» »

2. januar: Dela prost dan?

2. januar: Dela prost dan?

cleanac ::

imagodei je izjavil:

V čem je problem, da bomo imeli spet 12 praznikov namesto 11? Pri čemer jih ima gospodarsko zelo uspešna Nemčija 19, Francija in Avstrija jih imata 13... V isti sapi dodajmo še, da so to države, kjer ni v navadi, da delavec na mesec redno dela 20 nadur, Francija in Nemčija imata 35-urni delavni teden...


Nemčija je res gospodarsko uspešna, nima pa 19 dela prostih dni. Vsaj ne tako kot ti nakazuješ, prazniki v Nemčiji so namreč porazdeljeni na posamezne dežele. Največ jih ima Bavarska, 14, ostale imajo vse od 9 do 12.

Nemci (2 deželi) in Avstrija imata tudi praznik, ki ga mi nimamo in je vedno v nedeljo (Binkošti), kar spet za večino ne pomeni kaj veliko, sploh v Avstriji.
https://de.wikipedia.org/wiki/Gesetzlic...

Smurf ::

imagodei je izjavil:

Smurf je izjavil:

imagodei je izjavil:


Pa si prepričan, da si za Avstrijo upošteval delodajalčev bruto? :) Oziroma stroške dela?

Preprican nisem, ker ne poznam zakonodaje v podrobnosti (in sem zapravil samo 10min casa googlanja). Lahko me popravis v izracunu. Recimo delodajalec, da 80k€ letno (koncne cene), koliko bo ven dobil inzenir v Avstriji, koliko v Sloveniji, pri obliki redne zaposlitve.

Tabela 31., stran 87, Efektivna obdavčitev plač v izbranih evropskih državah, Magistrsko delo

Primerjava plač v AUT, ITA, HU, CRO, SI


Ok, se posipam s pepelom. Razlika ni toliksna kot sem mislil, ima pa vseeno Avstrija ves cas boljse razmerje med neto/koncnim stroskom. Pri 120k koncnega stroska dobis v Avstriji cetrtino vec.

imagodei ::

cleanac je izjavil:

imagodei je izjavil:

V čem je problem, da bomo imeli spet 12 praznikov namesto 11? Pri čemer jih ima gospodarsko zelo uspešna Nemčija 19, Francija in Avstrija jih imata 13... V isti sapi dodajmo še, da so to države, kjer ni v navadi, da delavec na mesec redno dela 20 nadur, Francija in Nemčija imata 35-urni delavni teden...


Nemčija je res gospodarsko uspešna, nima pa 19 dela prostih dni. Vsaj ne tako kot ti nakazuješ, prazniki v Nemčiji so namreč porazdeljeni na posamezne dežele. Največ jih ima Bavarska, 14, ostale imajo vse od 9 do 12.

Nemci (2 deželi) in Avstrija imata tudi praznik, ki ga mi nimamo in je vedno v nedeljo (Binkošti), kar spet za večino ne pomeni kaj veliko, sploh v Avstriji.
https://de.wikipedia.org/wiki/Gesetzlic...

Hvala za popravek, a lahko dobim še URL? Jaz se sklicujem na tisto grafiko, bolj podrobno pa nisem gledal.

Vsekakor je nerodno, če se mora polovica države v poslovanju z drugo polovico prilagajat praznikom, ki jih sami nimajo. 14 dni je še vedno ogromno; 12 pa je toliko, kolikor jih bomo imeli mi sedaj.
- Hoc est qui sumus -

lexios ::

V čem je problem, da bomo imeli spet 12 praznikov namesto 11? Pri čemer jih ima gospodarsko zelo uspešna Nemčija 19, Francija in Avstrija jih imata 13... V isti sapi dodajmo še, da so to države, kjer ni v navadi, da delavec na mesec redno dela 20 nadur, Francija in Nemčija imata 35-urni delavni teden...

Ne vem, kaj vam gre ta usran dan dopusta tolk na jetra? Če bi pa namesto 2. januarja dali praznik na 6. januar, tako kot imajo to Avstrijci, Nemci, bi bilo pa OK?

Resno, no - kaj je treba to zdej tolk debatirat gor in dol? Preračunavanje gospodarske uspešnosti ni stvar +/- 1 prostega dneva in računanje, koliko nam en praznični dan odškrtne BDP-ja je približno enako debilno kot računat, koliko časa na dan izgubi zaposleni zato, ker ima nek program malce slabše zamišljen GUI in mora zato za printanje 3x kliknit z miško namesto 1x.


Zato ker tisti, ki so proti in v utemeljitev ponavljajo neke parole o konkurenčnosti gospodarstva najbrž NE delajo, vsaj nič koristnega, sicer pa že vse povedano:

Utk je izjavil:

Kaksnim firmam tocno je ta dan tako pomemben? Gorenje, krka, revoz imajo problem s tem, da za njihovo sranje nihce vec ni pripravljen placat normalnega denarja, ne pa da ne sproducirajo dovolj tega sranja.
Dobre firme imajo frej en teden okoli novega leta, njim tudi dan gor al dol ne pomeni nic.
V drzavnih sluzbah pa dan vec pomeni samo za dan vec porabljene elektrike in ogrevanja, druge skode in/ali koristi pa ni.

imagodei ::

Smurf je izjavil:

Ok, se posipam s pepelom. Razlika ni toliksna kot sem mislil, ima pa vseeno Avstrija ves cas boljse razmerje med neto/koncnim stroskom. Pri 120k koncnega stroska dobis v Avstriji cetrtino vec.

Ja, res je, da ima avstrijski delavec pri istem brutu boljši izkupiček oz. višjo neto plačo. Ampak, hkrati se tudi strinjamo, da ima primerljiv kader v Avstriji višjo neto in bruto plačo, kar potem pomeni še višji strošek za podjetje! Žal zgornja tabela ni zvezna in imamo navedene samo neke okrogle zneske, ampak čez palec recimo takole:
- v Sloveniji dobi nek strokovnjak 30k EUR letno bruto plače, neto je to slabih 18k EUR oziroma mesečno 1.500 EUR. Hkrati to predstavlja strošek podjetja slabih 35k EUR.
- v Avstriji bi enak kader dobil 50k EUR letno bruto plače, neto je to 32,5k EUR oziroma mesečno 2.700 EUR. Hkrati je to za delodajalca strošek v višini 65k EUR.

V realnosti bi bil najbrž primerljivi strokovnjak v Avstriji plačan bližje 40k EUR, po aritmetični sredini sledi neto plača cca 27k EUR letno oz. mesečno 2.250 EUR, strošek delodajalca pa (spet aritmetično iz tabele) cca 52k EUR. Ampak, to je res groba ocena, izračunana po metodi aritmetične sredine med zneski, ki so na voljo v posameznih razredih.

Skratka, najem enakega kadra v Avstriji podjetje stane neprimerno več kot v Sloveniji. In mi jamramo, da imamo težave s konkurenčnostjo?!?!
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Tilen ::

Krka
Efficiency
Revenue/Employee 110,243
Income Per Employee 14,980

Novartis
Efficiency
Revenue/Employee 401,051
Income Per Employee 56,921

Pfizer
Efficiency
Revenue/Employee 498,989
Income Per Employee 70,981

V tem grmu tiči zajec.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

D3m ::

Tilen je izjavil:

Krka
Efficiency
Revenue/Employee 110,243
Income Per Employee 14,980

Novartis
Efficiency
Revenue/Employee 401,051
Income Per Employee 56,921

Pfizer
Efficiency
Revenue/Employee 498,989
Income Per Employee 70,981

V tem grmu tiči zajec.


Samo?
|HP EliteBook|R5 6650U|

cleanac ::

@imagodei: URL že imaš podan v samem odgovoru (na koncu - wiki).

Ne vem, če je ravno nerodno, če ti en del države posluje ostali del pa ne. Skočiš k "sosedom" zapravljat, recimo podoben odnos kot med Slovenijo in Avstrijo - kadar je pri nas praznik mi zapravljamo pri njih, ob njihovih praznikih pa obratno. Torej, če bo pri nas 2. januar praznik bodo profitirali Avstrijci :).

Tilen ::

D3m je izjavil:

Tilen je izjavil:

Krka
Efficiency
Revenue/Employee 110,243
Income Per Employee 14,980

Novartis
Efficiency
Revenue/Employee 401,051
Income Per Employee 56,921

Pfizer
Efficiency
Revenue/Employee 498,989
Income Per Employee 70,981

V tem grmu tiči zajec.


Samo?



Ne samo, ampak tudi v tem:

There is no statutory minimum paid vacation or paid public holidays. It is left to the employers to offer paid vacation.According to the US Bureau of Labor Statistics, 77% of private employers offer paid vacation to their employees; full-time employees earn on average 10 vacation days after one year of service. Similarly, 77% of private employers give their employees paid time off during public holidays, on average 8 holidays per year. Some employers offer no vacation at all. The average number of paid vacation days offered by private employers is 10 days after 1 year of service, 14 days after 5 years, 17 days after 10 years, and 20 days after 20 years.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

lexios ::

Tilen je izjavil:

PaX_MaN je izjavil:

Realni sektor se zavira sam, nihče drug ga ne (2. odstave 166. člena ZDR-1).

Priskrbeti delavca je še najmanjši problem. Problem praznika so manjši prihodki, manjši profit. Uslužbenci javne uprave to seveda težje razumejo, ker se plača v vsakem primeru pojavi na računu.


Cel kup podjetij v Sloveniji je vezanih na gospodarstvo v sosednjih državah, predvsem Nemčiji in Avstriji, a bi pol namest 2.1. raje 6.1.? Naročila okoli novega leta v večjem delu realnega sektorja upadejo, kar se vkalkulira v plan dela, skozi leto nadoknadi in večina podjetij ima posledično prost okoli novega leta najmanj cel teden.

Sicer pa lepo, da se gremo primerjave gospodarske konkurenčnosti ter brezvezno nabijanje o razporeditvi in številu praznikov z ostalimi gospodarstvi v EU, ko je v vprašanju 1 dan. Ukinimo raje kar vse praznike pa bomo mogoče lahko svetega nikoli še kakšno rekli tudi o plačah zaposljenih? Če vas že skrbi za prihodke, saj menda ne mislite zgolj lastne, kajneda?

imagodei ::

cleanac je izjavil:

@imagodei: URL že imaš podan v samem odgovoru (na koncu - wiki).

Ne vem, če je ravno nerodno, če ti en del države posluje ostali del pa ne. Skočiš k "sosedom" zapravljat, recimo podoben odnos kot med Slovenijo in Avstrijo - kadar je pri nas praznik mi zapravljamo pri njih, ob njihovih praznikih pa obratno. Torej, če bo pri nas 2. januar praznik bodo profitirali Avstrijci :).

Tako kot mi profitiramo vsako nedeljo, ko so pri nas trgovine odprte do 12h, celo do 15h, v Avstriji pa so trgovski centri praviloma zaprti? Praviloma vseh 52 vikendov, torej 52 dni na leto?

Groza me je, če pomislim, koliko bi padel BDP, če zapremo trgovine ob nedeljah...
- Hoc est qui sumus -

NikolormousB ::

Tilen je izjavil:

Krka
Efficiency
Revenue/Employee 110,243
Income Per Employee 14,980

Novartis
Efficiency
Revenue/Employee 401,051
Income Per Employee 56,921

Pfizer
Efficiency
Revenue/Employee 498,989
Income Per Employee 70,981

V tem grmu tiči zajec.


Kakšna je struktura zaposlenih? Koliko ima proizvodnje Krka in koliko Novartis?

lexios ::

Drugi januar, kot praznik, nas upočasnjuje. Se strinjaš?


Please elaborate. Upočasnjujejo nas tudi višji davki, neorganiziranost in nižja motiviranost zaposljenega kadra za bolj efektivno delo glede na višino plače, ampak en jeben dan v letu makes all the difference?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

Tilen ::

Ja, seveda. Ni važno, za koliko. Praznik je realno dolgoročno vsem v škodo. 0,1% tu, 0,1% tam in potem smo, kjer smo. To seveda ne pomeni, da je potrebno vse praznike ukiniti in bomo takoj druga Švica, samo 2. januar praznik nam res ne koristi.

V desetih letih izgubimo vsaj pol milijarde EUR. 500.000.000 EUR.

625.000 minimalnih plač oziroma cca 5200 delovnih mest.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

imagodei ::

Tilen, v idealnem svetu delamo 24 ur na dan, 7 dni na teden, 365 dni na leto. Nihče ni utrujen, vsi smo veseli - BDP pa v višave.

V praksi smisel življenja ni v tem, da si stalno na šihtu, ampak da se ukvarjaš s čim, kar te zanima (ja, nekaterim se šiht celo res zdi najbolj zanimiva stvar na svetu, a večini pač ne; poleg tega se prioritete menjajo. Pri 23. si mogoče maksimalno zainteresiran za učenje novih in novih tehnologij, pri 32. pa imaš morda majhnega otroka, s katerim si želiš preživeti čim večji del svojega dneva. Anyway, to ni point). Mal se je treba tudi odpočiti, predvsem pa zapravljat denar, ki si ga zaslužil, drugače se ekonomija sesede.

Zato v praksi delamo (vsaj na papirju) 8 ur na dan in potrebujemo sobote in nedelje, proste dni, praznike, dopust.

Koliko nas 1 dan več ali manj upočasnjuje, nikakor ni preprosto funkcija tega, da BDP deliš s številom delovnih dni in potem izračunaš procent izpada. Je malo bolj komplicirana zadeva, ki se je kvantitativno mogoče niti ne da natančno izračunat.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Tilen ::

imagodei je izjavil:



Zato v praksi delamo (vsaj na papirju) 8 ur na dan in potrebujemo sobote in nedelje, proste dni, praznike, dopust.


Američanom, ki toliko ne počivajo, gre torej bistveno slabše? Od kod ideja, da se potrebuje toliko počitka? Iz socializma?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

lexios ::

Ja, seveda. Ni važno, za koliko. Praznik je realno dolgoročno vsem v škodo. 0,1% tu, 0,1% tam in potem smo, kjer smo. To seveda ne pomeni, da je potrebno vse praznike ukiniti in bomo takoj druga Švica, samo 2. januar praznik nam res ne koristi.


Razmišljaš ok, ampak žal na napačnem koncu. Relano gledano lahko ukinemo vse praznike pa bomo po produktivnosti še vedno bolj ali manj tam kjer smo, sklepam da celo na slabšem. Tisti, ki produktivnost in konkurenčnost svojega podjetja bazirate predvsem na podlagi števila prostih dnih, bolje da zaprete podjetje, boste realno za BDP na dolgi rok na zavodu naredili več dobrega, če prepustite delo bolj sposobni konkurenci.

Tilen ::

Se popolnoma strinjam. Produktivnost je problem in ne toliko praznik, kateri nas tudi upočasnjuje. Sicer je to malo hecno, ker pogosto slišim, kako se imamo Slovenci za marljive in delavne.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

lexios ::

K. pa marljivi, izjemoma da, v povprečju pa glede na okoliščine precej leni, še boljši izraz bi bil nemotivirani, kar je razumljivo, ampak to je zgolj del problema kar se tiče efektivnosti.

Dovolj pove že to, da bi si več kot 50% delovno aktivnih ljudi drugega januarja (ali pa najmanj do ponedeljka) najraje vzelo kar dopust... Ampak komu pa se ljubi delat za minimalca in zakaj bi delali več kot so plačani? Bi ti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

imagodei ::

Tilen je izjavil:

imagodei je izjavil:



Zato v praksi delamo (vsaj na papirju) 8 ur na dan in potrebujemo sobote in nedelje, proste dni, praznike, dopust.


Američanom, ki toliko ne počivajo, gre torej bistveno slabše? Od kod ideja, da se potrebuje toliko počitka? Iz socializma?

A si prepričan, da gre Američanom boljše? Al samo izbranim Američanom? A si prepričan, da je ravno plačani dopust oziroma pomanjkanje njega ključno za to, da gre Američanom boljše?

Toliko počitka? Koliko pa počivamo? A gremo še enkrat skozi vse, kar smo že povedali? Trgovine imamo odprte v nedeljah, medtem ko Avstrijci in Nemci ne. Francija in Nemčija ima 35 urni delovni teden, mi smo na 40 (-2,5h za malico, ampak to itak z nadurami prinesemo not). V večini severnih sosed ti morajo nadure posebej odobriti, pri nas te postrani gledajo, če jih konec meseca nimaš samoiniciativno vsaj nekaj.

Konkretno: pred sabo imam svojo Mesečno urno kartico, izpis za mesec November. Prenos nadur v November je bil 17h26m, konec Novembra pa sem imel samo še 14h10m nadur, torej sem naredil v mesecu dobre 3h minusa. Takoj sem slišal komentar nadrejenega, da je to slab znak - PAZI! Pri 14h10m neizplačanih nadur!

Se ti zdi, da Slovenci radi počivamo? Je to ostanek iz socializma? You really wanna go down that road?
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Tilen ::

imagodei je izjavil:

A si prepričan, da gre Američanom boljše? Al samo izbranim Američanom? A si prepričan, da je ravno plačani dopust oziroma pomanjkanje njega ključno za to, da gre Američanom boljše?



In general, Americans are more satisfied with their lives than the OECD average. When asked to rate their general satisfaction with life on a scale from 0 to 10, people in the United States gave it a 6.9 grade, higher than the OECD average of 6.5.

In general, Slovenians are less satisfied with their lives than the OECD average. When asked to rate their general satisfaction with life on a scale from 0 to 10, Slovenians gave it a 5.7 grade, lower than the OECD average of 6.5.


http://www.oecdbetterlifeindex.org/

Pri pravilnem obračunu ur imaš težko minus in hkrati nadure.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Invictus ::

Tilen je izjavil:

Se popolnoma strinjam. Produktivnost je problem in ne toliko praznik, kateri nas tudi upočasnjuje. Sicer je to malo hecno, ker pogosto slišim, kako se imamo Slovenci za marljive in delavne.

Tudi produktivnost ni problem... Problem je nizka dodana vrednost. Kaj ti pomaga visoka produktivnost, če je pa letna dodana vrednost 5k EUR...

To o pridnosti Slovencev je samo dober marketing...

lexios je izjavil:

Ampak komu pa se ljubi delat za minimalca in zakaj bi delali več kot so plačani? Bi ti?

Ljudje so plačani toliko, kot podpišejo. Če nimaš opcij, je to minimalna plača...

Delodajalec bo vedno dal delavcu najnižjo možno plačo. Ki je lahko tudi 100k EUR/leto, če mu je nekdo tako pomemben...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

krneki0001 ::

imagodei je izjavil:


Se ti zdi, da Slovenci radi počivamo? Je to ostanek iz socializma? You really wanna go down that road?

Lenoba je gonilo napredka, ne pridnost.

Hipotetičen primer:
Lahko si ti še tako priden in kljukaš na papirju zneske in jih prepisuješ v drugo tabelo cel mesec, ampak meni se tega ne da delat. Jaz pa sem lenoba. In to velika. Meni bo to naredil računalnik že po prvem mesecu takega kljukanja na papirju. Ker se bom potrudil in zadevo avtomatiziral, da mi ne bo treba več kljukak.

In to je zelo velik problem v sloveniji. Vsi bi samo kljukali in potem jamrali, da se nič ne premakne in da plače stagnirajo. Avtomatiziral pa nihče nebi, ker to stane. In zato cela slovenija (s parimi izjemami) ostaja na kljukanju, ki pa ne doda nobene dodatne vrednosti.

imagodei ::

Tilen je izjavil:

imagodei je izjavil:

A si prepričan, da gre Američanom boljše? Al samo izbranim Američanom? A si prepričan, da je ravno plačani dopust oziroma pomanjkanje njega ključno za to, da gre Američanom boljše?



In general, Americans are more satisfied with their lives than the OECD average. When asked to rate their general satisfaction with life on a scale from 0 to 10, people in the United States gave it a 6.9 grade, higher than the OECD average of 6.5.

In general, Slovenians are less satisfied with their lives than the OECD average. When asked to rate their general satisfaction with life on a scale from 0 to 10, Slovenians gave it a 5.7 grade, lower than the OECD average of 6.5.


http://www.oecdbetterlifeindex.org/

In? Kaj si zdaj s tem povedal? Čist resno vprašam? Kako je zdaj iz tega razvidno, kaj točno vpliva na zadovoljstvo? Manj dopusta? Višja plača za opravljeno delo? Možnost, da dobiš posojilo za bajto, ki ga lahko odplačaš v 10-15 letih, ne pa v 25-35? Koga so spraševali o zadovoljstvu? Klošarje v ZDA in Sloveniji?

Tilen je izjavil:

Pri pravilnem obračunu ur imaš težko minus in hkrati nadure.

Ne vem, kaj tu ni jasno. Konec Oktobra sem imel 17h26m nadur, ki mi jih niso izplačali in so se zato prenesle v November. V Novembru nisem naredil novih nadur, ampak sem nekaj nadur iz tega salda koristil. Konkretno 3h in 16m. Delal sem torej 3h16m manj kot je bilo v Novembru predvidenih delovnih ur. Ergo, mesec sem končal z manj nadurami kot sem ga začel. In to ni bilo všeč mojemu nadrejenemu, ker je očitno v Sloveniji standard, da prizadevni delavec samoiniciativno v službi ostane dlje kot 8 ur.
- Hoc est qui sumus -

TESKAn ::

Tilen je izjavil:

imagodei je izjavil:



Zato v praksi delamo (vsaj na papirju) 8 ur na dan in potrebujemo sobote in nedelje, proste dni, praznike, dopust.


Američanom, ki toliko ne počivajo, gre torej bistveno slabše? Od kod ideja, da se potrebuje toliko počitka? Iz socializma?

V bistvu jih pomanjkanje spanca košta 411 milijard na leto: link.

Pri pravilnem obračunu ur imaš težko minus in hkrati nadure.

Zakaj? Novembra delam 2 naduri/dan, decembra delam 2uri/dan manj. Če poenostavimo na dvajset delovnih dni, delam novembra 200 ur, decembra 120 ur, se pravi imam decembra 6 urne delavnike. Pa imaš "minus" ob hkratnih nadurah.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

lexios ::


Ljudje so plačani toliko, kot podpišejo. Če nimaš opcij, je to minimalna plača...

Delodajalec bo vedno dal delavcu najnižjo možno plačo. Ki je lahko tudi 100k EUR/leto, če mu je nekdo tako pomemben...


Kar se vprašanja o plači tiče mislim, da se razumemo, napisal si enako:

"Problem je nizka dodana vrednost. Kaj ti pomaga visoka produktivnost, če je pa letna dodana vrednost 5k EUR..."

Kar se nizke dodane vrednosti tiče pa primer, zaposljeni v industriji v Sloveniji načeloma v boljših firmah brez problema glede na tržno vrednost izdelka na dan sporoducira 20.000+ eurov. Če imaš 100 zaposljenih in 50 režijcev je to od oka 600.000 eurov na dan in če firma glede na količino iztrži zgolj 20% tega zneska je to še vedno večji prihodek firme na dan kot je mesečna plača večjega dela zaposljenih. Za primerjavo, v Nemčiji so za enako delo zaposljeni plačani 1x bolje. Da se delodajalec drži zakosnkih možnosti pa je seveda povsem razumljivo; bi ti bolje plačal delavce, če lahko razliko spraviš v žep? Odgovor je na dlani, sam ne mi pol jamrat o produktivnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

imagodei ::

krneki0001 je izjavil:

imagodei je izjavil:


Se ti zdi, da Slovenci radi počivamo? Je to ostanek iz socializma? You really wanna go down that road?

Lenoba je gonilo napredka, ne pridnost.

Hipotetičen primer:
Lahko si ti še tako priden in kljukaš na papirju zneske in jih prepisuješ v drugo tabelo cel mesec, ampak meni se tega ne da delat. Jaz pa sem lenoba. In to velika. Meni bo to naredil računalnik že po prvem mesecu takega kljukanja na papirju. Ker se bom potrudil in zadevo avtomatiziral, da mi ne bo treba več kljukak.

In to je zelo velik problem v sloveniji. Vsi bi samo kljukali in potem jamrali, da se nič ne premakne in da plače stagnirajo. Avtomatiziral pa nihče nebi, ker to stane. In zato cela slovenija (s parimi izjemami) ostaja na kljukanju, ki pa ne doda nobene dodatne vrednosti.

Word!

Problem je pa ta (vsaj pri nas): v sodelovanju z Razvojem sem razvil nekaj makrojev, ki zdaj bistveno pohitrijo delovni proces (urejanje kosovnic & priprava za uvoz v ERP, priprava podatkov za kooperante, itd itn), zdaj se pa pojavljajo opazke vodstva, da imajo zaposleni preveč prostega časa.

Sicer je jasno, da bi zaposleni svoj prosti čas morali zapolniti z drugimi opravili, ki prinašajo konkretno dodano vrednost, ampak je pa žalostna mentaliteta vodstva: ne da bi koga nagradili, ker smo razbremenili Razvojnike in ne da bi vodstvo poiskalo dodatno zaposlitev za te Razvojnike. Pa magari, če se Razvojniki v tem času prestopajo iz noge na nogo - mogoče pa v tem času dobijo kakšno kreativno idejo, ki je pri urejanju tabel ne bi mogli dobit! Ne, raje se posredno kritizira napredek, ker je bilo očitno prej boljše, ko so Razvojniki svoj čas in čas podjetja zabijali z delom, ki bi ga morala bit sposobna srednješolka, ki bi za dodaten zaslužek prek študentskega servisa prihajala delat 2x tedensko po 4h.
- Hoc est qui sumus -

[D]emon ::

Kdo bi bil pa motiviran za delo, ce te pa povsod delodajalci probajo nategnit na suho ?
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Invictus ::

lexios je izjavil:


Kar se nizke dodane vrednosti tiče pa primer, zaposljeni v industriji v Sloveniji načeloma v boljših firmah brez problema glede na tržno vrednost izdelka na dan sporoducira 20.000+ eurov.

Tebi koncept dodane vrednosti ni čisto jasen...

Tržna vrednost in doodana vrednost delavca sta dve posvsem različni zadevi...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

cleanac ::

krneki0001 je izjavil:

imagodei je izjavil:


Se ti zdi, da Slovenci radi počivamo? Je to ostanek iz socializma? You really wanna go down that road?

Lenoba je gonilo napredka, ne pridnost.

Hipotetičen primer:
Lahko si ti še tako priden in kljukaš na papirju zneske in jih prepisuješ v drugo tabelo cel mesec, ampak meni se tega ne da delat. Jaz pa sem lenoba. In to velika. Meni bo to naredil računalnik že po prvem mesecu takega kljukanja na papirju. Ker se bom potrudil in zadevo avtomatiziral, da mi ne bo treba več kljukak.

In to je zelo velik problem v sloveniji. Vsi bi samo kljukali in potem jamrali, da se nič ne premakne in da plače stagnirajo. Avtomatiziral pa nihče nebi, ker to stane. In zato cela slovenija (s parimi izjemami) ostaja na kljukanju, ki pa ne doda nobene dodatne vrednosti.
V redu primer, ampak jaz nekoga, ki ne želi avtomatizirati sistema ne bi opredelil kot marljivega človeka. V tem primeru človek nima volje do napredovanja oz. nadgrajevanju samega sebe, kar jaz štejem pod lenobo.

Človek, ki išče alternativne rešitve in se prilagaja procesu dela oz. ga izboljšuje pa vsekakor ni len. Morda v smislu fizičnega dela, vsekakor pa ne kar se tiče produktivnosti. Potem nam ceste delajo same lenobe, ker uporabljajo stroje in ne lopat :).

lexios ::

Koncept mi je povsem jasen, želel sem zgolj prikazati, da v večji firmi en delavec brez problema sproducira eno minimalno plačo na dan. Ker se že jamra o produktivnosti in dodani vrednosti, skratka ni naključje, da se raje "kljuka in potem jamra, da se nič ne premakne" in da plače stagnirajo, ker plače večinoma stagnirajo v vsakem primeru, le profit lastnika firme se viša.

GupeM ::

krneki0001 je izjavil:

GupeM je izjavil:

Meni je načeloma vseeno, ali je praznik ali ne. Dopusta imam dovolj in ga lahko izkoristim brez problema. Razumem pa tiste, ki si dopusta ne morejo kar tako privoščiti, in pa tiste, ki imajo otroke. Če si na šihtu vzameš dopust, je otrok še vedno v šoli, tako pa so tudi otroci doma in je družina lahko lepo skupaj oz. si privošči kakšen izlet ali kaj podobnega.


Nekateri ne morejo kr dobit dopusta kadar se jim sprdne. Kolega mora en teden vnaprej vse naznanit šefom. Če bi se danes spomnil, da bi jutri bil rad doma, mu ne bodo odobrili dopusta. Pa ne dela ravno v firmi, ki bi bila na socialnem dnu, ampak v eni izmed bolj uspešnih slovenskih firm.

Si sploh prebral kaj sem napisal? Očitno ne, drugače bi videl, da sem napisal, da razumem tiste, ki si dopusta ne morejo kar tako privoščiti, in pa tiste, ki imajo otroke. Piše tu kaj drugega kot to, kar si ti napisal?

Markus386 ::

Seveda je avtomatizacija slaba za delavce.

Delavec dela 8 ur na dan za minimalca, cel dan prepisuje cifre iz ene kolone v drugo, in to je to. Ve, koliko časa bo porabil za to, to zna delat, zna vkomponirat notri še čas za kavice, cigarete in #2 na wcju, in po osmih urah gre domov. Zakaj bi tak delavec šel avtomatizirat svoje delo (javno*), da pokaže šefom, da ga lahko nadomestijo z enim macrotom v excellu, in da poleg tega dela, za istega minimalca, dobi "nagrado" dodatno delo, ali pa celo izgubi službo, če je takih pretipkovalcev več, in ponovem lahko samo en opravi še delo ostalih.

*javno je mišljeno, da pove ostalim in šefu. Če naskrivaj avtomatizira, zato da lahko 7 ur na dan visi po forumih tukaj ne šteje.

Če bi tak delavec dobil na račun njegove optimizacije višjo plačo, morda še kako enkratno dodatno nagrado, ipd., bi bilo tudi več takih delavcev.

lexios ::

V redu primer, ampak jaz nekoga, ki ne želi avtomatizirati sistema ne bi opredelil kot marljivega človeka. V tem primeru človek nima volje do napredovanja oz. nadgrajevanju samega sebe, kar jaz štejem pod lenobo.


Ni nujno lenoba, mogoče pa predvsem nima želje ostati brez službe oz. dela v interesu ostalih delavcev. Avtomatizirane proizvodne linije že nadomeščajo delavno silo.

Smurf ::

Markus386 je izjavil:

Seveda je avtomatizacija slaba za delavce.

Delavec dela 8 ur na dan za minimalca, cel dan prepisuje cifre iz ene kolone v drugo, in to je to. Ve, koliko časa bo porabil za to, to zna delat, zna vkomponirat notri še čas za kavice, cigarete in #2 na wcju, in po osmih urah gre domov. Zakaj bi tak delavec šel avtomatizirat svoje delo (javno*), da pokaže šefom, da ga lahko nadomestijo z enim macrotom v excellu, in da poleg tega dela, za istega minimalca, dobi "nagrado" dodatno delo, ali pa celo izgubi službo, če je takih pretipkovalcev več, in ponovem lahko samo en opravi še delo ostalih.

*javno je mišljeno, da pove ostalim in šefu. Če naskrivaj avtomatizira, zato da lahko 7 ur na dan visi po forumih tukaj ne šteje.

Če bi tak delavec dobil na račun njegove optimizacije višjo plačo, morda še kako enkratno dodatno nagrado, ipd., bi bilo tudi več takih delavcev.

Zato, ker je tak delavec sposoben razmislanja in ce bo v taki meri nadaljevalj v zivljenju prej ali slej pocel nekaj drugega kot mindless proizvodnjo. Tisti, ki bo pa tiho in "pridno" delal, pa ga bo prej ali slej zamenjala neka excel tabela (jo bo pac naredil nekdo drug).

lexios je izjavil:

Koncept mi je povsem jasen, želel sem zgolj prikazati, da v večji firmi en delavec brez problema sproducira eno minimalno plačo na dan. Ker se že jamra o produktivnosti in dodani vrednosti, skratka ni naključje, da se raje "kljuka in potem jamra, da se nič ne premakne" in da plače stagnirajo, ker plače večinoma stagnirajo v vsakem primeru, le profit lastnika firme se viša.

Tole si malce prevec poenostavil. Ce nek tovornjakar pripelje 100 TVjev se ne pomeni, da je sproduciral za 100TVjev prihodkov (za delavca je popolnoma enak primer).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

issak ::

Jerry000 je izjavil:

marS je izjavil:

xo,xo, čist vseen mi je, če bo fraj 2.1 bom vzel dopust še 3.1 :))

Haha točn tko :D. Če ne bo uradno praznik si bo pa folk dopuste jemal.


Jaz ga komot z nadurami pokrijem, itak me redko spustijo domov po osmih urah, hitro se nabere 15-30 minut več vsak dan. Plačati jih nočejo, sem pa doma. Zakaj pa ne.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

Utk ::

Tilen je izjavil:

Krka
Efficiency
Revenue/Employee 110,243
Income Per Employee 14,980

Novartis
Efficiency
Revenue/Employee 401,051
Income Per Employee 56,921

Pfizer
Efficiency
Revenue/Employee 498,989
Income Per Employee 70,981

V tem grmu tiči zajec.

Točno v tem ja. Pa si poglej v čem je problem Krke. V tem, da že 10 let stagnira, delnica in firma, pa ni nihče še niti namignil, da bi zamenjal šefa. Problem Krke ni v 2.1 in 22 dneh dopusta, ampak v tem, da ima en kup starih sabelj po 40 dni dopusta, par jurjev plače, in kar je najhuje, poglej na svojo tabelo...en kurc nardijo za to v primerjavi z drugimi firmami, da ne govorimo še o tem kolk pokradejo ven. Lastniki pa to samo gledajo. Ampak neeee, problem je v tem, da se 2.1. ne bojo štancale neke čip šit tablete, ki jih niti Rusi več niso pripravljeni preplačevat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

imagodei ::

Utk je izjavil:

Ampak neeee, problem je v tem, da se 2.1. ne bojo štancale neke čip šit tablete, ki jih niti Rusi več niso pripravljeni preplačevat.

In seveda, ne pozabit 2. odstavka 166. člena ZDR-1.
- Hoc est qui sumus -

krneki0001 ::

imagodei je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

imagodei je izjavil:


Se ti zdi, da Slovenci radi počivamo? Je to ostanek iz socializma? You really wanna go down that road?

Lenoba je gonilo napredka, ne pridnost.

Hipotetičen primer:
Lahko si ti še tako priden in kljukaš na papirju zneske in jih prepisuješ v drugo tabelo cel mesec, ampak meni se tega ne da delat. Jaz pa sem lenoba. In to velika. Meni bo to naredil računalnik že po prvem mesecu takega kljukanja na papirju. Ker se bom potrudil in zadevo avtomatiziral, da mi ne bo treba več kljukak.

In to je zelo velik problem v sloveniji. Vsi bi samo kljukali in potem jamrali, da se nič ne premakne in da plače stagnirajo. Avtomatiziral pa nihče nebi, ker to stane. In zato cela slovenija (s parimi izjemami) ostaja na kljukanju, ki pa ne doda nobene dodatne vrednosti.

Word!

Problem je pa ta (vsaj pri nas): v sodelovanju z Razvojem sem razvil nekaj makrojev, ki zdaj bistveno pohitrijo delovni proces (urejanje kosovnic & priprava za uvoz v ERP, priprava podatkov za kooperante, itd itn), zdaj se pa pojavljajo opazke vodstva, da imajo zaposleni preveč prostega časa.

Sicer je jasno, da bi zaposleni svoj prosti čas morali zapolniti z drugimi opravili, ki prinašajo konkretno dodano vrednost, ampak je pa žalostna mentaliteta vodstva: ne da bi koga nagradili, ker smo razbremenili Razvojnike in ne da bi vodstvo poiskalo dodatno zaposlitev za te Razvojnike. Pa magari, če se Razvojniki v tem času prestopajo iz noge na nogo - mogoče pa v tem času dobijo kakšno kreativno idejo, ki je pri urejanju tabel ne bi mogli dobit! Ne, raje se posredno kritizira napredek, ker je bilo očitno prej boljše, ko so Razvojniki svoj čas in čas podjetja zabijali z delom, ki bi ga morala bit sposobna srednješolka, ki bi za dodaten zaslužek prek študentskega servisa prihajala delat 2x tedensko po 4h.


Ja, na žalost v veliki večini firm vodstveni kader ni sposoben. Tisti, ki pa so sposobni pa ne morejo naprej, ker jih nesposobni pri tem zelo ovirajo. Poznam to iz prve roke. In tudi upam vsem priznat, da sem len ko fuks in da zato vedno najdem rešitve z najmanj dela, ker se mi delat res ne da.

lexios ::

Smurf je izjavil:

Markus386 je izjavil:

Seveda je avtomatizacija slaba za delavce.

Delavec dela 8 ur na dan za minimalca, cel dan prepisuje cifre iz ene kolone v drugo, in to je to. Ve, koliko časa bo porabil za to, to zna delat, zna vkomponirat notri še čas za kavice, cigarete in #2 na wcju, in po osmih urah gre domov. Zakaj bi tak delavec šel avtomatizirat svoje delo (javno*), da pokaže šefom, da ga lahko nadomestijo z enim macrotom v excellu, in da poleg tega dela, za istega minimalca, dobi "nagrado" dodatno delo, ali pa celo izgubi službo, če je takih pretipkovalcev več, in ponovem lahko samo en opravi še delo ostalih.

*javno je mišljeno, da pove ostalim in šefu. Če naskrivaj avtomatizira, zato da lahko 7 ur na dan visi po forumih tukaj ne šteje.

Če bi tak delavec dobil na račun njegove optimizacije višjo plačo, morda še kako enkratno dodatno nagrado, ipd., bi bilo tudi več takih delavcev.

Zato, ker je tak delavec sposoben razmislanja in ce bo v taki meri nadaljevalj v zivljenju prej ali slej pocel nekaj drugega kot mindless proizvodnjo. Tisti, ki bo pa tiho in "pridno" delal, pa ga bo prej ali slej zamenjala neka excel tabela (jo bo pac naredil nekdo drug).

lexios je izjavil:

Koncept mi je povsem jasen, želel sem zgolj prikazati, da v večji firmi en delavec brez problema sproducira eno minimalno plačo na dan. Ker se že jamra o produktivnosti in dodani vrednosti, skratka ni naključje, da se raje "kljuka in potem jamra, da se nič ne premakne" in da plače stagnirajo, ker plače večinoma stagnirajo v vsakem primeru, le profit lastnika firme se viša.

Tole si malce prevec poenostavil. Ce nek tovornjakar pripelje 100 TVjev se ne pomeni, da je sproduciral za 100TVjev prihodkov (za delavca je popolnoma enak primer).



Poenostavu sem precej ravno v upanju, da bo koncept razumljiv. Očitno ni... Vsak zaposljen v firmi mora v enem mesecu zgenerirat večkratnik svoje bruto bruto plače, če ga ne, lahko zapreš firmo. Realno to pomeni, da bi si vsaka večja firma lahko privoščila višjo plačo na račun manjšega profita ali višje produktivnosti, delavci bi bili bolj motivirani za delo, dodana vrednost višja. Vsaj v teoriji, v praksi je večini kapitalistov lasten profit bolj pomemben, ampak ni pa problem jamrat o nizki dodani vrednosti, neproduktivnosti in številu praznikov zaradi katerih smo nekonkurenčni.

Zato, ker je tak delavec sposoben razmislanja in ce bo v taki meri nadaljevalj v zivljenju prej ali slej pocel nekaj drugega kot mindless proizvodnjo. Tisti, ki bo pa tiho in "pridno" delal, pa ga bo prej ali slej zamenjala neka excel tabela (jo bo pac naredil nekdo drug).


Mogoče v kaki pravljici...

Egidij88 ::

Raje bi se za bozic stisnil, kot da grem delat 2. januarja...tega filma z mano ne bodo videli v nobenemu primeru...celi razstelan. Hell, se 3.1. bom najbrz koristil nadure.

PacificBlue ::

issak je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

marS je izjavil:

xo,xo, čist vseen mi je, če bo fraj 2.1 bom vzel dopust še 3.1 :))

Haha točn tko :D. Če ne bo uradno praznik si bo pa folk dopuste jemal.


Jaz ga komot z nadurami pokrijem, itak me redko spustijo domov po osmih urah, hitro se nabere 15-30 minut več vsak dan. Plačati jih nočejo, sem pa doma. Zakaj pa ne.


Imate srečo, da vam minute tudi plačajo, oz da jih lahko sploh koristiš:). Ker pri nas samo polne ure, pa tudi če narediš 59 minut nadure. Boš pač počakal še tisto minuto. Vsak dan grem 15min čez iz službe, če bi se mi to štelo za nadure..ali, da bi se mi seštevale in bi jih lahko koristil..ohoho. Se ti brišejo takoj.

PaX_MaN ::

Tilen je izjavil:

PaX_MaN je izjavil:

Realni sektor se zavira sam, nihče drug ga ne (2. odstave 166. člena ZDR-1).

Priskrbeti delavca je še najmanjši problem. Problem praznika so manjši prihodki, manjši profit. Uslužbenci javne uprave to seveda težje razumejo, ker se plača v vsakem primeru pojavi na računu.

Kaj pišeš debilane, pejt prebrat kaj piše v tem členu & odstavku, potem se bom pa pogovarjal naprej. Mogoče. Če ne boš spet bluzil.

Besna Glista ::

Tako bom rekel. Dokler nisem imel otroka, bi tudi sam rekel, da naj 2.1 ostane delovni dan. Zdaj, ko imam doma 4 mesece starega otroka je pa moje mnenje precej drugačno, saj se šele potem zavedaš koliko lahko pomenijo dnevi preživeti s s svojo družino. Pa mi v službi nič ne manjka, da bi bilo zaradi tega. Torej jaz sem Za, naj bo dela prost dan.

Šmorn ::

Poznam nekaj samozaposlenih in ljudi z nekoliko večjimi podjetji (do 50) ki za vikend in čez praznike tudi prdnejo ne, pa jim gre čisto ok. Poleg tega pa, če mi reče delodajalec, da ni nobene razlike če se 2.1. dela ali ne potem mu verjamem. Oziroma lahko to preverim tudi sam v informacijskem informacijski sistemu za n let nazaj in vidim številke. Po drugi strani pa jamrajo ljudje, da jih delodajalci terajo do skrajnih meja in čez. Kakor se jim pustiš na začetku, tako imaš do konca. Pa to ne pomeni, da potem zabušavaš na šihtu. In s tem mnenjem se strinjajo tudi tisti samozaposleni in delodajalci, ki sem jih omenil na začetku.

Smurf ::

lexios je izjavil:


Poenostavu sem precej ravno v upanju, da bo koncept razumljiv. Očitno ni... Vsak zaposljen v firmi mora v enem mesecu zgenerirat večkratnik svoje bruto bruto plače, če ga ne, lahko zapreš firmo. Realno to pomeni, da bi si vsaka večja firma lahko privoščila višjo plačo na račun manjšega profita ali višje produktivnosti, delavci bi bili bolj motivirani za delo, dodana vrednost višja. Vsaj v teoriji, v praksi je večini kapitalistov lasten profit bolj pomemben, ampak ni pa problem jamrat o nizki dodani vrednosti, neproduktivnosti in številu praznikov zaradi katerih smo nekonkurenčni.

Place niso edini strosek firme, ampak samo eden izmed. Tudi ni smiselno, da bi firma placevala delavcem visje zneske, kot so le te vredni in vredni so toliko, kot pravi trg (in ne koliko so vredni proizvodi, ki jih naredijo).


lexios je izjavil:


Zato, ker je tak delavec sposoben razmislanja in ce bo v taki meri nadaljevalj v zivljenju prej ali slej pocel nekaj drugega kot mindless proizvodnjo. Tisti, ki bo pa tiho in "pridno" delal, pa ga bo prej ali slej zamenjala neka excel tabela (jo bo pac naredil nekdo drug).


Mogoče v kaki pravljici...

Zaradi takega razmislanja, se pri 50 letih znajdes na cesti in ne ves kaj bos naredil, ker si celo zivljenje do tega trenutka delal na tekocem traku. Dandanes bo redkokdo, ki dela za tekocim trakom in je na zacetku delovne dobe, tudi dozivel penzijo za takim mestom. Sej to je jasno, a ne? Prva naloga delavca, ki dela za tekocim trakom je ta, da kaj mora naresti v zivljenju, da mu tega ne bo potrebno vec poceti.

krneki0001 ::

smurf, ne v sloveniji. Tukaj si pomemben, če delaš za trakom in imaš vsake 5 let novega gnojfa. Tako razmišljanje je imel moj stari. Pa vedno so se mu zdeli sp-ji gospodje, sam pa ni imel jajc, da bi kaj naredil. Streznil se je šele sedaj, ko ima samo 480 evrov penzije po 40 letih dela in je ugotovil, da tako ne bo šlo več naprej.

NikolormousB ::

Tilen je izjavil:

Se popolnoma strinjam. Produktivnost je problem in ne toliko praznik, kateri nas tudi upočasnjuje. Sicer je to malo hecno, ker pogosto slišim, kako se imamo Slovenci za marljive in delavne.


Mogoče je produktivnost problem. Ampak tista tvoja tabela ni nujno pokazatelj tega.

Place niso edini strosek firme, ampak samo eden izmed. Tudi ni smiselno, da bi firma placevala delavcem visje zneske, kot so le te vredni in vredni so toliko, kot pravi trg (in ne koliko so vredni proizvodi, ki jih naredijo).


Tako ja. Na vodstvu firme pa je, da delajo produkte, ki so tržno zanimivi. Torej, imajo dovolj dodane vrednosti, da pri obstoječi ceni dela in vseh ostalih stroškov še vedno prinašajo profit.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Mogoče je produktivnost problem. Ampak tista tvoja tabela ni nujno pokazatelj tega.

Tista tabela je pokazatelj, da produktivnost NI problem. Ker bi Krka morala naredit to kar naredi s 4x manj zaposlenimi. To najbrž vseeno ni realno. Torej delajo bolj neumno, ne pa manj. Delajo pa neumno, ker imajo neumne lastnike, večinoma državo in sklade, ki iščejo hiter profit, in zarad tega neumno vodstvo, ki ne meče denarja v prava stvari. Sem tu pisal 5-10 let nazaj, da bo šla Krka po tem sistemu slej ko prej k hudiču, in da jo treba privatizirat, od takrat se ni nič spremenilo, gre pa počasi vse bolj navzdol.

NikolormousB ::

Ne vem, če delajo neumno. Mogoče enostavno delajo druge stvari?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obračun nadur v službi

Oddelek: Loža
478371 (5337) solatko
»

Nižja osnovna plača od minimalne (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5013527 (11043) St235
»

delodajalec mi vzame dopust v času dela prostega dne

Oddelek: Loža
135003 (3841) Furbo
»

Nov praznik 25. oktober Dan suverenosti

Oddelek: Loža
203685 (3321) opeter
»

Koliko vas bo delalo čez praznike božič/novo leto?

Oddelek: Loža
485955 (3199) jype

Več podobnih tem