* swap particja ne sme biti na ZFSju, drugače se sistem resetira popolnoma brez vseh zapisov (je poznan ZFS bug)
* ksmd service (kateri išče duplicirane strani v ramu) je treba ugasnit, drugače se mašina vleče kot smrkelj
* L2ARC Aka L2 cache za ZFS na SSDju, je za en drek in precej upočasni sistem, bolj pomaga več rama

Dobra stvar, ista mašina ki je prej gonila vse to ima na voljo še ene 5-6G rama, + ene 8G je ZFS cachea. Prej je isti hardwer komaj poganjal vse skupaj.
Za sistem priporočam en mali SSD, ene 32G + 32G za swap je popolnoma dovolj. Ostalo lahko nameniš za kakšnega virtualca, brez redundance.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

pegasus ::

Za mainframe mentaliteto zna biti proxmox na zfsju res kar dobra rešitev. Hardver je danes tako dober, da lahko taka rešitev raste do te mere, da pokrije potrebe 95% slovenskih podjetij.

XS!D3 ::

ESXi ma sedaj tudi uradno HTML5 embedded web client, tako da dostop iz Linuxa načeloma ne bi smel biti problem.

krho ::

Kaj ti če Html5 client, če moram za veeam backup še vedno plačat.
Pri proxmoxu lahko dealm zfs-sync / snapshoting na drugo mašino ali kam ven na oblak. recimo na rsync.net
Vržem X mašin v cluster in vse manageriram iz katerekoli mašine v clustru preko html vmesnika.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Racunalnik za ESXi

Oddelek: Kaj kupiti
111132 (588) Invictus
»

Virtualizacija Proxmox, zfs, količina RAMa?

Oddelek: Pomoč in nasveti
181810 (1444) krho
»

Mocnejsi streznik za virtualizacijo

Oddelek: Strojna oprema
396309 (5435) Isotropic
»

Poceni ESXi strežnik(izbira HWja)

Oddelek: Strojna oprema
202554 (2259) levaky
»

močnejši PC namesto strežnika

Oddelek: Kaj kupiti
172332 (1912) toxius

Več podobnih tem